طرز تهیه استانبولی پلو [دمی گوجه] مجلسی با مرغ و سیب زمینی

طرز تهیه استانبولی پلو [دمی گوجه] مجلسی با مرغ و سیب زمینی استانبولی پلو یا دمی گوجه یک غذای ساده و خوشمزه ایرانی است که به سادگی می توان تنها با برنج و گوجه به روش سنتی درست کنید. در اینجا می توانید آموزش دستور پخت و طرز تهیه استانبولی پلو خوشمزه را مشاهده کنید.

استانبولی پلو یا دمی گوجه یک غذای ایرانی خوشمزه ، ساده و پرفایده است که اغلب افراد علاقه مند به این غذا هستند. استانبولی را به روش سنتی فقط با دو ترکیب برنج و گوجه طبخ می کنند و برای اینکه مواد غذایی کامل تری داشته باشند. گاها با کوفته ریزه و یا مرغ سرو می کنند. گوجه که عنصر اصلی این غذا است داری خواص غذایی بالا می باشد این غذا می تواند وعده کامل برای کودکان نیز باشد. در بخش آشپزی از وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه استانبولی پلو را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای استانبولی پلو [دمی گوجه]

برنج4 پیمانه
سینه مرغ200 گرم
سیب زمینی3 عدد
پیاز1 عدد
گوجه4 عدد
عصاره گوشت1 عدد
رب گوجه2 قاشق غذاخوری
زعفران1 قاشق غذا خوری
روغن، نمک، زردچوبه و فلفلبه میزان لازم

دستور پخت استانبولی پلو [دمی گوجه]

1

طرز تهیه استانبولی پلو (دمی گوجه) با مرغ

ابتدا برنج را شسته و با نمک به مدت یک ساعت خیس کنید. (به اندازه برنج دمی آب اضافه کنید.)

2

آماده کردن مواد استانبولی

حالا گوجه ها را پوست کنده و با گوشت کوب برقی پوره کنید. پیاز را به شکل نگینی ریز خرد کنید. سیب زمینی ها را پوست کنده به اندازه کف قابلمه ورقه و بقیه را نگینی کنید. سینه مرغ را هم به شکل نگینی برش دهید.

طرز پخت استانبولی پلو با مرغ
3

مرحله سوم پخت استانبولی

در این مرحله، داخل قابلمه مناسبی روغن ریخته و پیاز و مرغ را تفت می دهیم تا کاملا طلایی شوند؛ سپس نمک، فلفل، زردچوبه، عصاره گوشت و رب را افزوده کاملا تفت می دهیم. در نهایت گوجه پوره شده و سیب زمینی نگینی را اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا سس کاملا غلیظ شده و به روغن بیفتد.

4

مرحله چهارم استانبولی

حالا برنج را روی حرارت گذاشته و اجازه می دهیم تا آب آن خشک شود و در نهایت سس آماده شده و زعفران را به برنج اضافه کنید و به آرامی طوری که برنج له نشود مخلوط کنید.

5

مرحله پنجم استانبولی

داخل قابلمه مناسبی روغن ریخته، کمی کنجد می ریزیم و سیب زمینی ها را ورقه کرده و ته قابلمه می چینیم حالا مخلوط برنج که آب آن کشیده شده را روی سیب زمینی ها ریخته و دم کنی گذاشته و اجازه می دهیم تا کاملا برنج دم بکشید. زمانی که برنج دم شده، روی برنج روغن داغ ریخته و در ظرف مناسب می کشیم در کنار سالاد شیرازی سرو می کنیم.

طرز تهیه دمی گوجه خوشمزه

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه استانبولی با مرغ و سیب زمینی به سبک رستورانی

  • استفاده از گوجه گوشتی و کمی ترش مزه در تهیه استانبولی پلو، بسیار مهم است.
  • برای داشتن استانبولی خوشمزه و مجلسی، از کره یا روغن محلی استفاده کنید.
  • در صورت امکان از سیب زمینی زرد استفاده کنید.
  • اگر 1/3 از مقدار برنج را از برنج دودی استفاده کنید ترکیب بسیار جذابی بدست خواهد آمد. 
  • با اینکه استفاده از برنج ایرانی کمی دشوار است ولی استانبولی دمی با برنج ایرانی بسیار خوشمزه تر می شود. می توانید با آب کمتر برنج را بپزید تا استانبولی دان تری داشته باشید.
از
19
رای