کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان و شرایط نگهداری آن در خانه

کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان و شرایط نگهداری آن در خانه گل رز مناسب برای کاشت در گلدان کدام است؟ چه زمانی باید خاک گلدان را عوض کرد؟ آفت گل رز چیست؟ به گلدان گل رز چقدر آب بدهیم؟ پاسخ همه سوالات کاشت گل رز در گلدان را در سلام دنیا بیاموزید.

گل رز از زیباترین و خوشبوترین گل‌هایی است که امکان کاشت و پرورش آن در گلدان نیز وجود دارد. وجود یک یا چند گلدان گل رز در منزل می‌تواند جلوه بی‌نظیری به آن بدهد. به این علت ما در این مقاله از سلام دنیا به آموزش کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان پرداختیم و مهمترین نکات برای نگهداری گل رز در خانه را ارائه دادیم. اگر شما هم از علاقمندان گل رز هستید تا انتهای مقاله همراه باشید. 

کاشت و نگهداری گل رز در گلدان

گل رز یکی از زیباترین گیاهان باغی است، اما فضای زیادی از باغ را اشغال می‌کند. یک روش پرورش آنها در گلدان‌ها وجود دارد که به شما امکان می‌دهد از فضای یک ایوان یا پاسیو یا حتی راه پله‌ها برای این کار استفاده کنید. علاوه بر این کاشت گل رز در گلدان‌ها به شما امکان کنترل بیشتر سطح رطوبت و قرار گرفتن گل ها در معرض نور خورشید را هم می‌دهد. در نهایت، اگر خاک باغ شما برای رشد گل رز خوب، بی کیفیت و نا‌مناسب است پرورش گل در گلدان گزینه خوبی برای تان است.

برای کاشت گل رز در منزل چه چیزهایی لازم است؟

تجهیزات/لوازم:

 • بیلچه باغبانی
 • دستکش های باغبانی
 • آب پاش یا شلنگ آبیاری

حتما بخوانید: کاشت سیب زمینی در خانه


مواد لازم برای کاشت رز:

 • خاک باغبانی صنعتی
 • گلدان های بزرگ یا ظروف کاشت
 • کمپوست باغ 
 • کود کمپوست غنی شده
 • کنجاله پودر گوشت واستخوان یا پودر خون
 • پرلیت
 • سنگ ریزه
 • گل رز
 • کود رز
 • نمک اپسوم

تکثیر رز در گلدان

روش کاشت رز در گلدان برای مبتدیان

1. گل رز مناسب انتخاب کنید

همه گلهای رز وقتی در گلدان کاشته شوند خوب رشد نخواهند کرد. به عنوان مثال، مگر اینکه یک داربست باغی در اطراف آن قرار دهید یا یه نوع تکیه گاه دیگری را برای آن فراهم کنید، یک گل رز بالارونده انتخاب نامناسبی برای پرورش در گلدان است، زیرا بوته آن در همه جا پخش می‌شود. به همین ترتیب، گل رز grandiflora تمایل به رشد طولی در یک سمت با شکوفه‌های بزرگ دارد و هنگام کاشت در گلدان می‌تواند مستعد کج شدن یا خراب شدن هستند. درختچه‌های رز، گونه رز و گونه‌های تکثیری قدیمی‌تر به ابعادی می‌رسند که پرورش آنها در یک فضای محدود را نیز دشوار می کند. همچنین بهتر است گل رزهای چای هیبریدی را در باغ یا باغچه بگذارید، زیرا آنها معمولاً در گلدان رشد خوبی ندارند.

انواع گل رز مناسب کاشت در گلدان

با این حال ، چهار نوع گل رز وجود دارد که به ویژه برای گلدان مناسب هستند:

گل رز خزنده (Ground cover)

این نوع گل رز کوتاه می ماند وقتی از لبه‌های گلدان آویزان می‌شوند زیبا به نظر می رسند. بسته به اندازه گلدان و انواع گل رز ، ممکن است بتوان از آن به عنوان مرزی در اطراف گیاه بزرگتر نیز استفاده کرد.


حتما بخوانید: کاشت بادام زمینی داخل گلدان در منزل


گل رز مینیاتوری (Miniature)

این نوع گلهای رز برای ماندن در قسمت های کوچک پرورش داده شده اند، بنابراین به طور طبیعی برای رشد در ظروف کاشت یا گلدان مناسب هستند.

گل رز پاسیویی (Patio)

اگر گل رزی می خواهید که بزرگتر از گل رز مینیاتوری اما نه به اندازه یک گل رز استاندارد باشد، باید گل رز پاسیویی را امتحان کنید. این رزها نوعی از فلوریبوندا است که در مقیاس کوچکتری پرورش می شوند.

