آموزش بو دادن تخم کدو؛ ساده ترین روش برشته کردن دانه کدو

آموزش بو دادن تخم کدو؛ ساده ترین روش برشته کردن دانه کدو دانه ها از درون کدو تنبل خارج کنید. آن ها را خوب بشویید و خشک کنید. به دانه های کدو تنبل ادویه اضافه کنید. آن ها را به وسیله فر برشته کنید. و به عنوان یک میان وعده خوشمزه میل کنید.

به جای آن که تخم کدو تنبل را دور بریزید، سعی کنید آن ها را برشته کنید و از آن به عنوان یک میان وعده خوشمزه استفاده کنید! قبل از خشک کردن تخم ها، آن ها را در زیر آب جاری سرد بشویید و آن ها را درون فر بپزید تا قهوه ای و طلایی شوند. می توانید هر نوع چاشنی مورد نظر خود را به آن اضافه کنید. شما می توانید تخم های کدو تنبل بو داده خود را به یک خوراکی تند، شیرین، ساده یا طعم دار تبدیل کنید. با سلام دنیا همراه باشید تا ساده ترین روش بو دادن و برشته کردن دانه های کدو را به شما آموزش دهیم.

طرز برشته کردن (بو دادن) تخم کدو تنبل در منزل

مرحله 1: در آوردن دانه ها از درون کدو تنبل

1. قسمت بالای کدو تنبل را برای دسترسی به دانه ها جدا کرده و تخم ها را از درون آن در بیاورید

اگر قبلا این کار را انجام نداده­ اید، از یک چاقوی تیز برای بریدن دایره ای شکل قسمت بالای کدو تنبل استفاده کنید. این برش باید به اندازه ای باشد که به راحتی بتوانید دانه ها را از داخل کدو تنبل بیرون آورید. پس از انجام برش، این قسمت از کدو را بردارید.

برشته کردن تخم کدو تنبل در فر

2. از یک قاشق بزرگ برای بیرون آوردن دانه ها از کدو تنبل استفاده کنید

هرچه قاشق بزرگ تر باشد، می توانید دانه های بیش تری را به یک باره بیرون آورید. قاشق را در قسمت دیواره های داخلی کدو تنبل کشیده و دانه ها را به همراه پالپ (قسمت نرم اطراف دانه ها)، از داخل کدو تنبل خارج کنید. این کار را تا زمانی که تمام دانه ها را از داخل کدو تنبل خارج کردید ادامه دهید.

 • شما همچنین می توانید برای انجام این کار از دستان خود یا از کیت حکاکی کدو تنبل استفاده کنید.

 برشته کردن تخمه کدو در خانه

3. تمام دانه ها و خمیر (پالپ) آن را در یک کاسه بزرگ قرار دهید

وقتی دانه ها را بر می دارید، آن ها را به همراه پالپ اطراف شان در یک ظرف بزرگ قرار دهید تا به راحتی در ظرف جا شوند. سپس پالپ های اطراف کدو تنبل را جدا کنید و دور بریزید.

 • در صورت جداکردن پالپ ها از دانه های کدو تنبل ممکن است نیازی به استفاده از یک ظرف بزرگ نداشته باشید.

 روش بو دادن مغز تخم کدو خام

مرحله 2: شست و شو و خشک کردن دانه های کدو تنبل

1. دانه های کدو تنبل را در یک آبکش قرار داده و آن ها را زیر آب سرد بشویید (آبکشی کنید)

این کار به شل شدن پالپ اطراف دانه های کدو کمک می کند و باعث می شود تمیز کردن آن ها آسان تر شود. آبکش پر از دانه‌ را در زیر آب جاری نگه دارید و دستان خود را به آرامی روی آن ها حرکت دهید.

آموزش تفت دادن تخمه کدو

2. دانه های کدو تنبل را از آبکش بیرون آورده و آن ها را روی حوله بگذارید

هنگامی که دانه ها تمیز شد، آن ها را از داخل آبکش بیرون آورده و روی یک حوله آشپزخانه تمیز قرار دهید. اگر هنوز هم پالپ ها در اطراف دانه ها باقی مانده اند، در صورت امکان آن ها را جدا کنید.

 • شما همچنین می توانید از دستمال کاغذی برای درآوردن باقی مانده پاپ های روی دانه ها استفاده کنید.

تخم کدو بو داده

3. دانه ها را با استفاده از حوله آشپزخانه خشک کنید

به آرامی باقی مانده پالپ اطراف دانه ها را پاک کرده و بگذارید تا زمانی که این دانه ها خشک نشده اند روی حوله بمانند. هنگامی که دانه ها خشک شدند، آن ها را درون یک کاسه قرار دهید.

 • شما همچنین می توانید به جای خشک کردن دانه ها بر روی حوله، آن ها را درون همان آبکش تکان دهید تا آب اضافی آن ها گرفته شود.
 • اگر دانه ها هنگامی که در داخل فر قرار می گیرند هنوز مرطوب باشند، به خوبی برشته نخواهد شد.

آماده کردن تخم کدو برشته شده

مرحله 3: اضافه کردن ادویه به کدو تنبل

1. داخل ظرف دانه های کدو تنبل، روغن یا کره بریزید

هنگامی که دانه ها را به خوبی تمیز و خشک کردید و در یک ظرف قرار دادید، مقداری روغن پخت و پز یا کره ذوب شده را به آن اضافه کنید. سپس از یک قاشق بزرگ برای بهم زدن و مخلوط کردن دانه ها و روغن استفاده کنید. به گونه ای که تمامی دانه ها به یک اندازه روغنی شوند.

