13 درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

13 درمان گیاهی روماتیسم مفصلی اگر به دنبال موثرترین مواد گیاهی برای درمان خانگی روماتیسم مفصلی هستید، در ادامه متن اینکه برای روماتیسم مفصلی چی بخوریم و درمان گیاهی روماتیسم مفصلی با زردچوبه، فلفل و ... را در سلام دنیا برای شما ارائه داده‌ایم.

از گیاهان و ادویه جات می توان به عنوان داروهای طبیعی برای کاهش التهاب آرتریت روماتوئید یا روماتیسم مفصلی استفاده کرد. ما در این مقاله از سایت سلام دنیا بهترین گزینه‌های درمان خانگی روماتیسم مفصلی با گزینه‌های رژیم غذایی که ممکن است برای رفع این مشکل مفید باشند را برای شما گردآوری کردیم. 

برای روماتیسم مفصلی چی بخوریم

13 درمان گیاهی دارویی و ادویه برای تسکین علائم آرتریت روماتوئید

همه می دانند که آرتریت روماتوئید (RA) شامل التهاب و ورم مفاصل است ، بنابراین افزودن گیاهان دارویی و ادویه جات ضد التهابی به رژیم غذایی ایده خوبی است. مسلماً، مصرف این مواد غذایی به تنهایی تأثیر قابل توجهی در تسکین علائم آرتریت روماتوئید ندارند. اما به عنوان بخشی از رژیم غذایی ضد التهابی، مصرف برخی گیاهان و ادویه جات در طول روز می تواند تأثیر مضاعفی بر کاهش التهاب و سایر علائم داشته باشد. و حداقل، افزودن آنها به دستور غذاهای شما باعث جذاب تر شدن وعده های غذایی شما می شود.


حتما بخوانید: روماتیسم مفصلی چیست


علاوه بر این، برخی از گیاهان دارویی می توانند به شما در مدیریت یا حتی کاهش علائم ناراحت کننده کمک کنند. در ادامه 13 گیاه و ادویه معرفی می‌کنیم که در صورتی که مبتلا به روماتیسم مفصلی هستید ارزش امتحان کردن را دارند.

13 درمان گیاهی روماتیسم مفصلی

1. درمان گیاهی روماتیسم مفصلی با زنجبیل 

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال 2014 در مجله Arthritis، زنجبیلی که در طب آسیایی و آشپزی قرن‌ها استفاده می شد، دارای خواص ضد التهابی، از جمله توانایی سرکوب مولکول های التهابی به نام لکوترین ها و سنتز پروستاگلاندین ها است، که موادی شبیه هورمون‌ها هستند و باعث درد و التهاب می شوند، است.
 
سعی کنید مرغ یا سبزیجات را با زنجبیل تازه خرد شده سرخ کنید، ترشی زنجبیل تازه بخورید یا زنجبیل رنده شده را به سوپ ها یا اسموتی ها اضافه کنید. گالینا روفنر ، متخصص طب سوزنی و گیاه شناس چینی در کلینیک کلیولند، معتقد است که زنجبیل می تواند بخش مفیدی از برنامه غذایی شما برای کنترل علائم آرتریت روماتوئید باشد و کار با یک متخصص طب گیاهی آموزش دیده را توصیه می کند. 


حتما بخوانید: خواص زنجبیل برای سلامتی


برای روماتیسم مفصلی چی خوبه

2. درمان گیاهی روماتیسم مفصلی با آویشن

گیاه آویشن که دارای خواص آنتی اکسیدانی زیادی است، به عنوان طعم دهنده غذا سابقه طولانی دارد. طبق تحقیقات منتشر شده در آوریل-ژوئن 2015 در Pharmacognosy Communications ، مشخص شد که آویشن دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می تواند برای آرتریت روماتوئید، ماده ای درمانی باشد. بر اساس مطالعه ای که در دسامبر 2018 برای طب مکمل انجام شد، درواقع مشخص شد که آویشن رایج ترین داروی گیاهی مصرف شده در بین افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بود.
 
