محوطه سازی باغ، ویلا و حیاط کوچک با 12 ایده ساده، شیک و ارزان

محوطه سازی باغ، ویلا و حیاط کوچک با 12 ایده ساده، شیک و ارزان ایده محوطه سازی باغ؛ چگونه می توانم باغ خود را ارزان بسازم؛ 12 راه برای طراحی و محوطه سازی ویلا و داشتن فضایی عالی در حیاط با ایده های ساده، بکر و خلاقانه و ارزان در سلام دنیا بخوانید.

شما می توانید یک باغ را به زیبایی تزیین کنید بدون اینکه هزینه زیادی کنید. با استفاده از بهترین مصالح،  کاشت گیاهان و روش‌های محوطه‌سازی، حیاط خیره‌کننده و جذابی درست کنید که باعث می شود حیاط شما در تمامی فصول سال زیبا باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره موضوعات ایده محوطه سازی باغ ، ایده محوطه سازی ویلا، ایده خلاقانه محوطه سازی حیاط کوچک، ایده برای طراحی محوطه ویلا، محوطه سازی باغچه، محوطه سازی باغ ویلا،چگونه می توانم باغ خود را ارزان بسازم؟ صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

راهنمای ما برای محوطه سازی باغ، نقطه شروعی مناسب برای تغییر حیاط شما است چه حرفه ای باشید و چه تازه کار. زیرادرست کردن باغی زیبا و رضایت بخش، فراتر از یک اتفاق تصادفی است. و هر کسی که با موفقیت یک باغ را طراحی کرده باشد، مطمئناً موافق است. اگر تا اینجا پیش رفته اید، احتمالاً در حال کار کردن  روی باغی در خانه خود هستید.  برای اینکه واقعاً زیبایی های فضای حیاط خود را احساس کنید، باید فراتر از مرتب کردن چمن با بهترین ماشین چمن زنی بروید و برای اطمینان از موفقیت آمیزترین نتایج، باید از برخی قوانین اساسی  پیروی کنید. 

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

اینکه چقدر با ایده های محوطه سازی حیاط خود را زیبا کنید به سلیقه شما،  هکتار حیاط شما و البته بودجه شما بستگی دارد. جرمی یاماگوچی، مدیرعامل Lawn Loveنکات مفیدی را برای حفظ بودجه و کاهش هزینه های محوطه سازی باغ به اشتراک می گذارد: 

برای صرفه جویی در هزینه در حین محوطه سازی باغ خود  گیاهانی را انتخاب کنید که بومی منطقه شما هستند. گیاهان غیر بومی همیشه گران‌تر هستند و اغلب به آب و توجه بیشتری نیاز دارند (با این فرض که واقعاً در آب و هوایی که برای آن در نظر گرفته شده‌اند زنده بمانند). همچنین باید توجه داشته باشید که باغ شما قرار است در کجا قرار گیرد و چقدر آفتاب می گیرد. دانستن مقدار نوری که گیاهان دریافت خواهند کرد به شما کمک می کند تا گیاهان بومی خاصی را انتخاب کنید که با آن مقدار دقیق نور خورشید رشد می کنند.این موردی است که باید روی آن کار کنید تا کاشت گیاهان و سایر تزیینات شما به مراتب جذاب تر در جای خود قرار گیرند. از علف های هرز گرفته تا تسطیح زمین، بهترین گیاهان محوطه سازی برای استفاده و اینکه کدام درختان را در نظر بگیرید، این ایده ها و نکات محوطه سازی باغ شما را برای موفقیت آماده می کند. 


حتما بخوانید: فواید شگفت انگیز باغبانی برای سلامت جسم و روح


ایده محوطه سازی باغ ساده، شیک و ارزان

1. محوطه باغ و طراحی  خود را بررسی کنید:

این یک منطقه مهم است که شما باید تا حد زیادی هنگام  طراحی باغ خود به آن بپردازید تا  اطلاعاتی را از فضایی که قرار است روی آن کار کنید بدست بیاورید. دلیل اصلی این بخش از فرآیند محوطه سازی باغ این است که شما به دنبال شناسایی هر گونه مشکلی هستید تا بتوانید مصالح و مواد خود را بر اساس آن آماده کنید که در دراز مدت باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود. 

