از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی + رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه

از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی + رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه علت بوی بد فاضلاب آشپزخانه چیست ؛ روش از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی و رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه با راهکارهای خانگی ساده و هر چند وقت یکبار باید یک چاه بدبو را تمیز کرد در سلام دنیا.

شما همیشه وقت خود را تنها چندین ساعت صرف تمیز کردن هر سطوحی در آشپزخانه و حمام خود می کنید تا تمیزی و درخششی ناب را به خانه خود هدیه دهید. حالا، در این بین، آیا چاه سینک ظرفشویی خود را تمیز می کنید یا نه؟ بویی به مشامتان نمی رسد؟ بویی بد؟ آیا فراموش کرده اید که چاه سینک ظرفشویی خود را هم نیز تمیز کنید؟ با وجود تمام آب ها و محلول های پاک کننده ای که از لوله فاضلاب آشپزخانه یا حمام شما می گذرند، سینک و چاه ظرفشویی شما باز هم نیز می تواند بوی بدی را از خود منتشر کنند. در این مطلب سلام دنیا، ما به علت بوی بد فاضلاب آشپزخانه و بو گرفتن چاه سینک ظرفشویی؛ نحوه تمیز کردن چاه سینک ظرفشویی و رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه و نگهداری مناسب از آن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

علت بوی بد فاضلاب آشپزخانه و بو گرفتن چاه سینک ظرفشویی

 • خشک بودن لوله تخلیه (P-trap) : P-trap همان قسمت منحنی لوله‌ها در زیر سینک می باشد. این لوله برای انتقال گازهای سمی و بدبوی فاضلاب و تخلیه سینک طراحی شده است.
 • گرفتن و یا مسدود شدن دریچه هوا: در حمام‌ها، چاه های آن ها تخلیه می‌شوند تا گازهای برگشتی بتوانند به صورت درستی از چاه خارج شوند.
 • گرفتگی لوله و یا دستگاه دفع زباله: دستگاه دفع زباله، آشغال های بد بود را در چاه به دام می‌اندازد.
 • باکتری‌های مولد بو: اگر لوله‌ها به‌طور منظم شسته نشوند، باکتری‌ها می‌توانند در چاه تجمع کنند و از زباله‌های داخل چاه تغذیه کنند. این باکتری ها از خود گاز سولفید هیدروژن را که بویی شبیه به تخم مرغ فاسد را می دهد، منتشر می کنند.
 • کپک: چاه ها تاریک، گرم، مرطوب و پر از مواد غذایی برای کپک ها می باشند. توجه داشته باشید که برخی از کلنی‌های کپک بوی بدی را از خود متصاعد می‌کنند.
 • گرفتگی هواکش: در انتهای شیر آب یک صفحه یا هواکش کوچک وجود دارد که زباله‌ها را از منبع آب شما، که می‌تواند باعث ایجاد بوی بد شود، می‌گیرد.

نکته: وقتی که علت احتمالی بوی بد چاه خود را مشخص کردید، وقت آن می رسد که مشکل خود را حل و چاه خود را تمیز کنید. برخی از بوها را می توان با یک فرآیند ساده تمیز کردن از بین برد. توجه داشته باشید که گاهی اوقات شما باید برای رفع انسداد لوله خود با یک لوله کش با مهارت های لوله کشی بالا تماس بگیرید.


حتما بخوانید: باز کردن و رفع گرفتگی لوله فاضلاب در خانه


هر چند وقت یکبار باید یک چاه بدبو را تمیز کرد؟

یک چاه بدبو باید در اسرع وقت تمیز شود. حتی چاه هایی که بو نمی دهند هم نیاز به توجه و شستشوی منظم ماهانه دارند.

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن چاه سینک ظرفشویی:

 • دستکش لاستیکی
 • پیمانه اندازه گیری
 • آچار
 • سطل
 • شلنگ باغچه (اختیاری)
 • مایکروویو یا اجاق گاز
 • مسواک قدیمی
 • نردبان
 • اسفنج
 • قابلمه یا کاسه مایکروویو
 • سرکه سفید مقطر
 • جوش شیرین

نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی

نحوه تمیز کردن بوی بد سینک ظرفشویی و رفع بوی بد فاضلاب 

خلاص شدن از شر بوی بد اغلب با یک فرآیند از بین بردن و محو کردن آن چیزی که شما را آزار می دهد، همراه می شود. شما باید برای از بین بردن بوی بد چاه با شستشوی چاه با سرکه سفید مقطر و جوش شیرین شروع کنید تا ببینید که آیا بو از بین می رود یا خیر. اگر بوی بد از بین نرفت، مراحل ذکر شده در ادامه مطلب را دنبال کنید.


