طرز تهیه آش یارمه [آش چریش] خوشمزه با بلغور گندم به سبک بجنورد

طرز تهیه آش یارمه [آش چریش] خوشمزه با بلغور گندم به سبک بجنورد آش یارمه یا آش چریش، یک آش محلی است که اصل آن برای شهر بجنورد و شیران خراسان است ولی در شهرهای دیگر مانند قزوین با بلغور گندم، نخود سبزی چریش با دستوری ساده تهیه میشود

آش یارمه یا آرش چریش یک آش ساده و خیلی خوشمزه می باشد که با سبزی بهاری و محلی چریش درست می شود. این آش بیشتر در شهر بجنورد طبخ می گردد و به جای سبزی چریش در آن، می توانید از تره کوهی یا اسفناج استفاده کنید. آش یارمه با موادی مانند بلغور گندم، نخود، نعنا خشک درست می شود و به دلیل وجود گندم، یک آش مقوی و لذیذ است. این آش از جمله غذاهای محلی است که از قدیم در نوروز و از سوی خانواده ها طبخ می شده است و طرفداران خود را دارد. امروز در سلام دنیا طرز تهیه آش یارمه گندم بجنورد را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آش یارمه گندم ساده و خوشمزه به سبک محلی بجنورد خراسان

بلغور گندم1 لیوان
نخودنصف لیوان
لوبیا سفیدنصف لیوان
چریش یا اسفناج1 کیلوگرم
پیاز درشت2 عدد
نعنا خشکبه مقدار لازم

دستور پخت آش یارمه گندم ساده و خوشمزه به سبک محلی بجنورد خراسان

1

طرز تهیه آش یارمه بجنورد با بلغور گندم خوشمزه و لعاب دار

نخود و لوبیا را داخل سینی بریزید و پاک کنید تا سنگریزه داخل آن نباشد. بعد آن ها را تمیز با آب بشویید و داخل ظرف های جداگانه از شب قبل خیس کنید. بلغور گندم را هم بعد از پاک کردن و شستن به مدت حداقل 10 ساعت خیس کنید.

2

مرحله دوم: پخت حبوبات و بلغور

آب بلغور و حبوبات را بعد از خیس خوردن خالی کنید. قابلمه بزرگ و مناسبی را آماده کنید و بلغور گندم را به همراه مقداری آب داخل قابلمه بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا آب به جوش بیاید. زمانی که آب جوشید، حرارت را کم کنید و اجازه دهید بلغور به مدت چند ساعت آرام آرام پخته شود. نخود و لوبیا را هم در قابلمه های جداگانه بریزید و روی حرارت قرار دهید و صبر کنید تا آن ها هم پخته شوند.

طرز تهیه آش یارمه گندم بجنورد با بلغور گندم
3

مرحله سوم: خرد کردن سبزی چریش

چریش یا ساقه های اسفناج را تمیز و پاک کنید، سبزی را با آب سرد به خوبی بشویید و داخل آبکش بریزید تا آب آن کاملا کشیده شود. تخته آشپزخانه را آماده و سبزی را روی تخته خرد کنید و کنار بگذارید.

4

مرحله چهارم: ریختن نخود و لوبیا داخل بلغور

نخود و لوبیا را بعد از پختن به بلغور گندم اضافه کنید و زمان دهید تا نخود و لوبیا به همراه بلغور پخته و لعاب دار شوند.

5

مرحله پنجم: تفت دان پیاز

2 عدد پیاز درشت را پوست بگیرید و با آب بشویید. سپس پیاز را به صورت خلالی یا نگینی خرد کنید. ماهیتابه ای را روی حرارت قرار دهید و پیاز را داخل روغن داغ تفت دهید. بعد از کمی تفت دادن مقداری زردچوبه به پیاز اضافه و صبر کنید تا پیاز به همراه زردچوبه تفت بخورد و طلایی شود. مقداری از پیاز داغ را برای تزئین داخل ظرفی بریزید و کنار بگذارید. می توانید مقداری نعنا خشک را هم با پیاز تفت دهید و داخل آش بریزید.

6

مرحله ششم: ریختن پیاز و سبزی داخل آش

پیاز را بعد از تفت دادن به همراه کمی فلفل داخل آش بریزید و مخلوط کنید. در ادامه سبزی خرد شده را اضافه کنید و اجازه دهید سبزی پخته و آش لعابدار شود. در نهایت داخل ظرف بریزید و با پیاز داغ تزئین کنید.

طرز تهیه آش چریش بجنورد

نکات کلیدی و مهم طرز تهیه آش یارمه بجنورد

  • از پیاز داغ فراوان داغ آش استفاده کنید که طعم آش را خوشمزه تر می کند.
  • کمی آب قلم هم می توانید داخل آش یارمه بریزید.
  • این آش معمولا به صورت تند و تیز طبخ و سرو می شود.

همچنین ببینید:

طرز تهیه آش بی بی سه شنبه خوشمزه و مجلسی اراکی

طرز تهیه آش برگ چغندر اصفهان مجلسی و خوشمزه با رشته و ماش

از
15
رای