نکات ایمنی نگهداری از دوربین DSLR برای افزایش عمر و جلوگیری از خرابی

نکات ایمنی نگهداری از دوربین DSLR برای افزایش عمر و جلوگیری از خرابی ترفندهای افزایش عمر دوربین DSLR ، نکات ایمنی مهم در زمینه نگهداری و مراقبت های اضطراری دوربین dSLR و نحوه نگهداری باتری دوربین و به روز رسانی سیستم عامل آن را در سلام دنیا بیاموزید.

هیچ چیز برای یک عکاس دیجیتال خسته کننده تر از از دست دادن یک عکس به دلیل نقص تجهیزات نیست. برای کمک به شما برای جلوگیری از این ناامیدی، این اطلاعات مراحل تعمیر و نگهداری حیاتی را در اختیار شما قرار می دهد و نکاتی را برای مقابله با شرایط اضطراری غیرمنتظره ارائه می دهد. در این مطلب از سلام دنیا درباره نکات مهم در زمینه نگهداری و مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نکات ایمنی مهم نگهداری و مراقبت دوربین dSLR برای افزایش عمر و جلوگیری از خرابی

1. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: صرفه جویی در مصرف باتری

دوربین شما حتی روشن نمی‌شود، چه برسد به گرفتن عکس. بنابراین راهنمای کاربر را بررسی کنید تا اطلاعات وضعیت باتری را پیدا کنید. معمولاً با یک نماد نشان داده می شود. نماد باتری کامل به این معنی است که باتری شارژ شده است. با خالی شدن باتری،نوارهای داخل نماد ناپدید می شوند. نماد وضعیت باتری را مرتباً بررسی کنید تا مطمئن شوید که در حین عکسبرداری شارژتان تمام نمی شود.هنگامی که سطح باتری به منطقه خطر نزدیک می شود، از این استراتژی ها برای استفاده حداکثری از توان باقی مانده استفاده کنید:

 • غیرفعال کردن یا محدود کردن استفاده از ویژگی‌های ذخیره انرژی. دو مصرف کننده بزرگ انرژی مانیتور و فلاش هستند، با این فرض که دومی از انواع داخلی است. (سرهای فلاش خارجی معمولاً با باتری‌های جداگانه کار می‌کنند.) منظره‌یاب‌های الکترونیکی نیز می‌توانند انرژی اصلی را جذب کنند، اگرچه میزان تخلیه باتری توسط EVF از مدلی به مدل دیگر متفاوت است.
  یکی دیگر از ویژگی هایی که نیاز به باتری زیادی دارد، سیستم فوکوس خودکار است، به خصوص زمانی که از فوکوس خودکار مداوم استفاده می کنید. اما اگر دوربین شما فوکوس دستی را ارائه نمی دهد یا سوژه شما خیلی سریع حرکت می کند تا فوکوس دستی را عملی کند، واقعاً گزینه ای برای فوکوس خودکار ندارید.

حتما بخوانید: بهترین دوربین های 360 درجه برای موتور سیکلت


 • خاموش کردن تثبیت‌کننده تصویر - قابلیتی که برای جبران مقدار کمی لرزش دوربین طراحی شده است - در برخی موارد می‌تواند بار روی باتری را کم کند. دفترچه راهنمای دوربین یا لنز خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا این مورد برای تجهیزات شما وجود دارد یا خیر. اگر اینطور نیست، این ویژگی را روشن بگذارید تا هنگام در دست گرفتن دوربین، عکس‌های واضح‌تری بگیرید.در نهایت، اگر دوربین شما GPS و Wi-Fi را ارائه می‌دهد، آن ویژگی‌ها را نیز خاموش کنید، مگر اینکه کاملاً ضروری باشند.
 • عملکرد خودکار خواب را روشن کنید. اکثر دوربین‌ها قابلیتی را ارائه می‌دهند که با غیرفعال کردن خودکار مانیتور و سایر ویژگی‌های پر انرژی (از جمله نورسنج و سیستم‌های فوکوس خودکار) پس از مدتی عدم فعالیت، در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند. حتی ممکن است بتوانید زمان انتظاری که باید قبل از خاموش شدن بگذرد را کاهش دهید. به دنبال این گزینه در منوی تنظیمات اولیه دوربین خود بگردید.
 • سرما را از بین ببرید. باتری‌ها وقتی سرد هستند سریع‌تر خالی می‌شوند، بنابراین وقتی عکاسی نمی‌کنید، هر کاری می‌توانید برای گرم نگه داشتن دوربین خود انجام دهید. البته، بهترین برنامه این است که همیشه یک باتری یدکی همراه داشته باشید. با مدل‌های dSLR بزرگ‌تر، ممکن است بخواهید روی بسته‌های باتری اختیاری سرمایه‌گذاری کنید که به پایین دوربین متصل می‌شوند و به شما امکان می‌دهند زمانی که باتری اصلی دوربین تمام می‌شود، به عکاسی ادامه دهید.

مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR1

2. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: حفاظت از کارت حافظه دوربین

اقدامات احتیاطی زیر را انجام دهید تا کارت‌های حافظه در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند و از ایمنی تصاویری که در آنها نگهداری می‌شوند اطمینان حاصل کنید:

 • از دست زدن به نواحی تماس کارت خودداری کنید.
 • قبل از قرار دادن یا برداشتن کارت، دوربین را خاموش کنید.
 • هنگام قرار دادن کارت های CompactFlash مراقب باشید.
 • مراقب خطرات محیطی باشید.
 • کارت های اضافی را به درستی ذخیره کنید.
 • سوئیچ قفل (کارت های SD و برخی از کارت های CFast) را بررسی کنید.
 • کارت را فرمت کنید

مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR2

3. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: از لمس نواحی تماس کارت حافظه خودداری کنید

کارتی را که قبلاً حاوی تصاویر یا هر داده دیگری است که می خواهید حفظ کنید، فرمت نکنید. فرمت کردن تمام داده های کارت را پاک می کند.


حتما بخوانید: روش رفع خطای کارت حافظه در دوربین کانن


4. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: لنزها را در یک محیط محافظت شده تعویض کنید

اگر یک دوربین لنز قابل تعویض دارید، هنگام تعویض لنز مراقب باشید، زیرا این بهترین فرصت برای نفوذ آلودگی به دوربین است. هنگام وصل کردن لنز سعی کنید دوربین را کمی به سمت پایین بگیرید. انجام این کار می تواند به جلوگیری از مکش گرد و غبار به دوربین توسط نیروی جاذبه کمک کند. 

هنگام عکاسی در فضای باز، دوربین شما در طول این عملیات حتی بیشتر در معرض خطر است، بنابراین سعی کنید در حین تعویض لنز، راهی برای محافظت از دوربین پیدا کنید. می توانید از یک ژاکت یا تی شرت به عنوان نوعی چادر محافظ استفاده کنید یا اگر کیف دوربین شما به اندازه کافی بزرگ است، تعویض لنز را در داخل آن انجام دهید.

در نهایت، به‌ویژه حواستان به انتهای لنزی باشد که تماس‌های الکترونیکی را در خود جای داده است (انتهایی که به دوربین وصل می‌کنید). از لمس کنتاکت ها خودداری کنید و درپوش ساخته شده را برای پوشاندن انتهای لنز در اسرع وقت وصل کنید.

مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR3

5. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: با احتیاط تمیز کنید

گرد و غبار و لکه های خاک و قطرات باران تنها برخی از موادی هستند که می توانند تصاویر شما را هنگامی که روی جلوی لنز قرار می گیرند خراب کنند. مانیتورهای دوربین نیز به راحتی از بین می روند. و با دوربین هایی که کنترل های صفحه لمسی را ارائه می دهند، اثر انگشت اجتناب ناپذیر است. 

