7 مرحله برای غلبه بر کمال گرایی، راه های مبارزه با کمال گرایی

7 مرحله برای غلبه بر کمال گرایی، راه های مبارزه با کمال گرایی یک فرد کمال گرا درگیر سیکل بیهوده می شود و با تمرکز کردن بر روی نتیجه، خود را از لذت بردن از مسیر موفقیت محروم می کند. غالبا افراد کمال گرا دچار یأس می شوند.

آیا شما کمال گرا هستید؟ بسیاری از افراد ویژگی های کمال گرایی را در خود دارند و حتی به آن افتخار هم می کنند، اما تفاوت های مهمی میان کمال گرایی و افراد موفق وجود دارد و موفق بودن برای سلامت و شادی شما خیلی بهتر است. اگر شما زمینه های کمال گرایی را دارید ، پیدا کردن روش استراتژیک برای رفع آنها و تغییر به سمت فرد موفق غیرکمال گرا حیاتی است. کمال گرایی می تواند آرامش ذهنی، لذت زندگی و عزت نفس شما را از شما دور کند. از این رو، تغییر می تواند به زمان و کمی تمرین نیاز داشته باشد، حذف ویژگی های کمال گرایی می تواند سطح استرس شما در زمینه های روزانه را تا حد زیادی کاهش دهد.

مهمترین تمایز میان افراد کمال گرا و افراد موفق

قبل از اینکه شما به دنبال استراتژیی برای رهایی از کمال گرایی باشید، به خاطر داشتن این موضوع که اساسا کمال گرایی چه چیزی هست و چه چیزی نیست، خیلی مهم است، این کار می تواند به شما کمک کند تا برای ایجاد تغییرات با انگیزه باقی بمانید. افراد کمال گرا در یک روش مهم با افراد موفق متفاوت هستند. جایی که شما بر روی دروغ ها تمرکز می کنید. اگر شما برای کمال خود تلاش می کنید، می توانید برای دستاوردها و درس از اشتباهات خودتان خوشحال باشید.کمال گرایی به دلیل تمرکز کمتر بر روی بخشودگی، متفاوت است، آنها برای بروز نقص در هر چیزی خودشان را تنبیه می کنند و این کار حس رضایتمندی و غرور که در نتیجه کار درست بدست می آید را از آنها می گیرد. یکی از اصلی ترین مشکلاتی که افراد کمال گرا با آن مواجه هستند، ترس است یعنی اینکه اگر آنها دست از کامل بودن بردارند به یک فرد ناموفق تبدیل خواهند شد که اهداف آنها بی سرانجام رها خواهد ماند. اجازه دهید که این مسئله شما را دوباره مطمئن کند: افراد کمال گرا دقیقا به نسبت افراد با خصوصیات سالم تر، کمتر به دست می آورند، چون تمرکز آنها بر روی کمال انگیزه آنها را می گیرد و می تواند طفره رفتن و دیگر رفتار های خود متناقض را به وجود بیاورد. اجازه دهید تا خصوصیات کمال گرایی از بین برود این کار می تواند دقیقا به موفقیت بیشتر شما کمک کند. براساس این گفته ها، در اینجا تعدادی مر احل هستند که شما می توانید برای حفظ خصوصیات سالم تر انها را به کار بگیرید.

راهکارهای غلبه بر کمال گرایی

1. آنالیز هزینه سودمندی 

بررسی دقیق تری بر روی ویژگی های کمال گرای خود داشته باشید. شاید فکر کنید که شما فرد خیلی موثری هستید. (اگرچه برطبق تحقیق، احتمالا این موضوع درست نیست)، اما به چه قیمتی؟ افراد کمال گرا اثرات منفی زیادی دارند و ممکن است در حال حاضر شما تعدادی از آنها را تجربه کرده باشید. یک لیست از تمامی روش های کمال گرایی می تواند به شما آسیب برساند را تهیه کنید. (و کسانی که اطراف شما هستند) ، زمانی که این تمایلات را رها کنید خیلی با انگیزه تر خواهید شد.

غلبه بر کمال گرایی

2. آگاهی از تمایلات خود

شاید شما به این موضوع پی برده باشید که کمال گرایی تا چه حد می تواند فراگیر باشد. زمانی که با الگوهای خود بیشتر آشنا شدید، در موقعیت بهتری برای حذف آنها قرار می گیرید. اگر شما این توانایی را دارید، ضبط افکار کمال گرایی زمانی که به ذهنتان خطور می کند، یک ایده خوبی است. اگر  نوشتن افکار برای شما نشدنی است، یک ایده خوب این است که در پایان روز هر شب به جایی بروید و زمانی که احساس شکست کرده اید یا به اندازه کافی خوب نبوده اید را به خاطر بیاورید و افکار خود در آن لحظه را یاداشت کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که از افکار کمال گرایی که در آینده به سراغ شما آمدند، بیشتر آگاه شوید. ( حتی می توانید در مورد احساسات و افکارتان برای روزنامه بنوسید، اگر زمان برای انجام این کار ندارید فکر نکنید که شما شکست خورده اید).

