طرز تهیه کوفته تبریزی اصل خوشمزه و مجلسی برای 6 نفر به سبک اصیل

طرز تهیه کوفته تبریزی اصل خوشمزه و مجلسی برای 6 نفر به سبک اصیل کوفته تبریزی یکی از غذاهای خوشمزه و معروف ایرانی است که در کنار نان سبوس دار یک غذای مناسب برای وزن گیری کودکان شما به شمار می رود. در ادامه می توانید آموزش دستور پخت و طرز تهیه کوفته تبریزی اصل را مشاهده کنید.

کوفته تبریزی غذای سالم و مفید است که اصالت آذربایجانی دارد. کوفته تشکیل شده از گروه های غذایی مفید مثل: فیبر، سبزیجات، پروتئین گیاهی و حیوانی که یک غذای اصلی را می تواند تشکیل دهد. برای تهیه کوفته تبریزی در قدیم گوشت را داخل هاون بزرگی ریخته و می کوبیدند تا به حالت گوشت چرخ کرده در آید البته با چسبندگی بالا و این امر باعث می شده تا کوفته وا نرود. در بخش آشپزی وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه کوفته تبریزی اصل و خوشمزه را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای کوفته تبریزی

گوشت300 گرم
برنج5 قاشق غذا خوری
لپه4 قاشق غذا خوری
تخم مرغ1 عدد
پیاز2 عدد
سبزی معطر2 قاشق غذاخوری
رب4 قاشق غذا خوری
نمک، فلفل، زردچوبه و روغنبه میزان لازم

دستور پخت کوفته تبریزی

1

طرز تهیه کوفته تبریزی اصل

برنج و لپه را بعد از اندازه گیری شسته و نیم پز می کنیم. و بعد از پخته شدن آن را کمی می کوبیم یا به اندازه چند پالس در غذا ساز می ریزیم.

طرز تهیه کوفته تبریزی مجلسی و خوشمزه اصیل
2

آماده کردن سبزیجات کوفته تبریزي

1 عدد پیاز را پوست گرفته و رنده ریز کنید و سپس آب آن را جدا کرده آماده بگذارید. سبزی ها را طبق فرمول گفته شده در نکته ها آماده می کنیم (از سبزی خشک استفاده می کنیم)

3

آماده سازی سس کوفته

پیاز را پوست گرفته خلالی برش می دهیم سپس داخل قابلمه که برای پخت کوفته در نظر گرفته ایم، ریخته و با روغن سرخ می کنیم کمی به آن زردچوبه، نمک و فلفل می زنیم. سپس رب را اضافه کرده سرخ می کنیم و حدود یک لیتر آب به آن می افزاییم و اجازه می دهیم تا به جوش آید و قل قل ریز بزند و آماده اضافه کردن کوفته می شود.

4

طرز تهیه کوفته تبریزی شکم پر

گوشت را سه مرتبه چرخ می کنیم حالا به ترتیب پیاز، ادویه ، سبزی، تخم مرغ، برنج و لپه را اضافه می کنیم کل مواد را ورز می دهیم تا به خورد هم بروند و بافت چسبناکی به وجود آید حالا از مواد کوفته به اندازه یک پرتقال برداشته و از مواد میانی به دلخواه وسط آن می گذاریم و بعد کوفته را جمع کرده حسابی بین دو دست به آن فشار می آوریم تا هوا و حفره ای بین آن نماند تا ایجاد ترک کند. حالا کوفته ها را آهسته داخل سس در حال جوش می گذاریم و با ملاقه آرام آرام روی کوفته سس می ریزیم و اجازه می دهیم کوفته بپزد و سس غلیظ تر شود. مقدار آب داخل کوفته کاملا سلیقه ای است که بخواهید آن را تریت کنید یا نه بعد از آماده شدن آن را داخل ظرف مناسب ریخته در کنار نان سنگک و سبزی خوردن سرو نمایید.

طرز تهیه کوفته تبریزی اصل

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه کوفته تبریزی اصیل مجلسی و خوشمزه

  • سبزی استفاده شده در کوفته عبارتند از : مرزه، ترخون، نعنا، گشنیز، جعفری و مقدار بسیار کم از شوید.
  • مواد میانی کاملا سلیقه ای است و چیزی که دسترس دارید عبارتند از: گردو، پیاز داغ، زرشک، آلو و تخم مرغ.
  • اگر از آلو استفاده می کنید باید از قبل چند ساعت آن را در آب خیس کنید.
  •  بعد از گذاشتن کوفته در سس تا 15 دقیقه به آن دست نزنید چون ممکن است باعث ترک خوردن آن شود.
  • سس باید در حال جوش ملایم باشد تا کوفته ها را به آن اضافه کنید.
  • آب پیاز را حتما باید بگیرید و بعد به گوشت اضافه کنید.
از
46
رای