شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری زانادو؛ تکثیر و کوددهی فیلودندرون

شرایط نگهداری گیاه برگ انجیری زانادو؛ تکثیر و کوددهی فیلودندرون شرایط نگهداری گیاه زانادو ؛ بهترین شرایط رشد و مراقبت از گیاه فیلودندرون زانادو ، روش تکثیر، آبیاری، کوددهی و زمان تعویض گلدان و بیماری و آفات گل برگ انجیری زانادو در سلام دنیا بخوانید.

اگر به دنبال یک گیاه آپارتمانی بزرگ و گرمسیری برای اضافه کردن به خانه خود هستید، فیلودندرون برگ انجیری Taumatophyllum xanadu ) یک انتخاب عالی است. این بومی برزیلی که به راحتی با شاخ و برگ های سرسبز رشد می کند، به خاطر برگ های بزرگ و چند لوبی و عادت رشد بوته ای خود شناخته شده است. در این مطلب از سلام دنیا درباره رشد و نگهداری گیاه برگ انجیری زانادو (فیلودندرون برگ انجیری) ، تکثیر، تعویض گلدان و آفات رایج گیاهی آن صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

رشد و مراقبت از فیلودندرون زانادو (فیلودندرون برگ انجیری)

تا همین اواخر، این گیاه به عنوان یک فیلودندرون در نظر گرفته می شد ، از این رو نام رایج آن است. با این حال، در سال 2018 فیلودندرون برگ انجیری همراه با چندین گیاه دیگر در جنس فیلودندرون به جنس تازه ایجاد شده Thaumatophyllum طبقه بندی شدند. متأسفانه، با وجود این طبقه بندی مجدد، برگ انجیری همچنان برای حیوانات خانگی و انسان سمی در نظر گرفته می شود.

فیلودندرون برگ انجیری معمولاً با خویشاوند نزدیک خود، philodendron selloum (Taumatophyllum selloum) اشتباه گرفته می شود. هر دو دارای برگ های بزرگ و عمیقی هستند، با این حال، چند تفاوت متمایز وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص این گیاهان گرمسیری کمک کند. اول، عادات رشد آنها به شدت متفاوت است. فیلودندرون سلوم که با نام فیلودندرون بیپیناتیفیدوم نیز شناخته می‌شود، عادت رشدی دارد و با بالغ شدن، تنه‌ای ضخیم و ریشه‌های هوایی بزرگ ایجاد می‌کند. در مقابل،فیلودندروم برگ انجیری عادت رشد بوته مانندتری دارد و بدون بالا رفتن نسبتا فشرده و بوته ای باقی می ماند.


حتما بخوانید: رشد، تکثیر و شرایط نگهداری گیاه زنبق کتان


دوم، فیلودندرون سلوم به طور قابل توجهی بزرگتر از برگ‌ انجیری رشد می کند - در زمان بلوغ به چندین متر می رسد - در حالی که برگ انجیری معمولاً حدود پنج فوت ارتفاع دارد. در نهایت، در حالی که هر دو گیاه به دلیل شاخ و برگ های بزرگ خود شناخته می شوند،برگ انجیری دارای برگ های کمی کوچکتر و باریک تر از سلوم است، اگرچه شکل ها بسیار شبیه به هم هستند.

 • نام متداول: Philodendron xanada, Philodendron 'Winterbourn' 
 • نام گیاه شناسی : Thaumatophyllum xanadu 
 • خانواده: گل شیپوریان 
 • نوع گیاه: چند ساله 
 • اندازه بالغ: قد 4-5 فوت (داخل خانه)؛ عرض 4-5 فوت (داخل خانه) 
 • قرارگیری در معرض نور خورشید: جزئي 
 • نوع خاک: مرطوب اما با زهکشی خوب 
 • pH خاک: اسیدی، خنثی 
 • زمان شکوفایی: بهار تابستان 
 • رنگ گل: سبز 
 • مناطق سختی: 9-11، USDA  
 • منطقه بومی: آمریکای جنوبی
 • سمیت: سمی برای حیوانات خانگی، سمی برای انسان

رشد و مراقبت از فیلودندرون زانادو

نگهداری از فیلودندرون برگ انجیری

مانند بسیاری از گیاهان دیگر در خانواده Araceae، philodendron xanadu در شرایط استاندارد خانگی به خوبی رشد می کند و آن را به یک گیاه آپارتمانی عالی تبدیل می کند. نسبتا کم نگهداری است، از نور متوسط ​​تا کم و آبیاری نیمه منظم لذت می برد. نیازی به هرس یا گلدان مجدد تهاجمی ندارد و مستعد ابتلا به آفات، بیماری ها یا سایر مشکلات خاصی نیست. در اینجا آنچه شما باید در مورد رشد این گیاه گرمسیری در داخل خانه بدانید آورده شده است.

موقعیت فیلودندرون زانادو

گل انجیری به عنوان یک گیاه زیرزمینی جنگلی عادت دارد هر روز چندین ساعت نور غیرمستقیم دریافت کند. در نتیجه، در نور روشن و غیرمستقیم زمانی که در داخل خانه رشد می کند بهترین عملکرد را دارد، اگرچه می تواند دوره های کوتاه نور کم را نیز تحمل کند. مراقب باشید که این گیاه گرمسیری را در معرض نور مستقیم و شدید خورشید قرار ندهید زیرا ممکن است باعث سوختگی برگ شود. 

