انواع گل زنبق کتان؛ رشد، تکثیر و شرایط نگهداری گیاه زنبق کتان

انواع گل زنبق کتان؛ رشد، تکثیر و شرایط نگهداری گیاه زنبق کتان گل زنبق کتان چیست و انواع آن کدام است؛ شرایط نگهداری گل زنبق کتان؛ نکات پرورش و کاشت گیاه زنبق کتان، نور، کود، آبیاری، روش تکثیر و آفات، طول عمر گل زنبق کتان در سلام دنیا بخوانید.

گیاه زنبق کتان یک زنبق واقعی از خانواده Liliaceae نمی باشد. این گل چند ساله متعلق به خانواده Asphodelaceae می باشد که همین امر آن را مرتبط به یکی از گل های معروف منطقه مدیترانه یعنی asphodel flower می کند. این گیاه عاشق سایه است، آهو با آن کاری ندارد، به نگهداری کمی نیاز دارد و برای افرادی که می‌خواهند از باغی رنگارنگ به خانه خود برگردند، گیاهی ایده‌آل محسوب می شود. زنبق کتان به سرعت رشد می کند و در عرض 90 روز یا بیشتر به بلوغ می رسد. گل ها به صورت خوشه ای بر روی ساقه هایی که از روی شاخ و برگ بیرون زده اند شکوفا می شوند. شکوفه های منفرد کوچک (1/2 اینچ تا 3/4 اینچ در عرض) و در عین حال به اندازه کافی زیاد هستند که خود را به نمایش بگذارند. آنها معمولا به رنگ آبی (با جرثومه نر گیاه زرد قابل توجه) اما گاهی اوقات سفید هستند. گل ها توسط توت هایی براق و آبی جایگزین می شوند. در این مطلب سلام دنیا، ما به معرفی گیاه زنبق کتان ؛ روش نگهداری از گیاه زنبق کتان و نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان پرداخته ایم. با ما همراه باشید. 

اطلاعات لازم در زمینه گیاه زنبق کتان

 • نام گیاه شناسی: Dianella tasmanica
 • نام‌های متداول: Flax lily, Tasman flax lily
 • خانواده: Asphodelaceae
 • نوع گیاه: چند ساله
 • اندازه بالغ: طول 1.5 تا 2 فوت و عرض 2.5 تا 3 فوت 
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب: کم، کامل
 • نوع خاک: شنی، لومی، زهکشی خوب

حتما بخوانید: بهترین روش نگهداری گیاه آگلونما


 • pH خاک: اسیدی، خنثی
 • زمان رسیدن: بهار
 • رنگ گل: آبی، سفید
 • مناطق کشاورزی بر اساس نقشه‌ی مقاومت گیاه: 9، 10، 11
 • مناطق بومی: استرالیا، آسیا

نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان

نحوه مراقبت و شرایط نگهداری از زنبق کتان

زنبق کتان گیاهی حساس است که مناسب مناطق 9 تا 11 می باشد. این گیاه را می توان به عنوان یک گیاه آپارتمانی در مناطق پایین تر نیز کشت کرد و یا آن را به صورت یک ساله در فضایی باز کاشت. گیاه زنبق کتان از طریق ریزوم های زیرزمینی پخش می شود، اما خب توجه داشته باشید که این کار را فقط در یک دوره طولانی انجام می دهد. اگر که شما نمی توانید آنقدر صبور باشید، می توانید با تقسیم توده های آن، این گیاه را تکثیر کنید. زنبق کتان به بیماری هایی همچون لکه برگی و سفیدک پودری حساس است.

1. نحوه مراقبت از گیاه زنبق کتان: نور

اگر در منطقه‌ای با تابستان‌های بسیار گرم و خشک زندگی می‌کنید، زنبق کتان را در سایه کامل بکارید و اگر در منطقه‌ای با تابستان‌های ملایم‌تر زندگی می‌کنید، آن را در قسمت کمی از سایه بکارید.