حتما بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در شستشو و نظافت


1. نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی: شستن چاه

در یک پیمانه یا کاسه بزرگ، یک فنجان سرکه سفید مقطر و یک فنجان آب جوش را با هم ترکیب کنید. نصف فنجان جوش شیرین را در چاه ریخنه و سپس مخلوط سرکه و آب داغ را روی آن بریزید. محل تخلیه (چاه) سینک را با درپوش تخلیه بپوشانید و اجازه دهید مخلوط به مدت 10 دقیقه در آن جا باقی بماند. توجه داشته باشید که به دلیل اثر واکنش جوش شیرین و سرکه با یکدیگر، امکان به وجود آمدن مقداری کف زیاد است. پس از 10 دقیقه، چاه را با دو فنجان آب بسیار داغ دیگر بشویید. این کار باعث حذف زباله ها و پر کردن P-trap با آب تمیز می شود و نیز بوها را از بین ببرد.

نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی

2. نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی: تمیز کردن دستگاه دفع زباله

امکان اینکه بوی بد از طریق دستگاه دفع زباله شما باشد زیاد است. قبل از شروع مراحل تمیز کردن، برای جلوگیری از صدمات، قطع کننده برق را برای دفع آن خاموش کنید. از خمیر جوش شیرین و چند قطره آب بر روی یک اسفنج برای تمیز کردن بافل لاستیکی دستگاه دفع زباله نزدیک دهانه چاه سینک استفاده کنید. یادتان نرود که حتماً قسمت زیرین بافل را تمیز کنید. توجه داشته باشید که مراحل شستشوی چاه با سرکه، جوش شیرین و آب داغ را نیز انجام دهید. اگر سینک شما سینکی دوتایی است، دهانه چاه سینک را در هر دو سینک بپوشانید.

نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی

نکته: اگر با این مراحل هنوز هم بوی بد ادامه داشت، لیمو ترش های ورقه ورقه شده یا نصف شده را در دستگاه دفع زباله قرار دهید. این کار باعث از بین رفتن بوی بد می شود.


حتما بخوانید: از بین بردن بوی بد سطل زباله و خوشبو کردن آن با 8 روش


3. نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی: تمیز کردن شیر آب یا هواکش سر شیر آب

انتهای شیر آب را باز کنید و از یک مسواک قدیمی و کمی جوش شیرین استفاده کنید تا هرگونه آشغال و یا کپک حاصل بر روی صفحه هواکش را تمیز کنید. سر دوش را بردارید و آن را در یک کاسه سرکه سفید مقطر گرم فرو کنید. بگذارید 30 دقیقه در محلول خیس بخورد. از یک مسواک قدیمی برای پاک کردن هرگونه کپک یا آشغال قابل مشاهده از نازل ها استفاده کنید. پس از انجام این کار سر دوش را بشویید و سپس دوباره آن را نصب کنید.

نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی

4. نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی: تمیز کردن لوله P-Trap

همه وسیله ها را از زیر سینک بردارید و یک سطل را زیر قسمت منحنی لوله چاه قرار دهید تا آب و آشغال ها در سطل بریزند. برای شل کردن و برداشتن P-trap از آچار استفاده کنید. شما باید با پوشیدن دستکش لاستیکی، آب و آَشغال را از لوله P-Trap خالی کنید. شما می توانید P-trap را به بیرون برده و آن را با شلنگ باغبانی و یا با آب سینک دیگری در داخل خانه بشویید. سیستم باز کرده چاه خود را دوباره جمع کنید. سینک ظرفشویی را با سرکه مقطر، جوش شیرین و آب داغ طبق دستور در مرحله اول بشویید.

نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی

5. نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی: از بین بردن گرفتگی دریچه هوا 

اگر احساس می‌کنید که دریچه هوای تخلیه مسدود شده است، از یک نردبان محکم استفاده کنید و به پشت بام بروید تا برگ‌ها یا زباله‌هایی را که می توانند دریچه را مسدود کرده‌ باشند، بردارید. هرگز به تنهایی بالای پشت بام نروید، مطمئن شوید که نردبان شما محکم است و از کسی که کنارتان برای کمک آمده است بخواهید که پایه را برای شما ثابت نگه دارد.

نحوه تمیز کردن چاه بد بوی سینک ظرفشویی

چگونه از بوی بد چاه سینک ظرفشویی خود جلوگیری کنیم؟

تمیز کردن خالی چاه سینک از بازگشت بوها به بیرون جلوگیری نمی کند. در ادامه مطلب نکاتی برای حفظ بی بو بودن چاه یا تا حدودی جلوگیری از تکرار چاه بدبو پس از تمیز کردن آن آورده شده است.

 • هفته ای یک بار، یک قابلمه بزرگ آب جوش را در چاه آشپزخانه و حمام خود بریزید.
 • برای جذب بو، هر هفته در تمام سینک و حمام خود جوش شیرین بپاشید.
 • اگر دارای دستگاه دفع زباله در آشپزخانه خود هستید، آن را تمیز کنید.
 • برای به حداقل رساندن بوها در چاه حمام، هر چند وقت یکبار مو های آن را بگیرید.

حتما بخوانید: خلاص شدن از شر بوی ماهی از آشپزخانه و ظروف


زمان تماس با یک متخصص در زمینه چاه چه موقع است؟

اگر هیچ یک از این روش ها برای شما موثر واقع نشد (یا در مورد تکمیل کردن آنها مطمئن نیستید)، با یک متخصص تماس بگیرید. ممکن است نشتی در خطوط لوله کشی یا مشکل خط فاضلاب برای شما رخ داده باشد.

سوالات متداول

1. آیا می توان سفید کننده را در چاه بدبو ریخت؟

بله. اگر چاه مسدود نشده باشد، اما به سادگی بد بو است، سعی کنید یک فنجان سفیدکننده کلر مایع را در زهکشی بریزید و آن را با جریانی از آب بسیار داغ برای حدود یک یا دو دقیقه دنبال کنید. این عمل می‌تواند چاه را ضدعفونی کند ولی خب مسدودیت آن را از بین نمی برد، چرا که نمی‌تواند مو، کف صابون و سایر موادی که باعث انسداد شده اند را از بین ببرد.

2. چگونه گرفتگی مجرای فاضلاب را باز کنیم؟

اگر می‌خواهید به‌طور مؤثر گرفتگی و بوی‌زدایی مجرای فاضلاب را به‌طور طبیعی رفع کنید، به چند محصول دیگر نیاز دارید. اگر مقدار کمی آب وجود دارد، این بهترین گزینه است. اگر آب ایستاده بیش از حد وجود داشته باشد، این روش ممکن است خوب کار نکند. یک قابلمه آب جوش و چند قطره صابون ظرفشویی (برای حل شدن چربی) را در چاه مسدود شده بریزید. سپس یک فنجان جوش شیرین و یک فنجان سرکه سفید را درون آن بریزید. یک واکنش وزوز مانندی به وجود می آید که امیدواریم مشکل شما را حل کند. با آب بسیار داغ بیشتری آن را بشویید و در صورت لزوم آن را تکرار کنید.

3. آیا یک لوله کش می تواند بوی بد فاضلاب را از بین ببرد؟

یک لوله‌کش ابزار و دانش لازم را دارد تا مشخص کند بوی بد از کجا می‌آید. فرقی هم نمی کند که این بو ناشی از باکتری، مخزن، گازهای فاضلاب یا مسدود شدن دریچه‌های لوله‌کشی باشد یا نه.

سخن آخر

وقتی که علت احتمالی بوی بد چاه خود را مشخص کردید، وقت آن می رسد که مشکل خود را حل و چاه خود را تمیز کنید. برخی از بوها را می توان با یک فرآیند ساده تمیز کردن از بین برد. در این مطلب به شما روش از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی و بوی بد فاضلاب آشپزخانه آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

ترفندهای شستشوی لباس با جوش شیرین برای رفع بوی بد و لکه

67 کاربرد نمک خوراکی و خام در خانه داری، صنعت و درماناز
1
رای