راه های رفع و جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان

راه های رفع و جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان بخار گرفتگی شیشه ماشین یا خودرو برای رانندگان آزاردهنده است و حتی می تواند موجب تصادفات غیر متقربه در رانندگی شود، چند روش مناسب برای رفع بخار گرفتگی شیشه ماشین وجود دارد که به بررسی آنها در این مقاله پرداختیم.

بخار گرفتگی شیشه جلوی اتومبیل علاوه بر آزاردهنده بودن، می تواند خطرآفرین نیز باشد. ایجاد بخار بر روی شیشه می تواند در دید راننده مشکل ایجاد کرده و دلیلی برای حواس پرتی در حین رانندگی باشد. این نکات می توانند به رانندگان کمک کند تا مانع ایجاد بخار شیشه ماشین در زمستان شده و به سرعت از شر آن خلاص شوند. در این مقاله از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا علاوه بر بررسی علل بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان، راهکارهای جلوگیری از بخار رفتن شیشه ماشین در زمستان را به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

راه های جلوگیری از بخار شیشه ماشین در زمستان

راه های جلوگیری از بخار شیشه ماشین در زمستان

چه عواملی باعث بخار گرفتگی شیشه های اتومبیل می شوند؟

وقتی رطوبت هوا در داخل خودرو به دام می افتد و شیشه های اتومبیل سردتر از نقطه ایجاد شبنم باشند، رطوبت موجود در هوا بر روی شیشه ها از طریق میعان به مایع تبدیل می شود. نقطه ایجاد شبنم دمایی است که شبنم تشکیل می شود. بنابراین، رطوبت موجود در هوای خودرو، شیشه ها و دمای آنها از عوامل اصلی ایجاد بخار بر روی شیشه خودرو هستند.


حتما بخوانید: چگونه در برف و یخ رانندگی کنیم


برای رفع سریع مشکل شیشه های مه آلود و جلوگیری از وقوع این معضل در آینده، راننده می تواند دمای شیشه خودرو را به سطحی بالاتر از نقطه شبنم رسانده و تلاش کند تا رطوبت هوا را کاهش دهد. تنفس طبیعی سرنشینان خودرو باعث افزایش رطوبت هوا می شود. غالباً، این مقدار رطوبت برای وقوع بخار گرفتگی بر روی شیشه ها کافی است. با این حال، ممکن است موارد دیگری نیز وجود داشته باشد که به افزایش رطوبت هوا کمک کند. راننده می تواند با بررسی عوامل دیگر شروع کرده و مانع تشدید مشکل توسط آنها شود.

دلایل افزایش رطوبت در هوای داخل خودرو عبارتند از:

  • تنفس راننده و مسافرین
  • وجود نشتی که باعث می شود قطرات آب باران وارد خودرو شوند
  • قرار دادن اشیاء خیس و مرطوب مانند چتر در داخل خودرو
  • خیس شدن کف خودرو به دلیل خیس بودن کفش ها در هنگام بارش باران و برف
  • باز ماندن در بطری و قوطی نوشیدنی در داخل خودرو
  • رطوبت تودوزی خودرو به دلیل باز ماندن شیشه خودرو در هنگام بارندگی
  • رفع سریع مشکل بخار گرفتگی شیشه ها

پنجره های بخار گرفته در دید راننده ایجاد اختلال کرده و می توانند خطرناک باشند. بسیاری از رانندگان در تلاش برای از بین بردن بخار گرفتگی شیشه ها مثلاً با پاک کردن شیشه جلو اتومبیل با آستین لباس خود، به دلیل عصبانیت رفتارهای نادرستی از خود نشان می دهند. در صورت بروز این مشکل، این نکات را در مورد روشهای سریع و موثر برای از بین بردن بخار گرفتگی شیشه خودرو امتحان کنید.


حتما بخوانید: آموزش از بین بردن یخ شیشه ماشین با روشی سریع و آسان


بخار شیشه خودرو در زمستان

اگرهوای بیرون سرد است، آخرین کاری که باید انجام دهید، روشن کردن سیستم تهویه خودرو می باشد. با این حال، کولر خودرو یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن سریع از شر مه آلودگی پنجره هاست. سیستم تهویه هوا، رطوبت موجود در داخل ماشین را از بین می برد. از کنترل دما برای تهویه هوا استفاده کرده و دما را بالا ببرید.

