بهترین زمان و روش هرس کردن انواع گل ادریسی (هورتانسیا)

بهترین زمان و روش هرس کردن انواع گل ادریسی (هورتانسیا) چه زمانی باید گل ادریسی را هرس کرد؛ چه زمانی انواع مختلف هورتانسیا را هرس کنیم؛ زمان هرس کردن انواع گل های ادریسی و دستورالعمل های آنها در سلام دنیا بیاموزید.

ادریسی ها نقاط کانونی زیبایی را در باغ ایجاد می کنند و به جز هرس و کود دادن به حداقل مراقبت نیاز دارند. اگرچه بسیاری از ادریسی ها شاخ و برگ و پوست جالبی دارند، اما بیشتر آنها به دلیل شکوفه های بزرگ و خودنمایی می کنند. اگر هورتانسیا ها برای یک فصل شکوفا نمی شوند، معمولاً به یکی از سه این دلیل است: آفتاب کافی دریافت نکرده اند، یخبندان زودهنگام یا دوره سرما جوانه ها را از بین برده یا در زمان نامناسبی هرس شده اند. یادگیری نحوه هرس کردن ادریسیا، چه در تابستان و چه در ماه‌های دیگر، می‌تواند تفاوتی بین محصول سرسبز یا شکوفه‌های کم‌شکوفه در سال آینده ایجاد کند. در این مطلب از سلام دنیا درباره زمان هرس کردن انواع گل های ادریسی و دستورالعمل های آنها صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

هرس گل ادریسی

به طور کلی، برای هرس گل ادریسی در تابستان، باید ساقه های مرده یا متقاطع را جدا کنید و آنها را نزدیک زمین ببرید. برای جوان سازی ادریسیا، هر تابستان تا یک سوم ساقه های زنده قدیمی را روی زمین بردارید. به خاطر داشته باشید که جوانه های شکوفه بر روی چوب قدیمی تولید می شوند. بنابراین، هر چه چوب های قدیمی بیشتری را از بین ببرید، نمایش گل ها در بهار و تابستان کمتر زیبا می شود.نحوه و زمان هرس ادریسی با توجه به شش گونه مختلف ادریسی که معمولاً به عنوان گیاهان باغی رشد می کنند متفاوت است. بنابراین، باید بدانید (یا تعیین کنید) چه گونه هایی دارید تا در زمان مناسب سال هرس کنید.

نکته

آیا می توانید در تابستان ادریسی های سر مرده را تهیه کنید؟ بله، زیرا سر گل های بریده شده به گیاه آسیبی نمی رساند. قطع کردن شکوفه های قدیمی و هرس (حذف بیشتر از سر گل) دو روش متفاوت هستند.

چه زمانی باید گل ادریسی را هرس کرد؟

مانند بیشتر درختچه های گلدار چوبی ، زمانی که ادریسی را هرس می کنید بستگی به این دارد که آیا آن در چوب جدید (رشد در فصل جاری) یا چوب قدیمی (رشد فصل قبل) شکوفا می شود. در مورد ادریسی، این امر با این واقعیت پیچیده می شود که برخی از گونه های ادریسی روی چوب های قدیمی شکوفا می شوند، در حالی که برخی دیگر روی چوب های جدید شکوفا می شوند.

بوته هایی که در رشد جدید شکوفا می شوند باید در اواخر زمستان یا اوایل بهار درست قبل از شروع رشد جدید حیاتی هرس شوند. با این کار میزان رشد جدید و تعداد گل هایی که درختچه شما تولید می کند به حداکثر می رسد. از طرف دیگر، بوته هایی که با رشد قدیمی شکوفا می شوند، باید بلافاصله پس از محو شدن گل هایشان هرس شوند. این به گیاه زمان زیادی می دهد تا چوبی را بسازد که تا زمانی که جوانه های گل فصل بعد ظاهر شوند "پیر" می شوند.اگر فوراً نوع ادریسی را که دارید نمی دانید، تشخیص آن بر اساس مشاهده ساده برگ ها و الگوی گل دهی آن نسبتاً آسان است. 