گل رز خوشه ای (Polyantha)

این نوع رز خوشه‌های گل رز کوچک روی گیاه کوتاهتری است. برچسب گل را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوع پلیانتا بالارونده را خریداری نمی کنید.

2. انتخاب بهترین گلدان برای کاشت رز

هنگام پرورش بوته گل رز یک گلدان نسبتاً بزرگ و بلند انتخاب کنید. بسیاری از کارشناسان گلدان را با قطر کمتر از 15 اینچ توصیه می کنند. گل رز ریشه‌های عمیق خود را  به سمت پایین می فرستد، بنابراین هرچه ظرف بلندتر باشد، بهتر است. خاک گلدانها سریعتر از خاک باغچه گرم می شود‌، بنابراین گلدان‌های سفالی به طور کلی بهتر از گلدان پلاستیک هستند زیرا رس دیرتر  حرارت آفتاب را به خاک می رساند. اگر مجبور به استفاده از گلدان‌های پلاستیکی هستید، از پلاستیک‌های با رنگ روشن‌تر استفاده کنید که به سرعت پلاستیک تیره گرم نمی شود. مطمئن شوید که گلدان ها در پایین سوراخ های تخلیه آب مازاد را دارند. یک لایه سنگ ریزه یا متوسط ​​به عمق حدود 1 اینچ در کف گلدان قرار دهید.

3. تهیه خاک مناسب رز

تعادلی ظریف برای نگهداری از گل رز (یا هر گیاه دیگری) هنگامی که در حال کاشت آن در گلدان هستید وجود دارد، که باید رعایت شود. از یک گلدان استفاده کنید که به خوبی تخلیه می‌شود تا احتمال پوسیدگی ریشه را کاهش دهد در حالی که به اندازه کافی سنگین است و رطوبت را در خود نگه می دارد. گلدانی که خیلی زود تخلیه می‌شود قبل از اینکه ریشه ها رطوبت را جذب کنند خشک می‌شود و خاکی که بیش از حد دارای مواد آلی خیلی سنگین باشد ممکن است مرطوب و باعث پوسیدگی گل شود.

یک مخلوط خاک گلدان که شامل یک سوم خاک گلدان صنعتی با کیفیت، یک سوم کود گیاهی و یک سوم کود حیوانی است، تهیه کنید. برای افزایش زهکشی یک فنجان پرلیت اضافه کنید. 1 فنجان پودر استخوان به مخلوط خاک اضافه کنید. در صورت تمایل می‌توانید به مواد مغذی پودر ماهی یا پودر خون نیز اضافه کنید.

4. روش کاشت گل رز

حدود دو سوم گلدان را با مخلوط خاک آماده شده پر کنید. اگر یک گل رز ریشه باز را می کارید، خاک را در وسط بصورت برآمده قراردهید، سپس گل رز را روی تپه قرار دهید و ریشه ها را روی آن پهن کنید. در صورت کاشت گل رز گلدانی، فقط یک فرورفتگی جزئی در خاک ایجاد کنید، سپس گل را از گلدان اولیه آن خارج کرده و درون گلدان اصلی قرار دهید. اطراف گل سرخ را با خاک گلدان باقیمانده پر کنید و آن را محکم به سمت پایین فشار دهید. سطح خاک باید هم سطح قسمت اتصال جوانه ها باشد، نقطه‌ای که گل رز به ساقه‌های زیرزمینی پیوند زده می شود. گلدان را تا بالا با خاک پر کنید. با گذشت زمان خاک ته نشین خواهد شد.

گلهای رز گلدان خود را در محلی قرار دهید که در روز حداقل 7 ساعت نور آفتاب مستقیم داشته باشند. در پاسیوها و تراس‌ها، این موضوع ممکن است به معنای جابجایی گلدان ها در طول روز باشد تا در معرض آفتاب قرار بگیرند. اگر در حال پرورش گروهی از گل های رز هستید ، آنها را حداقل 2 فوت از هم دور نگه دارید تا گردش هوا خوبی داشته باشند.

روش کاشت گل رز برای مبتدیان

5. آبیاری گل رز

 بلافاصله پس از کاشت، گیاه را کاملا آبیاری کنید تا تمام خاک به خوبی اشباع شود. پس از کاشت، حواس‌تان به گل‌های رز باشد تا بدانید چه موقع باید آنها را آبیاری کنید. یک قاعده کلی خوب، آبیاری هنگام خشک شدن قسمت بالای سطح خاک است. گل رزهای گلدانی را در حالت ایده آل در خاکی مرطوب نه خیس نگه دارید، خاک باید رطوبتی مانند اسفنج داشته باشد.