2. نحوه مراقبت از گیاه زنبق کتان: خاک

نیاز اصلی خاک زنبق کتان زهکشی خوب آن می باشد. این گیاه خاک شنی یا لومی را ترجیح می دهد (توجه داشته باشید که این گیاه حتی خاک ضعیف را هم به راحتی تحمل می کند چرا که این گیاه گیاهی مقاوم است)

نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان

3. نحوه مراقبت از گیاه زنبق کتان: آب

زنبق کتان پس از بالغ شدن به خوبی خشکی را تحمل می کند. تا زمان بالغ شدن گیاه شما باید آن را در خاکی با زهکشی خوب نگهداری کنید و هر هفته چند بار آن را آبیاری کنید. اگر گیاه شروع به افتادن یا قهوه ای شدن کرد، آب دادن به آن را کم کنید.


حتما بخوانید: روش رشد و نگهداری انواع گل مرجان


4. نحوه مراقبت از گیاه زنبق کتان: دما و رطوبت

زنبق کتان برای رشدی مناسب نیاز به دمای بالاتر، تا 95 درجه فارنهایت را دارد. به عنوان یک گیاه آپارتمانی، زنبق کتان می تواند دمای 65 تا 70 درجه فارنهایت را هم نیز تحمل کند. رطوبت بالا می تواند به رشد این گیاهان کمک کند. به خاطر داشته باشید که این دماها برای رشد گیاه ایده آل هستند. با این حال، این گیاه به اندازه کافی در زمستان مقاوم است که بتواند سال به سال، حتی زمانی که دمای زمستان تا 20 درجه فارنهایت کاهش می یابد، دوباره به زندگی و رشد مجدد برگردد.

نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان

5. نحوه مراقبت از گیاه زنبق کتان: کود

زنبق کتان را در بهار قبل از رشد جدید با همان کود (مناسب برای گیاهان اسید دوست) که برای آزالیا استفاده می‌کنید، تغذیه کنید.

6. نحوه مراقبت از گیاه زنبق کتان: هرس

زنبق کتان فقط هر پنج سال یک بار نیاز به هرس - آن هم برای اطمینان از شکوفه دادن - دارد. گیاه زنبق کتان را در طول پاییز - زمانی که شاخ و برگ کمی شروع به قهوه ای شدن می کنند - به سمت تاج هرس کنید.

انواع گیاه زنبق کتان

تنوع در دنیای زنبق کتان عمدتاً به شکل ارقامی با شاخ و برگ‌های متنوع است.

 • Variegata: این گونه دارای برگ هایی سبز با حاشیه های سفید است.
 • Silver Streak: این گونه دارای لبه‌های برگ سفید رنگ می باشد.
 • Yellow Stripe: این گونه جذابیت زیادی دارد. بر روی شاخ و برگ آن، نوارهای سبز روشن، سبز تیره، سفید و زرد متناوب وجود دارند.

نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان

نحوه رشد زنبق کتان از طریق بذر

زنبق کتان از طریق ریزوم های پخش شده رشد می کند، بنابراین تقسیم بهترین راه برای رشد این گیاه می باشد.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری سرخس پرسیاوشان (گیاه آدیانتوم کوانتوم)


تعویض گلدان زنبق کتان

زنبق کتان در گلدان نیز عملکرد بسیار خوبی دارد. هنگامی که در ابتدا می خواهید گل زنبق کتان را در گلدان بکارید، گلدانی را انتخاب کنید که دارای زهکشی عالی باشد. گلدان تراکوتا برای شما بسیار مناسب می باشد، زیرا آب را به داخل مواد می کشد و همچنین دارای زهکشی خوبی است. خاک خوب گلدان - تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشد - برای رشد زنبق کتان کافی است. آب زیاد باعث پوسیدگی گیاه می شود. زمانی که ریزوم‌ها گلدان را پر کردند و گیاه شروع به نشان دادن علائم مبارزه، مانند قهوه‌ای شدن یا کوتاه‌قد شدن برگ‌ها کرد، زنبق را دوباره بکارید. زنبق کتان به خوبی تقسیم می‌شود، بنابراین شما می‌توانید آن‌ها را به سادگی در گلدان‌هایی با اندازه‌های مشابه گلدان‌های اولیه تقسیم کنید.

