چگونه پی وی سی را تمیز کنیم؛ تمیز کردن کفپوش پلاستیکی PVC

چگونه پی وی سی را تمیز کنیم؛ تمیز کردن کفپوش پلاستیکی PVC چگونه پی وی سی را تمیز کنیم ؛ روش تمیز کردن کفپوش پلاستیکی PVC و برق انداختن آن با مایع تمیز کننده کفپوش، نکات کلیدی نگهداری و افزایش ماندگاری کفپوش وینیل لوکس در سلام دنیا بخوانید.

یکی از ویژگی های کفپوش وینیل لوکس (LVP) مراقبت و تمیز کردن آسان آن می باشد. این کفپوش از پی وی سی (پلی وینیل کلراید) ساخته شده است. ورق وینیل به صورت رول و یا کاشی هایی نازک و انعطاف پذیر با پوشش محافظ شفاف روی لایه طراحی و تولید می شوند. کفپوش وینیل لوکس دارای لایه هایی بیشتر و ضخیم تری - از جمله لایه روکش شفاف، لایه طرح با تصویر چاپ شده، یک لایه بالشتک از فوم، یک لایه پشتی فایبرگلاس و یک لایه پشتی PVC سفت و سخت برای افزودن استحکام به آن -  می باشد. در این مطلب سلام دنیا، ما درباره اینکه چگونه پی وی سی را تمیز کنیم و روش تمیز کردن کفپوش پلاستیکی PVC (وینیل لوکس) پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

هر چند وقت یکبار باید کفپوش وینیل لوکس را تمیز کرد؟

برای اینکه کفپوش های LVP یا LVT در مکان‌های پر رفت‌وآمد در خانه به بهترین شکل خود را نشان دهند، باید هر روز آن‌ها را طی کشید و یا جاروبرقی زد تا شن‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد لک و خرابی بر روی سطح آن شوند از بین بروند. لکه های ایجاد شده بر روی کفپوش باید فوراً پاک شوند، چرا که اگر پاک نشود بعداً پاک کردن آن کار دشواری خواهد شد. کفپوش ها باید حداقل هر هفته به طور کامل تمیز شوند.


حتما بخوانید: بهترین و مناسب ترین کفپوش ها برای خانه


تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

وسایل مورد نیاز در زمینه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس:

 • طی
 • جاروبرقی یا جارو
 • سطل یا تشت
 • پارچه تمیز کننده میکروفیبر
 • مایع صابون ظرفشویی 
 • آب گرم
 • سرکه سفید مقطر
 • پاک کننده وینیل تجاری (اختیاری)
 • WD-40 (اختیاری)
 • الکل (اختیاری)
 • جوش شیرین (اختیاری) 

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

1. نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس: پاک کردن گرد و خاک

گرد و خاک می توانند باعث خرابی کفپوش LVP شوند. در مناطق پر تردد، جارو کردن روزانه، پاک کردن گرد و غبار یا جاروبرقی به محافظت از پوشش کفپوش کمک می کند. اگر از جاروبرقی استفاده می کنید، لوله آن را جدا کنید تا از آسیب های غیرضروری به کف جلوگیری شود.

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

2. نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس: انتخاب یک محلول تمیز کننده

چندین محلول تمیزکننده تجاری برای تمیز کردن کفپوش LVP و LVT موجود می باشند که قدرت پاک کنندگی بالایی را دارند. توجه داشته باشید که قبل از استفاده از یک کف شوی تجاری، برچسب مواد تشکیل دهنده محصول و ایمن بودن آن برای کفپوش LVP را بخوانید. محصولات حاوی آمونیاک می توانند به سطوح وینیل آسیب برسانند. طی و براق کننده ها می توانند لایه ای بر روی زمین باقی بگذارند که خاک بیشتری را جذب خود کند. در صورت تمایل، شما می توانید به راحتی با محصولاتی که در دست دارید، یک محلول تمیز کننده که کفپوش LVP را بدون ایجاد آسیب غیر قابل برگشت تمیز می کند، درست کنید.

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

3. نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس: مخلوط کردن یک محلول پاک کننده

یک سطل و یا تشت عمیق را با آب گرم پر کنید و چند قطره مایع صابون ظرفشویی را به آن اضافه کنید. برای کف آشپزخانه خود، یک مایع صابون ظرفشویی مانند Dawn را که شامل یک چربی‌گیر برای رفع مواد چربی ساز آشپزی می باشد را انتخاب کنید.


