تبدیل شدن به رئیسی برتر و مدیری کارآمد با رعایت 21 نکته مدیریتی

تبدیل شدن به رئیسی برتر و مدیری کارآمد با رعایت 21 نکته مدیریتی تبدیل شدن به یک رئیس برتر شاید شرایط خوبی را برای زندگی شما فراهم کند، اما اصلا کار ساده ایی نیست، برای اینکه یک مدیر کارآمد باشید باید مهارت هایی را فرابگیرید.

نکات مدیریتی چیست؟ در نهایت شما تنها تجارت خود را آغاز می کنید و خود را مؤسس و بنیانگذار می نامید. رئیس خودتان می شوید و همچنین از افرادی برای اجرای اوامر و رشد کسب و کار خود کمک می گیرید. و حسی شگفت انگیز از داشتن ریاست به شما دست می دهد. در نتیجه شما رهبر، کارفرما، و مبدل به فردی میشوید که حقوق سایر افراد را پرداخت می‌کند و به اقتصاد محلی کمک میکنید. چه شما کارفرمایی در شرکت خود باشید یا به عنوان یک مدیر، سازمانی خاصی را توسعه دهید، یادگیری مداوم در نحوه ی تبدیل شدن به یک مدیر برتر همیشه یک ایده ی خوب بوده است. اگر بازاریابی در تجارت به رشد فروش و مدیریت منابع انسانی کمک می کند، از طرف دیگر به تولید مطمئن و موثر و کارآمد نیز کمک خواهد کرد.
بدون نیروی کار با انگیزه و ماهر که به تولید محصولات با کیفیت بالا در شرکت کمک میکند، امکان ندارد فروش شما بدون توجه به اینکه بازاریابی شما چه میزان مؤثر است، رشد کند. از این جهت، لازم است شما نحوه‌ی هدایت و مدیریت افراد و نکات مدیریتی را بطور مؤثر فراگیرید.

چگونه یک مدیر موفق شویم

نکات مدیریتی برای اینکه به یک رئیس برتر تبدیل شویم


1. به وعده‌های خود عمل کنید

رابطه میان کارفرما و کارکنان باید بر اساس اطمینان و صداقت باشد. از این جهت، اگر شما خواهان این هستید که کارکنان شما با شما صادق باشند در کلامتان صادق باشید و به وعده‌های خود عمل کنید. آیا شما به کارکنان خود قول رفتن به ساحل را داده اید؟ این کار را عملی کنید و دل آنها را نشکنید.

2. برای اینکه رئیس بهتری باشید باید شفاف باشید

نیازی نیست که شما مشکلات شرکت تان را از کارکنان خود پنهان کنید. اگر شما با کارکنان خود صادق باشید، شما به آنها این اجازه را داده اید که درباره ی مشکلات سازمان آگاهی داشته باشند و از آنها درخواست کمک کنید. آنها بخشی از شرکت اند ،اینطور نیست؟ از کارکنان خود بپرسید چه چیزی به آنها کمک میکند تا اطمینان خاطر خود را به آنها نشان دهید. این مورد ارزشمندی و انگیزه آنها را برای سخت کارکردن افزایش می‌دهد.


3. زمان کافی برای آنها صرف کنید

در هر رابطه ای، حفظ درست زمان ضروری می‌باشد. با صرف زمان کافی برای آنها رابطه ی میان کارفرما و کارکنان را ارتقاء ببخشید. با انجام آماده‌سازی (مربیگری) شخصی، صرف ناهار و شام با آنها، مشارکت دادن آنها در سایر فعالیت های پربار، روابط شما را با آنها استحکام می‌بخشد.


4. به آنها احترام بگذارید

کارکنان یا کارمندان شما تنها کارگران شما نیستند، بلکه آنها نیز منابع مهم شرکت شما محسوب میشوند. بدون آنها، تجارت شما بازده کم و یا حتی صفری دارد و بدون درآمدزایی، سودی هم وجود نخواهد داشت. بنابراین با آنها بصورت محترمانه، با افتخار و با حفظ غرور و عزت رفتار کنید. هرگز با آنها همانند کالای مصرفی شرکتتان برخورد نکنید، بلکه به آنها بصورت دارایی های باارزش شرکت نگاه کنید.


5. برای تبدیل شدن به یک رئیس برتر، یک الگو باشید

یک رهبر بزرگ زمانی یک پیرو بزرگ بوده است. اگر شما میخواهید که رئیس یا مدیر برتری باشید، به کارکنان خود نحوه‌ی اجرای کارها را نشان دهید. اگر شما از آنها بخواهید که به هدف خودشان دست پیدا کنند در واقع به هدف های خود شما رسیده‌اند. اگر شما مایلید که آنها محیط کار خود را همیشه تمیز نگه دارند، همیشه محیط کار خود را تمیز کنید و یا اگر دوست دارید همیشه سروقت در محل کار حاضر باشند، خود شما هم همیشه وقت شناس باشید. به عبارت دیگر، با اعمالتان آنها را راهنمایی کنید.