خاک مناسب برگ انجیری

مخلوط خاکی را انتخاب کنید که غنی، مطبوع و دارای زهکشی خوب باشد و در عین حال مقداری رطوبت را حفظ کند. ترکیبی از قسمت های مساوی خاک گلدان داخلی، پرلیت و پوست ارکیده یک گزینه عالی است که می توانید به راحتی آن را در خانه درست کنید. از طرف دیگر، هر مخلوط خاک آماده ای که برای آرویدها طراحی شده باشد، یک گزینه عالی است.


حتما بخوانید:  تکثیر و شرایط نگهداری گیاه زنبق سیبری


آبیاری برگ انجیری

بین دو آبیاری اجازه دهید خاک تقریباً کاملاً خشک شود و سپس فیلودندرون خود را کاملاً آبیاری کنید. در حالت ایده آل، باید گیاه خود را تا زمانی که آب از سوراخ های زهکشی گلدان خارج شود آبیاری کنید (گیاهان آپارتمانی را همیشه باید در گلدان هایی با سوراخ های زهکشی بکارید). قبل از برگرداندن گلدان به محل اولیه، اطمینان حاصل کنید که تمام آب اضافی از گلدان خارج شده است.

مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، به طور کلی بهتر است فیلودندرون برگ انجیری را   بیش از حد ابیاری نکنید. این گیاهان گرمسیری به آبیاری بیش از حد حساس هستند و اگر ریشه‌هایشان در آب بماند، می‌توانند دچار پوسیدگی ریشه شوند. 

آبیاری برگ انجیری

دما و رطوبت مورد نظر فیلودندرون زانادو

در بیشتر موارد، سطوح استاندارد دمای خانه و رطوبت برای فیلودندرون برگ انجیری مناسب است. همانطور که گفته شد، این گیاهان گرمسیری در صورت وجود از شرایط مرطوب لذت می برند، بنابراین ارائه منبع رطوبت اضافی برای فیلودندرون شما همیشه مورد قدردانی قرار خواهد گرفت. سعی کنید یک مرطوب کننده کوچک در نزدیکی آن قرار دهید یا گیاه خود را به یک اتاق طبیعی مرطوب مانند حمام ، آشپزخانه یا اتاق رختشویی منتقل کنید.

کود مناسب فیلودندرون زانادو

در بهار و تابستان، فیلودندرون زانادو خود را با یک کود مایع متعادل ماهی یک بار کود دهید. مطمئن شوید که کود را قبل از استفاده از آن رقیق کرده اید تا از سوختن کود جلوگیری شود.

کود مناسب فیلودندرون زانادو

قلمه زدن فیلودندرون زانادو

این گیاهان گرمسیری را می توان به راحتی با استفاده از قلمه های ساقه تکثیر کرد . در اینجا نحوه تکثیر فیلودندرون زانادو تنها در چند مرحله ساده آورده شده است:

 • با استفاده از یک جفت قیچی هرس تیز و تمیز، قلمه های ساقه را از یک زانادوی سالم و بالغ جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که هر قلمه بین سه تا پنج گره در امتداد ساقه دارد. 
 • برگ های زیرین را از هر قلمه ساقه بردارید تا گره های امتداد ساقه نمایان شوند. هر قلمه باید با حدود یک تا دو برگ برای بهترین شانس موفقیت باقی بماند
 • ظرف کوچکی را با پر کردن آن با آب تازه و تمیز آماده کنید و قلمه های ساقه را در آب قرار دهید و مطمئن شوید که برگ های باقیمانده بالای آب قرار می گیرند و گره ها در آب غوطه ور هستند.
 • قلمه ها را در مکانی قرار دهید که نور غیر مستقیم روشن دریافت کند و هفته ای یک بار آب را تازه کنید. پس از چند هفته، شما باید شروع به دیدن ریشه های کوچک سفید کنید. هنگامی که ریشه ها حداقل یک اینچ طول دارند، قلمه را می توان از آب به خاک منتقل کرد. 
 • گلدان یا ظرف کوچکی را با خاکی با زهکشی خوب پر کنید و قلمه (های) ریشه دار را در خاک بکارید و سپس آن را کاملاً آبیاری کنید. 
 • قلمه های کاشته شده را به پنجره روشن آنها برگردانید. در هفته اول، خاک را به طور یکنواخت مرطوب نگه دارید تا به ریشه ها کمک کند تا دوباره به خاک عادت کنند. سپس، از گیاهان جدید خود لذت ببرید!

