آموزش از بین بردن یخ شیشه ماشین با روشی سریع و آسان

آموزش از بین بردن یخ شیشه ماشین با روشی سریع و آسان همه ما میدانیم فصل زمستان دوست داشتنی است اما علاوه بر زیبایی های بی پایان خود مسائلی نیز به همراه دارد که از آن جمله می توان به سرما خوردگی های بی پایان و یخ زدگی در موارد مختلف اشاره کرد که یخ شیشه ماشین نیز از این دسته موارد است.

همه ما در این شرایط بوده ایم: هوا یخبندان بوده و باید به سرعت به محل کارتان برسید. از خانه خارج می شوید و مشاهده می کنید که ماشین شما از یخ پوشیده شده است. اکنون باید چه کنید؟ نترسید! شما می توانید سریع و آسان آن یخ را از روی ماشین تمیز کرده و به موقع به محل کارتان برسید. در این مقاله از وبسایت سلام دنیا به بررسی تمیز کردن و از بین بردن یخ شیشه ماشین می پردازیم.

چگونه یخ را از روی ماشین تمیز کنیم؟

روش 1: یخ زدایی و تراشیدن

1. ماشین را استارت زده و تنظیمات یخ زدایی آن را فعال کنید

اجازه دهید موتور ماشین کار کند تا ماشین سریعتر گرم شود. بخاری ماشین را روشن کرده و آن را بر روی حالت یخ زدایی قرار دهید تا هوای گرم به شیشه جلوی ماشین برخورد کرده و آن را گرم و یخ های آن را ذوب کند. ممکن است چند دقیقه ای طول بکشد تا هوای گرم از بخاری ماشین خارج شود. اگر خودروی شما دارای دریچه های یخ زدایی به سمت پنجره های جانبی و آینه های بغل دارد، آنها را نیز باز کنید.

ماشین را استارت زده و تنظیمات یخ زدایی آن را فعال کنید


حتما بخوانید: 21 روش برای تعمیر و نگهداری خودرو 


2. دما را روی حرارت کامل و هوا را روی حالت گردش داخلی ماشین تنظیم کنید

دکمه یا درجه تعیین دما را یافته و آن را روی بالاترین حد ممکن تنظیم کنید. به دنبال تنظیمات جریان هوا بر روی صفحه پانل A/C خودرو گشته و آن را به نحوی تنظیم کنید که هوای داخل ماشین در وضعیت چرخش داخلی باشد. گردش هوا در داخل خودرو باعث می شود محیط داخلی خودرو سریعتر گرم شده و این می تواند به روند یخ زدایی شیشه های خودرو که یخ زده اند، کمک کند.

از بین بردن یخ شیشه ماشین

3. چراغهای جلوی خودرو را روشن کنید تا یخ روی آنها نیز ذوب شود

چراغهای جلو و عقب اتومبیل را روشن کنید تا گرم شدن لامپها یخ را ذوب کرده و برداشتن آن را آسانتر نماید. وقتی یخ را از روی شیشه های خودرو برمی دارید، چراغ ها را روشن بگذارید تا لامپها در این فرصت گرم شوند.

تمیز کردن یخ شیشه ماشین

4. برای تراشیدن یخ شیشه ها، از یک کاردک پلاستیکی استفاده کنید

یک کاردک پلاستیکی را برداشته و آن را در زیر لایه یخ موجود در قسمت بیرونی شیشه خودرو فرو ببرید. سپس کاردک را بر روی سطح شیشه بکشید تا یخ ها تراشیده شوند. دور تا دور اتومبیل خود گشته و یخ ها را از روی شیشه ها بردارید تا در هنگام رانندگی دید کاملی داشته باشید. از استفاده از هرچیزی به غیر از کاردک مناسب برای از بین بردن یخ اتومبیل، خودداری کنید تا شیشه ها خراشیده نشوند. اگر لایه یخ روی چراغ های جلو خودرو را نیز پوشانده است، آن را نیز بتراشید.


