17 راهکار برای خلاص شدن از شر بوی ماهی از آشپزخانه و ظروف

17 راهکار برای خلاص شدن از شر بوی ماهی از آشپزخانه و ظروف ماهی یکی از غذاهای لذیذی است اما باقی ماندن بوی ماهی در خانه و روی ظروف لذت آن را کم می کند. برای پاک کردن بوی ماهی از آشپزخانه خود هنگام پخت و پز، روش های سریع و ساده ذکر شده در زیر را دنبال کنید.

برخی از غذاها، مهم نیست چقدر خوشمزه باشد، می تواند بوی نامطبوع آشپزی را در سرتاسر خانه به جا بگذارد. ماهی یکی از این موارد است. لذت خوردن ماهی معمولاً پس از پخت و پز با بوی ماندگار در آشپزخانه و خانه جبران می شود. هنگامی که ماهی را طبخ می کنید، می تواند بوی نامطبوع ماهی را در آشپزخانه شما به جا بگذارد,به خصوص هنگام سرخ کردن یا کباب کردن آنها برای تهیه غذای مورد علاقه خود. در واقع، بوی منزجر کننده ماهی یک انزجار واقعی است، چه در آشپزخانه باشد و چه در اتاق غذاخوری.

چرا ماهی بو می دهد؟

به منظور مقابله با شوری آب دریا، سلول های موجودات اقیانوس پر از اسیدهای آمینه و آمین هستند. اکسید تری متیل آمین اصلی ترین (همچنین به عنوان TMAO شناخته می شود) است. هنگامی که ماهی می میرد، آنزیم های باکتریایی خاصی وجود دارند که حمله به گوشت را شروع می کنند. ماهیچه های ماهی حاوی اکسید تری متیل آمین (TMAO) شروع به تجزیه می کنند که باعث تجزیه آن به تری متیل آمین (TMA) می شود که منجر به بوی بد آن می شود. هرچه ماهی تازه تر باشد، بوی آن کمتر است، بنابراین اگر ماهی بوی بدی می دهد، آن را خریداری نکنید زیرا احتمالاً کاملاً مانده است. بوی ماهی می تواند ساعت ها یا حتی روزها در خانه شما بماند. اما هیچ چیز برای نگرانی وجود ندارد زیرا می توانید به راحتی از شر این بو ناخوشایند ماهی از آشپزخانه خود خلاص شوید. با رعایت برخی نکات ساده و آسان می توانید بوهای ماهی را در خانه از بین ببرید.

چرا ماهی بو می دهد؟

برخی از نکات برای خنثی کردن بوی ماهی در خانه

1. پنجره ها را باز کنید

هنگام پخت و پز در آشپزخانه، سعی کنید همه پنجره ها و درها را باز نگه دارید. این به گردش هوای تازه در داخل آشپزخانه کمک می کند. هوای تازه به هر خانه ای کمک می کند که بوی خوبی بدهد و یک نسیم استراتژیک می تواند بوی پخت و پز را از پنجره بیرون ببرد و به خلاص شدن از آن بو کمک کند.

2. برای از بین بردن بوی ماهی، مقداری قهوه دم کنید

پس از پختن ماهی، یک فنجان قهوه در آشپزخانه خود درست کنید. آسیاب کردن دانه های قهوه و دم کردن قهوه روش های آسان برای پر کردن خانه با رایحه ای دلپذیر است. برای یک تغییر، سعی کنید دارچین، جوز هندی یا سایر ادویه ها را به قهوه اضافه کنید.

3. پختن یک غذای خوش رایحه

پخت هر چیز معطر مانند کیک یا کلوچه می تواند بوی نامطبوع آشپزی را از بین ببرد.

4. برای رفع بوی ماهی از آشپزخانه، عطر گل درست کنید

یک قابلمه عطر گل یک خوشبو کننده هوای خانگی آسان است. در یک قابلمه کوچک آب را آرام به جوش بیاورید و پوست مرکبات، میخک، جوز هندی یا چوب دارچین را به آب اضافه کنید. بگذارید گلها یک ساعت یا بیشتر بجوشد و در صورت لزوم آب اضافه کنید.

برای رفع بوی ماهی از آشپزخانه، عطر گل درست کنید

5. یک کاسه سرکه را کنار بگذارید

یک کاسه کوچک سرکه که در کنار اجاق گاز قرار دارد، در کاهش بو ناشی از سرخ کردن ماهی و سایر غذاها بسیار مفید است. برای چند ساعت سرکه را بیرون بگذارید.

