نمک اپسوم یا حمام؛ فواید، کاربردها و عوارض جانبی + لایه برداری با نمک اپسوم

نمک اپسوم یا حمام؛ فواید، کاربردها و عوارض جانبی + لایه برداری با نمک اپسوم اگرچه نمک اپسوم ظاهری شبیه به نمک طعام دارد، اما طعم آن کاملا متفاوت است. نمک اپسوم طعمی کاملا تلخ و ناخوشایند دارد، اما برخی از مردم هنوز هم آن را به صورت حل شده در آب می نوشند.

نمک اپسوم یا نمک حمام (به انگلیسی: Epsom Salt) درمانی متداول برای بسیاری از بیماری ها است. از نمک اپسوم برای تسکین بیماری هایی مانند درد عضلانی و استرس استفاده می شود. این نمک، مقرون به صرفه بوده و استفاده از آن آسان و در صورت استفاده صحیح، بی خطر است.

این مقاله یک مرور کلی از فواید، کاربردها و عوارض جانبی نمک اپسوم ارائه می دهد.

نمک اپسوم چیست؟

نام دیگر نمک اپسوم، سولفات منیزیم است. این ترکیب شیمیایی از منیزیم، گوگرد و اکسیژن ساخته می شود. نام این نمک از شهر ساری (Surrey) در انگلستان، جایی که برای اولین بار کشف شد، آمده است. بر خلاف نام آن، ترکیباتی کاملا متفاوت با نمک طعام دارد. احتمالا به علت ساختار شیمیایی آن، «نمک» نامیده شد. ظاهر نمک اپسوم شبیه به نمک طعام است و اغلب در آب حمام حل می شود، به همین علت ممکن است با نام «نمک حمام» آن را شناخته باشید. اگرچه نمک اپسوم ظاهری شبیه به نمک طعام دارد، اما طعم آن کاملا متفاوت است. نمک اپسوم طعمی کاملا تلخ و ناخوشایند دارد. برخی از مردم هنوز هم آن را به صورت حل شده در آب می نوشند. با این وجود، به علت طعم آن، احتمالا شما قادر به اضافه کردن آن به غذای خود نباشید. برای صدها سال از این نمک به منظور درمان بیماری هایی از جمله، یبوست، بی خوابی و فیبرومیالژیا (Fibromyalgia، سندرم درد اسکلتی) استفاده شده است. متأسفانه، تحقیقات مناسبی در زمینه اثرات این نمک بر روی این بیماری ها صورت نگرفته است.

اکثر فواید گزارش شده از نمک اپسوم به منیزیم آن نسبت داده می شود، منیزیم یک ماده معدنی است که اکثر مردم با کمبود آن مواجه هستند. شما می توانید نمک اپسوم را به صورت آنلاین و یا از اکثر مغازه های خواربارفروشی تهیه نمایید. این نمک خصوصا در داروخانه ها و مراکز فروش لوازم آرایشی موجود است.

نمک اپسوم (که با نام نمک حمام یا سولفات منیزیم نیز شناخته می شود) یک ترکیب معدنی است که تصور می شود، فواید سلامتی بسیاری دارد.

خواص نمک اسپوم

نمک اپسوم چگونه عمل می کند؟

هنگامی که نمک اپسوم در آب حل می شود، یون های سولفات و منیزیم آن آزاد می شوند. تصور می شود که این ذرات از طریق پوست جذب می شوند و منیزیم و سولفات برای بدن شما فراهم می کنند، که به کارکردهای بدنی مهم می پردازند. بر خلاف این ادعاها، هیچ شواهد مناسبی مبنی بر جذب منیزیم و سولفات از طریق پوست به داخل بدن وجود ندارد. هنوز هم مهم ترین کاربرد و استفاده از نمک اپسوم در آب حمام است، که به سادگی در آب حمام حل می شود. با این حال می توان آن را به صورت لوازم آرایشی بر روی پوست اعمال کرد و یا به عنوان یک مکمل غذایی منیزیم و یا ملین به شکل خوراکی مصرف کرد.

نمک اپسوم می تواند می تواند در آب حل شده، بنابراین می تواند به آب حمام اضافه شود و همچنین به عنوان لوازم آرایشی مورد استفاده قرار بگیرد. با این حال، شواهدی وجود ندارد که بدن شما بتواند مواد معدنی آن را از طریق پوست جذب کند.

