بهترین روش شستن روتختی و ملافه + زمان تعویض و شستشو ملحفه

بهترین روش شستن روتختی و ملافه + زمان تعویض و شستشو ملحفه بهترین راه برای شستن و تمیز نگه داشتن روتختی و ملافه ها چیست؛ چند بار باید ملحفه های خود را بشویید و هر چند وقت یکبار باید روتختی و ملحفه های خود را عوض کنید، در سلام دنیا بخوانید.

از روتختی گرفته تا ملحفه‌های تخت، بسیاری از افراد هر زمان که حال و هوایش پیش آمد، این وسایل ضروری را می‌شویند، اما آیا این کافی است؛ در این مقاله سلام دنیا، قصد داریم تا به شما بهترین راه برای شستن روتختی و ملافه ها چیست ؛ چند بار باید ملحفه های خود را بشویید؛ هر چند وقت یکبار باید ملحفه های خود را عوض کنید و بهترین راه برای تمیز نگه داشتن ملحفه ها؛ آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

چند بار باید ملحفه های خود را بشویید؟

در سال 2012، بنیاد ملی خواب یک نظرسنجی انجام داد و دریافت که 91 درصد از مردم ملحفه های خود را هر دو هفته یکبار عوض می کنند. اگرچه شستن ملحفه 2 هفته یکبار عادی شده است، اما ما شستشوی هفتگی را برای از بین بردن باکتری های مضر توصیه می کنیم. به دلیل ماهیت کلی ملحفه های شما، آنها تمایل دارند هزاران سلول مرده پوست و بو را جذب کنند. این عوامل شستن و تعویض مکرر، رختخواب را برای حفظ سلامت خود و خانواده تان تضمین می کند.

شما باید ملحفه های خود را بیشتر بشویید اگر:

 • آلرژی یا آسم داشته باشید
 • عفونت یا بیماری پوستی دارید
 • در شب بیش از حد عرق می کنید
 • حیوانات خانگی داشته باشید که دوست دارند در رختخواب شما بخوابند
 • بدون دوش گرفتن به رختخواب می روید (پس از فعالیت شدید)

حتما بخوانید: پاک کردن لکه سرکه از روی لباس و فرش


هنگامی که ملحفه ها و سایر پتوهای خود را به طور منظم نمی شویید، در معرض خطر قرار گرفتن در قارچ های مضر، باکتری ها، گرده ها و شوره حیوانات قرار می گیرید که می توانند در الیاف ملحفه های شما به دام بیفتند. البته این خوشایند نیست که فکر کنید همه این ها دروغ است. چیزهای دیگری مانند ترشحات بدن نیز روی پارچه شما یافت می شود، اگرچه لزوماً خطری برای سلامتی ندارند. با این حال، این مایعات و ارگانیسم‌هایی که روی تخت خواب شما باقی می‌مانند می‌توانند باعث تحریک پوست، اگزما (در افرادی که قبلاً این بیماری را تجربه کرده اند) و درماتیت ایجاد کنند.

بهترین راه برای شستن روتختی و ملافه ها چیست؟

آب گرم همیشه بهترین راه برای شستن و ضدعفونی ملحفه ها و سایر پتوهای شماست. اگرچه، پارچه ها و بافت های ظریف تر ممکن است به نحوه شست وشو یا دمای آب متفاوتی نیاز داشته باشند. برای شفاف سازی، برچسب مراقبت روی برگه های خود را بخوانید و دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا از خراب شدن ملحفه ها جلوگیری کنید. به یاد داشته باشید، هر چه آب گرمتر باشد، برای از بین بردن باکتری ها و آلرژن های شانس بیشتری دارید.