انواع گل ادریسی

1. گل ادریسی (Hhydrangea macrophylla)

دارای برگهای سبز تیره دندانه دار بسیار بزرگ و بلند (تا 8 اینچ) هستند و برای مدت طولانی از اواسط تا اواخر تابستان شکوفا می شوند. رنگ گل تحت تأثیر pH خاک قرار می گیرد. خاک های اسیدی باعث آبی شدن گل ها می شود. خاک قلیایی باعث ایجاد گل های صورتی می شود. همراه با برگ های بزرگ، ادریسی با برگ های بزرگ با گل های بزرگ و گرد که در تابستان شکوفا می شوند، شناسایی می شوند. این یکی از گونه هایی است که روی چوب های قدیمی شکوفا می شود. شما این را درست پس از پایان گلدهی گیاه هرس خواهید کرد.


حتما بخوانید: روش پرورش و نگهداری گل ادریسی هورتانسیا


2. گل ادریسیای صاف (وحشی) ( H. arborescens) :

دارای گلهای بهاری و اوایل تابستان هستند که بزرگ و گرد، سفید یا صورتی هستند. رایج ترین گونه باغی آنابل است که به راحتی با گل های بزرگ به شکل گلوله برفی آن قابل شناسایی است. این گیاه روی چوب جدید گل می دهد، بنابراین در اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را هرس می کنید.

3. گل هورتانسیا پانیکول (پیگی) ( H. paniculata):

دارای خوشه های گل مخروطی شکل بزرگ است. گلها در اولین شکوفه دادن سفید یا سبز هستند و به تدریج صورتی می شوند. این نوع یکی دیگر از گل های ادریسی است که روی چوب های جدید گل می دهند و نیاز به هرس در اواخر زمستان یا اوایل بهار دارند.

4. گل ادریسی هیدرانسیای بلوط ( H. quercifolia) :

همانطور که از نام آن پیداست، برگهایی شبیه برگهای درختان بلوط دارند. گلهای آنها که در اوایل فصل شکوفا می شوند مخروطی شکل هستند و به رنگ کرم یا سبز شروع می شوند و به تدریج صورتی می شوند. این گونه روی چوب قدیمی گل می دهد، به این معنی که بلافاصله پس از گل دادن آن را هرس می کنید.

5. گل ادریسی کوهی ( H. serrata):

شبیه یک نسخه کوچکتر و جمع و جورتر از ادریسی برگ بزرگ است. رنگ گلهای توری شکل آن بسته به PH خاک متفاوت است. روی چوب های قدیمی شکوفا می شود اما اندازه کوچک آن (2 تا 4 فوت) به این معنی است که اغلب نیازی به هرس نیست. اگر هرس کنید بلافاصله پس از گلدهی انجام می شود.

6. گل ادریسی هورتانسیاهای کوهنوردی ( H. anomala subsp. petiolaris ):

تاکهای کوهنوردی بسیار قوی (به اندازه 40 فوت) با گلهای سفید هستند که در بهار تا اوایل تابستان ظاهر می شوند. گلها به صورت خوشه های مسطح تا 8 اینچ عرض تشکیل می دهند. این یکی دیگر از گونه هایی است که روی چوب های قدیمی گل می دهد. در صورت نیاز، هرس پس از محو شدن گل ها انجام می شود.

چه زمانی باید گل ادریسی را هرس کرد؟

چه زمانی انواع مختلف هورتانسیا را هرس کنیم؟

  • ادریسی برگ بزرگ قدیمی : بلافاصله پس از محو شدن گلها
  • ادریسی صاف (وحشی). جدید: اواخر زمستان یا اوایل بهار قبل از شروع رشد جدید
  • هورتانسیا پانیکول (پیگی).جدید: هرس سبک در اواخر زمستان یا اوایل بهار
  • ادریسی برگ بلوط قدیمی: تابستان پس از محو شدن گلها
  • ادریسی کوهی قدیمی: بلافاصله پس از گلدهی
  • ادریسی کوهنوردیقدیمی : زمستان یا اوایل بهار، فقط در صورت لزوم برای کنترل اندازه

حتما بخوانید: شرایط نگهداری و روش تکثیر گیاه برگ انجیری (مونسترا البو)