این چیزی است که باید در نظر بگیرید:

 • تمیز کردن: آیا زباله  ای برای بیرون ریختن وجود دارد؟
 • وضعیت زمین: آیا لازم است چمن های ناهموار را هموار کنید ؟
 • هر درختی که در جای نامناسبی قرار گرفته باشد: آیا آنها مسیرهای پیاده رو را مسدود می کنند یا در مسیر زمین قرار می گیرند؟
 • هر گونه کاشت موجود: پرچین باغ، گل باغ و غیره را در نظر بگیرید.
 • هر گونه ساختار در محوطه باغ برای برداشتن/کار کردن: عرشه‌ها، پاسیو، حصار، اتاق‌های باغ، آب‌نماها، مسیرهای باغ،
 • زهکشی: وضعیت حیاط را پس از بارندگی بررسی کنیدو به مناطق خاصی که غرقاب می شوند توجه کنید.
 • خاک سطحی: وضعیت فعلی هر گیاه را تجزیه و تحلیل کنید و اینکه آیا به خاک بیشتری نیاز است یا خیر.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

2. تصمیم بگیرید که محوطه سازی را  خودتان انجام دهید یا یک طراح باغ را استخدام کنید

نکته کلیدی در اینجا این است که محدودیت ها و بودجه خود را بدانید. کاشت، نصب آب نماها، افزودن یک مسیر سنگ فرشی یا چمن جدید، ساختن عرشه و حصار باغ در محدوده حیاط را بررسی کنید. با این حال، دیوارکشی، گذاشتن سنگفرش های گران قیمت، رندر بتن و کارهای برقی باید توسط متخصصان انجام شود تا نتیجه ای با کیفیت و ایمن داشته باشد، حتی اگر زمین کوچکی داشته باشید. پیمانکاران یا انجمن منظره سازان حرفه ای کمک بسیار شایانی در این زمینه به شما می کنند.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

3. محوطه باغ را تمیز کنید

این به معنای هرس کردن علف های هرز به طور طبیعی (کار مورد علاقه همه) یا استفاده از بهترین علف کش ها و همچنین حذف هر گونه زباله باغ است. زباله های قابل مشاهده به راحتی بیرون ریخته می شوند، اما استفاده از یک کلنگ (اگر خاک فشرده شده باشد)، یا چنگک باغچه (اگر خوش شانس باشید!)  می تواند به برداشتن هر گونه قلوه سنگ، کمک کند.  


حتما بخوانید: بهترین درختچه های گلدار برای باغچه زینتی و مقاوم


این می تواند یک کار سخت باشد اما کاملا ضروری و مهم است، به خصوص اگر برای کاشت زیاد گیاهان  برنامه ریزی می کنید و می خواهید یک باغ بزرگ درست کنید . تکه های بزرگ قلوه سنگ، کاشت گیاهان را سخت تر می کند و به طور بالقوه می تواند زهکشی را نیز مسدود کند. ببینید که این کار آسان است یا به یک متخصص در این زمینه نیاز دارید. 

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

ایده محوطه سازی ویلا

4. سطح زمین را هموار کنید

این یک کار مهم وضروری است زیرا بدون یک زمین هموار، نمی توانید از هیچگونه مصالحی برای ساخت پاسیو و دیگر مکان هایی در حیاط خود استفاده کنید. 
اگر فضای باغ کوچکی دارید، ممکن است بتوانید خودتان با استفاده از چنگک های باغبانی ، زمین را صاف کنیدیا از  یک فروشگاه محلی چنگک باغبانی تهیه کنیدو از ان برای شکستن تکه های بزرگ خاک استفاده کنید، در حالی که می توان برای صاف کردن سطح  خاک از حرکت رو به جلو و عقب استفاده کرد تا خاک به طور مساوی توزیع شود.
اگر حیاط بزرگی دارید که در آن خاک بسیار فشرده است، یا اگر روی یک باغ بسیار شیبدار کار می کنید، ممکن است لازم باشد با یک متخصص تماس بگیرید. یک تغییر کوچک در سطح می تواند کمک کند که حیاط یا باغ کوچک، بزرگتر به نظر برسد، اما چمن شیبدار مناسب نیست زیرا می تواند خیلی سریع لغزنده شود. تراس احتمالا بهترین راه برای کار روی یک باغ شیبدار است و باعث می شود علاقه بیشتری به باغ خود داشته باشید. 
با این حال، به خاطر داشته باشید که حفاری ها گران هستند. باید خاکبرداری انجام شود و دیوارهای حائل باید ساخته شوند (برای جلوگیری از شستشوی خاک)، بنابراین  باید از یک مهندس سازه حرفه ای کمک بگیرید که می تواند به معنای افزایش هزینه ها باشد.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