فواید سلامتی گزارش شده و کاربردهای نمک اپسوم

بسیاری از مردم، از جمله متخصصان مراقبت های بهداشتی، ادعا می کنند که نمک اپسوم خاصیت درمانی دارد و از آن به عنوان یک درمان جایگزین برای بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

تأمین منیزیم بدن

منیزیم، چهارمین ماده معدنی فراوان در بدن است، اولین ماده معدنی فراوان در بدن کلسیم است. منیزیم در بیش از 325 واکنش بیوشیمایی دخیل است که برای سیستم عصبی و قلب شما مفید است. بسیاری از مردم به میزان مناسب منیزیم مصرف نمی کنند. حتی اگر شما به میزان کافی منیزیم مصرف می کنید، عواملی مانند فیتات و اگزالات های رژیم غذایی می توانند در میزان جذب منیزیم بدن شما اختلال ایجاد کنند. اگر چه سولفات منیزیم به عنوان مکمل غذایی منیزیم از ارزش تغذیه ای بالایی برخوردار است، اما برخی از مردم ادعا می کنند که منیزیم ممکن است از طریق حمام نمک اپسوم در مقایسه با مصرف به صورت خوراکی، بهتر جذب بدن شود.

هیچ گونه شواهدی بر اساس این ادعا موجود نیست

طرفداران این نظریه، به یک مطالعه منتشر نشده بر روی 19 فرد سالم اشاره می کنند. محققان آن ادعا کردند که همه به غیر از سه نفر از شرکت کنندگان در این تحقیق، پس از استحمام در حمام نمک اپسوم، افزایش بالای سطح منیزیم داشته اند. با این حال، هیچ آزمون آماری انجام نشد و این مطالعه فاقد یک گروه کنترل بود. در نهایت، نتایج آن بی اساس و کاملا سوال برانگیز بود. محققان بر این باور هستند که منیزیم از طریق پوست جذب نمی شود. (حداقل به اندازه کافی از طریق پوست جذب نمی شود.)

منیزیم منجر به بهبود خواب و کاهش استرس می شود

سطح کافی از منیزیم برای کنترل استرس و خواب ضروری است، احتمالا به این دلیل است که منیزیم به مغز کمک می کند تا انتقال دهنده های عصبی ایجاد کرده که موجب خواب و کاهش استرس می شود. منیزیم همچنین ممکن است به بدن شما در تولید ملاتونین کمک کند که یک هورمون بهبود دهنده خواب است. سطح کم منیزیم ممکن است تاثیر منفی بر کیفیت خواب و استرس داشته باشد. برخی از مردم معتقد هستند که حمام نمک اپسوم می تواند از طریق جذب منیزیم به وسیله پوست به بدن کمک کرده و این شرایط را بهبود ببخشد. احتمال بیشتری وجود دارد که اثرات آرام بخش آن صرفا به علت آرامش ناشی از استحمام با آب گرم باشد.

عوارض جانبی نمک اسپوم

منیزیم  به رفع یبوست کمک می کند

از منیزیم اغلب برای درمان یبوست استفاده می شود. این درمان مفید به نظر می رسد؛ زیرا باعث ورود آب به داخل روده شما می شود، که به دفع مدفوع کمک می کند. اکثر اوقات، منیزیم به شکل منیزیم سیترات یا منیزیم هیدروکسید به شکل خوراکی برای رهایی از یبوست مصرف می شود. با این وجود، گفته می شود که نمک اپسوم نیز موثر است، اگرچه به خوبی در این زمینه مطالعات صورت نگرفته است. با این وجود، سازمان غذا و دارو ایالات متحده، آن را به عنوان یک ملین معتبر پذیرفته است. بر اساس دستورالعمل موجود بر روی بسته بندی کالا، نمک اپسوم می تواند با آب خورده شود. به بزرگسالان معمولا توصیه می شود که در یک زمان 2 تا 6 قاشق چای خوری (10 تا 30 گرم) نمک اپسوم را در حداقل 8 اونس آب (237 میلی لیتر) حل کرده و بلافاصله مصرف کنند. اثرات ملین آن بین 30 دقیقه تا 6 ساعت بعد ظاهر می شود. همچنین باید مطلع باشید که مصرف نمک اپسوم ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند از جمله نفخ و مدفوع آبکی ایجاد کند. شما فقط باید گاهی اوقات از نمک اپسوم به عنوان ملین استفاده کنید و نباید به عنوان تکسین دهنده طولانی مدت مورد استفاده قرار بگیرد.

