طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با گوشت قلقلی خوشمزه و رستورانی

طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با گوشت قلقلی خوشمزه و رستورانی آلبالو پلو، یکی از غذاهای پلویی خوشمزه و محبوب ایرانی به خصوص در شیراز می باشد. آلبالوپلو شیرازی را می توانید با گوشت قلقلی، گوشت چرخ کرده یا مرغ با روشی ساده و با طعم رستورانی تهیه کنید.

آلبالو پلو با گوشت قلقلی یکی از انواع غذاهای بسیار خوشمزه و پر طرفدار می باشد که برای مهمانی ها و دورهمی ها بسیار فوق العاده می باشد و به عنوان یک غذای مجلسی سرو می شود.. طعم آلبالو همراه با پلو بسیار خاص و جذاب می باشد و برای کسانی که از طعم غذاهای شیرین و حتی ترش لذت می برند، پیشنهاد ویژه می باشد. آلبالو پلو غذای سنتی شهر شیراز می باشد و برای تهیه این غذا می توانید، آلبالو را در فصل تابستان خریداری کنید و هسته آلبالو ها را بیرون آورید و داخل فریزر نگهدارید و زمانی که هوس آلبالو پلو کردید، استفاده کنید. امروز قصد داریم طرز تهیه آلبالو پلو را در سلام دنیا به شما آموزش دهیم. با ما همراه باشید.

مواد لازم برای آلبالو پلو با گوشت قلقلی خوشمزه و مجلسی به سبک شیرازی

گوشت چرخ کرده250 گرم
برنج3 پیمانه
آلبالو1 پیمانه
شکر1.2 پیمانه
پیاز1 عدد
نمک، فلفل سیاه و زرد چوبهبه مقدار لازم
روغنبه مقدار لازم
زعفران دم کردهبه مقدار لازم

دستور پخت آلبالو پلو با گوشت قلقلی خوشمزه و مجلسی به سبک شیرازی

1

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت قلقلی به سبک شیرازی

مرحله اول، آماده سازی مواد: ابتدا برنج را داخل آب نمک به مدت 2 ساعت خیس کنید. سپس پیاز را بشورید و پوست بگیرید و با رنده ریز رنده کنید و داخل کاسه بریزید. آلبالو ها را بشورید و هسته آن ها را با دستگاه یا با سر چاقوی تیز خارج کنید. کتری را روشن کنید تا جوش شود. مقداری زعفران را بسایید و روی بخار کتری قرار دهید و سر ظرف را بگذارید تا دم ببرد.

2

مرحله دوم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

داخل کاسه ای که پیاز های رنده شده را ریختید، گوشت چرخ کرده را به همراه نمک، فلفل سیاه و زرد چوبه اضافه کنید و با دست ورز دهید تا فرم بگیرد تا مواد با هم مخلوط شوند. سپس مقداری از آن ها را بردارید و گرد و قلقلی کنید و داخل تابه ای که مقداری روغن ریختید قرار دهید و با حرارت ملایم اجازه دهید تا سرخ شود. همه طرف آن را سرخ کنید. بعد از سرخ شدن زیر شعله را خاموش کنید و گوشت را کنار بگذارید.

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت قلقلی مجلسی
3

مرحله سوم: آماده سازی آلبالو

داخل قابلمه ای آلبالو را با شکر بریزید و روی حرارت ملایم اجازه دهید تا مدت 15 دقیقه پخته شود و جوش بزند. بعد از این مدت آلبالو را از شهد خارج کنید و آن ها را کنار بگذارید.

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت قلقلی
4

مرحله چهارم: آماده سازی برنج

داخل قابلمه مناسب آب بریزید و روی حرارت اجازه دهید تا جوش شود. سپس مقداری نمک را به آب اضافه کنید. سپس آب برنج خیس کرده را خارج کنید و برنج ها را داخل قابلمه بریزید و بگذارید روی حرارت تا پخته شود. بعد از 10 دقیقه یکی از برنج ها را با کمک قاشق بیرون بیاورید و با ناخن وسط برنج را فشار دهید اگر با کمی فشار از وسط نصف شد یعنی برنج شما پخته شده است. برنج را آبکش کنید و مقداری آب سرد روی برنج بریزید تا به هم نچسبد.

5

مرحله پنجم: پخت آلبالو پلو با گوشت قلقلی

داخل قابلمه ای ته دیگ دلخواه قرار دهید. می توانید از سیب زمینی یا برنج و نان استفاده کنید. سپس با کمک کفگیر یک لایه برنج آبکش شده قرار دهید و مقداری آلبالو پخته شده روی برنج سفید بریزید و این کار را تا تمام شدن برنج و مواد ادامه دهید. سپس درب قابلمه بگذارید و مدت 40 دقیقه اجازه دهید تا برنج دم ببرد.

6

مرحله آخر: سرو آلبالو پلو با گوشت قلقلی

بعد از این زمان و دم بردن برنج زیر شعله را خاموش کنید و برنج را روی دیس مناسب سرو کنید و بریزید.مقداری از برنج را به همراه زعفران دم کرده مخلوط کنید و روی برنج بریزید. سپس گوشت های قلقلی را روی برنج و کنار برنج اضافه کنید و تزیین کنید. می توانید با سالاد و سبزی خوردن تازه سرو کنید. نوش جان.

طرز تهیه آلبالو پلو با گوشت چرخ کرده

نکات مهم برای تهیه آلبالو پلو رستورانی با گوشت قلقلی 

  • می توانید گوشت قلقلی را لابه لای برنج همراه با آلبالو مخلوط کنید.
  • اگر دوست دارید آلبالو پلو شما شیرین نباشد مقدار شکر را نصف کنید.
  • می توانید از فیله مرغ به جای گوشت چرخ کرده استفاده کنید.
  • دقت کند که آلبالو ها در هنگام پخت له نشود.

همچنین ببینید:

طرز تهیه آلبالو پلو ساده و خوشمزه و مجلسی با گوشت مرغ

طرز تهیه کیک آلبالو ساده خانگی خوشمزه و مخصوص
 

از
6
رای