تکثیر فیلودندرون زانادو

تعویض گلدان فیلودندرون زانادو

فیلودندرون زانادو فقط زمانی نیاز به گلدان مجدد دارد که شروع به رشد بیشتر از ظرف گلدان قبلی خود کند. معمولاً این به این معنی است که هر یک تا دو سال یک بار بسته به وضعیت سلامت و محیط رشد گیاه شما. گلدان جدیدی را انتخاب کنید که دو تا سه اینچ از ظرف قبلی خود بزرگتر باشد. در حالت ایده آل، تا اواخر زمستان یا اوایل بهار صبر کنید تا گیاه خود را مجدداً بکارید تا خطر شوک را کاهش دهید. سپس اطمینان حاصل کنید که تا حد امکان خاک را با مخلوط خاک تازه جایگزین کرده و گیاه تازه گلدان شده را به خوبی آبیاری کنید.


حتما بخوانید:  از بین بردن علف هرز با نمک، سرکه و آب جوش


آفات و بیماری های رایج گیاهی

فیلودندرون زانادو در معرض هیچ آفت یا بیماری نیست، اما مانند بسیاری از گیاهان آپارتمانی، چند آفات و بیماری رایج وجود دارد که باید مراقب آنها بود. مراقب نشانه‌های کنه‌های عنکبوتی، شپشک‌های آردآلود و تریپس و همچنین پوسیدگی ریشه (که اغلب در نتیجه آبیاری بیش از حد است) باشید. بازرسی منظم گیاه برای علائم آفات بهترین راه برای تشخیص زودهنگام هر گونه آلودگی احتمالی و اطمینان از اینکه مشکل از کنترل خارج نمی شود است.

مشکلات رایج فیلودندرون زانادو

فیلودندرون زانادو گیاهان آپارتمانی هستند که نیاز به مراقبت کمی دارند. در بیشتر موارد، این گیاهان گرمسیری بدون مشکل هستند. با این حال، چند مشکل رایج در گیاهان آپارتمانی وجود دارد که می تواند زانادو را نیز مبتلا کند. مراقب موارد زیر باشید:

برگ های زرد

زرد شدن برگ ها می تواند کاملا طبیعی و مورد انتظار باشد، یا می تواند نشانه ای باشد که در مراقبت از گیاه شما مشکلی وجود دارد. اگر گیاه شما با افزایش سن یک یا دو برگ زرد ایجاد کرد، احتمالاً جای نگرانی نیست - به خصوص اگر قدیمی ترین برگ ها باشد که زرد می شوند. با این حال، اگر همه برگ‌های گیاه شما ناگهان شروع به زرد شدن و ریزش کرد، احتمالاً مشکل بزرگ‌تری روی دست‌های خود دارید.

معمولاً، برگ های زرد نشانه آبیاری کم یا آبیاری بیش از حد است، اما همچنین می تواند نشان دهنده این باشد که گیاه شما نور کافی دریافت نمی کند (و گاهی اوقات نور زیادی دریافت می کند). علاوه بر این، برگ های زرد می تواند نشانه ای از دما یا کمبود رطوبت باشد. بنابراین چگونه می توانید تعیین کنید که مقصر اصلی چیست؟ بررسی دقیق محیط رشد گیاه شما تنها کاری است که می توان برای تعیین علت اصلی این مشکل انجام داد.

برگ های قهوه ای

به طور مشابه، برگ های قهوه ای یک مشکل رایج برای گیاهان آپارتمانی از جمله فیلودندرون زانادو است. آنها می توانند نشانه ای از زیرآبی، کمبود نور، نور زیاد یا کمبود رطوبت باشند. باز هم، بررسی دقیق محیط رشد گیاه برای تعیین مقصر تنها راه برای کشف علت قهوه ای شدن برگ ها است. 

مشکلات رایج فیلودندرون زانادو

سوالات متداول

آیا فیلودندرون زانادو سریع رشد می کنند؟

این گیاهان آپارتمانی بزرگ در صورتی که شرایط مناسبی به آنها داده شود سریعا رشد می کنند.

فیلودندرون زانادو چقدر بزرگ می شود؟

زانادو که یکی از خویشاوندان کوچکتر فیلودندرون سلوم است، معمولاً در داخل خانه رشد می کند بین چهار تا پنج فوت قد می کند.

آیا باید فیلودندرون خود را مه آلود کنم؟

در حالی که فیلودندرون زانادو در سطوح استاندارد رطوبت خانگی به خوبی عمل می کند، اگر مقداری رطوبت اضافی داده شود، رشد می کند. همانطور که گفته شد، مه پاش کردن برگ ها بهترین راه برای افزایش رطوبت گیاه نیست و در واقع به دلیل افزایش مقدار آبی که روی برگ ها باقی می ماند، می تواند منجر به عفونت قارچی شود. در عوض، اگر نگران رطوبت هستید، سعی کنید یک مرطوب کننده را نزدیک گیاه قرار دهید یا زنادوی خود را به داخل حمام منتقل کنید.

سخن آخر

با توجه به نکات آمده در خصوص مراقبت از فیلودندرون زانادو (فیلودندرون برگ انجیری) دیگر برای نگهداری از این گیاه زیبا مشکلی نخواهید داشت. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت ببرید.


مقالات مرتبط:

شرایط نگهداری و روش تکثیر گیاه برگ انجیری (مونسترا البو)

روش تکثیر گل گندمی از طریق تقسیم بوته، در آب و استولوناز
3
رای