قبل از شروع

به طور کلی، درختچه‌های چوبی گلدار که روی چوب‌های جدید شکوفا می‌شوند، هرس نسبتاً تهاجمی را تحمل می‌کنند یا حتی در آن رشد می‌کنند، در حالی که درختچه‌هایی که روی چوب‌های قدیمی شکوفا می‌شوند، نیاز به هرس محدودتری دارند. این امر به ویژه در مورد ادریسی صدق می کند. دو گونه‌ای که روی چوب‌های جدید شکوفا می‌شوند - ادریسی خوشه‌ای (پیگی) و هیدرنجی صاف (وحشی) - با هرس سالانه تهاجمی که یک‌سوم تا نیمی از کل توده درختچه را از بین می‌برد، به خوبی عمل می‌کنند. چهار گونه‌ای که روی چوب‌های قدیمی گل می‌دهند - برگ‌های بزرگ، بلوط، کوهستانی و هیدرانسی‌های کوهنوردی - ممکن است اصلاً نیازی به هرس نداشته باشند، مگر زمانی که برای حفظ اندازه یا شکل آنها هرس می‌کنید.

آنچه شما نیاز دارید

تجهیزات / ابزار

  • دور زدن هرس ها

مواد

  • کیسه(های) زباله چمن

دستورالعمل ها: نحوه هرس ادریسیا برگ بزرگ (H. macrophylla)

هیدرانسیای برگ بزرگ یکی از گونه هایی است که روی چوب های قدیمی شکوفا می شود، به این معنی که جوانه های گل خود را از اواخر تابستان تا اوایل پاییز می گذارند. بنابراین، اگر به اشتباه در بهار یا حتی اواخر پاییز هرس کنید، جوانه‌های گل و احتمال شکوفه‌دهی به مدت یک سال از بین می‌رود. هیدرانسیای برگ بزرگ در واقع بدون هرس کردن کاملاً خوب عمل می کند، اما در صورت لزوم برای کنترل شکل یا اندازه آن، هرس را دقیقاً پس از محو شدن گلها با دقت انجام دهید و هرگز بیش از یک سوم رشد کل آنها را از بین نبرید.

نحوه هرس ادریسیا برگ بزرگ (H. macrophylla)

1. گل های سر مرده خرج شده

گل‌های مصرف‌شده را می‌توان با محو شدن آنها کوتاه کرد تا گیاه مرتب به نظر برسد. به سادگی شکوفه ها را با استفاده از هرس های بای پس جدا کنید.

2. ساقه های مرده و ضعیف را هرس کنید

وقتی اکثر گلها پژمرده شدند، زمان هرس است. با هرس کردن ساقه هایی که به وضوح مرده یا ضعیف هستند شروع کنید. اما تمام چوب های قدیمی را هرس نکنید زیرا این همان چیزی است که با بالغ شدن رشد جدید به گل ادامه می دهد.

3. برای اندازه هرس کنید

اگر هیدرانسی شما از فضای خود بیشتر شده است و باید آن را هرس کنید، می توانید شاخه های انتخابی را برای کاهش اندازه آن هرس کنید. شاخه های منتخب را تا سطح زمین یا ساقه اصلی هرس کنید، اما مطمئن شوید که چند شاخه سالم را حفظ کنید تا از از دست دادن همه گل ها جلوگیری کنید. هورتانسیای برگ بزرگ را می توان به اندازه یک سوم جرم کل آن هرس کرد، اما هرس شدیدتر باعث ضعیف شدن درختچه و خشک شدن آن برای یک یا دو فصل می شود.

نکته: ادرانسیای برگ بزرگ گونه ای است که بیشتر در معرض آسیب جوانه های زمستانی است. اگر در منطقه ای با زمستان های شدید زندگی می کنید، ممکن است لازم باشد از آن محافظت کنید. گره زدن شاخه ها به هم و پیچیدن آنها با کرفس به گیاه کمک می کند تا در زمستان زنده بماند . زمانی که جوانه ها شروع به متورم شدن کردند، کرفس را بردارید.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری و روش مراقبت از گل ادریسی هیدرانسیا در زمستان


نحوه هرس ادریسی صاف (H. arborescens)

ادریسی صاف، از جمله ارقام پرطرفدار H. arborescens 'Grandiflora' 'Annabelle' و 'Incrediball'، معمولاً هیچ مشکلی برای شکوفه دادن ندارد، اگرچه گلهای سفید آن آنقدرها که معمولاً از ادریسی انتظار داریم خودنمایی نمی کنند. این درختچه ای گرد با برگ هایی است که تا حدودی گرد و انتهای آن نوک تیز است و در قسمت زیرین رنگ پریده تر از قسمت بالایی آن است. گلدهی روی چوب جدید، هیدرانسی صاف با هرس نسبتاً تهاجمی به خوبی عمل می کند.

