طرز تهیه آش هالاو [آبگوشت غوره] ترش و خوشمزه کردستان و سنندج

طرز تهیه آش هالاو [آبگوشت غوره] ترش و خوشمزه کردستان و سنندج آش هالاو یک غذای محلی سنندجی، ترش و خوشمزه است که با غوره، حبوبات و گوشت تهیه می شود و به آش غوره یا آبگوشت غوره هم معروف است. طرز تهیه آش هالاو کردستان در سلام دنیا ببینید.

آش هالاو غذای محلی و یک نوع آبگوشت کردستان است که معمولا در فصل های سرد سال طبخ می شود. غذاهای محلی کردستان به خوشمزگی زبان شیرین کردی است. البته شاید کمتر درباره غذاهای این استان تاریخی شنیده باشید، غذاهایی خاص با طعمی ناب که از مواد غذایی طبیعی این استان کوهستانی درست می شوند و عطر و طعم دیگری دارند و مواد اصلی این آش غوره، برنج، گوشت و سبزیجات معطر می باشد. امروز در سلام دنیا طرز تهیه آش هالاو محلی سنندجی را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آش هالاو [آبگوشت غوره] خوشمزه و ترش سنندجی با غوره و بادمجان

نخود و لوبیا سفید120 گرم
گوشت قرمز300 گرم
سبزی معطر350 گرم
پیاز بزرگ1 عدد
بادمجان2 عدد
سیب زمینی کوچک4 عدد
بلغور یا برنج نیم دانه2 قاشق غذا خوری
غوره یا آبغوره1 لیوان
نمک و زردچوبه و فلفل سیاهبه مقدار لازم
نعنا داغجهت تزئین

دستور پخت آش هالاو [آبگوشت غوره] خوشمزه و ترش سنندجی با غوره و بادمجان

1

طرز تهیه آش هالاو یا آبگوشت غوره کردستان

نخود و لوبیا سفید را به نسبت مساوی پاک کنید و بعد از شستن داخل یک ظرف به همراه کمی آب بریزید و به مدت 24 ساعت خیس کنید. برنج ترجیحا نیم دانه را هم بعد از شستن به مدت دو ساعت با مقداری آب خیس کنید.

2

مرحله دوم: خرد کردن پیاز و گوشت

پیاز بزرگ را پوست بگیرید و بعد از شستن به صورت نگینی خرد کنید. گوشت را روی سطح کار قرار دهید و در اندازه دلخواه خرد کنید و بشویید، سپس داخل آبکش بریزید تا آب اضافی گوشت خارج شود.

طرز تهیه آش هالاو سنندجی
3

مرحله سوم: تفت دادن پیاز با گوشت و ادویه

پیاز را در کمی روغن تفت دهید تا سبک شود، سپس تکه های گوشت را به همراه کمی زردچوبه و فلفل سیاه به گوشت اضافه و حسابی تفت دهید. حبوبات خیس خورده را به پیاز و گوشت اضافه و مقداری آب روی مواد بریزید و بعد از جوشیدن آب حرارت را کم کنید تا مواد به خوبی بپزند.

4

مرحله چهارم: سرخ کردن بادمجان

در این فاصله بادمجان ها را پوست بگیرید و به صورت ورقه ای برش دهید، بعد 2 ساعت در مخلوط آب و نمک قرار دهید تا تلخی بادمجان ها گرفته شود، سپس آبکش و در روغن داغ سرخ کنید.

5

مرحله پنجم: پخت غوره

غوره را بعد از دان کردن و شستن به همراه 1 لیوان آب روی حرارت قرار دهید تا پخته و کمی نرم شود. سپس با گوشتکوب غوره ها را کاملا له کنید.

6

مرحله ششم: خرد کردن سبزیجات و سیب زمینی

سبزی را پاک کنید و با آب تمیز بشویید و داخل آبکش بریزید، بعد سبزی را روی سطح کار به اندازه دلخواه خرد کنید. پوست سیب زمینی را هم بگیرید و سیب زمینی ها را تمیز بشویید.

7

مرحله هفتم: اضافه کردن بقیه مواد

40 دقیقه آخر پخت گوشت، برنج، سبزی و غوره له شده را به همراه سیب زمینی ها به مواد گوشتی اضافه کنید و اجازه دهید آش جا بیفتد و پخته شود.

8

مرحله نهایی: پخت نهایی آش غوره ترش کردستان

15 دقیقه آخر پخت آش، نمک را اندازه و بادمجان های سرخ شده را روی آش بچینید و درب قابلمه را بگذارید تا کاملا بپزد و با نعنا داغ تزئین و نوش جان کنید.

طرز تهیه آش هالاو غوره

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه آبگوشت غوره، آش محلی سنندج

  • بعضی بادمجان را سرخ نمی کنند و درسته با پوست داخل آش میریزند تا پخته شود.
  • غوره را می توانید بعد از له کردن از صافی عبور دهید و آب غوره را به آش اضافه کنید.
  • قرار دادن بادمجان در آب و نمک باعث می شود بادمجان ها در زمان پخت روغن کمتری مصرف کنند.
  • این آش در اصل با غوره درست می شود، اما اگر فصل آن نیست و غوره ندارید از آبغوره استفاده کنید.

همچنین ببینید:

طرز تهیه آبگوشت بزباش خوشمزه و مجلسی همدانی مرحله به مرحله

طرز تهیه آش قلیه گیلانی ساده و خوشمزه با گوشت قلقلی به روش محلیاز
1
رای