همچنین با افزایش درجه حرارت پنجره ها، می توان از بخاری برای از بین بردن بخار گرفتگی استفاده کرد. ممکن است راننده بخواهد با تنظیم دریچه های هوا برای هدایت هوای گرم به سمت شیشه جلو استفاده کند. هنگام استفاده از کولر، بخاری یا دریچه های هوا برای از بین بردن مه آلودگی شیشه، از گزینه گردش هوای داخلی خودرو استفاده نکنید. چرخش مجدد هوای داخل خودرو مانع از خروج رطوبت می شود.


حتما بخوانید: 21 روش برای تعمیر و نگهداری خودرو 


اگر باران نمی بارد، راننده می تواند شیشه های جانبی خودرو را باز کند تا هوای تازه مانع بخار گرفتگی شیشه ها بدلیل نفس کشیدن سرنشینان شود. از آنجا که مه شیشه ها تا حدودی به دلیل سرد بودن آنهاست، دمای هوای محیط خارج احتمالاً چندان گرم نخواهد بود. بنابراین، رانندگی با شیشه های باز به اندازه ای که برای ایجاد گردش هوای مناسب و جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه جلو کافی باشد، چندان راحت نخواهد بود.

پاک کردن پنجره ها و شیشه جلو با پارچه مشکلی را حل نمی کند. پس از این کار، تنفس سرنشینان بار دیگر پنجره ها را مه گرفته خواهد کرد. اگر از بخاری یا کولر برای رفع مشکل استفاده می کنید، استفاده از دستمال می تواند به از بین بردن میعانات کمک کند زیرا سیستم گرمایشی یا سرمایشی اتومبیل برای جلوگیری از ایجاد میعانات بیشتر در حال فعالیت است.

از بین بردن بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان

مبارزه با بخار گرفتگی شیشه ها وقتی عجله دارید می تواند به شدت آزاردهنده باشد. این نکات را برای جلوگیری از بخار گرفتگی شیشه ها در آینده امتحان کنید:

1. پنجره ها و شیشه جلو را تمیز کنید. آلودگی شیشه ها می تواند رطوبت را به خود جذب کند.

2. چیزهای مرطوب و رطوبت زا را از داخل خودرو خارج کنید. سعی کنید هرگز نوشیدنی یا چتر خیس را در داخل خودرو قرار ندهید.

از بین بردن بخار گرفتگی شیشه ماشین در زمستان

3. از بسته های رطوبت گیر استفاده کنید. این بسته های رطوبت گیر معمولاً در بسته بندی های پارچه ای برای گرفتن رطوبت مضر برای اشیاء، به فروش می رسند. کافیست این بسته ها را در داخل خودرو قرار دهید تا رطوبت اضافی هوا توسط آنها گرفته شود.

4. چند جوراب را با مواد بستر گربه های خانگی پر کرده و در داخل خودرو قرار دهید. این مواد می توانند رطوبت هوا را به خود جذب کنند.

5. از یک مکانیک بخواهید تا خودرو شما در خصوص وجود هر گونه نشتی بررسی کند. رفع یک نشتی می تواند ساده و گاهی نیز هزینه بر باشد.


حتما بخوانید: واکس خانگی ارزان و مؤثر برای تمیز کردن داشبورد اتومبیل


6. از یک پوشش ضد بخار استفاده کنید. اسپری های مختلف ضد بخار در بازار وجود دارند که می توانید پس از تمیز کردن قسمت داخلی شیشه جلوی خودرو، از آنها استفاده کنید. حتماً از دستورالعمل استفاده از این محصولات با دقت پیروی نمایید.

7. سعی کنید تا حدامکان برف را از روی کفش هایتان قبل از سوار شدن به خودرو، تمیز کرده و چتر خود را نیز به خوبی تکان دهید.

این نکات می توانند تا حدود زیادی رطوبت هوای داخل خودرو را کاهش داده و مانع ایجاد مه بر روی شیشه ها شود. علاوه بر این نکات، بهتر است در شرایط مناسب (عدم بارش باران و برف) با باز کردن شیشه های بغل، هوای درون خودرو را تهویه کنید. اگر به هر گونه کمک و راهنمایی برای رفع مشکل بخار گرفتگی شیشه های خودرو خود نیاز داشتید، می توانید از تکنسین های Nathaniel Car Sales Ltd کمک بگیرید. در این مقاله به بررسی راه های جلوگیری از بخار شیشه ماشین در زمستان پرداختیم. امیدواریم که این راهکار ها برای شما مفید واقع شود.


مقالات مرتبط:

استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، اس ام اس و تلفن و پرداخت آن

براق کردن رینگ و لاستیک اتومبیل با تکنیکی ساده، ارزان و خانگی

چگونه فضله پرندگان را بدون آسیب زدن به رنگ خودرو پاک کنیم؟

از
7
رای