نحوه هرس ادریسیا برگ بزرگ ، (H. macrophylla)

1. شاخه های مرده یا آسیب دیده را بردارید

این درختچه روی چوب جدید شکوفا می شود، بنابراین هرس باید در اوایل بهار انجام شود تا رشد فراوان گل ها تضمین شود. 1 با برداشتن شاخه هایی که در زمستان آسیب دیده یا کشته شده اند، شروع کنید. این شاخه ها باید به ساقه اصلی یا حتی به سطح زمین برداشته شوند.

2. برش برای شکل

شاخه های اضافی را می توان به آرامی کوتاه کرد تا گیاه شکل بگیرد و شکل گرد خود را حفظ کند. این نوع هرس سبک، درختچه‌ای بزرگ با سر گل‌های کوچک تولید می‌کند. در این مورد، "سبک اصلاح" به معنای حذف یک سوم از طول هر ساقه است.

3. برای گل های بزرگ به سختی هرس کنید

هرس سخت ادریسی صاف (12 تا 18 اینچ از زمین) اغلب درختچه‌ای ایجاد می‌کند که گل‌های کمتر، اما بسیار بزرگ‌تری تولید می‌کند. این گل ها ممکن است به قدری بزرگ باشند که نیاز به حمایت داشته باشند.

نحوه هرس هورتانسیا پانیکول (پیگی) (H. Paniculata)

هورتانسیا پانیکول که به نام هیدرانسی پیگی نیز شناخته می شود، در اواسط تا اواخر تابستان، خوشه های توپی یا مخروطی شکل تولید می کند. گل ها به رنگ سفید ، کرم یا سبز شروع می شوند و به آرامی صورتی می شوند و خشک می شوند و مدت ها پس از ریزش برگ ها روی گیاه باقی می مانند. هورتانسیا پانیکول روی چوب جدید شکوفا می شود. هرس نسبتاً سنگین را می پذیرد و حتی ترجیح می دهد.

1. گل های سر مرده خرج شده

در طول فصل رشد، می‌توانید گل‌ها را از بین ببرید (گل‌های مصرف‌شده را بردارید) در حالی که محو می‌شوند. این اغلب به طولانی شدن فصل شکوفه کمک می کند زیرا گیاه انرژی بیشتری را برای ادامه گلدهی می گذارد.

2. برای حفظ شکل، کمی هرس کنید

به محض اینکه گل‌ها نامناسب شدند، شکل کلی گیاه را با هرس انتخابی شاخه‌هایی که زیبایی شناسی درختچه را خراب می‌کنند، تمیز کنید. هورتانسیا پانیکول حتی پس از اتمام گلدهی نیز درختچه ای جذاب ایجاد می کند.

3. هرس سخت را در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام دهید

جوانه های گل در رشد بهار جدید با این درختچه ایجاد می شوند. هرس سخت ساقه های منفرد در اواخر زمستان یا اوایل بهار نه تنها از رشد بیش از حد گیاه جلوگیری می کند بلکه رشد و گل های سالم را نیز تشویق می کند. هورتانسیاهای خوشه ای را می توان با 1/3 جرم کل خود بدون آسیب به گیاه هرس کرد. بهتر است این کار با هرس کردن چوب های کوچکتر تا سطح زمین انجام شود و فقط ساقه های بزرگتر باقی بمانند - که در صورت نیاز برای حفظ اندازه می توان تا حدی آنها را برش داد.

نحوه هرس هورتانسیا پانیکول

نحوه هرس ادریسی کوهی

هورتانسیا کوهی بوته های کوچک گلدار با برگ های باریک و نوک تیز و سر گل های پهن است. گاهی اوقات این گیاه  را به  دلیل گل های مشابه با Hydrangea macrophylla اشتباه می گیرند. با این حال، این نوع برگ های درشت Hydrangea macrophylla را ندارد. هرس باید با احتیاط انجام شود - یا اصلاً، اگر برای کنترل شکل درختچه لازم نیست. گلدهی روی چوب های قدیمی اتفاق می افتد و نیازهای هرس گیاه حداقل است.


حتما بخوانید: شرایط نگهداری انواع کاکتوس رنگی طبیعی، گلدار و گوشتی


4. ساقه های مرده یا در حال مرگ را در اوایل بهار حذف کنید

ساقه های مرده یا آسیب دیده در زمستان را می توان در اوایل بهار، قبل از شروع رشد جدید، با هرس تا سطح زمین جدا کرد.

