روش کاشت آفتابگردان در خانه و شرایط، نکات پرورش و مراقبت از آن

روش کاشت آفتابگردان در خانه و شرایط، نکات پرورش و مراقبت از آن دانه آفتابگردان را در اواخر بهار بکارید. بیشتر دانه های گل آفتابگردان هنگامی که دما به 23 تا 26 درجه سانتیگراد می رسد جوانه می زنند. بهترین زمان برای کاشت آفتابگردان، قبل از رسیدن خاک به این درجه حرارت است.

هیچ چیز مانند یک مزرعه آفتابگردان خبر از آمدن تابستان نمی دهد. با کاشت آفتابگردان در باغ گل خود این جلوه زیبای تابستانی را به منزل ببرید. در مزارع معمولاً گل های آفتابگردان را به عنوان مرزی بین دو زمین می کارند. اگر آفتابگردان را در باغچه یا گلدان منزل بکارید، علاوه بر زیبایی می تواند به عنوان غذایی برای پرنده ها باشد و آنها را به خود جلب کند. اگر نمی دانید که روش کاشت آفتابگردان چگونه است و علاقه به پرورش آن دارید، تمام آنچه که لازم دارید را در ادامه به شما می گوییم.

مراحل کاشت آفتابگردان

کاشت دانه آفتابگردان یک کار سریع و آسان است. با صرف وقت برای انتخاب یک مکان مناسب و آماده سازی خاک، می توانید کاشت را شروع کنید.

1. یک نقطه آفتابی انتخاب کنید

لازم نیست که بگوییم برای کاشت آفتابگردان باید یک نقطه آفتابگیر را پیدا کند. نقطه ای برای کاشت این گیاه یک ساله نقطه ای پیدا کنید که نور خورشید فراوانی داشته باشد. در مورد سایر گیاهانی که اطراف یا نزدیک آفتابگردان کاشته اید نیز دقت کنید. بیشتر گل های آفتابگردان تا ارتفاع زیادی رشد می کنند و ممکن است روی سایر گیاهان سایه بیندازند. فصل رشد گل آفتابگردان کوتاه و بین 70 تا 100 روز است.

2. خاک را آماده کنید

بستر کاشت آفتابگردان باید خاکی با زهکشی مناسب باشد. اگر خاک سنگین و فشرده ای دارید باید آن را با کمپوست مخلوط کنید. قبل از کاشت آفتابگردان، مواد مغذی را با کود کامل به خاک اضافه کنید. کمپوست و کود را در 14 سانتی متری بالایی بستر کاشت مخلوط کنید. خاک کمی اسیدی با pH بین 6 تا 7.5 ایده آل است.

مراحل کاشت آفتابگردان در خانه

3. زمان درست را انتخاب کنید

برای رسیدن زمان کاشت آفتابگردان باید کمی صبر کنید. دانه آفتابگردان را در اواخر بهار بکارید. بیشتر دانه های گل آفتابگردان هنگامی که دما به 23 تا 26 درجه سانتیگراد می رسد جوانه می زنند. بهترین زمان برای کاشت آفتابگردان، قبل از رسیدن خاک به این درجه حرارت است. باید زمانی که دمای زمین بین 15 تا 20 درجه سانتیگراد است این کار را انجام دهید. در بیشتر مناطق، این دما را تقریباً سه هفته بعد از آخرین یخبندان خواهید داشت. کاشت آفتابگردان در داخل خانه، فرصت زمان بیشتری در اختیار شما می گذارد. در اواخر سرمای بهار، دانه های آفتابگردان را داخل خاک گلدانی که به آن کود اضافه شده است بکارید. به این ترتیب وقتی دمای بیرون مناسب بود می توانید گیاه را از گلدان خارج و در باغچه بکارید.

4. دانه ها را بکارید

گل های آفتابگردان انواع مختلفی دارند و هر نوع از آنها به عمق و فاصله کاشت مختلفی نیاز دارند. به طور کلی دانه آفتابگردان حداقل باید در عمق 3 سانتیمتری کاشته شود. فاصله دانه هایی که کنار هم کاشته می شود باید 15 سانتیمتر در نظر گرفته شود. اگر دانه های آفتابگردان را در باغچه می کارید، در هنگام کاشت ردیفی باید بین هر ردیف 60 تا 90 سانتیمتری فاصله بگذارید. در چند هفته اول باید علف های هرز اطراف گیاه را بزنید تا فضای کافی داشته باشد. اگر دمای خاک مناسب باشد دانه آفتابگردان طی 10 تا 14 روز جوانه می زند.

شما می توانید انواع کوچک آفتابگردان را در گلدان بکارید و پرورش دهید. گل آفتابگردان کوتوله برای رشد در گلدان مناسب است. گل آفتابگردان کوتوله برای خلاف آفتابگردان های معمولی، به جای یک گل روی هر ساقه، دارای چندین گل است. گل آفتابگردان کاشته شده درون گلدان هم نیاز به آب، کود و نور خورشید دارد که مشابه گل های آفتابگردان باغچه ای است. رشد دانه آفتابگردان نیاز به فضا دارد. برای کاشت آفتابگردان در خانه، سه دانه آفتابگردان را در فاصله های 7 تا 10 سانتیمتری از هم، در گلدان بکارید. خاکی که تهیه می کنید باید به خوبی زهکشی بشود. جوانه زنی درون خانه معمولاً طی 6 تا 10 روز اتفاق می افتد.

