بهترین درمان گیاهی برای استرس و اضطراب؛ 6 داروی گیاهی ضد استرس

بهترین درمان گیاهی برای استرس و اضطراب؛ 6 داروی گیاهی ضد استرس برای کاهش و درمان استرس چه داروی گیاهی بخوریم؛ رفع استرس با بهترین داروی گیاهی ضد استرس و اضطراب و درمان خانگی و گیاهی استرس و اضطراب با دمنوش و گیاهان دارویی در سلام دنیا بخوانید.

استرس و اضطراب و دلشوره می تواند علت های مختلفی داشته باشد و همچنین مشکلات متعددی به وجود آورد. اگر دچار استرس و اضطراب بوده و به دنبال این هستید که برای کاهش و درمان استرس چه داروی گیاهی بخوریم؛ ما در این مقاله سلام دنیا به روش های رفع استرس با بهترین داروی گیاهی ضد استرس و درمان خانگی استرس و اضطراب با دمنوش و گیاهان داروی پرداختیم. با ما همراه باشید.

درمان استرس با گیاهان دارویی

1. درمان استرس با گیاه آب قاشقی

این گیاه به عنوان داروی سنتی برای درمان مشکلات متعددی مورد استفاده قرار می گیرد. گیاه آب قاشقی معمولا در کاهش احساس خستگی، استرس و اضطراب و افسردگی کاربرد دارد. نتایج یک مطالعه موثر بودن مصرف عصاره گیاه آب قاشقی بر کاهش استرس و اضطراب موش ها را نشان داد. البته برای تایید این موضوع باید مطالعات بیشتری انجام شود.

2. درمان استرس با گیاه فرنجمشک

فرنجمشک گیاهی متعلق به یکی از تیره های نعناییان است و رایحه ی لیمو را دارد. این گیاه برای درمان بی خوابی،استرس و اضطراب و افسردگی مورد استفاده قرار می گیرد.گیاه فرنجمشک با تقویت اثر گاما آمینو بوتیریک اسید GABA که یک میانجی در مغز است و در رفع استرس نقش دارد، به کاهش استرس و اضطراب کمک می کند.

3. درمان استرس با گیاه گل ساعتی 

گل ساعتی از گذشته در بهبود کیفیت خواب کاربرد داشته است. علاوه براین، ممکن است گیاه گل ساعتی در کاهش علائم اضطراب نیز مفید باشد.


حتما بخوانید: خواص شگفت انگیز گل ساعتی برای سلامتی


نتایج بررسی ها مشخص کرد که مصرف مکمل گل ساعتی به همراه یک داروی اصلی در کاهش استرس و اضطراب افرادی که کارهای دندانپزشکی دارند، موثر بوده است.

درمان استرس با گیاهان دارویی:گیاه گل ساعتی 

4. درمان استرس با گیاه گیلاس زمستانی

در طب آیورودا از گیاه گیلاس زمستان برای رفع استرس و خستگی استفاده شده است.یک تحقیق در سال 2012 مشخص کرد که مصرف عصاره ریشه گیلاس زمستانی سطح استرس افراد در مطالعه را در طول دو ماه بطرز شگف آوری کاهش داد.

5. درمان استرس با گیاه ریحان مقدس

اگرچه در مورد اثربخشی گیاه ریحان مقدس برای کاهش اضطراب یا استرس مطالعات زیادی صورت نگرفته است، اما یک منبع معتبر مشخص کرد که مصرف عصاره گیاه ریحان مقدس موجب کاهش علائم اختلال استرس و اضطراب عمومی می شود.

6. درمان استرس با گیاه جینسینگ 

نتایج یک مطالعه در سال 2013 مشخص کرد که مصرف گیاه جینسینگ ممکن است نقش موثری در محافظت از بدن در برابر اثرات استرس داشته باشد. در برخی از منابع نیز ذکر شده است که این گیاه می تواند به کاهش خستگی نیز کمک کند.

درمان استرس با گیاهان دارویی: گیاه جینسینگ 

7. درمان استرس با گیاه هاپ

محققان در مطالعه ای در سال 2017 دریافتند که مصرف مکمل گیاه هاپ می تواند در کاهش علائم خفیف افسردگی، اضطراب و استرس موثر عمل کند. همچنین ترکیب گیاه هاپ با سنبل الطیب ممکن است به بهبود کیفیت خواب کمک کند.

2. درمان استرس با دمنوش اسطوخودوس

دمنوش اسطوخودوس به عنوان یک دمنوش گیاهی آرام‌ بخش در طب سنتی شناخته شده است. در حال حاضر شرکت های داروسازی نیز در تهیه محصولات آرام‌ بخش گیاهی خود از ترکیبات گیاه اسطوخودوس استفاده می‌کنند. وجود خاصیت آرام‌ بخشی بدون ایجاد خواب‌ آلودگی در این دمنوش گیاهی، اسطوخودوس را به یک درمان موثر برای استرس تبدیل کرده است.

طرز تهیه:

  • یک قاشق چای‌خوری اسطوخودوس را به همراه یک لیوان آب سرد درون قوری بریزید.
  • قوری را روی حرارت غیر مستقیم بگذارید و اجازه دهید دمنوش دم بکشد.
  • بعد از دم کشیدن دمنوش را صاف و میل کنید.

حتما بخوانید: خواص دمنوش اسطوخودوس برای سلامتی


3. درمان استرس با دمنوش نعناع

مصرف دمنوش نعناع نقش موثری در کاهش استرس و اضطراب و آرام‌بخشی اعصاب دارد. از آنجایی که نعناع فاقد کافئین است بنابراین مصرف ان قبل از خواب نه تنها موجب بی خوابی فرد نمی شود بلکه به کاهش استرس و خواب راحت هم کمک می کند. در زمان بروز استرس و اضطراب نوشیدن دمنوش نعناع می تواند با آرامسازی عضلات،رفع استرس و اضطراب کمک کند.

طرز تهیه:
  • ابتدا نعنای تازه را از ساقه جدا کنید و بشویید.
  • نعناع ها را دورن یک لیوان آب جوش داخل قوری بریزید و روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید.
  • در صورت نداشتن نعناع تازه از 1 قاشق چایخوری نعناع خشک استفاده کنید.
  • بعد از دم کشیدن دمنوش را صاف و میل کنید.

درمان استرس با دمنوش: دمنوش نعناع

سخن آخر

استرس داشتن می تواند گاهی اوقات باعث بروز مشکلات جسمی و روحی شود. و برخی از گیاهان دارویی هستند که می توانند باعث کاهش استرس و اضطراب شوند. همانطور که در این مطلب خواندید ما بهترین داروی های گیاهی ضد استرس را برای درمان خانگی استرس و دلشوره با طرز تهیه دمنوش های گیاهی به شما آموزش دادیم. امیدوارم این مطلب برای شما مفید و کاربری بوده باشد و آنها را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

مقابله با استرس با 26 راهکار موثر

درمان بی خوابی و استرس با 6 راه حل قطعی و ساده
 

از
6
رای