3. تمرکز بر روی نقاط مثبت

اگر شما درگیر مسئله کمال گرایی هستید، احتمالا مهارت شما در شناسایی اشتباهات حتی در کارهای که دیگران و خودتان به خوبی انجام داده اید، عالی است. شاید شما فقط به طور طبیعی به دنبال آن هستید و بیشتر از چیزهای دیگر به آن توجه می کنید. درحالی که دست کشیدن از این عادت شاید مشکل باشد، شما می توانید تمایلات خود را از توجه به نکات بد از طریق تلاش آگاهانه برای دیدن این موضوع که کار شما و دستاوردهای دیگران همگی خوب هستند، ملایم تر کنید. اگر شما چیزی را در خودتان یا کارتان دوست ندارید، برای مثال به دنبال پنج ویژگی دیگری که دوست دارید انجام دهید باشید. این کار تمرکز انتقادی شما را متعادل خواهد ساخت و به یک عادت مثبت جدید تبدیل می کند.

4. تغییر خود گویی

کسانی که درگیر کمال گرایی هستند، تمایل به صدای انتقادی در سرشان دارند تا به آنها بگوید که کارتان به اندازه کافی خوب نیست، آنها به اندازه کافی تلاش نکرده اند و به اندازه کافی خوب نیستند. اگر می توانید بر کمال گرایی غلبه کنید، شما نیاز دارید که برای تغییر این صدای کوچک کار کنید. خودگویی منفی می تواند رفتار های ناسالم را همیشگی کند و آسیب بروی عزت نفس را با خشم آشکار سازد. شما می توانید از طریق تغییر بروی خودگویی تان پی لذت بیشتر از زندگی بروید و قدردانی بیشتری را برای خودتان و کارهایتان بدست بیاورید.

5. قدم های کوچک بردارید

افراد کمال گرا تمایل به تعین اهداف عالی غیرواقعی بدون هیچ منحنی یادگیری دارند، این اهداف زمینه های غیرواقعی دارند و سخت گیری زیاد در مطالبات موجب بروز مشکلاتی می شود و جای کمی را برای اشتباهات باقی می گذارد. در عوض، با تغییر اهداف خود استرس را کاهش دهید. شما نباید خودتان را قربانی نتایج پایانی کنید، اما اگر اهداف به تعداد کوچک تر را برای خودتان تعیین کنید و زمانی که به آنها دست پیدا کردید به خودتان پاداش بدهید، این کار تمایلات تان را برای چشم پوشی از اشتباهات بیشتر خواهد کرد. برای مثال، شاید به طور نرمال برای رسیدن به اندام بهتر 5 بار تمرین در هفته را انتخاب کنید، متاسفانه اگر به طور منظم تمرین را انجام ندهید ممکن است این تغییر سریع کار را برای شما سخت کند و شاید ورزش را رها کنید. اما اگر برای ورزش یک بار یا دو بار در هفته اول هدف تعیین کنید و تا زمانی که برای رسیدن به هذف تلاش می کنید یک فعالیت اضافی را به آن اضافه کنید در این صورت احتمالا از دستیابی به اهداف تان خوشحال تر خواهید شد و در طی مراحل از موفقیت های بیشتر لذت می برید.

راهکارهای مقابله با کمال گرایی

6. لذت بردن از مراحل

شاید شما عادت دارید که بر روی نتایج تمرکز کنید و در صورتی که نتایج کمتر از میزان مطلوب شدند، خودتان را تنبیه کنید. یک روش مهم در بهبود کمال گرایی شروع تمرکز بیشتر بر روی مراحل دستیابی به هدف به جای تمرکز فقط بر روی خود نتیجه، است. راه کار قبلی (قدم های کوچک بردارید) می تواند به شما در ایجاد مراحل لذت بخش تر خارج از تلاش هایتان، کمک کند. همچنین شما می توانید با پیوستن به گروهی که برای دستیابی به هدف مشابه شما تلاش می کنند از مراحل دستیابی به اهداف خود لذت ببرید، یا در روزنامه در مورد اینکه چه احساسی دارید و چه چیزی را در هنگام دستیابی به اهداف خود یاد گرفته اید، بنوسید. اگر متوجه شدید که به حد مطلوب دست پیدا نکرده اید به گذشته فکر کنید و ببینید که همه چیز هایی که به دست آورده آید فقط به دلیل کار در جهت اهداف شایسته بوده است و پیشرفت هایی که در طی این مراحل داشته اید را ارزیابی و قدردانی کنید.

7. یادگیری کنترل انتقاد

اگر شما به انتقاد به عنوان حمله یا واکنش تدافعی نگاه می کنید، تغییر رفتار می تواند کمک کند. انتقاد سازنده می تواند به شما راهنمایی های مهمی ارائه دهد تا چطور عملکردتان را بهبود ببخشید و عملکردهای نامطلوب تر را به جای پای مفیدی تبدیل کنید تا موجب کمال شوند. اگر انتقاد های که به شما وارد می شود خشن و نیش دار هستند، خوب است به بقیه متذکر شوید (و خودتان) که اشتباهات، روش های خوبی در جهت یادگیری هستند.

از
2
رای