5. برای شکل دادن هرس کنید

اگر هرس اساسی لازم است، صبر کنید تا بوته گلدهی خود را به پایان برساند تا با استفاده از هرس های بای پس، ساقه های پشتی را به یک جفت جوانه سالم ببرید . این درختچه ای نیست که همیشه به هرس سالانه نیاز داشته باشد.

نحوه هرس ادریسی کوهی

نحوه هرس ادریسی کوهنوردی

هیدرانسی کوهنوردی خیره کننده نوعی است که می بینید به آرامی به سمت بالای درخت یا تکیه گاه دیگر می رود. به جای یک درختچه کلاسیک، یک درخت انگور چوبی است و معمولاً به هرس کمی نیاز دارد، مگر اینکه اندازه آن کنترل شود. این گیاه روی چوب های قدیمی که در فصل قبل رشد کرده اند گل می دهد، بنابراین هر هرس عمده ای که انجام می دهید باید بلافاصله پس از گلدهی گیاه انجام شود.

1. هرس کنید تا اندازه را کنترل کنید.

هنگامی که ادریسی های کوهنوردی ایجاد می شوند، می توانند به شدت رشد کنند و ممکن است برای تعیین مرزهای فصل آینده نیاز به هرس سخت گهگاهی داشته باشند. این هرس را بلافاصله پس از گلدهی گیاه انجام دهید. بیشتر گل ها در بالای این گیاهان وجود دارند، بنابراین پیرایش کناره تأثیر کمتری بر ظاهر گیاه خواهد داشت.

2. هرس ویژه برای جوان سازی گیاه نادیده گرفته شده

انگورهای نادیده گرفته شده و بیش از حد رشد کرده را می توان در اوایل بهار به سطح زمین برید تا گیاه را جوان کند. با این حال، می توانید انتظار داشته باشید که این امر گلدهی را به طور قابل توجهی برای یک یا دو فصل کاهش دهد.


حتما بخوانید: گیاهان آپارتمانی سمی و خطرناک برای کودکان و حیوانات خانگی


نحوه هرس هورتانسیاهای بلوط (H. quercifolia)

هورتانسیای بلوط به راحتی با شاخ و برگ های بلوط شکل آن تشخیص داده می شود. از آنجایی که جذابیت اصلی آن شاخ و برگ است، هر گونه از دست دادن شکوفه ها نسبت به سایر گونه های ادریسی کمتر ناامید کننده است. گل های ادریسی بلوط روی چوب های قدیمی و هرس اصلی باید بلافاصله پس از پایان گلدهی انجام شود. هنگام هرس ادریسی برگ بلوط تا حدودی محتاط باشید - هرس برای کنترل اندازه یا شکل انجام می شود، نه برای تحریک رشد جدید.

نحوه هرس هورتانسیاهای بلوط (H. quercifolia)

1. هرس کردن در زمستان

درختچه خود را در اوایل بهار قبل از شروع رشد بررسی کنید. اگر درختچه شما دچار خشکی زمستانی شده است، ساقه ها را تا زیر نقطه آسیب هرس کنید. هرس بعدی باید تا پایان گلدهی گیاه صبر کرد.

2. برای شکل دادن هرس کنید

هورتانسیا بلوط با رشد مسن شکوفا می شود، بنابراین هرس سختی که لازم است باید بلافاصله پس از پایان گلدهی انجام شود. برای حذف شاخه هایی که با شکل دلخواه درختچه تداخل دارند، از هرس های بای پس تیز استفاده کنید. این واریته علاقه زیادی به هرس سنگین ندارد، بنابراین هرگز بیش از یک سوم کل گیاه را حذف نکنید و اصلاً خود را ملزم به هرس نکنید مگر اینکه حفظ اندازه یا شکل گیاه ضروری باشد. ساقه های انتخاب شده را دقیقاً بالای نقطه ای که با ساقه های اصلی برخورد می کنند، برش دهید.

سخن آخر

گل های ادریسی با تنوعی که دارند همه سلیقه ها را در بر می گیرند، امیدواریم که این مطلب برای شما آموزنده و مورد استفاده قرار گرفته باشد.


مقالات مرتبط:

روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار

بهترین درختچه های گلدار برای باغچه زینتی و مقاوماز
3
رای