طرز تهیه مرصع پلو مجلسی و خیلی خوشمزه با مرغ مرحله به مرحله

طرز تهیه مرصع پلو مجلسی و خیلی خوشمزه با مرغ مرحله به مرحله مرصع به معنای نگین دار است این غذا هم دلیل داشتن مواد اولیه رنگارنگ به پلوی نگین دار معروف است که زینت بخش میزهای پذیرای مجلسی شماست. در ادامه آموزش دستور پخت و طرز تهیه مرصع پلو با مرغ مجلسی آمده است.

مرصع پلو یک غذای اصیل ایرانی است که در دوران صفویه متولد و به شهر قزوین نسبت داده شده و در شهر های مثل خراسان و استان فارس شکل های دیگر این غذا را درست می کنند مرصع پلو ترکیبی از چلوی ایرانی در کنار مرغ و روکشی از موادی مثل زرشک، کشمش، خلال بادام، خلال پسته، قیصی، گردو، پوست مرکبات و برگه زرد آلوی تفت داده در کره می باشد. با توجه به توضیحات متوجه شدید که مرصع پلو یک بمب خاصیت است. در بخش آشپزی وب سایت سلام دنیا قصد داریم تا طرز تهیه مرصع پلو را به شما آموزش دهیم.

مواد لازم برای مرصع پلو با مرغ

برنج4 پیمانه
مرغ4 تکه
کشمش1 پیمانه
خلال بادام و پسته1/2 پیمانه
خلال هویج1/2 پیمانه
مربای پوست پرتقال1/2 پیمانه
پیاز درشت1 عدد
زعفران دم شده1 قاشق چایخوری
نمک، فلفل، زردچوبهبه میزان لازم
روغنبه میزان لازم
عسلبه میزان لازم
گلاببه میزان لازم

دستور پخت مرصع پلو با مرغ

1

طرز تهیه مرصع پلو مجلسی

برنج را به مدت 1 ساعت خیس می کنیم و سپس آبکش می کنیم و می گذاریم تا دم بکشد. انتهای پخت روغن داغ و زعفران روی آن می ریزیم.

2

مرحله دوم تهیه مرصع پلو

پیاز را نگینی کرده با روغن داخل ظرف مناسبی تفت می دهیم سپس تکه های مرغ، زعفران ، نمک، فلفل، زردچوبه را اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا رنگ مرغ تغییر کند یک استکان آب جوش اضافه کرده درب آن را می گذاریم تا پخته و آب آن کشیده شود و یک مرغ زعفرانی مجلسی آماده شود.

طرز تهیه مرصع پلو مجلسی و خوشمزه
3

آماده سازی زرشک و کشمش مرصع پلو

ابتدا زرشک و کشمش را شسته و داخل دو ظرف کوچک جداگانه به همراه روغن و کمی زعفران تفت دهید. و به زرشک 1 قاشق عسل و کمی گلاب بیفزایید.

4

آماده سازی خلال ها

خلال بادام و پسته را با کمی روغن تفت داده و در نهایت کمی گلاب به هر کدام اضافه کنید.

5

آماده سازی خلال مرکبات

خلال مرکبات باید تلخی گیری شوند. هر کدام را که در دسترس داشتید را سه مرتبه داخل آب جوشانده و آبکش کنید. سپس 3 عسل را به همراه کمی زعفران و آن افزوده اجازه می دهیم تا به شکل مربا در بیاید.

6

آماده سازی هویج

هویج را به شکل خلال های نازک برش می دهیم سپس برای 10 دقیقه داخل آب می جوشانیم طوری که شکل خود را کامل حفظ کند. حالا با کمی روغن تفت داده و به آن یک قاشق عسل و کمی زعفران بیفزایید تا شیرین و خوش رنگ شود.

7

مرحله آخر تهیه مرصع پلو

برنج آبکش شده را داخل ظرف مناسبی کشیده و روی آن را با مرغ و تمام مواد آماده سازی شده می پوشانیم و این غذای جذاب و خوشمزه نوش جان.

طرز تهیه مرضع پلو با مرغ مرحله به مرحله

نکات مهم و فوت و فن طرز تهیه مرصع پلو مجلسی با مرغ

  • در صورتی که با ذائقه شما سازگار است در تمام مراحل از کره محلی یا روغن حیوانی اسنفاده کنید.
  • مواد را در مقدار خیلی کمی روغن تفت دهید.
  • این برنج اغلب با مرغ سرو می شود ولی در کنار ماهیچه و زبان هم بسیار لذیذ می باشد.
از
5
رای