ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند

ارز دیجیتال چیست و چگونه کار می کند ارز دیجیتال هر گونه ارزی می باشد که فقط به صورت الکترونیکی در دسترس میباشد. ارزهای دیجیتال برای یادگیری نحوه انجام وظایف اساسی، مانند نحوه باز کردن کیف پول دیجیتال و ذخیره صحیح دارایی های دیجیتال، به کاربر نیاز دارند

ارز دیجیتال پتانسیل این را دارد که طرز فکر کلی جامعه را درباره پول به طور کامل تغییر دهد. ظهور بیت‌کوین، اتریوم و هزاران ارز دیجیتال دیگر که فقط به صورت الکترونیکی وجود دارند، بانک‌های مرکزی جهانی را به تحقیق درباره نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال ملی سوق داده است. بیایید در این مقاله سلام دنیا، اطلاعات بیشتری درباره اینکه ارز دیجیتال چیست ، چگونه کار می کند، چه مزایا و معایبی دارد ، کسب کنیم. پس با ما تا انتها همراه باشید.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال هر گونه ارزی می باشد که فقط به صورت الکترونیکی در دسترس میباشد. نسخه های الکترونیکی ارز در حال حاضر بر روی سیستم های مالی اکثر کشورها غالب شده است. به عنوان مثال پول فیزیکی در گردش، در ایالات متحده ، تنها حدود یک دهم عرضه کلی پول است که مابقی آن در انواع سپرده های بانکی به صورت الکترونیکی نگهداری می شود.

آنچه ارز دیجیتال را از ارز الکترونیکی جاری در حساب های بانکی اکثر آمریکایی ها متمایز می کند، این است که این ارز هرگز شکل فیزیکی به خود نمی گیرد. در حال حاضر، می توانید به یک دستگاه خودپرداز بروید و یک استعلام از سوابق الکترونیکی از دارایی ارز خود را به دلار فیزیکی تبدیل کنید. با وجود همه ی این ها، ارز دیجیتال هیچ وقت شکل فیزیکی به خود نمی گیرد. این نوع ارز همیشه در یک شبکه کامپیوتری باقی می ماند و از طریق وسایل دیجیتالی مبادله می شود.

به عنوان مثال، به جای استفاده از اسکناس های فیزیکی (دلار)، با انتقال ارز دیجیتال با استفاده از دستگاه تلفن همراه خود به خرده فروشان، خرید خود را انجام می دهید. از نظر عملکردی، این کار ممکن است تفاوت چندان زیادی را با نحوه استفاده شما با پول خود با استفاده کردن از برنامه های پرداخت مانند Venmo، Paypal یا Apple Pay را نداشته باشد.


حتما بخوانید: ارز دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد


دولت‌ها و بانک‌های مرکزی در سراسر جهان در حال تحقیق در مورد امکان ایجاد ارزهای دیجیتالی خود پس از راه‌اندازی موفقیت‌آمیز ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز مانند بیت‌کوین و اتریوم که ارزش را در خود ذخیره‌سازی میکنند ولی در عین حال توسط هیچ مقام مرکزی مدیریت نمی‌شوند، هستند. معمولاً این ارز ها را به عنوان ارزهای دیجیتال بانک مرکزی میشناسند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست؟

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) یک نوع ارز دیجیتال است که توسط بانک مرکزی یک کشور صادر و نظارت می شود. به این نوع ارز مانند بیت کوین، در صورتی که اگر بیت کوین توسط Federal Reserve (فدرال رزرو) مدیریت و از حمایت کامل دولت ایالات متحده برخوردار میشد، فکر کنید. حداقل 80 درصد از بانک های مرکزی در حالی که هیچ کدام از آن ها هنوز ارز دیجیتال خود را راه اندازی نکرده اند در حال تحقیق در مورد این فناوری هستند.

در ایالات متحده، فدرال رزرو و M.I.T. در حال انجام تحقیقات مشترک در مورد CBDC از طریق پروژه همیلتون میباشند. پروژه همیلتون علاوه بر تعیین نحوه عملکرد یک ارز دیجیتال در ایالات متحده و سیستم های مورد نیاز برای تحقق آن، قصد دارد یک مقاله تحقیقاتی منتشر و یک مجوز منبع باز برای هر کدی که می نویسد را برای اینکه دیگران بتوانند آن را بررسی و یا با آن کار کنند را ایجاد کند. علی‌رغم این تحقیقات، در اظهارات اخیر در مقابل کنگره، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو اخیراً اظهار داشت که امکان دلار دیجیتالی با حمایت فدرال رزرو فعلاً دور از دسترس میباشد.