6. از خوشبو کننده های هوا استفاده کنید

یک خوشبو کننده هوا را وصل کنید که رایحه کمی را برای از بین بردن بوی ماهی از خانه شما فراهم می کند. انواع رایحه ها برای انتخاب در بازار موجود است.

7. هواکش را روشن کنید

استفاده از هواکش به از بین بردن بو از خانه نیز کمک خواهد کرد.

8. طبخ در فضای باز

یک روش عالی برای جلوگیری از بوی پخت و پز ماهی در داخل خانه، پختن ماهی در خارج از فضای خانه  است.

9. از شمع های معطر استفاده کنید

شمع های معطر نیز گزینه ای ارزان برای خلاص شدن از شر بوی ماهی در خانه هستند. شما می توانید بعد از پختن ماهی یک شمع معطر را بسوزانید تا بوی بد از آشپزخانه شما از بین برود.

نکات ارزان برای خلاص شدن از شر بوی ماهی در خانه

مواد طبیعی برای از بین بردن بوی بد ماهی در آشپزخانه

جدا از رعایت نکات ساده ذکر شده در بالا، می توانید از برخی از اجزای آشپزخانه که آسان و در دسترس هستند نیز برای از بین بردن بوی بدی که بعد از پختن ماهی در آشپزخانه باقی می ماند ، استفاده کنید. برخی از مواد طبیعی که می توانید استفاده کنید عبارتند از:

1. برای خلاص شدن از بو ماهی می توانید از سرکه سفید استفاده کنید

در حالی که در آشپزخانه خود ماهی می پزید، یک کاسه کوچک یا فنجان پر از سرکه سفید را در نزدیکی گاز بگذارید. سرکه در حقیقت بوها را جذب می کند و باعث می شود اتاق بوی تمیز و تازه بدهد. و لازم نیست درباره اینکه تمام خانه خود بوی سرکه بدهد نگران باشید. با خشک شدن سرکه، عطر سرکه از بین می رود.

2. برای خلاص شدن از بو ماهی می توانید از آب لیمو استفاده کنید

برای از بین بردن بو، یک ماهی تابه آب را با چند قاشق چایخوری آب لیمو جوشانده و اجازه دهید تا دم بکشد یا نیم ساعت جوش بخورد تا از بین برود.

3. برای خلاص شدن از بو ماهی می توانید از سیب استفاده کنید

همچنین برای از بین بردن بوی ماهی از آشپزخانه شما می توانید از سیب نیز استفاده کنید. قبل از سرخ کردن ماهی، چند قطعه نازک برش خورده سیب را بردارید و آنها را برای چند دقیقه در ماهیتابه خود بمالید. این کار باعث می شود بوی ماهی به حداقل برسد بدون اضافه کردن طعم سیب به غذاهای سرخ شده شما.

مواد طبیعی برای از بین بردن بوی بد ماهی در آشپزخانه

4. همچنین می توانید پوست های پرتقال، پوست گریپ فروت یا پوست لیمو را بعد از پخت و پز جوشانده و از شر بوی ماهی که بعد از سرخ کردن آنها ایجاد می شود خلاص شوید.

5. برای داشتن یک رایحه خوب، یک قاشق چای خوری دارچین را بعد از پختن غذای ماهی خود به یک کاسه آب جوش اضافه کنید. این کار به آشپزخانه شما بوی خوبی مانند پختن پای می دهد.

6. هر نوع مرکبات را درون یک کاسه بریزید و مقداری سرکه سفید به آن اضافه کنید. این کمک خواهد کرد تا بعد از پختن غذای ماهی مورد علاقه خود، بوی نامطبوع ناشی از پخت و پز را که از آشپزخانه می آید از بین ببرد.

7. برای از بین بردن بوی ماهی از کاسه ها، ظروف یا قابلمه ها چند سیب زمینی را از وسط (نصف کنید) برش دهید و نمک تصفیه شده را رویشان بپاشید و به مدت 2 ساعت درون ظرف بگذارید (ترجیحا با درب). کاملاً بشویید.

نتیجه گیری

برای پاک کردن بوی ماهی از آشپزخانه خود هنگام پخت و پز، روشهای سریع و ساده ذکر شده را دنبال کنید. این نکات کار می کنند تا آشپزخانه شما بویی تازه و دلپذیر بدهد حتی بعد از باقی ماندن برخی از رایحه های نه چندان جالب.

از
3
رای