علت رطوبت خانه در زمستان، خیس شدن دیوار و کف و از بین بردن نم

علت رطوبت خانه در زمستان، خیس شدن دیوار و کف و از بین بردن نم علت رطوبت خانه در زمستان چیست؛ دلیل خیس شدن دیوار اتاق، رطوبت کف خانه و عوارض و تاثیرات آن و همچنین روش های از بین بردن رطوبت کف و دیوار خانه در زمستان در سلام دنیا بیاموزید.

بروز رطوبت از جمله بدترین مشکلاتی است که برای یک ساختمان رخ می دهد، زیرا این موضوع نه تنها خسارت بر روی سازه و حتی لوازم منزل ایجاد می کند بلکه می تواند عامل بروز مشکلات تنفسی و استخوانی افراد خانه هم شود. در ادامه این مطلب سلام دنیا علاوه بر بررسی علت رطوبت خانه در زمستان، خیس شدن دیوار و کف خانه و راهکارهایی برای از بین بردن رطوبت خانه در زمستان را به شما معرفی خواهم کرد.

رطوبت خانه در زمستان

زمستان اینجاست و همراه با آن نشانه های تراوش کننده رطوبت. رطوبت بخار آب موجود در هوا است. هنگامی که این رطوبت با یک سطح خنک تماس پیدا می کند، قطرات آب را تشکیل می دهد که می تواند از دیوارها پایین بیاید و سطوح را خیس کند و کپک ایجاد کند. رطوبت در خانه می تواند باعث مشکلات تنفسی ناخوشایند شود و همچنین به ساختار ساختمان آسیب برساند.

بنابراین، چگونه می توانید رطوبت را از خانه خود دور نگه دارید؟ و چه چیزی باعث آن می شود؟ در اینجا خلاصه ای از همه چیزهایی است که باید بدانید آورده شده است.

رطوبت خانه در زمستان

علت رطوبت زیاد خانه در زمستان چیست؟

متأسفانه، برخی از رایج ترین کارهای روزمره ما می تواند منجر به رطوبت بالا شود.اینها عبارتند از:

 • داشتن دوش یا حمام
 • پخت و پز در اجاق گاز
 • خشک کردن لباس روی رادیاتور
 • جوشاندن کتری

این فعالیت های ساده باعث ایجاد رطوبت بیش از حد در هوا می شود که وقتی به سطح سردی مانند پنجره، دیوار یا آینه برخورد می کند، تراکم ایجاد می کند. علاوه بر این، حداقل جریان هوا (مثلاً اگر پنجره ندارید می توانید در حمام باز کنید) یک دستور العمل برای رطوبت است.

به طور خاص، رطوبت می‌تواند در ساختمان‌های نوساز مشکل‌ساز باشد، زیرا در تلاش برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی، اغلب به شدت با تهویه طبیعی کمی عایق‌بندی می‌شوند. در نتیجه، آنها در حفظ گرما عالی هستند، اما در خارج کردن رطوبت و بخار آب کمتر خوب هستند.

علت رطوبت زیاد خانه در زمستان چیست؟

علت رطوبت خانه در زمستان

نم و رطوبت در ساختمان ممکن است بر اثر دو عامل ایجاد شود. عامل فنی و عامل انسانی دو عامل مهم ایجاد رطوبت خانه در زمستان هستند.

عامل فنی

عامل فنی یعنی بروز مشکلی در بخش های فنی ساختمان که منجر به ایجاد رطوبت در خانه می شود.برای مثال عایق نبودن دیوار، ترکیدگی لوله یا خرابی سیستم لوله کشی ساختمان، نفوذ آب از سقف به خاطر عایق کاری نامناسب، ماندن طولانی مدت آب در یک محل، وجود درز در بین کاشی و سرامیک ها و نفوذ آب به داخل باعث ایجاد رطوبت در خانه می شود.


حتما بخوانید: جلوگیری از لیز خوردن و زمین افتادن در زمستان


علت رطوبت خانه در زمستان:عامل فنی

عامل انسانی

یعنی افراد و ساکنین در ساختمان با انجام کارهای اشتباه باعث ایجاد رطوبت در ساختمان می شوند. برای مثال شست و شوی دیوارها به دلیل اینکه جنس آنها از گج و آجر است و با شستشوی، آب به داخل آنها نفوذ می کند و منجر به ایجاد رطوبت در خانه می شود.علاوه براین بخار آب اضافی موجود در هوا نیز می تواند علت رطوبت در خانه باشد.

نشانه های وجود رطوبت خانه

چگونه متوجه می شوید که نیاز به کاهش رطوبت داخل خانه دارید؟ در اینجا چیزی است که باید مراقب آن باشید:

 • تراکم در پنجره ها و آینه ها
 • بوی کپک در اطراف خانه
 • کپک زدن یا تغییر رنگ در اطراف پنجره ها،
 • گوشه دیوارها، سقف یا حمام
 • قطره های آب روی دیوارها یا سقف
 • خانه انگار گل آلود است.