حتما بخوانید: آموزش کاشت سیر در گلدان خانگی


اگر بین ساعت 10 صبح تا 6 بعد از ظهر به آنها آب ندهید، موفقیت بیشتری خواهید داشت. این زمان معمولاً گرمترین قسمت روز است و در این مدت تبخیر سریعتر انجام می شود. تا آنجا که ممکن است، سعی کنید آب را از برگها دور نگه دارید. برگ‌های مرطوب می تواند به کپک پودری و سایر عفونت های قارچی و بیماری های گیاهی منجر شود. آبیاری قطره ای می تواند راهی عالی برای شاد نگه داشتن گل رزهای گلدانی شما باشد. این سیستم ها به گونه ای طراحی شده‌اند که به جای پاشیدن آب به شاخ و برگ، آب را مستقیماً به قسمت ریشه می رساند.

6. کود مناسب گل رز

وقتی گل رز را درون مقدار قابل توجهی از خاک یک گلدان قرار دهید، می تواند به سرعت تمام مواد مغذی موجود را مصرف کند. گل رز در هر شرایطی تغذیه کننده پرمصرفی است، اما وقتی در گلدان رشد می کند، بیشتر از زمانی که در باغچه کاشته شود به تغذیه بیشتری نیاز دارد.

هر هفته یک کود متعادل برای گلهای رز استفاده کنید تا مطمئن شوید گیاهان شما به همه مواد غذایی مورد نیاز برای رشد مناسب و شکوفایی بیشتر دسترسی دارند. هر کود متعادل برای گلهای رز خوب عمل می‌کند. کودهایی که به عنوان "کودهای گل رز" یا " systemic rose care" در بازار عرضه می‌شوند ممکن است مواد اضافی با هدف جلوگیری از بروز بیماری های قارچی یا آفات داشته باشند. در بهار، برخی از پرورش دهندگان یک قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در اطراف پایه گیاه پخش می کنند که منیزیم را برای شاخ و برگ سالم فراهم می کند.

دستورالعمل های کود را با دقت دنبال کنید، زیرا کوددهی بیش از حد ممکن است بد یا بدتر از بی غذایی گیاه باشد. کود را به خاک بپاشید و نه به برگها (مگر اینکه دستورالعمل ها اینطور گفته باشند) زیرا شاخ و برگ گیاهان می تواند با نمک های موجود در کود بسوزند. باید حدود هشت هفته قبل از اولین یخبندان زمستانی کوددهی را متوقف کنید. این کار مانع تولید جوانه های تازه و لطیف گیاه می‌شود که در اثر سرما از بین خواهند رفت.

کود برای گل رز

7. بهترین زمان تعویض گلدان

به جز گلهای رز مینیاتوری، بیشتر گلهای رز که در گلدان پرورش می‌یابند، هر دو یا سه سال یکبار باید گلدان آنها عوض شود، زیرا آنها گل های رز پر مصرفی هستند که به سرعت خاک گلدان‌ها را فرسوده می کنند. استفاده از خاک گلدان تازه آماده شده در هر بار تعویض گلدان، سطح مواد مغذی در سطح قابل قبولی را حفظ می‌کند. با گذشت زمان، نمک ها و مواد معدنی حاصل از کودها نیز می توانند در خاک جمع شوند. این می تواند به گل رز آسیب برساند، اما تغییر مرتب خاک از این امر جلوگیری می کند. خاک گلدان فرسوده شده را می توان به کودهای کمپوست تبدیل کرد.


حتما بخوانید: آموزش کاشت زعفران در گلدان


8. نگهداری گل رز در زمستان

هر پاییز، باغبانان در مناطق خنک‌تر به یک استراتژی برای محافظت از گل رزهای گلدانی خود در برابر هجوم سرمای زمستان احتیاج دارند. گیاهان گلدانی بسیار سردتر از گیاهان درون زمین خواهند شد، بنابراین این یک مرحله بسیار مهم است. برای اینکه گل رزها در زمستان در گلدان زنده بمانند، باید حداقل دو منطقه مقاوم USDA سردتر از منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید داشته باشند. به عنوان مثال، اگر در منطقه 6 هستید، گل های رز گلدانی که  برای منطقه 4 درجه‌بندی شده اند را پرورش دهید.

