روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار ؛ زمان کاشت بذر و انواع آن

روش کاشت و نگهداری گل همیشه بهار ؛ زمان کاشت بذر و انواع آن انواع گل همیشه بهار کدام است؛ با نحوه کاشت و نگهداری گل همیشه بهار، بهترین زمان کاشت بذر گل همیشه بهار در گلدان و باغچه یا فضای باز و عکس گل همیشه بهار در سلام دنیا، آشنا شوید.

گل همیشه بهار یک ساله، آسان و زیبا رشد می کند. گل همیشه بهار به تلاش باغبانان باجوانه زدن با گل های طلایی و مسی پر جنب و جوشی که در بستر گل آنها شکوفا می شود، پاداش می دهد. محبوبیت این گل احتمالاً به دلیل قابلیت آن در شکوفه دادن در تمام تابستان است که توجه باغبانان را به خود جلب می کند. شما می توانید این پاداش ها را در باغ خود با کمی تلاش درو کنید. فرقی نمی‌کند که گل همیشه بهار را در داخل خانه از بذر رشد دهید یا نهال را در فضای باز بکارید، نگهداری از گل همیشه بهار آسان است و به مراقبت کمی نیاز دارد. در این مقاله می خواهیم شما را در سلام دنیا، با روش کاشت و مراقبت از گل همیشه بهار ، زمان کاشت بذر گل همیشه بهار و انواع آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

انواع گل همیشه بهار

حداقل 50 گونه گل همیشه بهار وجود دارد، اما تنها چهار گونه از گل همیشه بهار معمولاً در باغ ها ظاهر می شود:

1. گل همیشه بهار مکزیکی یا آفریقایی (Tagetes erecta)

بومی قاره آمریکا، Tagetes erecta بلندترین گونه گل همیشه بهار است که معمولاً در باغ ها کاشته می شود و ارتفاع آن بین 20 تا 39 اینچ است. آنها در شرایط گرم و خشک رشد می کنند.

2. گل همیشه بهار فرانسوی (Tagetes patula)

با وجود نام، این گونه بومی مکزیک و گواتمالا است. Tagetes patula کوچکتر و فشرده تر از Tagetes erecta است و فقط 6 تا 24 اینچ ارتفاع دارد.


حتما بخوانید: پرورش و کاشت گل بامبو در گلدان و روش مراقبت


3. گل همیشه بهار یا گل همیشه بهار طلایی (Tagetes tenuifolia) 

Tagetes tenuifolia که 12 تا 20 اینچ رشد می کند، شکوفه متفاوتی نسبت به Tagetes erecta و Tagetes patula دارد. این گیاه تعداد زیادی سر گل کوچک و فشرده تولید می کند. برگ های آنها بوی مرکبات می دهد و گل های آنها می توانند طعم لیمویی را به غذاهای شما هنگام آشپزی اضافه کنند.

4. گل همیشه بهار انگلیسی یا شاعر (Calendula officinalis)

این گونه از گل همیشه بهار با گلهای نارنجی و زرد زنده نسبت به هوای سرد مقاوم است. گلهای آن خوراکی هستند و ارتفاع آن بین 12 تا 24 اینچ است.

انواع رایج گل همیشه بهار

چرا باغبان ها گل همیشه بهار پرورش می دهند؟

شکوفه های درخشان، زیبا و فراوان گل همیشه بهار باعث محبوبیت آن میان باغبانان شده است. گل همیشه بهار در ماه های تابستان و پاییز، معمولاً تا اولین یخبندان سال شکوفا می شود. شش ویژگی کلیدی و اساسی وجود دارد که ثابت می کند این زیبایی های طلایی سزاوار جایگاهی در باغ های شما هستند:

1. زیبایی:

گل همیشه بهار زیبایی را به خانه یا باغ شما می بخشد. حتی پس از اولین یخبندان، زمانی که بسیاری از گل های همیشه بهار از بین می روند، گل همیشه بهار خشک شده، افزودنی های قوی به گل های خشک شده ایجاد می کند.

2. نگهداری کم:

رشد این گل ها از دانه ها یا نهال ها بسیار آسان است. مراقبت از گل همیشه بهار نیز بسیار ساده است؛ برخی حتی در صورت مراقبت نکردن می توانند زنده بمانند.

