اعمال شب و روز اول ماه شعبان + روش خواندن نماز شب اول شعبان

اعمال شب و روز اول ماه شعبان + روش خواندن نماز شب اول شعبان اعمال شب و روز اول ماه شعبان چیست؛ طریقه خواندن نماز شب اول ماه شعبان، اعمال روز اول ماه شعبان، فضیلت روزه گرفتن 3 روز اول ماه شعبان را در سلام دنیا بخوانید.

ماه شعبان از جمله ماه‌های پر فضیلت مسلمانان است که اعمال بسیار زیادی برای آن عنوان شده است. علاوه بر این این ماه مقدمه‌ای برای ورود به ماه میهمانی خدا هم می باشد.یکی از اعمال این ماه اعمال شب و روز اول ماه شعبان است. در ادامه این مطلب سلام دنیا شما را با اعمال شب اول ماه شعبان، طریقه خواندن نماز شب اول ماه شعبان، اعمال روز اول ماه شعبان، روزه 3 روز اول ماه شعبان و فضیلت روز اول ماه شعبان آشنا خواهیم کرد.

اعمال شب اول ماه شعبان چیست

از سید بن طاووس در کتاب «اقبال الأعمال» نماز های زیادی برای شب اول ماه شعبان نقل شده است،یکی از این نمازها، خواندن نماز دوازده رکعتی است.در مورد خواندن این نماز از رسول خدا صلى الله علیه و آله نیز پاداش فراوانى ذکر شده است.


حتما بخوانید: تاریخ دقیق شروع ماه شعبان در تقویم امسال چه روزی است


طریقه خواندن نماز شب اول ماه شعبان

طریقه خواندن نماز شب اول ماه شعبان به این شیوه است:(هر دو رکعت به یک سلام)شش نماز دو رکعتی است که در هر رکعت یک بار سوره «حمد» و پانزده مرتبه «توحید» تلاوت می شود.

طریقه خواندن نماز شب اول ماه شعبان

اعمال روز اول ماه شعبان

یکی از اعمال مهم در روز اول ماه شعبان روزه‌ گرفتن عنوان شده است از امام صادق(علیه‌السلام) نقل شده: هرکس در روز اول شعبان روزه بگیرد، بدون شک بهشت بر او واجب می گردد.

روزه 3 روز اول ماه شعبان

امام صادق علیه‌السلام فرمودند: «هر که در روز اول ماه شعبان روزه بگیرد، بدون تردید بهشت بر او واجب می گردد؛ و اگر دو روز (از ماه شعبان) را روزه بگیرد خداوند مهربان در این دنیا در هر روز و هر شب به او نظر مى‌کند و این نظر لطف خداوند تا به بهشت نیز ادامه پیدا می کند و اگر شخصی سه روز اول ماه شعبان روزه بگیرد از بهشت هر روز خدا را در عرشش زیارت مى‌کند؛ مَنْ صَامَ أَوَّلَ یَوْمٍ مِنْ‏ شَعْبَانَ‏ وَجَبَتْ‏ لَهُ‏ الْجَنَّةُ الْبَتَّةَ وَ مَنْ صَامَ یَوْمَیْنِ نَظَرَ اللَّهُ إِلَیْهِ فِی کُلِّ یَوْمٍ وَ لَیْلَةٍ فِی دَارِ الدُّنْیَا وَ دَاوَمَ نَظَرَهُ إِلَیْهِ فِی الْجَنَّةِ- وَ مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ زَارَهُ اللَّهُ فِی عَرْشِهِ مِنْ جَنَّتِهِ فِی کُلِّ یَوْمٍ. » ( المراقبات، ص177، مفاتیح الجنان؛ فصل دوم . در اعمال ماه شعبان؛ من لا یحضره الفقیه، ج‏2، ص: 92).


حتما بخوانید: بهترین اعمال ماه شعبان کامل برای حاجت


روزه 3 روز اول ماه شعبان

فضیلت روز اول ماه شعبان

همانطور که در قسمت بالا هم اشاره شد هر کس در روز اول ماه شعبان روزه بگیرد بدون شک بهشت بر او واجب می شود. درهای بهشت در روز اول ماه شعبان به امر خداوند باز می شوند، بنابراین اگر هر شخصی در این روز دری از خیر و نیکی باز کند، نماز مستحبی بخواند، روزه بگیرد، میان زن و شوهرش یا پدر و فرزندش یا خویشاوندانش یا مرد و زن همسایه اش یا مرد و زن بیگانه اصلاح ایجاد کند و.... حتماً عمل او به شاخه ای از درخت طوبی در بهشت آویخته خواهد شد.

سخن پایانی:

در این مطلب علاوه بر معرفی اعمال روز و شب اول ماه فضیلت روز اول ماه شعبان و طریقه خواندن نماز شب اول ماه شعبان را نیز به شما توضیح دادیم.


مطالب مرتبط:

روش خواندن نماز روز پنجشنبه ماه شعبان برای حاجت و ازدواج

متن کامل مناجات شعبانیه با ترجمه و فایل pdf

فضیلت و اعمال شب و روز نیمه شعباناز
2
رای