طرز تهیه عدس پلو مجلسی و خوشمزه با مرغ و کشمش به سبک نذری

طرز تهیه عدس پلو مجلسی و خوشمزه با مرغ و کشمش به سبک نذری عدس پلو این غذای پر خاصیت را در وعده های غذایی خود بگنجانید و با استفاده از آموزش دستور پخت و طرز تهیه عدس پلو مجلسی با مرغ که در ادامه آمده است می توانید برای مراسم مذهبی این غذا را آماده کنید.

عدس پلو یک غذای ایرانی است که در اغلب مراسم مذهبی جایگاه ویژه ای دارد که میتوان آن را در گروه غذا های مجلسی نام برد. این غذا حاوی عدس است که یک پروتئین گیاهی است و دارای خواص زیادی دارد از جمله اینکه حاوی مواد معدنی، اسید فولیک و ویتامین B9 است. منبع غذایی مناسبی برای کودکان و بانوان محصوب می شود. در بخش آشپزی وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه عدس پلو مجلسی را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای عدس پلو

عدس1 پیمانه
برنج3 پیمانه
سینه مرغ1 عدد
پیاز کوچک1 عدد
کشمش100 گرم
کره100 گرم
پیاز داغ3 قاشق غذاخوری
پودر هل و پودر دارچین1 قاشق چایخوری از هر کدام
نمک، فلفل، زعفران، روغنبه میزان لازم

دستور پخت عدس پلو

1

طرز تهیه عدس پلو مجلسی با مرغ

ابتدا عدس را از 24 ساعت قبل از پخت داخل آب خیس می کنیم و آب عدس را 4 یا 5 بار در این زمان عوض می کنیم. سپس عدس را می پزیم طوری که آب آن بعد پخت کامل به خوردش برود.

طرز پخت عدس پلو با مرغ خوشمزه رستورانی
2

آماده سازی مرغ عدس پلو

پیاز را پوست کنده و رنده می کنیم. آن را داخل تابه ای با روغن کاملا تفت می دهیم پیاز که طلایی شد مرغ های نگینی خرد شده را به آن اضافه کرده به همراه نمک، فلفل و زعفران کاملا تفت می دهیم و درب تابه راگذاشته اجازه می دهیم تا کاملا پخته شود. و به روغن بیفتد.

3

طرز پخت عدس پلو مجلسی رستورانی

برنج را بعد از پیمانه کردن شسته و به همراه نمک 1 ساعت خیس می کنیم. قابلمه ای را با آب پر کرده روی حرارت می گذاریم اجازه می دهیم تا جوش بیاید سپس برنج را به آن اضافه می کنیم منتظر می مانیم تا زمانیکه برنج به قل قل بیوفتد و دانه های برنج روی آب بیایند حالا برنج را آبکش می کنیم روی آن آب ولرم می ریزیم و آماده می گذاریم.

4

آماده سازی کشمش

کشمش پاک شده و شسته را داخل یک قاشق کره تفت داده و به آن پودر هل و داچین را اضافه می کنیم.

5

طرز تهیه عدس پلو

داخل قابلمه بزرگی روغن ریخته و کمی زعفران دم شده به آن اضافه می کنیم. حالا ته دیگ مورد نظرمان را می چینیم، سپس ظرف را از لایه های عدس پخته شده و برنج پر می کنیم. در آخر کار کره آب شده و زعفران را روی برنج ریخته و به مدت 45 دقیقه دم میگذاریم. بعد از گذشت این زمان برنج را در ظرف مناسبی ریخته و با مرغ و پیاز داغ و کشمش تزیین می کنیم.

طرز تهیه عدس پلو مجلسی و خوشمزه به روش نذری

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه عدس پلو

  • توجه داشته باشید که در زمان خیس کردن عدس به آن نمک نزنید زیرا باعث دیر پز شدن آن می شود.
  • توجه داشته باشید تا عدس بدون آب باشد تا باعت تیرگی برنج نشود.
  • به جای کشمش می توان از خرما هم استفاده کرد.

راز خوشمزه شدن عدس پلو مجلسی:

  • توجه داشته باشید در قسمت هایی از طبخ که گفته شد از کره استفاده کنید نهایتا بتوانید با روغن جامد جایگزین کنید. (اگر از روغن مایع استفاده کنید برنج شما خشک می شود و بافت نرم خود را از دست می دهد.)
  • کشمش را در حد گرم و چرب شدن حرارت دهید نه بیشتر زیرا باعث خشک شدن آن می شود.
  • می توانید مقدار مرغ را بیشتر کنید.
  • در نهایت کار کنار کشمش خلال بادام و پسته خیس داده در گلاب و تفت خورده هم برای تزیین استفاده کنید.
از
29
رای