زمستان گذرانی گیاه زنبق کتان

زنبق کتان وقتی در مناطق 9، 10 یا 11 رشد می کند، به کمک زیادی برای زمستان گذرانی نیاز ندارد. انتظار این را داشته باشید که شاخ و برگ ها در زمستان از بین بروند و در بهار با گرم شدن دما دوباره به زندگی بازگردند. گیاه زنبق کتانی که در گلدان پرورش داده می شود به راحتی می تواند زمستان گذرانی کند، چرا که شما می توانید آن ها را به سادگی به داخل خانه بیاورید و اجازه دهید در ماه های سردتر از گرمای خانه لذت ببرند.

نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان

آفات و بیماری های رایج گیاه زنبق کتان

درست است که زنبق کتان مستعد ابتلا به بیماری هایی مانند لکه برگی و سفیدک پودری می باشد، اما خب شما می توانید با فاصله زیاد، با پرهیز از آبیاری سربار و آبیاری در صبح (به طوری که خاک قبل از شب فرصت خشک شدن داشته باشد) احتمال ابتلا به این آلودگی ها را کاهش دهید.


حتما بخوانید: 6 دلیل سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی


روش تکثیر گیاه زنبق کتان

زنبق کتان به عادت جمع شدن از طریق ریزوم ها پخش می شود. تکثیر از طریق تقسیم (تکثیر غیرجنسی گیاهان) ساده ترین راه برای پخش این گیاه در اطراف باغ می باشد. در طول پاییز، شما باید به آرامی زنبق کتان خود را بکنید. مراقب باشید که ریزوم ها را به صورت توده جدا کنید و سپس گیاه را با انگشتان خود یا چاقوی تیز به طور تمیز تقسیم کنید. از آنجایی که گیاه از قبل به منطقه عادت کرده است، می توانید فوراً تقسیمات را بکارید و آنها را به خوبی آبیاری کنید.

نحوه رشد و مراقبت از گیاه زنبق کتان

سوالات متداول

1. چه گیاهانی شبیه به زنبق کتان هستند؟

زنبق کتان برگ‌های سفت و تیغه‌ای دارد که بیشتر شبیه گیاه Adam's needle (Yucca filamentosa) است. آکانتوس و بگونیا گیاهان همراه عالی ای برای زنبق کتان به شمار می روند.

2. زنبق کتان را در کجای خانه قرار دهم؟

زنبق کتان سایه‌های داپله شده را دوست دارد، بنابراین آن را در فضای داخلی قرار دهید تا نور غیرمستقیم را دریافت کند.

3. آیا زنبق کتان دانه کتان تولید می کند؟

بذر کتان از گیاه کتان که به نام کتان معمولی یا بذر کتان شناخته می شود به دست می آید. این گیاه گلدار با نام علمی Linum usitatissimum از خانواده Linaceae است. زنبق کتان گیاهی متفاوت است که شاخ و برگ های دوست داشتنی و گل های گاه به گاه ارائه می دهد.

سخن آخر

زنبق کتان به سرعت رشد می کند و در عرض 90 روز یا بیشتر به بلوغ می رسد. گل ها به صورت خوشه ای بر روی ساقه هایی که از روی شاخ و برگ بیرون زده اند شکوفا می شوند. در این مطلب به معرفی گیاه زنبق کتان و شرایط نگهداری و رشد گل زنبق کتان ، میزان نور، آبیاری و کود و آفات و مشکلات آن پرداختیم. امیدوارم برایتان مفید بوده باشد.


مقالات مرتبط:

بهترین زمان و روش هرس کردن انواع گل ادریسی (هورتانسیا)

انواع روش های تکثیر گل ارکیده از ساقه، برگ، در آب و قلمه زدناز
3
رای