چگونه می توانیم در کنار افراد منفی گرا شاد باقی بمانیم؟

چگونه می توانیم در کنار افراد منفی گرا شاد باقی بمانیم؟ یکی از معضلات زندگی اجتماعی و شلوغ امروز، قرار گرفتن در کنار افراد منفی باف است، افرادی که کاری به جز قر زدن بلد نیستند. چگونه می توان با چنین افرادی تعامل داشت و شاد بود؟

بعضی افراد ذاتاً منفی هستند. آنها اعتراض کرده، اهل جنگ و جدل بوده، خودشان را با دیگران مقایسه نموده، داستان درامی را آغاز کرده و فقط نیمه خالی لیوان را می بینند. همواره موانعی در زندگی وجود داشته و اشکالی ندارد بعضی روزها نیمه خالی لیوان باشند و درباره احساساتتان واقع بین عمل کنید اما مهم است که سعی کنید در درازمدت نگرش مثبت خود را حفظ کرده، از اشتباهات درس بگیرید و حق شناسی خود را حتی اگر در میان افرادی منفی باف قرار گرفته اید، نشان دهید. در اکثر مواقع شما می توانید افراد پیرامون خود را آگاهانه انتخاب نمایید. شما دوستان تان را انتخاب می کنید و می توانید تصمیم بگیرید که بیشتر وقت خود را با کدام اعضای خانواده سپری نمایید با این وجود نمی توانید همکاران، همکلاسی ها و اقوام همسر خودتان را انتخاب کنید. اگر خودتان را در میان افراد یا اعضای خانواده منفی می بینید یا در رسانه های اجتماعی توسط دنبال کنندگان منفی پایین کشیده می شوید، می توانید تلاش کنید تا حد امکان از آنها رهایی یافته و مسیر جداگانه ای را انتخاب کنید. جدا کردن خود از افراد منفی یک جنبه اساسی در مراقبت از خود، خود دوستی و احترام به خود محسوب می شود. در اکثر مواقع نمی توانید این افراد منفی را تغییر دهید، پس بهترین کار ادامه دادن به راه است. به خاطر داشته باشید که هیچ کس بدون اجازه نمی تواند شما را ناراحت کند.

هیچ کس بدون اجازه خود شما، نمی تواند غمگینتان کند

با آنچه گفته شد گاهی مجبورید با همکاران خود در ارتباط باشید یا شام روز تعطیل را در کنار افراد منفی باف خانواده صرف کنید. مهم است که اذعان نماییم که این افراد در الگوهای تفکر و رفتارهایشان منفی بوده و ممکن است از کمبود خودآگاهی کلی رنج ببرند. گاهی اوقات ممکن است در یک جمع عمومی با افراد منفی یا گستاخ روبرو شوید مانند هنگام رانندگی یا در فروشگاه. ممکن است این افراد روز بدی را سپری کرده یا خبر بدی دریافت نموده یا صرفاً افرادی منفی نگر باشند. در ادامه چند نکته را برای کنار آمدن با افراد منفی باف بیان می نماییم.

راه های مقابله با افراد منفی باف 

مقابله با افراد منفی گرا

چگونه با افراد منفی و بدقلق رفتارکنیم؟

1. مسأله را شخصی نکنید

ممکن است شنیده باشید که فردی درباره شما بد صحبت کرده است یا همکاری شما را در بحث مهم مربوط به تایید یک تاریخ مهم کاری شرکت نداده باشد یا خانمی که در صف تسویه حساب کالا در فروشگاه در جلوی شما قرار دارد، برخورد بدی با پرسنل فروشگاه داشته باشد. بسیاری از مواقع وقتی افراد با مشکلات در زندگی شان روبرو می شوند، افراد اطراف آنها می توانند به هدف استراتژی کنارآمدن نامناسب آنها با مشکلات شان تبدیل شوند. رفتارهای آنها ناشی از عدم امنیت، ترس یا عصبانیت می باشد. مهم ترین چیزی که بایستی به خاطر داشته باشید این است که این مربوط به آنهاست و نه شما و در نتیجه لازم نیست مساله را شخصی نمایید.

2. حق شناسی را تمرین کنید

لیست حق شناسی تهیه کرده و اجازه دهید افراد بدانند تا چه قدرشناس حضور آنها بوده و نعمت هایی هر چند کوچک را که دارید، درک می کنید. تمرین حق شناسی می تواند شادی و خوشبختی را در بین افراد بدون توجه به آنچه دارید، افزایش دهد. من هر چند وقت یکبار نعمت هایی را که دارم می شمارم از حضور مادرم در زندگی ام تا ادغان کردن به اینکه شغلی دارم که واقعاً به آن عشق می ورزم. افراد زیادی را می شناسم که شغل شان را دوست ندارند، بیکار هستند یا والدین شان را از دست داده اند.

3. این چالش را به عنوان فرصتی برای رشد و شناخت خود ببینید

وقتی زمانی را صرف ایجاد دیدگاه خود می نمایید، سعی کنید ذهنیت خود را عوض کرده و برداشت هایتان درباره سایر افرادی که ممکن است ملاقات کنید، تغییر دهید تا رشد کنید. ممکن است بخواهید از خودتان بپرسید: در زندگی این فرد چه اتفاقی افتاده است که باعث شده است چنین رفتاری داشته باشد؟

آبراهام لیکلن: "ما می توانیم شکایت کنیم که چرا بوته های رز، خار دارند یا خوشحال شویم که بوته های خار گل رز دارند." 

4. تعاملات منفی را با شوخ طبعی خنثی کنید

در اوایل تابستان امسال، من در حال رانندگی به سمت خانه به همراه چند تن از دوستانم بعد از یک سفر بودم. مردی با ماشین خود از پارکینگ خارج شد و من مجبور به ترمز گرفتن شدم. من برای او بوق زدم و به دلیل رانندگی بد او اعصابم بهم ریخت. همزمان با بوق زدن من، او سرش را از پنجره ماشین بیرون آورد و لبخند بزرگی به من زد و به ما هر دو شستش را نشان داد. من و دوستانم نتوانستیم جلوی خنده خودمان را بگیریم چون این مساله برای ما مضحک و خنده دار بود. آن فرد شوخی را انتخاب کرد و شرایط را خنثی نمود. تا به امروز، هر زمان کسی برای من در حین رانندگی بوق می زند، من نیز دو شستم را به نشانه موفقیت به او نشان می دهم و هر زمان حرف بی ادبانه به من می زند، من معمولاً با یک جوک به او پاسخ می دهم. معمولاً خنثی نمودن شرایط با مهربانی و شوخی بهترین روش برای کنار آمدن با شرایط یا افراد منفی باف می باشد. به خودتان بخندید، به دیگران بخندید و به خاطر داشته باشید که لبخند نشانه ای جهانی برای مهربانی می باشد.

دوری کردن از افراد منفی باف

5. وقت خود را در تنهایی سپری کنید

گاهی تنهایی می تواند باعث افزایش خودآگاهی، تقویت اعتمادبه نفس و افزایش شادمانی شود. نهایتاً شما احساس خوبی درباره سپری کردن زمانی در تنهایی خواهید یافت و یاد خواهید گرفت که این زمان تنهایی می تواند به شما کمک کند تا بینش و فرصت لازم برای حل شرایط دشوار را پیدا کنید. وقتی فردی در اطراف شما به شدت رفتاری منفی دارد، از او فاصله گرفته و زمانی را با خودتان تنها باشید. درباره اعمال این افراد و احساسات خودتان تامل نموده و فردی متفکر باشید. 

منبع: psychologytoday

از
6
رای