5. مصالح مقاوم محوطه سازی را انتخاب کنید که در طی زمان دچار مشکل نشوید

شناسایی و خرید مواد بالقوه یکی از لذت بخش ترین بخش های محوطه سازی باغ است. سارا جیمسون اشاره می‌کند که چگونه انتخاب مصالح محوطه‌سازی شما می‌تواند تأثیر زیادی بر هزینه کلی پروژه شما داشته باشد، بنابراین ارزش آن را دارد که از آنچه استفاده می‌کنید آگاه باشید: « زمانی که نوبت به محوطه سازی و بودجه می رسد ممکن است بعضی افراد مصالح را تغییر دهند. سنگ ها، چوب ها و گیاهان موجود را پیدا کنید که می توان آنها را جابجا کرد به جای اینکه همه چیز را به طور کلی جایگزین کنید. وقتی صحبت از سنگ و چوب می‌شود، به  انبارهای محلی بروید تا پالت‌های اضافی آجر و تخته را به کسری از قیمت اصلی‌شان بخرید. در همین حال، منتظر فروش در نهالستان های گیاهی باشید و گیاهانی را انتخاب کنید که قابل تقسیم و پیوند هستند. گزینه دیگر این است که گیاهان یا مواد دیگر را به صورت رایگان با همسایه خود عوض کنید.


حتما بخوانید: کاشت و پرورش گل رز در باغچه و شرایط نگهداری آن


در حالی که عملکرد، دوام و نگهداری در تمام مصالح مورد استفاده در محیط باغ کلیدی است، شما باید مصالحی با رنگ طبیعی انتخاب کنید که مکمل خانه و سبک طراحی شما باشد. خاکستری های خاکی، قهوه ای عسلی  و قرمزهای مات  هم مناسب  خانه های جدید هستند.  
برای ترکیب عالی و زیبای فضاهای داخلی و خارجی خود، مصالح مشابهی را انتخاب کنید که در اتاق نزدیک به باغ استفاده می شود و فقط مطمئن شوید که ضد آب است. و در غیر این صورت، طراحان باغ معمولاً از چهار مصالح برای محوطه سازی حیاط استفاده می کنند در اینجا چند گزینه وجود دارد:

 • سنگ فرش پاسیو: گزینه های زیادی وجود دارد از سنگ گران قیمت یورک گرفته تا نمونه های بتن، آجر و گرانیت.
 • عرشه: می تواند انتخاب خوبی برای استفاده از کفپوش چوبی در داخل خانه باشد ودرخانه های امروزی  بسیار مناسب است. الوار، بلوط و حتی چوب ساج ایده‌های مناسبی برای عرشه در یک باغ شلوغ هستند، زیرا مواد بادوام و پایداری هستند و هم چنین در برابر ریزش‌های سنگین مقاوم هستند. عرشه شما هر چند وقت یکبار به شستشوی خوب با فشار نیاز دارد تا  جلبک ها شسته شوند و از هر گونه لغزندگی جلوگیری شود، اما مطمئناً باغ شما را برای سال های آینده زیبا نگه می دارد.
 • شن باغ: این مصالحی ایده آل برای استفاده در محیط های باغ مدرن و دوره ای است. همه کاره است و می‌توان از آن برای لبه‌های پاسیو، ایجاد فضای  بیشتر استفاده کرد یا حتی می‌توانید یک مسیر سنگ‌ریزه‌ای ایجاد کنید که یک ایده مقرون به صرفه برای مسیر باغ است .
 • کفپوش بتنی: بتن به شما ظاهری عالی و معاصر می دهد و راهی عالی برای ایجاد یکنواختی بین بیرون و داخل خانه شما است.
 • مجموعه‌های گرانیتی: می‌توانند تأثیرگذار باشند و از آنجایی که معمولاً در طراحی راهرو استفاده می‌شوند، برای سال‌های آینده دوام خواهند داشت. اگر در حال محوطه سازی حیاط  بدون گیاه هستید، آنها گزینه خوبی هستند.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