اگر از ابزارها و تکنیک های مناسب استفاده کنید، تمیز کردن هر دو جزء ایمن و آسان است. برای از بین بردن ذرات بزرگ گرد و غبار یا کثیفی، با استفاده از یک دمنده هوا یا برس نرم که معمولاً در دوربین‌فروشی‌ها موجود است، کار کنید. سپس لنز یا سطح مانیتور را با یک پارچه میکروفیبر تمیز یا مواد دیگری که برای استفاده دوربین طراحی شده است به آرامی پاک کنید.

از هیچ یک از مواد زیر استفاده نکنید:

 • همان پارچه میکروفیبری که برای عینک خود استفاده می کنید.
 • دستمال کاغذی صورت، روزنامه، دستمال یا دستمال توالت.
 • محصولات پاک کننده خانگی.
 • هوای فشرده.
 • مواد مصنوعی (مانند پلی استر).
 • پاچه های تی شرت (یا سایر تکه های لباس).

مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR4

به روز رسانی سیستم عامل دوربین

درست زمانی که فکر می‌کنید نرم‌افزار و سخت‌افزار به اندازه کافی گیج‌کننده هستند، اصطلاح فنی دیگری برای مقابله با آن پیش می‌آید: سیستم‌افزار. این نرم‌افزار ویژه به‌طور دائم روی دوربین شما زندگی می‌کند و به آن می‌گوید چگونه کار کند و کار کند - در اصل، این ماده خاکستری دوربین شما است. 

هرازگاهی، سازندگان دوربین برای رفع مشکلات و باگ‌ها، بهبود ویژگی‌ها، و به طور کلی کارهای خانه‌داری که باعث عملکرد بهتر دوربین شما می‌شود، سیستم‌افزار را به‌روزرسانی می‌کنند. گاهی اوقات این تغییرات جزئی هستند، اما گاهی اوقات مشکلات و خطاهای بسیار جدی را برطرف می کنند.

برای بهره مندی از این به روز رسانی ها، باید فایل های سخوت افزار جدید را از وب سایت سازنده دوربین خود دانلود و بر روی دوربین خود نصب کنید. اگر هنگام ثبت دوربین خود برای به‌روزرسانی‌های ایمیل سازنده ثبت‌نام کرده‌اید (این کار را انجام دادید، درست است؟) شرکت باید در صورت وقوع به‌روزرسانی‌ها را به شما اطلاع دهد. اما ایده خوبی است که به سادگی صفحه پشتیبانی دوربین سازنده را هر سه ماه یا بیشتر بررسی کنید تا مطمئن شوید که به‌روزرسانی مهم سیستم‌افزار را از دست ندهید. در وب سایت دستورالعمل هایی در مورد نحوه نصب سیستم عامل پیدا خواهید کرد.


حتما بخوانید: بهترین دوربین های عکاسی و فیلمبرداری مبتدی و حرفه ای


6. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: به آرامی از گرم به سرد (و بالعکس) بروید

دوربین دیجیتال تقریباً یک رایانه با لنز است و مانند هر دستگاه الکترونیکی، برای مقابله با شرایط آب و هوایی شدید طراحی نشده است. بنابراین این اقدامات ایمنی را انجام دهید:

 • اجازه ندهید دوربین شما سرما بخورد. سرمای شدید می تواند باعث یخ زدن عملکردهای مکانیکی مختلف در دوربین شما شود. اگر مجبورید دوربین خود را در سرما ببرید، آن را در یک قاب دوربین زیر ژاکت خود نگه دارید تا زمانی که آماده استفاده از آن شوید.
 • اجازه ندهید دچار گرمازدگی شود. گرمای شدید می تواند به دوربین شما نیز آسیب برساند و به خصوص روی صفحه LCD شما سخت می شود، که در صورت گرم شدن بیش از حد ممکن است «تاریک شود». اگر این اتفاق افتاد، به سادگی دوربین خود را به مکان خنک‌تری ببرید.
 • از تغییرات سریع دما جلوگیری کنید. تغییر دمای شدید، مانند یک دفتر کار با تهویه مطبوع به گرمای یک روز تابستان، برای دوربین شما مضر است. برای به حداقل رساندن این موضوع، روی یک کیف دوربین با عایق مناسب سرمایه گذاری کنید. وقتی به مقصد رسیدید، دوربین را برای مدتی در کیف بگذارید تا با تغییر دما سازگار شود.

7. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: آن را خشک نگه دارید

آب - به ویژه آب نمک - می تواند مدار مهم دوربین را کوتاه کند و قطعات فلزی را خورده کند. احتمالاً چند قطره باران مشکل بزرگی ایجاد نمی کند، اما قرار گرفتن در معرض آب کافی می تواند منجر به حکم اعدام برای دوربین شود. حتی مدل هایی که صراحتاً برای مقاوم بودن در برابر آب طراحی شده اند محدودیت های خود را دارند.اگر به طور تصادفی دوربین خود را در هنگام بارندگی روی میز پیک نیک رها کنید یا آن را در استخر بیاندازید، ممکن است همه چیز از بین نرود. ابتدا از یک پارچه نرم برای خشک کردن قسمت بیرونی دوربین استفاده کنید. سپس باتری ها و کارت حافظه را بردارید - سعی کنید در این فرآیند هیچ دکمه دوربین را فشار ندهید - و دوربین را در مکانی گرم قرار دهید تا در سریع ترین زمان ممکن خشک شود. با شانس، دوربین بعد از اینکه آب زمان تبخیر شدن داشت دوباره کار می کند. اگر نه، آن را به تعمیرگاه بروید تا ببینید آیا می توان کار دیگری انجام داد یا خیر.

مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR5

8. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: سنسور تصویر را تمیز کنید

سنسور تصویر بخشی از دوربین شما است که نور را جذب کرده و آن را به تصویر دیجیتال تبدیل می کند. اگر گرد و غبار، مو یا کثیفی روی سنسور بنشیند، می تواند به صورت لکه های کوچک روی عکس های شما ظاهر شود. نقاط حسگر تصویر اغلب در آسمان یا در مناطق روشن و واضح یک تصویر قابل مشاهده هستند، اما تقریباً در هر نقطه قابل مشاهده هستند. به طور معمول، نقطه در هر فریم ظاهر می شود، حتی گاهی اوقات در همان ناحیه در هر فریم. 

این نقطه در اثر گرد و غبار یا خاک روی سنسور تصویر ایجاد شده است. اکثر دوربین ها دارای یک سیستم تمیز کننده داخلی هستند که برای حذف هر گونه فلوتسام و جت ولگرد از سنسور طراحی شده است.معمولاً دوربین در کارخانه تنظیم می شود تا هر بار که دوربین را روشن یا خاموش می کنید یا هر دو یک چرخه تمیز کردن را کامل می کند. همچنین ممکن است بتوانید در مواقع دیگر با انتخاب گزینه منو، چرخه تمیز کردن را آغاز کنید.

اگر مکانیسم‌های تمیز کردن داخلی دوربین موفق نشدند، دوربین خود را به تعمیرگاه ببرید تا سنسور به‌صورت دستی تمیز شود. برای دوربین هایی که لنزهای قابل جابجایی دارند، می توانید محصولاتی را بیابید که به شما کمک کنند این کار را خودتان انجام دهید، اما این یک عملیات ظریف است و اگر مراقب نباشید می توانید به راحتی به سنسور آسیب برسانید.

9. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: ثبت سند مالکیت

هنگامی که یک دوربین، لنز یا سایر تجهیزات گران قیمت جدید دریافت می‌کنید، اطلاعات گارانتی درخواستی سازنده را تکمیل و ارسال کنید. اگرچه این مرحله از نظر فنی برای دریافت خدمات گارانتی در بیشتر موارد لازم نیست، اما سازنده را قادر می‌سازد تا هرگونه فراخوانی یا به‌روزرسانی میان‌افزار را به شما اطلاع دهد. این روزها معمولاً می توانید اطلاعات خود را از طریق اینترنت ارسال کنید، اما برخی از تولیدکنندگان همچنان کارت های ثبت نام پستی را ارائه می دهند. 