6. برای یک رئیس برتر شدن اول باید شنونده باشید 

طبق معمول رؤسا سخنگوهای خوبی هستند و به ندرت برای آنها اتفاق می‌افتد که شنونده ی خوبی هم باشند. با دادن فرصت سخنرانی کردن و شنیده شدن به کارکنان خود تبدیل به یک رئیس فوق‌العاده ای شوید. با این کار باعث افزایش مهارت های ارتباطی در کارکنان خواهید شد و اعتماد به نفس شان افزایش می‌یابد و نیز دانش ، آگاهی و درک اعضای گروه در آنها بهبود خواهد یافت و به شما در تنظیم بهتر تصمیم گیری های مدیریتی کمک شایانی خواهند کرد.


7. از کارکنان خود قدردانی کنید

یک حساب اعتباری برای آنها نباشید اما اعتباراتی که به آنها مربوط میشود را به آنها اعطا کنید. به کارگران تان برای انجام اموری به نحو احسن، پاداشی درخور در نظر بگیرید. هر چند که برای زمان و کاری که انجام میدهند هزینه ای در نظر گرفته میشود ولی هنوز هم چیزهای باارزشی وجود دارد که شما نمیتوانید آنها را با جنبه ی مالی جبران کنید و این موارد غیر قابل مشاهده شامل صداقت، وفاداری و ایمان است.


8. پاسخگو باشید

سرزنشگر نباشید. شما به عنوان رئیس یا رأس شرکت یا سازمان خود باید به این مورد پی برده باشید که مسئولیت بزرگی بر دوش شماست. شما میتوانید یک کارمند مسئول را به کار بگیرید یا برای اشتباهاتی که آنها مرتکب می‌شوند پاسخگو باشید، اما فراموش نکنید که خود شما هم در سرزنش یا بدهکاری سهیم هستید.


9. زندگی کاری متعادل را تشویق کنید

از کارکنان خود بیش از حد کار نکشید. زندگی آنها تنها در شرکت معطوف نیست، آنها نیز صاحب خانواده هایی هستند که باید زمان کافی را با آنها بگذرانند.

روانشناسی مدیر موفق
10. داشتن سلامت جسم 

به آنها اجازه دهید که یک چرت خوب داشته باشند. بگذارید از زمان صرف ناهار و استراحت برای صرف قهوه شان لذت ببرند. ورزش و فعالیت های تناسب اندام را بطور منظم انجام دهید. تشویق کارکنان به داشتن سلامت جسمی و روحی و شیوه ی زندگی نه تنها به نفع آنهاست بلکه نیز باعث بهره روی شرکت شما هم میشود.


11. بخشنده باشید

اگر شما میخواهید که کارکنان شما بهترین عملکرد را داشته باشند یا بیش از آنچه که به آنها حقوق می‌پردازید برای شما کار کنند، سخاوتمند باشید. سخاوت، ایجاد سخاوتمندی و گشایش ایجاد می‌کند. بنابراین زیاد خسیس نباشید. به کارکنان خود دستمزد پایین ندهید بلکه به آنها بیش از آن چیزی که سزاوار آنهاست حقوق پرداخت کنید بخصوص اگر تجارت شما پررونق و پرسود باشد. به آنها پاداش و هدایایی بدهید تا آنها هم نیز به شما زمان، مراقبت و احتیاط، و تلاش بیشتری برای رشد کسب و کار هدیه دهند.


12. مشوق نظم باشید

زیادی مهربان بودن هم باعث نمی‌شود که شما رئیس برتری شوید و تنها باعث ایجاد سوءاستفاده و بی نظمی در کارکنان می‌شود. بدون نظم هیچ پیشرفتی میسر نخواهد شد و به همین دلیل شما باید قوانین و خط مشی هایی در شرکتتان وضع کنید و بطور سخت گیرانه ای آنها را اجرا کنید. اگر کارکنان شما مستحق تنبیه یا توبیخ بودند در اجرای آن تعلل نکنید. به خاطر بسپارید که یک رهبر بزرگ نه تنها یک قلب رئوف دارد بلکه نیز دارای شخصیت مقید نیز هست.


13. آنها را به چالش بکشید ‌

کارکنان خود را با کارهای روزمره و بدون چالش دچار کسالت نکنید. در عوض، به آنها نحوه ی خروج از منطقه ی راحت را یاد بدهید تا محدودیت های خود را کنار بزنند و به آنها کمک میکند تا به رشد حرفه ای و شخصی دست پیدا کنند. به آنها وظایف چالش برانگیز بسپارید و اعتماد کنید.