کاشت گل آفتابگردان در گلدان

5. آبیاری زیادی داشته باشید

از آنجایی که دانه های آفتابگردان دارای روغن طبیعی زیادی هستند، برای جوانه زنی به آب فراوانی نیاز دارند. بعد از کاشت دانه آفتابگردان، زمین را کاملاً آبیاری کنید. تا زمان جوانه زنی خاک را مرطوب نگه دارید. در صورتی که کاشت آفتابگردان را در خانه شروع کردید، گلدان ها را با پلاستیک شفاف بپوشانید تا رطوبت خود را نگه دارد. به محض جوانه زدن دانه ها پلاستیک ها را بردارید.

پرورش و مراقبت از آفتابگردان

یادگیری کاشت آفتابگردان و نگهداری از آن آسان نیست. گل های آفتابگردان تقریباً خودشان رشد می کنند و زمانی که شروع به رشد کنند، به سرعت بزرگ می شوند. مراقبت از آفتابگردان فقط به چند نکته اساسی در مورد رشد نیاز دارد.

1. آب

اگرچه گل آفتابگردان برای جوانه زنی به آب زیادی احتیاج دارد، اما در طول فصل رشد فقط به یکبار آبیاری در هفته نیاز دارد. آبیاری باید طوری باشد که حدود 15 سانتیمتر از سطح بالای خاک مرطوب شود.

نکات مراقبت از گل آفتابگردان

2. کود دهی

اگر خاک تهیه شده ترکیبی از کمپوست یا کود کشاوری باشد، نیاز به کوددهی اضافی در فصل رشد ندارید. اگر به نظر می رسد گلهای آفتابگردان شما نیاز به تقویت دارند، می توانید یک کود دانه ریز و کند رها شونده ملایم، در اطراف خاک آفتابگردان خود بپاشید. کودهای آفتابگردان را می توانید به راحتی در فروشگاه های فروش کود پیدا کنید.  

3. کنترل علف های هرز

یکی از بزرگترین چالش های کاشت آفتابگردان و پرورش آن، کنترل علف های هرز است. علف های هرز برای بدست آوردن رطوبت و مواد مغذی خاک، با گل آفتابگردان رقابت می کنند. شما می توانید این علف های هرز را با دست بکشید. در غیر این صورت می توانید باغ آفتابگردان خودتان را با یک لایه از لاشبرگ بپوشانید. در اطراف گل آفتابگردان خود مقداری از خاک را لخت بگذارید تا به جلوگیری از آفات و بیماری ها کمک کند.

4. کنترل آفات و بیماری ها

با وجود اینکه آفات عاشق گیاهان آفتابگردان هستند، اما آسیب ها معمولاً حداقل است. در بیشتر موارد نیازی به استفاده از حشره کش ها نیست، مگر اینکه آسیب شدید باشد. بیشتر گلهای آفتابگردان به حشره های گرده افشان وابسته هستند، بنابراین باید در استفاده از حشره کش ها در زمان گرده افشانی گل ها دقت کرد. برخی از آفاتی که ممکن است با آنها روبرو شوید، پروانه دانه خوار آفتابگردان، کرم قطع کننده، شپش، کاترپیلار، ملخ ها، کرم سیم هستند.

بیماری ها یک خطر بزرگ هستند، اما غالباً محصولات کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد. انواع جدید گل آفتابگردان در برابر بسیاری از بیماری ها مقاومت دارند. پس از اینکه بیماری ظاهر شد، تنها گزینه از بین بردن گیاهان آسیب دیده است. پژمردگی ورتیسیلیومی، اسکلروتینیای ریشه یا کپک سفید، زنگ گیاهی و کپک زدگی ممکن است برای گل آفتابگردان شما اتفاق بیفتد. بهترین راه پیشگیری از آلوده شدن گل های آفتابگردان رعایت فاصله کاشت و آماده کردن خاک با زهکشی خوب است. هنگامی که دانه های آفتابگردان می رسند و آماده برداشت می شوند، پرندگان مثل آفت هستند و تبدیل به مشکل می شوند. استفاده از مترسک ها می تواند به دور کردن پرنده ها کمک کند.

بهترین راه پیشگیری از آلوده شدن گل های آفتابگردان

دوره زندگی گل آفتابگردان

بیشتر گل های آفتابگردان یکساله هستند، به این معنی که گلی که از بین رفته است نمی تواند رشد کند. اما اگر دانه های آفتابگردان روی خاک افتاده باشند، می توانند جوانه بزنند. آنها در اواخر بهار جوانه می زنند، در طول تابستان گل می دهند و در اولین یخبندان پاییز از بین می روند. اگر دوست دارید در تمام طول تابستان گل آفتابگردان داشته باشید، بهترین برنامه ریزی این است که طی تابستان هر چند هفته اقدام به کاشت آفتابگردان کنید تا زمان گلدهی را طولانی تر کنید.

از
7
رای