3. دافع پشه:

یک رایحه تلخ و تند توسط گل همیشه بهار تولید می شود. این بو ناشی از مواد شیمیایی گیاهی از جمله پیرتروم است که یک ماده فعال در بسیاری از دافع حشرات و پشه ها است. مطالعه ای که در مجله ایرانی بیماری های منتقله از بندپایان منتشر شد نشان داد که اسانس گونه ای از گل همیشه بهار و همچنین DEET برای دفع پشه ها تا دو ساعت کار می کند.

4. گیاهان همدم:

گل همیشه بهار از سلامت بیشتر گیاهان باغ حمایت می کند و آفات از جمله سوسک، کرم ها و حشرات را دفع می کند که همگی می توانند باغ شما را که  از آن  به دقت مراقبت می کنید، ویران کنند. این بدان معنی است که گل همیشه بهار گیاهان همراه عالی، برای باغ شما هستند.

نحوه کاشت بذر گل همیشه بهار در داخل خانه

5. حمایت زنبور عسل:

از آنجایی که گل همیشه بهار به طور طبیعی برخی حشرات را دفع می کند، ممکن است باغ هایی با گل همیشه بهار نیازی به حشره کش نداشته باشند. در نتیجه زنبورهای عسلی که به باغ می آیند در معرض آفت کش های مضر قرار نمی گیرند. و جمعیت سالم زنبور عسل برای تنوع زیستی و تولید کشاورزی بسیار مهم است.

6. خوراکی:

گل همیشه بهار طعم تند و همچنین رنگی را در سالاد ها یا غذاهای دیگر ایجاد می کند. برای خوردن، گل ها باید بدون استفاده از آفت کش ها پرورش داده شوند و قبل از گنجاندن در وعده غذایی باید برای آزمایش واکنش های آلرژیک نمونه برداری شوند.

زمان کاشت گل همیشه بهار

گل همیشه بهار بومی نیمکره غربی است و در طبیعت بین جنوب غربی ایالات متحده تا آمریکای مرکزی و جنوبی رشد می کند. اکثر گل های همیشه بهار در شرایط گرم و خشک رشد می کنند، اما گل همیشه بهار را می توان با موفقیت در هر مکانی در خارج از منزل تا زمانی که دمای آن بالای 40 درجه فارنهایت باقی بماند، کاشت. کاشت بذر را از شش تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان شروع کنید.


حتما بخوانید: کاشت گل رز در گلدان برای مبتدیان


بیشتر گل همیشه بهار باغی یک ساله هستند. و با وجود اینکه گل های همیشه بهار مقاوم هستند، در برابر سرما مقاوم نیستند. تا زمانی کاملا سرما از بین نرفته نباید آنها را در فضای باز کاشت. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آخرین تاریخ یخبندان آن دیر است، می‌توانید شش تا هشت هفته قبل از آخرین یخبندان، پرورش بذر گل همیشه بهار را در داخل خانه شروع کنید. پس از گرم شدن خاک، بالای 40 درجه فارنهایت، نهال ها آماده کاشت خواهند بود.

نحوه کاشت بذر گل همیشه بهار در داخل خانه

کاشت گل همیشه بهار با کاشت بذر ارزان‌تر از خرید گیاهان گل همیشه بهار از گل فروشی است و به شما این رضایت را می‌دهد که شاهد رشد گل همیشه بهار خود و تبدیل شدن آن به طلای باغ، از باغ خود باشید.

مواد مورد نیاز برای کاشت بذر گل همیشه بهار

مواد مورد نیاز برای کاشت بذر گل همیشه بهار

 • مخلوط گلدانی بدون خاک ساخته شده با پیت ماس، پرلیت، ورمیکولیت، پوست یا نارگیل
 • ظروف پلاستیکی کوچک یا سینی رشد
 • پوشش پلاستیکی
 • گلدان های کوچک
 • آب

در اینجا مراحلی وجود دارد که باید برای شروع نهال خود در داخل خانه انجام دهید:

ظروف یا سینی را تا نیمه با مخلوط گلدان مرطوب و بدون خاک پر کنید. دانه های گل همیشه بهار را روی مخلوط گلدان بپاشید. با یک لایه نازک دیگر از مخلوط گلدانی بپوشانید. ظروف یا سینی ها را با پلاستیک بپوشانید و در جای گرم قرار دهید. نور خاصی لازم نیست. بعد از سه روز بذرها را از نظر جوانه زدن بررسی کنید. پس از ظاهر شدن نهال ها، پوشش پلاستیکی را بردارید و گیاهان را به مکانی منتقل کنید که حداقل پنج ساعت در روز نور خورشید دریافت کنند.