بهترین راه برای شستن روتختی و ملافه ها چیست؟

هر چند وقت یکبار باید ملحفه های خود را عوض کنید؟

مانند شستن ملحفه‌هایتان، باید هر هفته یا دو هفته یکبار ملحفه‌هایتان را عوض کنید تا از تجمع باکتری‌ها جلوگیری کنید. اگر خوابیدن با عرق، روغن‌ها و سلول‌های پوست شما برای شستن ملحفه‌هایتان کافی نبود، یک کلونی از کنه‌های گرد و غبار می‌تواند بدون کرایه روی تخت شما ساکن شود.

کنه‌های گرد و غبار موجودات ناخوشایندی هستند که با چشم غیرمسلح مشاهده می‌شوند، بنابراین تلاش برای یافتن آنها روی ملحفه‌های شما فایده‌ای ندارد. به طور تصادفی، اگر برخی از خزنده های خزنده را در تخت خود مشاهده کردید، ممکن است ساس باشند. وضعیت ساس مستلزم کاهش توسط یک شرکت کنترل آفات است که در این نوع حشرات تخصص دارد.


حتما بخوانید: از بین بردن ساس با روشهای خانگی


بهترین راه برای تمیز نگه داشتن ملحفه ها

همیشه ایده خوبی است که روال شستشوی یک تا دو هفته ای توصیه شده ما را دنبال کنید. با این حال، اگر زندگی در مسیرتان قرار می‌گیرد (همانطور که گاهی اوقات مستعد انجام آن است)، می‌توانید تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید تا ملحفه‌ها و پتو خود را برای مدت طولانی‌تری تمیز نگه دارید، بنابراین شستن مکرر آن‌قدر ضروری نیست.

ملحفه های خود را در فاصله زمانی بین شستشو تمیز نگه دارید و به حفظ آنها کمک کنید:

 • قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید
 • پرهیز از چرت زدن بعد از عرق کردن در باشگاه
 • پاک کردن آرایش قبل از خواب
 • از لوسیون ها، کرم ها یا روغن ها قبل از خواب اجتناب کنید
 • نخوردن و آشامیدن در رختخواب
 • حیوانات خانگی خود را از رختخواب خود دور نگه دارید
 • قبل از خوابیدن به رختخواب، کثیفی ها را از روی پاها و جوراب های خود پاک کنید

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن ملحفه ها

اجتناب از لوازم جانبی اضافی نرم‌کننده‌های پارچه با هر بار شستشو نیز می‌تواند به نو ماندن ملحفه‌های شما کمک کند. برای جایگزینی نرم کننده پارچه، در طول چرخه آبکشی، از یک چهارم فنجان جوش شیرین یا نصف فنجان سرکه سفید در شستشو استفاده کنید. ملحفه‌های شما نرم‌تر می‌شوند و روشن‌تر به نظر می‌رسند، بدون هیچ گونه مواد شیمیایی تحریک‌کننده یا بوی تند.

مهم است که توجه داشته باشید، اگر از سفید کننده برای شستن ملحفه های خود استفاده می کنید، سرکه سفید را با آن مخلوط نکنید. این می تواند بخارهای سمی ایجاد کند که در صورت استنشاق بسیار خطرناک است. همچنین از استفاده از سرکه در ماشین لباسشویی با بار جلویی خودداری کنید، زیرا اسید موجود در سرکه می تواند مهر و موم درب را از بین ببرد.

سخن آخر

هنگامی که ملحفه ها و سایر پتوهای خود را به طور منظم نمی شویید، در معرض خطر قرار گرفتن در قارچ های مضر، باکتری ها، گرده ها و شوره حیوانات قرار می گیرید که می توانند در الیاف ملحفه های شما به دام بیفتند. بنابراین ما در این مطلب شما را با بهترین زمان و روش شستن ملافه و روتختی و همچنین بهترین زمان عوض کردن ملحفه و تمیز نگهداشتن ملافه برای مدت طولانی را آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

روش و نکات مهم از بین بردن لکه و شستن لباس با شامپو

ترفندهای خانه داری ساده و ارزان برای تمیز کردن خانه
 
 

از
5
رای