حتما بخوانید: براق کردن رینگ و لاستیک اتومبیل با تکنیکی ساده، ارزان و خانگی


از بین بردن یخ زدگی شیشه ماشین در زمستان

5. برای تمیز کردن یخ از روی شیشه ماشین ، یک مخلوط الکل و آب را روی یخ های مقاوم تر اسپری کنید

اگر یخ بیش از حد ضخیم است و یا با استفاده از کاردک، تمیز کردن آن دشوار است، یک بطری اسپری تمیز برداشته و 1 قسمت الکل و 2 قسمت آب در آن بریزید. بطری را خوب تکان دهید تا مخلوط کاملاً ترکیب شود. محلول را بر روی شیشه های خودرو اسپری بمالید تا یخ ها سریعتر ذوب شده و تراشیدن آنها آسان تر شود. اگر قصد دارید یک بطری از این اسپری را برای آینده نگه دارید، آن را در خانه نگهداری کنید تا در دمای اتاق بماند زیرا اگر آن را در اتومبیل قرار دهید، ممکن است یخ بزند. همچنین می توانید چند قطره مایع ظرفشویی نیز به مخلوط اضافه کنید تا به عنوان عامل فعال در سطح عمل کرده و کمک کند محلول به طور یکنواخت بر روی یخ پخش شود.

تمیز کردن یخ از روی شیشه ماشین

روش 2: رها شدن از شر یخ و برف روی ماشین 

1. هرگونه برف را روی ماشین خود با استفاده از جارو یا برس پاک کنید

برف معمولاً بر روی سقف، کاپوت و صندوق عقب اتومبیل شما نشسته و ممکن است به خطری در جاده تبدیل شود بنابراین با یک برس محکم یا جاروی دسته دار برف ها را از روی ماشین بردارید. برف هایی که ممکن است بر روی یخ های ایجاد شده بر روی خودرو انباشته شده باشند، کنار بزنید تا تراشیدن و جدا کردن یخ ها آسان تر شود. به یاد داشته باشید که از پاروی برف روبی برای تمیز کردن برف از روی خودرو استفاده نکنید زیرا ممکن است به آسانی به رنگ بدنه خودرو یا شیشه ها آسیب وارد کنید.


حتما بخوانید: چگونه در برف و یخ رانندگی کنیم (روش آماده سازی خودرو )


یخ زدایی شیشه ماشین در فصل زمستان

2. با کف دست بر روی کاپوت و صندوق عقب خود ضربه بزنید

با این کار لایه های نازکی از یخ را که ممکن است بر روی سطح اتومبیل شما ایجاد شده باشند، شکسته و تمیز کردن خودرو آسان تر خواهد شد. یک ضربه مناسب بر روی صندوق عقب و کاپوت ماشین برای اجرا این ترفند کافی خواهد بود.

شیشه یخ زده ماشین چطور درست کنیم

3. اگر قفل های ماشین شما یخ زده است از باز کننده یخ قفل استفاده کنید

اگر بدلیل ایجاد یک لایه یخ نمی توانید قفل درب ماشین خود را باز کنید، از یک ابزار باز کننده یخ قفل برای این منظور بهره بگیرید. کافیست مایع مذکوز را بر روی سوراخ قفل بپاشید و صبر کنید تا یخ ذوب شود. سپس قفل درب اتومبیل خود را باز کنید. می توانید این ابزار باز کننده یخ قفل را از فروشگاههای تامین لوازم خودرو یا فروشگاه بزرگ خریداری کنید. همچنین می توانید بصورت آنلاین آن را سفارش دهید.

باز کردن یخ شیشه و قفل ماشین

همچنین می توانید یخ زدایی را با مخلوط کردن 1 فنجان (240 میلی لیتر) الکل و 1 فنجان (240 میلی لیتر) آب در یک بطری اسپری تهیه کنید. مخلوط را روی سوراخ قفل در خودرو اسپری کنید تا یخ ذوب شود.


