آموزش کاشت و پرورش گل رز در باغچه و شرایط نگهداری آن

آموزش کاشت و پرورش گل رز در باغچه و شرایط نگهداری آن گل رز، یکی از گل ها زیبایی هست که اکثر افراد به آن علاقمند هستند، اگر شما هم دوست دارید در باغچه خانه خود گل رز پرورش دهید؛ روش کاشت گل رز در باغچه و شرایط نگهداری آن را در سلام دنیا بیاموزید.

هنگام خرید گل رز ، فکرش را هم نمی کنید که دارید  گیاه زیبایی در حیاط خود شکوفا می کنید. زیرا گل رزی که خریداری می کنید ممکن است در یک کیسه پلاستیکی پر از خاک اره ​​قرار داشته باشد و دارای ساقه کوتاه و بدون برگ باشد. حتی ممکن است ریشه آن برهنه باشد و شبیه یک چوب خشک باشد. اما این گل های رز به اندازه ظاهرشان شکننده نیستند و با کمی تلاش اضافی در زمان کاشت برای تهیه محل رشد گل رز، گیاهی سالم تر و با شکوفه های بیشتر نتیجه خواهید گرفت. ما در این مطلب سلام دنیا، به شما روش پرورش گل رز در باغچه خانه و روش نگهداری آن را آموزش دادیم، با ما همراه باشید.

شرایط کاشت و نگهداری گل رز در باغچه

مکانی با آفتاب کامل انتخاب کنید. شش ساعت یا بیشتر آفتاب توصیه می شود. برخی از گل های رز در سایه جزئی رشد می کنند ، اما بیشتر گل ها اگر در نقطه ای قرار بگیرند که تمام روز آفتاب داشته باشد، بهتر شکوفا می شوند. استثنا در این قانون زمانی است که گل رز در مناطقی با فصول بسیار گرم و آب محدود رشد می کند. در این حالت، گل های رز شما ترجیح میدهند عصرها در سایه باشند.


حتما بخوانید: کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان


خاک مورد نیاز گل رز

گل سرخ در مورد خاک سختگیر نیست. PH خاک می تواند کمی اسیدی تا خنثی باشد (5.5 تا 7.0). معمولاً توصیه می شود در چند اینچ ماده آلی و کود فراهم کنید، به خصوص اگر خاک ضعیف یا رسی دارید، اطمینان حاصل کنید که خاکی که گل های رز خود را در آن می کارید زهکشی خوبی داشته باشد. گل رز به آبیاری عمیق منظم نیاز دارد اما در صورت ماندن در خاک مرطوب ریشه آنها پوسیده می شود. از کاشت گل رز در زیر درختان خودداری کنی ، هم به دلیل سایه و هم به دلیل آسیب احتمالی سقوط شاخه ها.

محلی را انتخاب کنید که از باد در امان باشد، زیرا باد شدید می تواند به رشد گیاه آسیب برساند. سرانجام، بوته های گل رز خود را شلوغ نکنید. هرچه جریان هوا در اطراف گیاهان بیشتر باشد ، احتمال ابتلا به بیماری های قارچی نامشخص مانند لکه سیاه و کپک پودری روی برگ های آنها کمتر است. در واقع، گیاهان حداقل 3 فوت از فاصله می خواهند تا از رقابتشان در مورد مواد مغذی خاک نیز جلوگیری کنید.

آنچه شما برای کاشت گل رز در باغچه نیاز دارید

تجهیزات یا ابزارها
  • بیل یا ماله
  • دستکش کار
  • مواد
  • کنجاله استخوان یا سوپرفسفات
  • گل رز جدید
  • کمپوست (در صورت نیاز)
  • مالچ
  • کود دانه ای

وسایل مورد نیاز برای کاشت گل رز در باغچه

روش کاشت و پرورش گل رز در باغچه

1. گودال کاشت را آماده کنید

سوراخی را که کمی بازتر است، اما عمق آن به اندازه ریشه گل رز است، حفر کنید. عموماً عمق آن حدود 15 تا 18 اینچ و عرض 18 تا 24 اینچ خواهد بود. یک مشت پودر استخوان یا سوپرفسفات را با خاکی که خارج کرده اید مخلوط کنید و پس از کاشت گل رز از آن برای پر کردن سوراخ استفاده کنید. این کمک می کند تا بوته گل رز در خانه جدید خود قرار گیرد. در زمان کاشت آن را با هیچ چیز دیگری تغذیه نکنید. شما می خواهید ریشه ها قبل بزرگ شدن گیاه، رشد زیادی را تجربه کنند. اگر خاک کیفیت کمی دارد، مخلوط کردن در مقداری کمپوست یا مواد آلی دیگر با خاکی که خارج کرده اید ایده خوبی است.