یک شاخه آویشن تازه یا برگهای تازه آن می تواند افزودنی خوش طعمی برای گوشت، مرغ، لوبیا، گوجه فرنگی یا تخم مرغ و همچنین سوپ و خورشت باشد. به گفته اسپایسوگرافی، آویشن مدتهاست که در غذاهای ایتالیایی، فرانسوی، مدیترانه ای و خاورمیانه استفاده می شود، تندی آویشن یکی از بزرگترین مزایای آن است، اما در صورت استفاده نادرست می تواند مضر باشد. پس در مصرف آن زیاده روی نکنید.

3. درمان روماتیسم مفصلی با ادویه زردچوبه

زردچوبه ادویه ای طلایی که از گذشته برای رنگ و طعم دادن به غذاها مورد استفاده قرار می گرفت ، همچنین در طب چینی و آیورودا برای درمان انواع بیماری ها از جمله آرتریت روماتوئید و اختلالات اسکلتی-عضلانی استفاده شده است. بر اساس تحقیقات منتشر شده در آگوست 2016 در مجله غذای دارویی ، زردچوبه و کورکومین (ماده فعال که به زردچوبه رنگ زرد می دهد) علاوه بر خواص ضد التهابی ، دارای اثرات ضد درد نیز هستند.
 
می خواهید زردچوبه را امتحان کنید؟ آن را به سوپ، خورش و غذاهایی مثل مرغ اضافه کنید. با توجه به تحقیقات منتشر شده در مجله بین المللی علوم غذایی و تغذیه، ترکیب زردچوبه با فلفل سیاه به بدن شما کمک می کند تا این ادویه زرد را حتی بهتر جذب کند. روفنر هشدار می دهد که چون زردچوبه رقیق کننده خون هم است، در صورت مصرف داروی رقیق کننده خون باید از مصرف آن در مقدار زیاد اجتناب شود.


حتما بخوانید: خواص فوق العاده زردچوبه برای درمان بیماری ها


درمان روماتیسم با طب سنتی

4. درمان خانگی روماتیسم مفصلی با چای سبز 

چای سبز که هزاران سال در آسیا مصرف می شود، حاوی پلی فنول ها است، که مواد غنی از آنتی اکسیدان ها هستند که می توانند به کاهش التهاب، محافظت از مفاصل و ایجاد تغییراتی در واکنش های سیستم ایمنی شود که شدت ورم مفاصل را تسکین خواهد داد. مطالعه ای که در فوریه 2017 در مجله بین المللی بیماری های روماتیسمی منتشر شد، تأثیر چای سبز و چای سیاه بر این بیماری را مقایسه کرد و نشان داد که عصاره چای سبز دارای اثرات ضد التهابی بیشتری است.

بنابراین با نوشیدن روزانه یک فنجان چای سبز  داغ ،سرد یا حتی یک فنجان ماچا، با استفاده از پودر برگ های چای سبز آسیاب شده، خود را درمان کنید. برای سلامتی و شاید برای مفاصل تان بهترین کار را انجام خواهید داد.

5. درمان طب سنتی روماتیسم مفصلی با دارچین

دارچین یک ادویه خوشمزه و دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است که به جلوگیری از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. اما این تنها بخشی از خواص سلامتی دارچین است: همچنین به کاهش قند و کلسترول خون هم کمک می کند و به نظر می رسد با افزایش سن از عملکرد شناختی محافظت می کند. علاوه بر این، مطالعه ای که در ماه مه 2018 در مجله کالج تغذیه آمریکا منتشر شد، نشان داد که وقتی زنان مبتلا به آرتریت روماتوئید روزانه چهار کپسول 500 میلی گرمی پودر دارچین را به مدت هشت هفته مصرف کردند، پروتئین فعال c (نشانگر التهاب) در سطح خون آنها و همچنین کاهش فعالیت بیماری، از جمله مفاصل حساس و متورم به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده بود.
 
دارچین خشک را می توان برای تهیه یک دسر خوشمزه و سالم به اوت میل، اسموتی، سوپ، خورشت یا حتی پرتقال اضافه کرد. می‌توانید تکه های چوب دارچین را به چای اضافه کنید تا یک طعم خوبی برای ان ایجاد کند. روفنر هشدار می دهد فقط در مصرف آن زیاده روی نکنید. اگرچه دارچین برای نان هم خوب است، اما اگر بیش از حد مصرف شود، ممکن است برای زنان باردار بی خطر نباشد. مقدار زیاد ادویه همچنین می تواند با لخته شدن خون و داروهای رقیق کننده خون تداخل داشته باشد.