روش نگهداری از گل رز در زمستان:

 • مالچ دهی(خاک پوشی) پایه گل: اگر هوای زمستان کمی سردتر از دمای مناسب گیاه شما است، می توانید مقداری مالچ (پوششی با خاک و برگ و..) به بالای گلدان اضافه کرده و دور گلدان تپه ایجاد کنید تا عایق اضافه شود. با این حال، حتماً مالچ را از خود گیاه دور نگه دارید. اگر مواد مرطوب مرتباً تنه یا شاخه ها را لمس می کنند، احتمال حمله حشرات یا بیماری ها به گل رز را بسیار افزایش می دهد.
 • گلدان را درون خاک قرار دهید: گزینه دیگر این است که اگر فضای کافی دارید، حفره‌ای در باغچه ایجاد کنید و کل گلدان را داخل آن قرار دهید. خاک بالای ظرف را با خاک باغچه بپوشانید، اما مطمئن شوید که خاک با تاج تماس پیدا نمی کند (جایی که گیاه با ریشه‌ها تلاقی می کند). باغبانان در آب و هوای بسیار سرد گاهی اوقات با کاه یا برگهای خشک، سازه‌های عایقی می‌سازند تا در طول زمستان قسمت بالایی گل رز خود را از سرما حفظ کنند. اگرچه این تکنیک خیلی جذاب نیست، اما می تواند به گلهای رز کمک کند تا در سخت ترین شرایط آب و هوایی زمستان زنده بمانند.
 • یک محفظه درب دار بسازید: حتی اگر ضد حرارت هم باشند، سازه هایی مانند یک محفظه سرد محکم می توانند درجه حرارت زمستان را به اندازه کافی بالا ببرند تا از آسیب رسیدن زمستانی به گلهای گلدان شما جلوگیری کند. این روش معمولاً برای آب و هوای نسبتاً سرد جواب می دهد، اما برای مناطقی که سخت ترین زمستان را دارند جوابگو نیست.
 • گل رزها را داخل خانه بیاورید: اگر اتاق و پنجره‌هایی دارید که آفتاب کافی را تأمین می‌کنند، گل رز شما ممکن است از گذراندن زمستان ها در داخل گاراژ یا خانه لذت ببرد. زمانی که مکان گل را تغییر دادید ، گیاه را در محل تثبیت کنید تا به تدریج به محیط جدید عادت کند.

آفت گل رز

شناسایی آفات و بیماریها

رزهای گلدانی هم مانند گل رزهای کاشته شده در باغچه در معرض بسیاری از آفات و بیماریهای مشابه هستند که می توانند باعث تخریب آنها شود. رایج‌ترین حشره ای که روی گلهای رز خود پیدا خواهید کرد شته است. شته ها معمولاً روی جوانه ها و برگ ها در جایی که شیره را می مکند جمع می شوند و باعث می شوند قسمت های آسیب دیده پژمرده شوند.

هنگامی که شته ها را برای اولین بار مشاهده کردید، از یک شلنگ برای آب پاشیدن به گیاهان استفاده کنید. این کار را صبح انجام دهید تا گل سرخ قبل از افت دما زمانی را برای خشک شدن داشته باشد، چون مرطوب ماندن گل می تواند باعث بیماری های قارچی و پوسیدگی شود. یا می‌توانید شته ها را با دست جدا کنید، البته اگر گیاه به حشرات ریز آلوده باشد این کار می تواند خسته کننده باشد.

گل های رز گلدانی در معرض انواع بیماری های قارچی از جمله کپک پودری و لکه سیاه هستند. با اینکه قارچ کش‌هایی وجود دارد که می توانند بیماری‌های قارچی روی گل رز را درمان کنند، اما بهترین راهکار پیشگیری، اطمینان از گردش هوای خوب برای گل رز است که احتمال ابتلا به عفونت قارچی را کاهش می دهد.

سخن آخر

در این مقاله از بخش خانه داری سلام دنیا، توضیحات کامل و جامع کاشت گل رز در گلدان ارائه شد. حالا شما می‌دانید کدام گونه از گل رز را می‌توانید در گلدان بکارید و چطور باید از آن در طول زمستان نگه داری کنید. همچنین یاد گرفتید گل رز چه آفات و بیماری هایی دارد و کود مناسب آن چیست. وقت آن است که تصمیم بگیرید و یک گلدان گل رز زیبا به منزل خود اضافه کنید. اگر تجربه ای از نگهداری گل رز در گلدان دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید. 


مقالات مرتبط:

کاشت انواع نعناع در گلدان

روش نگهداری گل قاشقی و راه های تکثیر و بیماری های آن

از
15
رای