ایده خلاقانه محوطه سازی حیاط کوچک

6. برای قسمت مرطوب حیاط فکری بکنید و رطوبت را کنترل کنید

کار کردن روی زمین باعث افزایش زهکشی می شود و اگر در حال نصب سنگفرش پاسیو هستید ، این امر به پراکندگی آب بیشتر کمک می کند.  نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که سطح خاک شما نباید از سطح رطوبت خانه یا سایر ساختمان های بیرونی باغ تجاوز کند تا از خطر رطوبت در هر فضای داخلی جلوگیری شود. شش اینچ زیر سطح بالا توصیه شده است، از جمله هر گونه مواد در بالا مانند شن و غیره. اگر زمین شما مشکل غرقابی دارد، ممکن است لازم باشد زهکشی کنید.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

7. برای کاشت گیاهان خود برنامه ریزی کنید

این قسمت جالب و سرگرم کننده است، و گیاهان، درختان و هر درختچه ای که  باید در رتبه بعدی لیست قرار گیرند، را یادداشت می کنید این کار باید قبل از اضافه کردن چمن انجام شود نوع گیاهان باغچه ای که انتخاب می کنید،  به سلیقه، آب و هوا و فضایی که می خواهید در حیاط خود درست کنید بستگی دارد، اما به نوع خاک و باغ شما نیز بستگی دارد. به طور کلی، ترکیبی از درختان، گل‌ها و درختچه‌های همیشه سبز به خوبی کار می‌کند و باعث  می شود که  شما حس خوبی داشته باشید و برای حیات وحش نیز ایده‌آل است. 

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

ایده برای طراحی محوطه ویلا

8. آب و هوای خود را در نظر بگیرید

محوطه سازی باغ، نوع خاک و آب و هوا مهم است و اگر در آب و هوای خشک زندگی می‌کنید یا می‌خواهید تعداد کمی گیاه سازگار با محیط‌ زیست بکارید، می‌توانید برای آبیاری کمتر به طراحی فضای سبز خود بپردازید. نتایج خیره کننده و زیبای این روش محوطه سازی این است که برای ایجاد حیاطی متفاوت به تعداد زیادی گیاه نیاز ندارید و فقط مختص آب و هوای خشک نیست.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

9. مناطق مختلف حیاط خود را تقسیم کنید

تقسیم بخش های مختلف فضای بیرونی شما بسیار سودمند است. و محوطه سازی حیاط با در نظر گرفتن این موضوع به شما کمک می کند تا از فضای خود نهایت استفاده را ببرید و فضایی را برای یک آشپزخانه در کنار یک زمین بازی برای خانواده در فضای باز و غیره باقی بگذارید.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری انواع کاکتوس رنگی طبیعی و گلدار


در اینجا نحوه انجام آن مانند یک متخصص آمده است:

 • سطوح مختلف محوطه سازی مقاوم و کف را انتخاب کنید: برای تمایز بین فضای غذاخوری، استراحت و بازی. گزینه های آشکار عبارتند از مصالح سنگی برای فضای ناهار خوری، عرشه برای منطقه استراحت، و یا چمن برای منطقه بازی.
  استفاده از رنگ های مختلف روی نرده ها یا دیوارها: این به ایجاد مناطق مجزا کمک می کند. رنگ سفید پس‌زمینه خوبی برای مناطق استراحتی است که می‌خواهید احساس خوبی داشته باشید. سبزهای تیره برای  مکان‌های بازی  خوب هستند، در حالی که رنگ های تیره مانند آبی یا بادمجانی باعث می‌شود که فضای غذاخوری در طول شب‌های طولانی تابستان عالی شود. یکی از ایده های مورد علاقه ما برای حصار باغ در اطراف.
 • اجازه دهید گیاهان کمکتان کنند: گیاهان نیز می‌توانند به تعیین نواحی کمک کنند، به خصوص اگر به دنبال تم رنگی قوی بر اساس منطقه باشید. بنابراین، اگر فضای استراحت شما دارای یک دیوار سفید در پشت آن و تزئینات رنگ روشن است، گل های سفید را انتخاب کنید. اگر فضای ناهارخوری شما دارای کفپوش تیره و دیوارهای بادمجانی است، به سراغ گیاهان بنفش تیره بروید.
 • کاشت معماری: می توان از آن برای تقسیم بندی فضاها استفاده کرد. مجموعه ای از گیاهان جعبه ای شکل که در یک دیوار قرار گرفته اند، فضای بسیار کمی را اشغال می کنند اما یک شکاف بصری قوی بین قسمت های استراحت و غذاخوری ایجاد می کنند. یا گیاهان بلند و گرمسیری را در انتهای یک فضای ناهار خوری قرار دهید تا فضای بازی را در آن سوی آن پنهان کنید.
 • از فضای عمودی غافل نشوید: دیوارهای نشیمن ، آلاچیق‌ها و پرده‌ها همگی بسیار عالی هستند. آنها را با توجه به طرحتان به کار ببرید. یا اگر می‌خواهید کاشت گیاهان شما به خوبی انجام شود، یک رنگ خنثی و طبیعی برای آنها انتخاب کنید، مانند سبز زیتونی یا خاکستری کم رنگ.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

محوطه سازی باغچه

10. حریم خصوصی را در نظر بگیرید

هیچ‌کس نمی‌خواهد در حال هرس گل رز یا کاشت گوجه‌فرنگی به آن‌ها نگاه کند، بنابراین هنگام محوطه سازی منظره باغ خود، حریم خصوصی حیاط خلوت را در نظر بگیرید. چیدمان باغ‌ها مانند پرده‌ها، دیوارها و درختان کاشته شده استراتژیک همگی می‌توانند به ایجاد محیطی صمیمی‌تر و شیک تر کمک کنند. در حالی که اگر می خواهید تاب بخورید یا روی یک صندلی  چرت بزنید ، درست کردن جایی بزرگ‌تر مانند آلاچیق بسیار عالی به نظر می رسد. 

خلاقیت باوسیله های  ارزان‌ ، رنگ‌ها و موارد دیگر نیز می‌تواند حریم خصوصی و زیبایی منظره شما را افزایش دهد. جیمسون ادامه می‌دهد: «یکی از راه‌های موثر برای زیباتر کردن منظره باغ، رنگ کردن دیوارهای حصار برای ارتقای ظاهر کلی بدون نیاز به خرید دکورهای جدید در فضای باز است. همچنین می‌توانید از لاستیک‌های قدیمی برای درست کردن گلدان‌ها استفاده کنید، از بطری‌های شراب قدیمی به‌عنوان دکور استفاده کنید و آن‌ها را به شاخه‌های درخت یا نرده‌ها آویزان کنید تا زیبایی خاصی را به حیاط خود اضافه کنید. اگرپول بیشتری برای هزینه کردن دارید، به مغازه‌ها سری بزنید تا اقلام قدیمی را پیدا کنید که می‌توانید به عنوان دکور در پاسیو خود استفاده کنید.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

11. حیاط خود را تزیین کنید

این زمانی است که باید از دکور هایی مانند آبنماها، حوض ها و استخرهای شنا استفاده کنید و در صورت نیاز آنها را پر کنید. می توانید جاهایی را برای کاشت سبزیجات اختصاص دهید. در این مرحله می‌توانید چمن بکارید و حیاط خودرا زیبا کنید.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

محوطه سازی باغ ویلا

12. حاشیه های محوطه حیاط را تمیز کنید

بهتر است چمن ها را کوتاه کنید، زیرا هنگامی که چمن شما رشد کرد، می توانید آن را به شکل دلخواه خود درو کنید. اگر چمن ندارید، به سایر جنبه های تزئینی طراحی حیاط خلوت بروید تا تمام نیازهای فضای بیرونی خود را برآورده کنید.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