علت خیس شدن دیوار اتاق در زمستان

 افزایش گرما و رطوبت می تواند یکی از علت های خیس شدن دیوار اتاق در زمستان باشد.در صورتی که خیس شدن دیوارها را برطرف نکنید این موجب نم زدگی دیوار و سقف هم می شود.استفاده از دستگاه های رطوبت گیر می تواند به از بین بردن رطوبت خانه در زمستان کمک کند.برخی از مهمترین دلایل خیس شدن دیوار اتاق در زمستان شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که در فصل زمستان لباس ها را در داخل خانه خشک کنید این کار منجر به خیس شدن دیوار اتاق می‌شود.
 • وجود رطوبت و نداشتن تهویه مناسب یکی دیگر از دلایل خیس شدن دیوار اتاق در زمستان هستند.
 • شرایطی مانند رطوبت زیاد و نور شدید و مستقیم خانه های استان های شمالی را بیشتر در معرض این مشکل قرار می دهد.
 • عدم عایق بندی دیوار و سقف و پشت بام عامل دیگری در خیس شدن دیوار اتاق در زمستان محسوب می شوند.
 • نبود بندکشی مناسب و غیر اصولی ما بین کاشی و سرامیک حمام و دستشویی که به دیوار اتاق چسبیده نیز از دلایل مهم بروز این مشکل در نظر گفته می شود.
 • در صورتی که لوله های آب دچار ترکیدگی و نشتی شوند نیز می توانند باعث خیس شدن دیوار اتاق در فصل زمستان شوند.
 • عدم وجود شیب بندی صحیح در پشت بام باعث تجمع باران و برف آبشده در یک قسمت می شود که در نتیجه می تواند خیس شدن دیوار اتاق در زمستان را در پی داشته باشد.
 • وجود مشکلات لوله کشی آب و فاضلاب در دیوار اتاق گاهی اوقات به عنوان علت خیس شدن دیوار اتاق در نظر گرفته می شود.

علت خیس شدن دیوار اتاق در زمستان

علت رطوبت کف خانه

عایق کاری و ایزوگام نادرست کف خانه یکی از دلایل ایجاد رطوبت در کف خانه است.در صورتی که ایزوگام و قیرگونی آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام و … بدرستی انجام نشود و با مواد بی کیفیت انجام شود می تواند به مرور زمان نم و رطوبت را به طبقات پایین و واحدهای مجاور نم دهد.

تاثیرات و عوارض منفی رطوبت و نم کف خانه

رطوبت کف خانه می تواند تاثیرات منفی مانند بوی بد، تجمع مگس ها، باکتری و قارچ و رطوبت وسایل خانه و کپک روی دیوار و گوشه های آن شود. این مشکل به ویژه برای افرادی که دارای بیماری تنفسی یا آلرژی هستند، بیشتر رنج آور می باشد.


حتما بخوانید: از بین بردن کپک روی دیوار با ترفند ساده


از بین بردن رطوبت کف خانه با نمک

برای این کار کافی است که یک کیلو نمک را در یک ظرف کم عمق بریزید و در قسمت های از خانه که رطوبت دارد بذارید تا چند روز بماند، نمک به دلیل داشتن جذب بالا می تواند نم را به خودش بکشد.

از بین بردن رطوبت کف خانه با رطوبت گیر

می توانید از دستگاه رطوبت گیر را برای از بین بردن رطوبت کف خانه هم استفاده کنید.

از بین رطوبت کف خانه برای همیشه با سیستم گرمایش از کف

سیستم گرمایش از کف، یکی از بهترین تکنولوژی های مدرن و جدید است که می تواند با توزیع گرما به صورت سراسری و مساوی در کف خانه باعث از بین رفتن نم و رطوبت خانه شود. 

از بین بردن رطوبت خانه در زمستان

1. ایجاد تهویه مناسب

قدم اول در از بین بردن رطوبت خانه در فصل سرما ایجاد تهویه مناسب است،برای این منظور مناطقی که در آن احتمال ایجاد رطوبت وجود دارد را بررسی و تهویه مناسب برای آن ایجاد کنید، برای مثال کمی پنجره ها را باز کنید و از فن برای تازه نگه داشتن محیط خانه استفاده کنید.

از بین بردن رطوبت خانه در زمستان

2. گرم نگه داشتن خانه

رطوبت در اثر برخورد هوای گرم به یک سطح سرد مانند پنجره ها و دیوارهای خارجی ایجاد می شود.برای از بین بردن رطوبت خانه دیوارها را عایق کنید، این کار به گرم شدن فضای داخلی ساختمان کمک می کند. همچنین استفاده از پنجره های دوجداره نیز برای گرم نگه داشتن خانه مفید هستند. تنظیم کردن ترموستات به ثابت نگه داشتن دمای محیط کمک می کند.در زمستان دمای پکیج از طریق خود سیستم پکیج تنظیم می شود.


حتما بخوانید: علت روشن شدن ناگهانی و انفجاری آبگرمکن و پکیج


3. استفاده از حالت ضد رطوبت در کولر گازی

کولر گازی قابیلت تنظیم دستگاه در حالت ضد رطوبت را دارد.استفاده از این قابیلت نقش موثری در کاهش رطوبت داخل محیط و کاهش احتمال تشکیل نم در ساختمان دارد.بنابراین درصورتی که از کولر گازی برای گرمایش استفاده می شود،بهتر است هر چند وقت یکبار از سیستم ضد رطوبت دستگاه نیز فعال شود.