 • شما می توانید برای این کار از روغن کانولا، روغن زیتون یا روغن های گیاهی استفاده کنید.
 • این که چه مقدار روغن استفاده کنید بستگی به این دارد که می خواهید چه مقدار دانه کدو تنبل را برشته کنید. اما بهتر است که با مقدار کم شروع کنید و در صورت نیاز دوباره به آن روغن اضافه کنید.

بو دادن تخم کدو و مزه دار کردن آن با ادویه مخصوص

2. چاشنی­ های مورد نظر خود را اضافه کنید

این چاشنی ها می تواند شامل سس ووسترشر، پودر سیر، پاپریکا(فلفل قرمز)، نمک و فلفل باشد. شما همچنین می توانید هر ادویه ی دیگری را که دوست دارید به آن اضافه کنید. مقدار این چاشنی ها هم با توجه به مقدار دانه های کدو تنبل تعیین می شود. 

 • اضافه کردن این چاشنی ها را از مقدار کم شروع کنید و در صورتی که احساس کردید مقدار شان کم است، باز هم به آن اضافه کنید.
 • برای داشتن یک طعم ساده و در عین حال خوشمزه، فقط نمک و فلفل را به دانه های کدو تنبل خود اضافه کنید.
 • از چاشنی هایی مانند پودر فلفل، ادویه کاجون (cajun) یا چاشنی خرچنگ برای طعم دادن بیش تر به این دانه ها استفاده کنید.
 • شما همچنین می توانید با استفاده از شکر، دارچین و جوز هندی، این دانه های را به یک میان وعده شیرین تبدیل کنید.

روش برشته کردن تخمه کدو

3. مخلوط دانه کدو تنبل را با استفاده از یک قاشق بزرگ، کاملا هم بزنید

دانه های کدو تنبل را به آرامی هم بزنید تا مطمئن شوید که دانه‌های کدو تنبل به طور یکنواخت با روغن یا کره، و چاشنی های مورد نظر شما مخلوط شده­ است. اگر متوجه شدید که بسیاری از این دانه ها ادویه ندارند، مقدار بیش تری ادویه به آن ها اضافه کنید.

چگونه در خانه تخم کدو برشته کنیم؟

مرحله 4: برشته کردن دانه های کدو تنبل

1. فر را از قبل با دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی گراد) گرم کنید و یک سینی فر آماده کنید

استفاده از کاغذ پوستی بر روی سینی فر، مانع از چسبیدن دانه‌ها به بهترین حالت می‌شود؛ اگرچه می توانید برای این کار از فویل آلومینیومی نیز استفاده کنید. پس از گرم شدن اجاق گاز، همه چیز برای برشته کردن دانه های کدو تنبل آماده است.

نحوه برشته کردن تخم کدو

2. دانه ها را به طور یکنواخت روی سینی فر پخش کنید

دانه های کدو تنبل را روی کاغذ پوستی قرار داده شده روی سینی فر بریزید و از یک قاشق برای پخش کردن آن ها به صورت یکنواخت استفاده کنید. سعی کنید آن ها را به گونه ای پخش کنید که بهم نچسبند تا یک دست برشته شوند.

 • اگر دانه های کدو تنبل روی هم انباشته شده اند، سعی کنید که آن ها را به دو قسمت تقسیم کرده و در دو مرحله جداگانه برشته کنید تا تمامی دانه ها به خوبی برشته شوند.

طریقه بو دادن تخم کدو در خانه

3. اجازه دهید تا دانه ها به مدت 20 تا 30 دقیقه برشته شوند و گاهی اوقات آن ها را هم بزنید

هر 10 دقیقه یک بار سینی فر را خارج کرده و دانه ها را با استفاده از یک قاشق چوبی یا وسایل آشپزخانه دیگر جا به جا کنید. این کار باعث می شود تا تمام دانه ها به طور یکسان برشته و طلایی شوند. در این مرحله کار شما به اتمام می رسد.

مزه دار کردن تخم کدو

4. شما می توانید این تخمه ها را گرم بخورید یا بگذارید تا در دمای اتاق خنک شوند

شما می توانید پس از خاموش کردن اجاق گاز از یک کفگیر برای ریختن دانه ها درون یک کاسه استفاده کنید و در نهایت آن ها را میل کنید. شما می توانید آن ها را زمانی که هنوز داغ هستند بخورید یا بگذارید کمی خنک شوند.

بو دار کردن تخم کدو به روش خانگی

5. شما می توانید این تخمه ها را تقریبا 1 هفته در یک محفظه دربسته نگهداری کنید

اگر می خواهید تخمه های کدو تنبل برشته شده خود را نگهداری کنید، آن ها را درون محفظه کیپ و دربسته مانند ظرف های شیشه ای، کیسه های پلاستیکی یا ظروف دربسته دیگر قرار دهید. این دانه ها به مدت یک هفته در دمای اتاق تازه می مانند.

 • اگر می خواهید این دانه ها را در داخل فریزر قرار دهید، باید حتما آن ها را در یک ظرف در بسته بگذارید.
 • بهتر است که تاریخ برشته کردن این دانه ها را روی ظرف بنویسید تا یادتان بماند که تا چه زمانی می توانید از آن ها استفاده کنید.

طریقه نگهداری تخم کدو برشته شده

منبع: wikihow

از
7
رای