حتما بخوانید: کاشت گل بامبو در گلدان


کاشت گل رز در خانه

2. گل رز را آماده کنید

اگر گل رز شما در گلدان قرار گرفته، آن را به آرامی از گلدان برداشته و ریشه ها را کمی آزاد کنید تا به محض کاشت شروع به گسترش کنند. گرفتن ساقه گیاه (با دستکش)، سپس معکوس کردن گلدان معمولاً به شما امکان می دهد تا به راحتی آن را از گلدان خارج کنید. اگر گل رز شما ریشه اش برهنه است، ریشه ها را از بسته بندی خارج کرده و آنها را بازرسی کنید. ریشه های شکسته یا نرم دارای پوسیدگی را جدا کنید. ریشه ها را قبل از کاشت حدود 12 ساعت خیس کنید تا اطمینان حاصل شود که خشک نمی شوند.

نکته

اگر در حال پیوند گل رز بزرگتری هستید ، ساقه را به طول 6 تا 8 اینچ هرس کنید. این به بوته گل رز اجازه می دهد تا بیشتر از این که بخواهد رشد قدی نماید، انرژی بیشتری را در ریشه های خود بگذارد. پیوند گل رز در اوایل بهار ، قبل از شروع فصل رویش انجام می شود.

شرایط نگهداری گل رز در منزل

3. گل رز را بکارید

برای گلهای رز بدون پایه، با استفاده از مخلوط خاک و کود، در مرکز سوراخ تپه ایجاد کنید. تپه را به اندازه کافی بلند کنید، به طوری که وقتی بوته گل رز را بالای آن قرار می دهید، ریشه به سختی زیر سطح خاک باشد. برای گلهای رز رشد کرده ، ریشه را در سوراخ قرار دهید، مطمئن شوید که ریشه کمی زیر خط خاک باشد. هنگام استقرار گیاه، ریشه باید کاملاً دفن شود، حدود 1 اینچ در زیر زمین.


حتما بخوانید: آموزش کامل کاشت تربچه در گلدان منزل


دمای مورد نیاز برای کاشت گل رز

زمانی که دما بین 40 تا 60 درجه فارنهایت باشد؛ گل رز بکارید تا به گیاه فرصت دهد تا قبل از رسیدن گرمای تابستان در آن جا بیفتد و ریشه های محکم ایجاد کند. گلهای رز را بعد از تمام شدن فصل سرما بکارید. برای گلهای رز کم ریشه، ریشه ها را به طرف پایین تپه گسترش دهید. شروع به پر کردن سوراخ با خاک و سوپرفسفات کنید، تا آنجا که ممکن است ریشه ها را باز کنید. برای گلهای رز که در گلدان رشد کرده اند، ریشه را در سوراخ به صورت ملایم جدا کرده و با خاک پر کنید. هنگامی که سوراخ تقریباً پر شد خاک را آبیاری کنید تا به ته نشینی آن کمک کند. پر کردن سوراخ را ادامه دهید و خاک را به آرامی در قسمت ریشه لمس کنید تا کمی فشرده شود.

4. آب و کود مورد نیاز گل رز

آبیاری عمیق کنید و 1 تا 2 اینچ کود را روی منطقه ریشه گل رز در اطراف ساقه آن بمالید. گلهای تازه را یک روز در میان، به ویژه در هوای خشک ، آبیاری کنید تا گیاه گل رز شما تثبیت شود. 

آبیاری و کود مورد نیاز گل رز

5. از گل رز خود مراقبت کنید

برای تشویق به داشتن ریشه هایی عمیق، هر هفته گل خود را آبیاری کنید. در بهار و پس از هر بار شکوفایی یا تقریباً هر شش هفته در طول فصل رشد خاک را با کود دانه ای مخلوط کنید. حدود شش هفته قبل از شروع سرما، تغذیه را متوقف کنید، اما آبیاری را تا زمانی که زمین منجمد می شود ادامه دهید. در آب و هوای گرمسیری، گل رز را در تمام زمستان نیز آبیاری کنید.

سخن آخر

اطمینان حاصل کنید که خاکی که گل های رز خود را در آن می کارید زهکشی خوبی داشته باشد. گل رز به آبیاری عمیق منظم نیاز دارد. در این مطلب مراحل پرورش گل رز در باغچه را به شما آموزش دادیم. امیدوارم که برایتان مفید و لذت بخش بوده باشد. می توانید سوالات و نظرات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

کاشت لوبیا سبز در گلدان؛ نکات نگهداری و بیماری های لوبیا سبز

نگهداری و کاشت لاکی بامبو در خانه؛ تعداد بامبو برای جذب ثروت

از
8
رای