14. نگرش خود را با آنها در میان بگذارید

با الهام بخشی و انگیزه دادن به کارکنان خود به آنها جهت دهید مقصد را به آنها نشان دهید. درباره ی ماموریت و نگرش شرکت با آنها صحبت کنید. در آنها این حس را ایجاد کنید که بخشی از اهداف و رویاهای شرکت اند.


15. واقع گرا باشید

نحوه ی نبرد خود را انتخاب کنید. یک رهبر عاقل به جنگی که امکان پیروزی در آن وجود ندارد، وارد نخواهد شد. علاوه بر این، یک رهبر خوب نباید اهداف و مقاصد غیر واقع گرایانه ایجاد کند. اگر شما خدماتی را به مشتریان ارائه میدهد به آنها وعده های ندهید که فضای کاری شما امکان میسر کردن آن را ندارد و در غیر اینصورت افراد و تجارت خود را به مخاطره انداخته اید.


16. احساس خوب خود را نشان دهید ‌

یک لبخند ملیح یا احوالپرسی مثبت میتواند روز خوبی را برای آنها رقم بزند و به آنها الهام کند که سخت‌تر کار کنند. البته، شما میتوانید این کار را در صورتی انجام دهید که در هنر حفظ آرامش در هر موقعیتی مهارت داشته باشید.


17. مشوق خودیابی باشید

کتابهایی با موضوعات توسعه ی نفس یا خودیابی برای کارکنان خود خریداری کنید. برای آنها مبلغی برای تعطیلات سفر و کشف خود درونی شان فراهم کنید.


18. مستقل بودن را تشویق کنید

به کارکنان خود نحوه‌ی تصمیم گیری درباره ی خودشان را آموزش دهید. به آنها نحوه ی ابتکار عمل را یاد دهید. نه تنها به آنها کمک میکند تا از خودپیروی (استقلال درونی) خود لذت ببرند، بلکه همچنین به شما کمک میکند تا بتوانید سایر تصمیم گیری ها را به آنها محول کنید تا در زمان صرفه جویی کنید و این اجازه را به شما میدهد تا در مورد سایر امور مهم سازمان خود تمرکز کنید.


19. نشان دهید که مراقب هستید

محل کاری راحت و ایمن برای کارکنان تان ایجاد کنید. در زمان بیماری از آنها عیادت کنید. زمانی که دچار مشکلات خانوادگی و شخصی می‌شوند اگر میتوانید به آنها کمک کنید احوال آنها را جویا شوید. یک رئیس خوب قهرمانی برای کارکنانش نیز هست.


20. خودتان هم آموزش ببینید

یادگیری و آموزش تنها مختص کارکنان نیست بلکه رئیس ها و مدیران را نیز در بر میگیرد. یادگیری مهارت های مدیریتی و رهبری به روز را متوقف نکنید. کتاب های بیشتری مطالعه کنید یا آموزش هایی را فرا بگیرید که به شما کمک کند تا مهارت های رهبری خود را افزایش دهید.

ویژگی اخلاقی مدیر موفق


21. بهترین کارکنان را استخدام کنید

در نهایت برای رئیس برتری بودن، شما تنها نباید در برنامه ریزی، سازماندهی و هدایت عالی عمل کنید بلکه شما باید در انتخاب کارکنان هم بهترین عملکرد را داشته باشید. یک مدیر برتر از نحوه ی انتخاب و بکارگیری بهترین کارکنان در شرکت خویش آگاهی دارد. بنابراین افراد را صرف پرکردن سمت های خالی در شرکت خود استخدام نمیکند، بلکه افرادی را که در تجارت و رشد تمام گروه کمک خواهند کرد را استخدام خواهد کرد.


افکار نهایی

برای رئیس برتر بودن میزان زیادی صبر، سعی و کوشش، خودداری و حتی همدردی را می طلبد و نیز شامل تمرین و یادگیری مستمر نیز می‌باشد. این امکان وجود دارد که با بسیاری از انتظارات محقق نشده روبرو شوید زیرا واقعیت این است که افراد خیلی سخت مسئولیت کار خود را به گردن میگیرند. اگر چه، شما تا زمانی که صادقانه رهبری کنید و در ابتدا توانایی مدیریت خودتان را داشته باشید، شانس بهتری را خواهید داشت تا یک رئیس مؤثر و کارآمد باشید.
این را به خاطر داشته باشید که تا شما نتوانید بر خودتان ریاست کنید نمیتوانید رئیس دیگران باشید.

از
2
رای