از بین بردن رطوبت خانه در زمستان

4. چک کردن سیستم لوله کشی ساختمان

یکی از دلایل وجود رطوبت در خانه را می توان به وجود نشتی در سیستم لوله کشی آب، لوله کشی فاضلاب، لوله کشی شوفاژ و لوله کشی پکیج و موتورخانه ساختمان نسبت داد.حتی یک نشت کوچک آب هم می تواند منجر به ایجاد نم و رطوبت در خانه شود.بنابراین برای اطمینان از سلامت سیستم لوله کشی و رفع مشلات نشت آب حتما با یک متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

5. استفاده از رنگ و کاغذ دیواری ضد رطوبت

درصورتی که خانه شما در معرض رطوبت بیش از حد قرار دارد، بهتر است از کاغذ دیواری و رنگ های ضد رطوبت استفاده کنید.در این شرایط علاوه بر جلوگیری از تشکیل رطوبت بر روی دیوار تمیز کردن سطح دیوار نیز بسیار ساده تر خواهد بود.

از بین بردن رطوبت خانه در زمستان

چگونه رطوبت خانه را کاهش دهیم

اگر رطوبت زیادی در ملک وجود داشته باشد، اغلب به شما توصیه می شود که به طور منظم پنجره ها را باز کنید تا نسیم وارد شود. اما چگونه می توان رطوبت داخل خانه را در زمستان کاهش داد؟

دلایل رطوبت و راه حل ها نیز ساده است. نکته کلیدی ایجاد جریان هوای ثابت برای جلوگیری از گیر افتادن رطوبت و تراکم در یک ناحیه و خیساندن به سطح است. بنابراین:

 • در صورت امکان، قبل از حمام یا دوش گرفتن، فن را روشن کنید و پنجره را باز کنید و بعد از آن در حمام را باز بگذارید.
 • فن استخراج را در آشپزخانه روشن کنید و هنگام پختن روی اجاق، درب ظرف را بگذارید.
 • در صورت امکان، لباس های خود را بیرون خشک کنید.
 • پنجره ها یا دیوارهای خیس را پاک کنید.
 • در یک روز آفتابی، پنجره ها را باز کنید تا هوای تازه عبور کند.
 • حتی اگر در تاریکی خانه خود را ترک می کنید، همیشه پرده های خود را بکشید.

همچنین باید مطمئن شوید که ملک را در دمای ثابت در طول ماه های سردتر نگه دارید. ما در مورد گرم کردن میل لنگ صحبت نمی کنیم، بلکه در مورد حفظ دمای پایین در حدود 15 درجه در همه اتاق ها صحبت می کنیم. آیا قصد داشتید تنها با گرم کردن اتاق خواب خود مقداری پول پس انداز کنید؟ شاید بخواهید دوباره فکر کنید. تفاوت شدید دما، بستر مناسبی برای پرورش رطوبت است.دمای 15 درجه همچنان بسیار سرد خواهد بود. 

چگونه رطوبت خانه را کاهش دهیم

اگر رطوبت خانه را متوقف نکنید چه اتفاقی می افتد؟

رطوبت دروازه ورود رطوبت و کپک است. هنگامی که رطوبت شروع به نفوذ به دیوارها کرد، با مشکل واقعی مواجه خواهید شد و کپک به سرعت پخش می شود و در پشت کمدها، روی مبلمان و حتی لباس های شما پخش می شود. دوش بخار، دیوارهای سرد و آینه - حمام ها یک نقطه داغ واقعی برای کپک هستند، که باعث می شود دوغاب اطراف کاشی های شما به رنگ خاکستری تیره تبدیل شود.

رطوبت برای صاحبان خانه

اگر مالک ملک هستید، چند قدم دیگر وجود دارد که می توانید برای کاهش رطوبت داخل خانه انجام دهید.

 • پنجره های تک جداره را به دو جداره ارتقا دهید
 • ناودان ها را صاف نگه دارید

آخرین نکته مهم است، زیرا تجمع برگ ها و زباله ها می تواند ناودان ها را مسدود کند، از تخلیه آب جلوگیری کند و نشت ایجاد کند. هنگامی که نشتی ایجاد می شود، رطوبت اغلب از نزدیک به عقب می آید.

رطوبت برای صاحبان خانه

سخن پایانی:

وجود رطوبت در خانه علاوه بر ایجاد نمای نامناسب باعث بروز مشکلات تنفسی و استخوانی نیز می شود.در این مقاله نه تنها علت رطوبت خانه،دیوار و کف را مورد بررسی قرار دادیم، برای رفع رطوبت خانه در زمستان راهکارهایی را به شما ارائه کردیم.


مطالب مرتبط:

راه های رفع و جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان

نحوه شستن و نگهداری انواع لباس زمستانی پشمی، خز دار، چرم و جیراز
4
رای