حتما بخوانید: از بین بردن بوی بد سینک ظرفشویی


یادتان باشد که زیاد نریزید، زیرا کف زیاد باعث کار بیشتر برای شما می شود. توجه داشته باشید که صابون زیاد خود می تواند لایه ای برجای بگذارد که گرد و غبار و کثیفی را جذب کند. برای کف اتاق خواب ها یا قسمت های نشیمن، مخلوطی از یک فنجان سرکه سفید مقطر به ازای هر گالن آب گرم، کف را تمیز و براق می کند.

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

4. نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس: طی کشیدن

یک طی را در محلول تمیز کننده فرو برده و سپس بیشتر رطوبت آن را از بین ببرید. شما می توانید از سیستمی مانند Libman Tornado Spin Mop System استفاده کنید که رطوبت اضافی را بدون دخالت دست شما از بین می برد. از طی نباید آب چکه کند، طی تنها باید مرطوب باشد. از یک نقطه از گوشه اتاق شروع کنید و به محل دیگر بروید. طی خود را مرتباً بشویید و خیسی آن را بگیرید زیرا کثیفی از روی زمین به طی منتقل می شود. اگر که زیاد از صابون استفاده کرده باشید، نیازی به آبکشی دوباره نمی باشد. با این حال، اگر کف به نظر چسبناک می آید، یک محلول آب/سرکه سفید مقطر را برای تمیزی کف‌ها درست کنید. اجازه دهید کفپوش ها در گردش هوای آزاد خشک شوند.

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

هشدار: درس است که کفپوش وینیل در برابر آب مقاوم است، ولی خب توجه داشته باشید که آب اضافی می‌تواند باعث کمانش کف‌های LVP و LVT در صورت نفوذ در درزها و ایجاد کپک در بین LVP و کف‌پوش شود.

5. نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس: از بین بردن لکه های سخت 

 • لکه های غذا: برای از بین بردن غذای خشک شده یا تغییر رنگ ناشی از سس گوجه فرنگی یا شراب قرمز، خمیر جوش شیرین و آب (دو قاشق غذاخوری جوش شیرین و یک قاشق چایخوری آب) را مخلوط کنید. خمیر را بر روی لکه ها پخش کنید و سپس از یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید تا به آرامی غذا را بدون کدر کردن سطح وینیل پاک کنید.

حتما بخوانید: از بین بردن لکه خون از روی فرش با ترفند ساده


 • لکه های رژ لب، گریس یا جوهر: یک پارچه میکروفیبر را به الکل آغشته کنید. از لبه بیرونی شروع کرده و به سمت مرکز لکه بروید تا بتوانید از بزرگتر شدن لکه جلوگیری کنید.
 • زدگی/ساییدگی ها: کفش‌ها و مبلمان می‌توانند بر روی کفپوش LVP آثار خش مانندی را بر جای بگذارند. زدگی/ساییدگی ها را به مقدار کمی از WD-40 اسپری کنید و ناحیه را با یک پارچه میکروفیبر خشک تمیز کنید.

نحوه تمیز کردن کفپوش وینیل لوکس

کمک به ماندگاری کفپوش وینیل لوکس

 • برای کمک به ماندگاری کفپوش LVP برای هر ورودی یک زیرپایی را در نظر بگیرید و یا یک فرش بیندازید تا شن و کثیفی که می‌تواند به کف‌ها آسیب برساند، گرفته شود.
 • با تجهیز میزها و پایه های صندلی با محافظ های کف نمدی از فرورفتگی آن در اثر فشار مبلمان سنگین جلوگیری کنید.
 • هرگز از پاک کننده های سنگین یا ساینده، سیم ظرفشویی یا برس های سفت برای شستن کف LVP استفاده نکنید.
 • از استفاده از موم مایع یا خمیری بر روی کفپوش LVP یا LVT خودداری کنید.
سخن آخر

یکی از ویژگی های کفپوش وینیل لوکس (LVP) مراقبت و تمیز کردن آسان آن می باشد. برای اینکه کفپوش های LVP یا LVT در مکان‌های پر رفت‌وآمد در خانه به بهترین شکل خود را نشان دهند، باید هر روز آن‌ها را طی کشید و یا جاروبرقی زد تا شن‌هایی که می‌توانند باعث ایجاد لک و خرابی بر روی سطح آن شوند از بین بروند. ما در این مطلب به شما طریقه تمیز کردن کفپوش پلاستیکی PVC و برق انداختن آن با مایع تمیز کننده کفپوش آموزش دادیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

9 تکنیک شستن و نگهداری ظروف چوبی برای افزایش طول عمر

تمیز کردن و از بین بردن لکه روی دیوار گچی سفید با 4 ترفند سادهاز
2
رای