نمک اپسوم و عملکرد ورزشی و ترمیم آسیب دیدگی ها

برخی از مردم ادعا می کنند که حمام نمک اپسوم می تواند درد عضلانی را کاهش داده و گرفتگی عضلات را تسکین دهد، که هر دو این عوامل برای بهبود عملکرد ورزشی و ترمیم مهم هستند. به خوبی شناخته شده است که سطح کافی منیزیم برای ورزش مفید است، زیرا منیزیم به استفاده بدن از گلوکز و اسید لاکتیک کمک می کند. اگرچه حمام آب گرم می تواند به تسکین ماهیچه هایی که از درد تیر می کشند، کمک کند، اما هیچ شواهدی وجود ندارد که منیزیم از طریق آب حمام جذب پوست شود. از سوی دیگر، مکمل های خوراکی به خوبی می توانند از کمبود یا نقض منیزیم در بدن جلوگیری نمایند.

ورزشکاران مستعد کمبود منیزیم در بدن هستند، بنابراین متخصص های بهداشتی اغلب توصیه می کنند که ورزشکاران از مکمل های منیزیم برای اطمینان از سطح مطلوب استفاده نمایند. اگرچه منیزیم برای ورزش به شدت مهم است، اما استفاده از حمام نمک برای افزایش تناسب اندام به خوبی مورد بررسی قرار نگرفته است. از این لحاظ، فواید ذکر شده صرفا بر اساس حرف های دیگران است.

مکمل نمک اسپوم

کاهش درد و تورم با نمک اپسوم

یکی دیگر از ادعاهای شایع این است که نمک اپسوم به کاهش درد و تورم کمک می کند. بسیاری از مردم گزارش داده اند که حمام نمک اپسوم می تواند علائم فیبرومیالژیا و آرتروز را بهبود ببخشد. باز هم منیزیم مسئول این اثرات است، زیرا بسیاری از اشخاص مبتلا به فیبرومیالژیا و آرتروز، دچار کمبود این ماده معدنی هستند. یک مطالعه انجام شده در مورد زنان مبتلا به فیبرومیالژیا، نتیجه گیری کرد که اعمال کلرید منیزیم بر روی پوست می تواند به تکسین علائم کمک کند. با این وجود، این مطالعه بر اساس پرسشنامه انجام شد و فاقد گروه کنترل بود. نتایج آن باید با دانه های نمک صورت می گرفت.

بیشتر فواید ادعا شده نمک اپسوم، بر اساس حرف های مردم است. از سوی دیگر، مکمل های خوراکی منیزیم ممکن است برای خواب، استرس، هضم، ورزش و تسکین درد در اشخاصی که کمبود منیزیم دارند، مؤثر باشد.

نکات ایمنی و عوارض جانبی نمک اپسوم

اگرچه عموما نمک اپسوم ایمن است، اما چندین عارضه و اثر منفی دارد که در صورت مصرف نادرست ممکن است اتفاق بیافتد. این حالت تنها زمانی باعث نگرانی می شود که شما نمک اپسوم را به شکل خوراکی مصرف کنید.

اول از همه، منیزیم سولفات موجود در آن می تواند اثر ملین (ضد یبوست) داشته باشد. مصرف آن می تواند منجر به اسهال، نفخ، یا ناراحتی معده شود. اگر از آن به عنوان ملین استفاده می کنید، از مصرف مقدار بسیار آب اطمینان حاصل کنید که ممکن است ناراحتی گوارشی را کاهش دهد. علاوه بر این، قبل از مشاوره با پزشک خود، هرگز بیش از دوز تجویز شده مصرف نکنید.

برخی از موارد اوردوز منیزیم گزارش شده است، که در آن اشخاص بیش از حد نمک اپسوم مصرف کرده اند. علائم آن شامل، تهوع، سردرد، سرگیجه و یا سرخ شدگی پوست است. در موارد شدید، اوردوز منیزیم می تواند منجر به مشکلات قلبی، بیهوشی، فلجی و مرگ شود. این موارد تا زمانی که شما مقدار مناسب توصیه شده توسط پزشک خود یا مقدار ذکر شده بر روی بسته بندی محصول را مصرف کنید، نامحتمل است.

اگر علائم یک واکنش آلرژی زا یا سایر عوارض جانبی را تجربه می کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

منیزیم فسفات موجود در نمک اپسوم در صورت مصرف خوراکی، می تواند منجر به عوارض جانبی شود. با استفاده صحیح از آن و صحبت با پزشک قبل از افزایش دوز آن، می توانید از بروز عوارض جانبی خودداری نمایید.