حتما بخوانید: خواص درمانی و دارویی عرق دارچین


6. درمان طب سنتی روماتیسم مفصلی با سیر

سیر تازه تکه یا خرد شده، می تواند هر غذایی را جذاب کند و به تسکین درد آرتریت روماتوئید هم کمک کند. سیر مانند تره فرنگی و پیاز ، حاوی دی آلیل دی سولفید است، یک ترکیب ضد التهابی که اثرات سایتوکاین های پیش التهابی را کاهش می دهد. یک مطالعه تجربی که در سال 2018 در مجله آسیب شناسی محیطی، سم شناسی و انکولوژی منتشر شد، نشان داد که مصرف سیر در موش های صحرایی مبتلا به آرتروز ، اثرات ضد درد، جلوگیری از تخریب غضروف و کاهش التهاب داشته است.

سیر را می توان به بسیاری از غذاها از جمله ماکارونی، مرغ سرخ شده یا سبزیجات، سیب زمینی سرخ کرده و ساندویچ اضافه کرد.

سیر برای روماتیسم مفصلی

7. درمان خانگی روماتیسم مفصلی با فلفل سیاه

فلفل یک ماده اصلی در اکثر غذاهاییست که شما به طور گسترده از آن برای افزودن کمی طعم به غذاهای روزمره خود استفاده می کنید. اما آیا می دانستید که، ترکیب فعال موجود در فلفل سیاه، از جمله پیپرین، دارای فوایدی برای سلامتی شماست؟ درسته. تحقیقات انجام شده نشان داده است که فلفل سیاه دارای اثراتی همچون اثرات آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی و ضد التهابی و نیز محافظ دستگاه گوارش است. مطالعه ای که در سپتامبر 2018 در مجله داروسازی اروپا منتشر شد، نشان داد که تجویز پیپریک اسید دارای اثرات ضد التهابی ای است که از تورم و تولید سایتوکین ها در حیوانات جلوگیری می کند. تحقیقات قبلی ای که در مجله Arthritis Research & Therapy منتشر شده بود، نشان داد که تجویز پیپرین - التهاب، درد و سایر علائم آرتریت در حیوانات را تسکین داده است.

شما الانشم می دونید که با فلفل سیاه چه کارهایی میتوان انجام داد (در چه چیزهایی از آن استفاده کرد): از آن برای چاشنی هر غذایی که دوست دارید استفاده کنید - سالاد ، سوپ ، تخم مرغ و موارد دیگر.

8. درمان روماتیسم مفصلی با گیاه بید

در مقاله ای که در Phytotherapy Research منتشر شده بود گفته میشود که، گیاه بید دارای خواص ضد التهابی قابل توجهی است که علائم های مختلفی از التهاب را کاهش می دهد. در گزارشی که در مجله Phytomedicine منتشر شده است گفته میشود که، هنگامی که محققان عصاره گیاه بید را به 436 فرد مبتلا به دردهای روماتیسمی، که به دلیل وجود آرتروز و کمردرد به پزشک مراجعه کرده بودند، دادند پس از سه هفته کاهش قابل توجهی در درد را مشاهده شد.

9. درمان آرتریت روماتویید با کندر هندی

کندر هندی که از پوست درخت بوسولیا گرفته شده است و در هند و شمال آفریقا نیز یافت می شود، دارای خواص ضدالتهابی قوی و همچنین اثرات ضد درد است. به گفته بنیاد آرتروز ،کندر هندی می تواند از ، از دست رفتن غضروف جلوگیری کرده و روند خودایمنی را مهار کند، که این امر میتواند برای RA مفید باشد.