چگونه می توانم باغ خود را ارزان بسازم؟

قبل از شروع کار،مهم است که در مورد هزینه ها اطلاعاتی کسب کنید. شما به اطلاعاتی در مورد مصالح نیاز دارید، بنابراین از لیست قیمت تولید کنندگان استفاده کنید. نهالستان های گیاهی نیز منابع مفیدی هستند. بسته به مقدار، معمولاً می توانید قیمت های خوب را مستقیماً از طرف تأمین کننده یا سازنده بخواهید. 
جیمسون توصیه می‌کند به خاطر داشته باشید که در هنگام ساختن منظره خود بر روی مصالحی تمرکز کنید که اغلب از آنها استفاده می‌کنید و همیشه ارام ارام کار کنید تا از شروع پروژه خود و از گذاشتن بودجه بیش از حد خسته نشوید. به همان اندازه مهم است که هنگام طراحی باغ خود، هزینه های نگهداری را در نظر بگیرید. تحقیق کنید که کدام مواد مقاوم به نگهداری بیشتری نیاز دارند و کدام گیاهان برای آب و هوای شما مناسب است و گیاهانی که می توانند قبض آب شما را کاهش دهند کدام هستند.

ایده های محوطه سازی باغ 12راه برای داشتن فضایی عالی در حیاط

لیندزی هایلند، متخصص باغبانی و بنیانگذار Urban Organic Yieldمی‌گوید: «با مصالح کم‌هزینه و پرتأثیر، مانند دیوار صخره‌ای یا حصاربیشترین استفاده را از بودجه خود ببرید.» اینها نتایج فوری و بدون هزینه ای برای حیاط خواهند داشت. «سازه‌های موجود را ارتقا دهید تا ظاهری بهتر و پایدار داشته باشند. نیمکت یا نرده را اضافه کنید. چوب های فرسوده را رنگ، یا تزئین کنید. هایلند ادامه می دهد. در اینجا چند نکته دیگر وجود دارد: 

از خاک سطحی خود محافظت کنید: اگر خاک سطحی با کیفیت خوبی دارید، مراقب باشید که آن را از آسیب دور نگه دارید، و اگر نیاز به سفارش بیشتر دارید، مطمئن شوید که آنجا هستید تا تحویل بگیرید تا هزینه های بیشتری متحمل نشوید. اگر این کار از طریق یک حفار انجام می شود، زمانی که با خاک زیادی برای کل زمین سروکار دارید، قبل از اینکه به راننده اجازه دهید آن را خاکبرداری کند حتماً به کیفیت آن - وجود خاک رس یا علف های هرز - نگاهی بیندازید. بررسی خاک سطحی آسان تر و مقرون به صرفه تر از بارگیری مجدد کامیون است.

از گیاهان خود محافظت کنید: اگر هنگام تکمیل کردن طراحی باغ خود تصمیم به نگهداری درختان، درختچه ها و پرچین های خاصی داشتید، حتماً از آنها مراقبت کنید. نکته اصلی این است که اجازه ندهید با افزودن خاک به ساقه یا تنه آنها پوسیده شوند.

مصالح محوطه سازی مقاوم را انتخاب کنید: انتخاب چوب و سایر چوب های مقاوم برای فضای شما نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه یک پوشش روستایی و با کیفیت  را درست می کند. توجه داشته باشید که تخته‌های چوب نرم ممکن است ارزان‌تر باشند، اما خوب نیستند یا به اندازه چوب‌های سخت مانند ipe و balau دوام نمی‌آورند.

سخن آخر

با تمام این ایده ها و پیشنهادات می توانید به صورت ترکیبی نیز کار کنید و البته برای انجام از یک متخصص حرفه ای در این امر کمک بگیرید.


مطالب مرتبط:

توصیه‌ هایی برای آماده سازی تراس گاردن در پشت بام خانه

ایده عالی و ساده برای دکوراسیون و تزیین فضای بالکن و تراساز
2
رای