خواص سیب زمینی برای سلامتی، سرطان و درمان بیماری های کلیوی

خواص سیب زمینی برای سلامتی، سرطان و درمان بیماری های کلیوی سیب زمینی سرشار از مواد مغذی مثل: ویتامین C، کلسیم، فیبر و ... می باشد. و سیب زمینی دارای خواص زیادی برای سلامتی می باشد از جمله: افزایش وزن، مراقبت از پوست، ضد سرطان و ...

خواص سیب زمینی عبارتند از:

 • تقویت هضم
 • بهبود پوست
 • افزایش وزن
 • کمک به درمان پوست
 • کمک به درمان رماتیسم
 • کاهش التهاب خارجی و داخلی
 • کاهش فشار خون
 • جلوگیری از سرطان
 • بهبود عملکرد مغز
 • جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی
 • درمان بیماری های کلیوی

ارزش غذایی سیب زمینی چیست؟

صرف نظر از شکل آن، سیب زمینی به دلیل محتوی مغذی آن دارای برخی از مزایای دارویی است. مواد مغذی سیب زمینی عبارتند از:

 • ویتامین دی: 4٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • آهن: 6٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین سی: 30٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • پتاسیم: 15٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • ویتامین ب6: B6 از مقدار مورد نیاز روزانه
 • کلسیم: 12٪ از مقدار مورد نیاز روزانه
 • فیبر: 7٪ از مقدار مورد نیاز روزانه

11 مزیت و خواص شگفت انگیز سیب زمینی برای سلامتی

1. مفید برای افزایش وزن

سیب زمینی به دلیل محتوی کربوهیدرات ماده خوبی برای افزایش وزن است. اگر در حال ساختن عضلات یا افزایش وزن هستید، سیب زمینی پخته یک ماده غذایی مناسب برای رژیم غذایی شماست. طیف وسیعی از ویتامین ها از جمله B-complex و ویتامین C در سیب زمینی وجود دارد که به جذب کربوهیدرات ها در بدن کمک می کنند. این باعث می شود که سیب زمینی یک رژیم غذایی مناسب برای کشتی گیران و رزمی کاران باشد که نیازمند به مقدار کافی انرژی برای رقابت هستند.

2. هضم

وجود مقادیر خوب کربوهیدرات در سیب زمینی به طور عمده به هضم غذا کمک می کند. این ویژگی سیب زمینی را به یکی از گزینه های ایده آل غذایی برای کودکان نوپا می کند. علاوه بر این، فیبر موجود در سیب زمینی به ویژه در سیب زمینی خام و یا آب پز، باعث تحریک حرکات لوله گوارش و ترشح آب معده می شود تا هضم را آسان کند. از سوی دیگر، مصرف فیبر بیش از حد در رژیم غذایی روزانه ممکن است باعث اسیدی شدن معده شود.

خواص سیب زمینی آب پز در ورزش

3. مراقبت از پوست

اگر پوست رنگ پریده و کدری دارید، باید بدانید که سیب زمینی حاوی خواص استثنایی برای تغذیه سلول های پوست است. مواد معدنی مانند منیزیم؛ فسفات، روی و پتاسیم مانند عوامل زیبایی عمل می کنند و از نشانه های پیری جلوگیری می کنند. علاوه بر این، بسیاری از زنان خمیر سیب زمینی خام را با عسل به عنوان یک ماسک ضد جوش و لکه استفاده می کنند. آب سیب زمینی پوست را تمیز می کند و آن را بهبود می بخشد و باعث تسکین سریع برای پوست سوخته محسوب می شود.

4. درمان اسکوربوت

بیماری های دهان ناشی از یک عفونت ویروسی هستند که باعث خونریزی لثه و لب های ترک خورده می شوند. این در درجه اول کمبود ویتامین C در بدن را نشان می دهد. سیب زمینی با مقدار کافی ویتامین C، درمان طبیعی این بیماری است که به طور قابل توجهی در کشورهای در حال توسعه یافت می شود. دانشمندان معتقدند حضور پر كاربرد سیب زمینی می تواند به جلوگیری از گسترش این بیماری كمک كند.

خواص سیب زمینی برای سلامتی

5. درمان روماتیسم

این بیماری با ایجاد درد همراه با التهاب عضلات و مفاصل مشخص می شود. سیب زمینی می تواند مسکن سریع باشد. حضور ویتامین هایی مانند منیزیم و کلسیم در سیب زمینی، به درمان رماتیسم کمک می کند. همچنین آب سیب زمینی آب پز شده می تواند باعث کاهش التهاب ماهیچه ها شود. از طرف دیگر، کربوهیدرات و محتوای نشاسته تا حد زیادی منجر به افزایش وزن می شود که اثرات مضری بر روی بیماران خواهد داشت.