چگونه از نمک اپسوم آن استفاده کنیم

در این قسمت، متداول ترین روش های استفاده از نمک اپسوم ذکر شده است:

استحمام

شایع ترین روش استفاده، حمام نمک اپسوم نامیده می شود. برای انجام این کار، 2 پیمانه (در حدود 475 گرم) نمک اپسوم را در یک وان حمام استاندارد ریخته و بدن خود را حداقل به مدت 15 دقیقه در آن خیس کنید. همچنین می توانید به منظور سریع تر حل شدن آن، نمک اپسوم را در زیر آب جاری قرار دهید. اگرچه حمام آب گرم می تواند آرامش بخش باشد، در حال حاضر شواهد مناسبی برای فواید حمام نمک اپسوم وجود ندارد.

حمام با نمک اسپوم

زیبایی

نمک اپسوم می تواند به عنوان محصول آرایشی برای پوست و مو مورد استفاده قرار بگیرد. جهت استفاده از آن به عنوان لایه بردار یا اسکراب، مقداری از آن را بر روی دست خود ریخته و پوست را با آن مرطوب کرده و ماساژ بدهید.

برخی از مردم ادعا می کنند که این محصول برای شست و شوی صورت نیز مفید است، زیرا باعث تمیزی منافذ پوست می شود.

تنها نصف قاشق چای خوری (2.5 گرم) برای انجام این کار مناسب است. به سادگی آن را با کرم پاک کننده خود ترکیب کرده و پوست خود را با آن ماساژ بدهید. شما همچنین می توانید آن را به نرم کننده مو خود اضافه کرده که باعث افزایش حجم دهندگی موهای شما می شود. برای اثربخشی آن، مقداری برابر از نرم کننده و نمک اپسوم را با هم ترکیب کنید. این مخلوط را بر روی موهای خود اعمال کرده و به مدت 20 دقیقه صبر کنید، سپس آن را با آب بشوئید.

این کاربردهای نمک اپسوم کاملا بر اساس حرف مردم است و هیچ منبع علمی از آن پشتیبانی نمی کند. به خاطر داشته باشید که برای هر کس متفاوت عمل می کند و ممکن است شما فواید گزارش شده از آن را تجربه نکنید.

ملین

نمک اپسوم می تواند به شکل خوراکی مکمل غذایی منیزیم یا به عنوان یک ملین مصرف شود.

اکثر شرکت ها، حداکثر مصرف 2 تا 6 قاشق چای خوری (10-30 گرم) در روز را به صورت محلول در آب برای بزرگسالان توصیه می کنند. عموما، 1 تا 2 قاشق چای خوری (5-10 گرم) برای مصرف کودکان کافی است.

اگر شما به دوز انحصاری بیشتری نیاز دارید، و یا اگر می خواهید دوز بیشتر از ذکر شده در بسته بندی محصول را مصرف کنید، با پزشک خود مشورت نمایید. هرگز بیشتر از حداکثر مقدار توصیه شده بر روی بسته بندی محصول، مصرف نکنید، مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد. مصرف بیش از حد نیاز ممکن است باعث مسمومیت با منیزیم سولفات شود.

اگر قصد شروع به خوردن نمک اپسوم دارید، این کار را آهسته آغاز کنید. با مصرف 1 تا 2 قاشق چای خوری (5 تا 10 گرم) در یک زمان شروع کرده و دوز را به میزان مورد نیاز بیشتر کنید. به خاطر داشته باشید که میزان نیاز به منیزیم برای هر شخصی متفاوت است. ممکن است به میزان دوز کمتر یا بیشتر از مقدار توصیه شده نیاز داشته باشید، که این به واکنش بدن شما و اینکه دقیقا به چه منظور مصرف می کنید، بستگی دارد. علاوه بر این، وقتی نمک اپسوم مصرف می کنید، از نوع خالص و بهترین مکمل غذایی نمک استفاده نمایید، که فاقد هر گونه عطر و رنگ افزودنی است.

نمک اپسوم می تواند در آب حمام حل شده و به عنوان محصول آرایشی مورد استفاده قرار بگیرد. این نمک همچنین می تواند همراه با آب به عنوان مکمل غذایی منیزیم یا ملین استفاده شود.

نمک اپسوم هنگامی که به شکل مکمل های غذایی مصرف شود، می تواند کمبود منیزیم را جبران کرده یا به بهبود یبوست کمک کند. این نمک همچنین می تواند به صورت یک محصول آرایشی و حمام نمک مورد استفاده قرار بگیرد.

هیچ گونه شواهدی برای تأیید همه فواید گزارش شده آن وجود ندارد. از این لحاظ،  اثرات مثبت آن تنها بر اساس حرف مردم است و تحقیقات بیشتری برای مشاهده عملکرد آن لازم است. با این حال، نمک اپسوم به طور کلی ایمن و استفاده از آن آسان است.

منبع: healthline

از
11
رای