حتما بخوانید: آیا مالک خودرو در تصادفات رانندگی مسئولیت دارد؟


4. قبل از رانندگی اطمینان حاصل کنید که تمام یخ و برف از روی خودرو برداشته شده است

در اطراف اتومبیل قدم بزنید و از نظر باقی ماندن یخ یا برف آن را بررسی کنید. موارد باقیمانده را تراشیده یا با برس تمیز کنید. هر گونه یخ یا برف باقیمانده بر روی خودرو ممکن است در حین رانندگی شل و جدا شود و باعث بروز حادثه گردد. ممکن است وسوسه شوید به دلیل داشتن عجله، برف و یخ را از روی خودرو تا حدی که بتوانید کمی دید داشته باشید، تمیز کنید اما توجه داشته باشید که این کار می تواند بسیار خطرناک باشد. با کمی صرف زمان بیشتر می توانید رانندگی بی خطری داشته باشید.

جلوگیری از یخ زدن ماشین

در بعضی مناطق دنیا رانندگی علی رغم وجود برف و یخ بر روی خودرو خلاف قانون بوده و جریمه به همراه خواهد داشت.

روش 3: جلوگیری از یخ زدن ماشین در زمستان

1. اگر می توانید خودروی خود را در گاراژ پارک کنید

اگر گاراژ سرپوشیده دارید، حتماً از آن استفاده کنید! خودروی خود را در آنجا پارک کنید تا در معرض بارش برق قرار نگرفته و در طول شب دچار یخ  زدگی نشود. پارک خودرو در زیر چادر محافظ نیز می تواند تا حدودی از جمع شدن برف بر روی آن و ایجاد یخ جلوگیری کند.

پیشگیری از یخ زدگی ماشین در زمستان

2. در هنگام شب مخلوطی از سرکه و آب را بر روی شیشه جلوی خودرو اسپری کنید

3 پیمانه سرکه سفید را با 1 پیمانه آب در یک بطری  ترکیب کرده و تکان دهید تا خوب مخلوط شود. شیشه جلو اتومبیل خود را با این محلول اسپری کرده و با یک دستمال به خوبی آن را پخش کنید. این کار مانع ایجاد یخ در هنگام شب خواهد شد. سعی کنید مقدار زیادی مایع بر روی شیشه باقی نماند زیرا در صورت برودت شدید هوا، این مایعات اضافی خود عامل یخ زدگی شیشه ها خواهند شد.


حتما بخوانید: چگونه فضله پرندگان را بدون آسیب زدن به رنگ خودرو پاک کنیم؟


راهکار جلوگیری از یخ زدن شیشه ماشین

نکته: بر اساس نظر AAA، بعضی متخصصین در زمینه خودرو معتقدند استفاده مکرر از سرکه مایع ممکن است به شیشه ها آسیب بزند.

3. به عنوان یک گزینه دیگر، می توانید شب شیشه خودرو را بپوشانید

اگر می خواهید یخ روی شیشه جلوی خودرو ایجاد نشود، می توانید آن را با یک روکش، برزنت، حوله یا ملحفه تا شده در هنگام شب بپوشانید تا شیشه به طور مستقیم با محیط بیرون در تماس نباشد. شما می توانید روکش های شیشه جلوی خودرو را که از آهن ربا برای چسبیدن به شیشه ماشین استفاده می کنند از فروشگاههای لوازم خودرو یا به صورت آنلاین خریداری کنید.

ترفند جلوگیری از یخ زدن شیشه ماشین

ممکن است شنیده باشید که فرو بردن روکش های شیشه جلوی خودرو در آب نمک می تواند مانع از یخ زدگی شود. هرچند این کار مانع از یخ زدگی می شود اما می تواند به رنگ و لعاب خودرو آسیب بزند در نتیجه بهتر است از پوشش خشک استفاده نمایید.


مقالات مرتبط:

واکس خانگی ارزان و مؤثر برای تمیز کردن داشبورد اتومبیل

استعلام خلافی خودرو از طریق اینترنت، اس ام اس و تلفن و پرداخت آن

از
20
رای