6. کاهش التهاب داخلی و خارجی

با توجه به مطالعات اخیر، سیب زمینی برای کاهش التهاب داخلی و خارجی بسیار مفید است. از آنجایی که به راحتی قابل هضم بوده و دارای مقادیر کافی ویتامین C و مواد آنتی اکسیدان خوب است، بافت های زخمی را ترمیم می کند. برای از بین بردن التهاب روده، ویتامین B6 و پتاسیم موجود در سیب زمینی به طور چشمگیری نقش خود را ایفا می کنند. هر دو این مواد مغذی دارای عناصر غذایی مناسب هستند که در درمان زخم های دهان کمک می کنند و اثرات ضد التهابی ایجاد می کنند. با این حال، ویژگی افزایش وزن سیب زمینی ممکن است این شرایط را تشدید کند.

خواص سیب زمینی برای کاهش فشار خون و درمان روماتیسم

7. کاهش فشار خون

دانشمندان علل مختلفی برای فشار خون بالا از جمله استرس، دیابت، عدم تعادل مواد مغذی و بسیاری از عوارض دیگر بیان کرده اند. خوشبختانه سیب زمینی بسیاری از درمان های احتمالی برای کاهش فشار خون را درخود دارد. فیبر موجود در سیب زمینی یک درمان طبیعی برای کاهش فشار خون و کنترل فشار خون همراه با بهبود تولید انسولین در بدن می باشد. سطوح کافی از انسولین سطح گلوکز را در خون تنظیم می کند که به کاهش فشار خون کمک می کند.

8. جلوگیری از سرطان

سیب زمینی حاوی کورستین است که دارای خواص ضد تومور و ضد سرطانی می باشد. گونه های سیب زمینی مانند سیب زمینی سرخ و قرمز حاوی مقادیر مناسب آنتی اکسیدان فلاونوئید و ویتامین A هستند که به نام کاروتن و زاکسنتین شناخته می شوند. این آنتی اکسیدان سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و در مقابل انواع سرطان های مختلف محافظت می کند.

سیب زمینی برای جلوگیری از سرطان

9. بهبود عملکرد مغز 

عملکرد مغز به شرایط مختلفی مانند تأمین اکسیژن مناسب، سطح گلوکز، هورمون های متعادل، اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه بستگی دارد. بنابراین، اگر عاشق سیب زمینی هستید، این ماده غذایی به تمام این الزامات ذکر شده در بالا کمک خواهد کرد. سطح بالای کربوهیدرات به حفظ سطح گلوکز کمک می کند تا مغز بتواند انرژی خود را حفظ کند و به شما آگاهانه هشدار دهد. علاوه بر این، آهن موجود در سیب زمینی به انتقال مناسب اکسیژن کمک می کند.

10. جلوگیری از بیماریهای قلبی عروقی

سیب زمینی، به غیر از مواد معدنی و ویتامین ها، موادی با ارزش به نام کاروتنوئید دارند. این مواد، به گفته متخصصان تغذیه، برای قلب فوق العاده مفید است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که سیب زمینی سطح قند خون را افزایش می دهد؛ مصرف بیش از حد ممکن است به چاقی و عوارض قلبی عروقی منجر شود. اگر دچار دیابت هستید، فقط مقدار محدودی از سیب زمینی برای شما توصیه می شود.

11. درمان بیماری های کلیوی

مطالعات اخیر نشان داده است که شایع ترین مشکل کلیه، سنگ کلیه، در چند دهه گذشته افزایش یافته است. این مشکل عمدتا ناشی از مصرف نامناسب پروتئین هایی مانند میگو، ماهی و تخم مرغ است که در نهایت باعث افزایش اسید اوریک در خون شما می شود. افزایش سطح اسید اوریک با کلسیم و آهن در خون واکنش نشان می دهد که منجر به تشکیل سنگ کلیه می شود. با توجه به این امر، منیزیم در سیب زمینی کمک می کند تا تجمع کلسیم در کلیه را مهار کنید. بنابراین، مصرف روزانه سیب زمینی توصیه می شود زیرا منجر به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه و درمان سنگ کلیه می شود. از طرفی، سیب زمینی غنی از کلسیم و آهن است و از نظر درمانی برای درمان بیماری های کلیوی باید از زیاده روی در مصرف آن اجتناب شود.

از
4
رای