طرز تهیه آش شله قلمکار خوشمزه و مجلسی خانگی مرحله به مرحله

طرز تهیه آش شله قلمکار خوشمزه و مجلسی خانگی مرحله به مرحله آش شله قلمکار یکی از خوشمزه ترین آش های ایرانی است که هم برای نذری و هم در ماه مبارک رمضان پخته می شود. دستور پخت و طرز تهیه آش شله قلمکار خوشمزه و مجلسی به روش سنتی را در سلام دنیا مشاهده کنید.

آش شله قلمکار یکی از قدیمی ترین و پر طرفدار ترین آش های ایرانی است که برای اولین بار با آدابی خاص به دستور ناصرالدین شاه در شیراز طبخ شد. آش شله قلمکار، متشکل از پروتئین گیاهی، حیوانی و سبزیجات است که نیاز بدن را در یک وعده کامل غذایی تامین می کند. این آش مقوی و خوشمزه که در جای جای ایران با کمی تفاوت پخته می شود، یکی از خوراک های مخصوص ماه مبارک رمضان است. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه آش شله قلمکار را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای آش شله قلمکار

گوشت گوساله500 گرم
سبزی آش خرد شده500 گرم
نخود1 پیمانه
عدس1 پیمانه
برنج نیم دانه1/2 پیمانه
گندم1/2 پیمانه
لوبیا چیتی1/2 پیمانه
پیاز4 عدد
سیر2 حبه
سیر داغبه میزان لازم
پیاز داغبه میزان لازم
نعنا داغبه میزان لازم
نمک، فلفل، زرد چوبهبه میزان لازم

دستور پخت آش شله قلمکار

1

طرز تهیه آش شله قلمکار اصل

حبوبات را بنا به زمان پختشان شسته و داخل کاسه ای می ریزیم و از 24 ساعت قبل از پخت آش با آب خیس کرده و در این زمان چندین بار آب آن را عوض می کنیم.

طرز تهیه آش شله قلمکار اصل خوشمزه
2

مرحله دوم: پخت گوشت

گوشت را داخل قابلمه مناسبی ریخته و به همراه سیر و یک عدد پیاز خلالی شده به آن می افزاییم به همراه کمی فلفل، زردچوبه و آب اجازه می دهیم تا کاملا پخته شود.

3

مرحله سوم: پخت حبوبات آش

ابتدا نخود را به همراه چند قاشق پیاز داغ و 8 لیوان آب روی حرارت گذاشته اجازه دهید تا کاملا پخته شود. نخود که نیم پز شد، لوبیا چیتی را افزوده و اجازه دهید تا لوبیا هم پخته شود، اواسط پخت لوبیا عدس را بیفزایید در نهایت کلیه حبوبات به خوبی پخته و نرم شوند.

4

مرحله چهارم: پخت گندم

گندم را به همراه 4 لیوان آب روی حرارت قرار می دهیم تا بپزد. پخت گندم که کامل شد، برنج را افزوده و اجازه می دهیم تا کاملا پخته شود.

طرز درست کردن آش شله قلمکار مثل نذری
5

مرحله پنجم: مخلوط کردن کلیه مواد

داخل قابلمه بزرگی آب گوشت پخته شده را ریخته حالا به ترتیب سبزی، حبوبات پخته شده را به همراه گندم و برنج افزوده و اگر میزان آب آش کم بود کمی آب افزوده زیرا تا زمان جا افتادن آش دوباره تبخیر می شود.

6

مرحله ششم: افزودن گوشت

حالا گوشت پخته شده را با دست ریش ریش کرده مقدار کمی برای تزئین گذاشته و باقی مانده را به همراه 5 قاشق غذاخوری پیاز داغ داخل آش می ریزیم. این آش شله قلمکار از این مرحله به بعد باید به مدت 2 تا 3 ساعت روی حرارت بماند تا کلا جا افتاده شود بهتر است در این زمان مدام هم زده شود تا نرم و کشدار شود.

7

مرحله آخر: سرو آش شله قلمکار

آش شله قلمکار جا افتاده را در ظرف زیبایی ریخته و با نعنا داغ، سیر داغ، پیاز داغ، کشک و گوشت ریش شده تزئین کرده و نوش جان کنید.

طرز تهیه آش شله قلمکار خانگی به روش سنتی
 

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه آش شله قلمکار

  • سبزی این آش متشکل از مرزه، ریحان، گشنیز، جعفری و نعنا به میزان مساوی از هر کدام را با هم مخلوط کرده و خرد می کنیم.
  • نکته مهم در پخت این آش هم زدن در مرحله دوم پخت می باشد. که همه مواد تقریبا له می شوند.
  • این آش را 6 ساعته می توان پخت ولی وقتی این آش را برای نذری طبخ می کنند آش به اندازه 3 اذان باید روی حرارت باشد.

راز خوشمزگی آش شله قلمکار

  • آب آش را از عصاره قلم یا ماهیچه تامین کنید.
  • از پیاز داغ زیادی در آش استفاده کنید.از
119
رای