حتما بخوانید: 6 نکته برای بهبود زندگی با وجود آرتریت روماتوئید


مصرف کندر برای روماتیسم مفصلی

10. درمان سنتی روماتیسم با عصاره صدف سبز رنگ حلقوی 

از لحاظ فنی این ماده که به دلیل خواص ضد التهابیش شناخته شده است عصاره غذاهای دریاییست، نه یک گیاه. مکمل های غذایی حاوی عصاره صدف سبز رنگ حلقوی نیوزلند (Perna canaliculus) سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 هستند که دارای اثرات ضد التهابی هستند. بنابراین امری منطقی است که این مکمل ها می توانند برای RA مفید باشند.

11. درمان خانگی درد مفاصل در روماتیسم با روغن دانه گل گاو زبان 

این روغن از دانه های گیاه گل گاوزبان، بومی مناطق خاصی از اروپا و شمال آفریقا می آید که منبع غنی ای از گاما لینولئیک اسید (GLA)، نوعی اسید چرب امگا 6 است. تحقیقات منتشر شده در مجله روماتولوژی نشان می دهد که وقتی افراد مبتلا به RA به صورت روزانه مکمل های خوراکی روغن دانه گل گاوزبان را مصرف کرده بودند، پس از شش ماه بهبود قابل توجهی را در التهاب، تورم و درد مفاصل را تجربه کردند.

12. درمان گیاهی روماتیسم مفصلی با Thunder God Vine

Thunder God Vine (یک گیاه چند ساله است که معمولاً در جنوب شرقی چین رشد می کند) از این ماده صدها سال در طب سنتی چینی استفاده شده است. thunder god vine وقتی به عنوان عصاره خوراکی مصرف می شود، التهاب ناشی از بیماری های خود ایمنی، از جمله RA را کاهش می دهد. بررسی 22 مطالعه منتشر شده در جولای 2016 در BMC Complementary and Alternative Medicine نشان داد که درمان با Thunder God Vine (معروف به Tripterygium wilfordii Hook F) نسبت به داروهای معمولی، از جمله سولفاسالازین و متوترکسات، در درمان علائم RA دارویی برتر حساب میشود. مرکز ملی سلامت در یادداشتی هشدار دهنده اعلام کرد: اگر عصاره به درستی تهیه و آماده نشود ، Thunder God Vine می تواند بسیار سمی باشد.

13. درمان روماتیسم مفصلی در خانه با گیاه پنجه شیطان

پنجه شیطان (Harpagophytum procumbens) که قرن ها در آفریقا برای درمان درد و بسیاری از بیماری های دیگر استفاده می شد، دارای اثرات ضد التهابی قابل توجهی بود. یک مطالعه نشان داد که وقتی 259 نفر مبتلا به اختلالات روماتیسمی قرص پنجه شیطان را به مدت هشت هفته مصرف کردند، بهبود قابل توجهی در درد ، سفتی و عملکرد، به ویژه در دست، مچ ، آرنج ، شانه ، لگن، زانو و پشت مشاهده کردند.

پنجه شیطان برای درمان روماتیسم
سخن آخر

تمام مطالب بیان شده اشاره به مواد گیاهی موثر در درمان خانگی روماتیسم مفصلی دارد. روفنر می گوید: افزودن گیاهان و ادویه جات به رژیم غذایی به دلیل خواص ضد التهابی آنها امری کاملا بی خطر است. در این نوع درمان توصیه می‌شود از گیاهان یا مکمل‌ها حداقل دو ساعت قبل یا بعد از مصرف دارو استفاده کنید.

همچنین، اگر می‌خواهید از آنها در دوزهای بالا به عنوان دارو استفاده کنید، حتماً ابتدا با پزشک خود مشورت کنید یا با یک متخصص بهداشت که در زمینه داروهای گیاهی آموزش دیده آن را در میان بگذارید. به هر حال، برخی از مکمل‌های گیاهی می‌توانند عوارض جانبی ناخوشایند و بدی را برای شما ایجاد کنند یا با دارویی که مصرف می کنید تداخل دارویی را داشته باشد. اگر تجربه ای در زمینه مصرف این گیاهان دارید آن را با ما در میان بگذارید. شما می‌توانید این پست را در دیگر شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. 


مطالب مرتبط:

درد مفاصل شبانه؛ عوامل موثر که باعث بروز درد مفصل در شب می شوند

علت گرفتگی عضلات پا و درمان خانگی درد عضلات ساق پا
 

از
19
رای