زمانی که نهال ها دو دسته برگ داشتند، گیاهان را به گلدان خود منتقل کنید. آنها را در مکانی در داخل خانه نگهداری کنید که تا پایان آخرین یخبندان روزانه حداقل پنج ساعت نور خورشید دریافت کنند. سپس می توانید گیاهان را در فضای باز به باغ خود منتقل کنید. گل همیشه بهار خود را در فاصله یک تا سه فوتی از یکدیگر در منطقه ای بکارید که در تمام طول روز نور خورشید را دریافت می کند. 

نحوه کاشت گل همیشه بهار در فضای باز

جوانه زدن بذر گل همیشه بهار در فضای باز بسیار ساده است تا زمانی که بتوانید صبر کنید تا زمین گرم شود.

 • مواد
 • ماله باغچه
 • خاک حاصلخیز و با زهکشی خوب
 • مکانی ایده آل برای کاشت که در تمام طول روز آفتاب کامل را دریافت می کند.
 • آب
 • اختیاری: 5-10-5 کود دانه ای یا درجه دیگری از کود بر اساس خاک شما.

از ماله برای حفر یک سوراخ به عمق شش اینچ در خاک استفاده کنید. هر گونه سنگ را بردارید. در صورت استفاده از کود، مقدار کمی به آن اضافه کنید. به اندازه کافی برای پر کردن سوراخ به اندازه یک اینچ استفاده کنید. خاک را با آب مرطوب کنید و بذر گل همیشه بهار را با فاصله حداقل یک اینچ از هم بکارید. با یک لایه نازک خاک بپوشانید.


حتما بخوانید: آموزش روش کاشت و پرورش بادام زمینی داخل گلدان


برای مراقبت از گل همیشه بهار به آرامی آبیاری کنید، به اندازه ای که خاک خشک نباشد، اما نه بیشتر. آبیاری از پایین از پژمرده شدن، مرگ ناگهانی نهال ها که اغلب توسط قارچ های خاکی ایجاد می شود، جلوگیری می کند. وقتی نهال ها دو اینچ بلند شدند، گل همیشه بهار را جدا کرده و با فاصله یک تا سه فوتی از یکدیگر دوباره بکارید. این تمام چیزی است که برای آوردن یک گل بارنگ های زیبا و با شکوه به باغ خود در تنها شش تا هشت هفته لازم است.

نحوه مراقبت از گل همیشه بهار

نحوه مراقبت از گل همیشه بهار

پیروی از چند دستورالعمل ساده مراقبتی، گل همیشه بهار شما را در تمام تابستان شاد و سالم نگه می دارد:

 • بین دو آبیاری اجازه دهید خاک خشک شود و سپس کاملاً آبیاری کنید.
 • گل همیشه بهار را در پایه گیاه آبیاری کنید.
 • با کود ندادن خاک پس از کاشت بذر از فراوانی شاخ و برگ و گل های کمتر اجتناب کنید.
سخن آخر

گل همیشه بهار دارای خواص بسیاری است که می توان با دم کرده این گل به بخش های آسیب دیده سیستم گوارش کمک کرد. برخی از گل های همیشه بهار دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی هستند که به درمان بیماری ها نیز کمک می کنند. نکته ای که باید در خری داز نهال یا بذر آن دقت کنید این است که به فروشگاه های مورد تایید بروید که مشکلی برای آن بذر و نهال نباشد.


مقالات مرتبط:

آموزش کاشت و پرورش گل رز در باغچه و شرایط نگهداری

آموزش کاشت زعفران در گلدان و نکات برداشت و نگهداری

از
3
رای