همچنین از هر یک از تجهیزات چند عکس بگیرید، از جمله نمای نزدیک از سریال محصول و شماره مدل (معمولاً در پایین دوربین ها یافت می شود). آن عکس ها را چاپ کنید و همراه با رسید خرید خود نگه دارید. به این ترتیب، اگر تجهیزات شما به سرقت رفت و بعداً توسط مجریان قانون بازیابی شد، می توانید ثابت کنید که متعلق به شماست و نه به یکی از 20 نفر دیگر که گزارش داده اند. البته، این اطلاعات برای پرداخت خسارت بیمه در صورت آتش‌سوزی، سیل یا سایر آسیب‌هایی که در تجهیزات شما خراب می‌شود نیز مفید است.

مراقبت های اضطراری برای دوربین dSLR6

10. برای عمر مفید بیشتر دوربین dSLR: از نرم افزار بازیابی تصاویر برای نجات عکس های گم شده استفاده کنید

دیر یا زود برای همه اتفاق می افتد: شما به طور تصادفی یک عکس مهم را پاک می کنید - یا بدتر از آن، یک پوشه کامل پر از تصاویر. وحشت نکنید - ممکن است بتوانید آن تصاویر را پس بگیرید.مرحله اول: عکس گرفتن را متوقف کنید. اگر عکس دیگری بگیرید، ممکن است نتوانید فایل های حذف شده را نجات دهید. اگر باید به عکاسی ادامه دهید و کارت حافظه دیگری دارید، کارتی که به طور تصادفی پاک شده است را با کارت دیگر جایگزین کنید. می توانید بعداً با کارت مشکل کار کنید.

هنگامی که برای بازیابی تصاویر خود آماده شدید، یک برنامه بازیابی فایل نصب کنید. می‌توانید چندین برنامه خوب را به صورت آنلاین پیدا کنید، و برخی از کارت‌های حافظه حتی یک برنامه بازیابی تصویر روی کارت دارند. (حتما آن کارت را قبل از فرمت کردن برای اولین استفاده در دوربین خود نصب کنید.) 


حتما بخوانید: روش ساده و موثر برای ریکاوری و بازیابی فیلم های حذف شده رم و گوشی


برای اینکه برنامه های بازیابی کار کنند، رایانه شما باید بتواند به کارت حافظه دوربین دسترسی داشته باشد، گویی کارت یک درایو معمولی روی سیستم است. اگر دوربین شما هنگام اتصال به کامپیوتر به عنوان درایو نشان داده نمی شود، باید یک کارت خوان بخرید.

اگر تصاویر را روی رایانه پاک کرده اید، ممکن است به نرم افزار خاصی نیاز نداشته باشید. در ویندوز، فایل های حذف شده به سطل بازیافت می روند و تا زمانی که سطل را خالی نکنید، در آنجا می مانند. با فرض اینکه آن مرحله را انجام نداده اید، فقط از Windows Explorer برای باز کردن Bin استفاده کنید، روی یک فایل پاک شده کلیک کنید و سپس File → Restore را انتخاب کنید تا تصویر پاک شود.

در مک، فایل های حذف شده در پوشه Trash باقی می مانند تا زمانی که دستور Empty Trash را انتخاب کنید. تا زمانی که این کار را انجام نداده اید، می توانید پوشه Trash را باز کرده و فایل حذف شده را به پوشه دیگری در هارد دیسک خود منتقل کنید. آیا قبلاً سطل بازیافت یا سطل زباله را خالی کرده اید؟ همچنین می توانید برنامه هایی را برای بازیابی فایل هایی که در این فرآیند ریخته شده اند خریداری کنید. مجدداً، به جستجوی برنامه بازیابی که برای سیستم عامل رایانه شما طراحی شده است، به صورت آنلاین بروید.

سخن آخر

با رعایت نکات آمده و تمیز تگه داشتن دربین خود و همچنین رفتار با احتیاط می توانید از این نوع دوربین چندین سال استفاده کنید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

آموزش رفع مشکل کار نکردن دوربین لپ تاپ در ویندوز 10 گام به گام

آموزش روش حذف پس زمینه عکس با گوشی آیفون تصویری
 
 

از
2
رای