یک CBDC چگونه کار می کند؟

در حالی که ممکن است یک CBDC آمریکایی در حال حاضر دور از دسترس باشد، جیم کانها، معاون ارشد در بانک فدرال رزرو بوستون، نحوه عملکرد CBDC یا یک دلار دیجیتال را با ما به اشتراک گذاشته است. کانها گفت که یک CBDC مشابه پول نقد واقعی عمل می کند. اگر من به شما CBDC بدم این مثل این میماند که من به شما پول فیزیکی مانند یک اسکناس 100 دلاری را داده ام. شما این پول را در حساب خود دارید و این پول برای شماست. من نمیتونم آن را پس بگیرم.

این یک تفاوت کلیدی در مقایسه با سایر اشکال پرداخت الکترونیکی امروزی مانند انتقال ACH یا PayPal میباشد. اگر من از طریق PayPal برای شما پول را واریز کنم، این فقط یک قول و ضمانت است که پول در حال انتقال به حساب شما میباشد. موجودی شما ممکن است وجوه را نشان دهد، اما پول در واقع بین بانک‌ها هنوز جابه‌جا نشده است.

به همین دلیل، تراکنش‌ها غیرقابل برگشت نیستند و امکان برگشت برای طرف مقابل نیز وجود دارد. با انتقال از طریق CBDC، وجوه بلافاصله ارسال می شود و طرف مقابل دیگر نمی تواند پس از ارسال آن از این کار انصراف دهد.

یکی دیگر از مزایای کلیدی CBDC این است که می تواند یک نوع مناقصه قانونی تلقی شود. این بدان معناست که همه ی فعالان اقتصادی باید آن را برای هر هدف قانونی بپذیرند. شما می توانید مالیات خود را با آن پرداخت کنید. کانها گفته است که: هرکسی که به آن بدهی دارید، مانند بانک یا افراد دیگر ، قانوناً ملزم به گرفتن آن هستند.

این برخلاف سایر ارزهای دیجیتال در ایالات متحده است که  پول و ارز قانونی را ندارند. تنها فروشندگان خاصی به طور مستقیم این رمزنگاری را می پذیرند پس بنابراین ممکن است افراد قبل از انجام بیشتر تراکنش ها، نیاز داشته باشند که ارز دیجیتال خود را به دلار آمریکا تبدیل کنند. هنگامی که از رمزنگاری به عنوان یک روش پرداخت استفاده می کنید، شما در حال حاضر نیز یک عمل مشمول مالیات را نیز ایجاد می کنید. این به این معنی است که ممکن است هر بار که چیزی با بیتکوین یا ایتر را خریداری می کنید، ممکن است شما دارای مالیات بر عایدی سرمایه باشید. این علاوه بر هر گونه مالیات فروش است. با یک CBDC، فقط هر گونه مالیات فروش قابل اجرا دارای این امر میباشد. درست مانند استفاده از یک ارز فیزیکی.

ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) چیست؟

ارزهای دیجیتال در سرتاسر جهان چگونه عمل کرده اند؟

در حال حاضر هنوز هم یک مفهوم، علیرغم مزایای اصلی CBDC ایالات متحده، باقی مانده است. در سرتاسر جهان، کشورهای دیگر ممکن است در کنار ارزهای دیجیتالی مانند پروژه دلار شنی باهاما که در حال حاضر در حال تولید است و یوان دیجیتال چین که یکی از بزرگترین برنامه های CBDC است و یک پروژه آزمایشی را در سال 2014 راه اندازی کرد، کمی  جلوتر و پیشرو تر به نظر برسند.

آنها در حال آزمایش کردن یک پیلوت در پنج شهر هستند. کانها گفت که: آنها میلیون‌ها ارز را از طریق قرعه‌کشی پرداخت کردند تا ثابت کنند که این عمل کار میکند. افرادی که در قرعه کشی برنده می شوند CBDC رایگانی را که می توانند در مغازه های محلی که آن را می پذیرند خرج کنند، دریافت می کنند.

در حالی که این ارز هنوز در مقیاس ملی به کار برده نمیشود با این حال چین این پلتفرم را آماده کرده تا از طریق بانک ها و ارائه دهندگان تلفن همراه مانند Alipay آن را گسترش دهد. بانک های مرکزی چین و امارات نیز در حال کار بر روی پروژه ای برای استفاده از بلاک چین و CBDC برای پرداخت های منطقه ای بین کشورها هستند. اگر این پروژه ها موفقیت آمیز باشند، می توانند انگیزه بیشتری را برای کشورهای دیگر ایجاد کنند تا CBDC خود را ایجاد کنند.


حتما بخوانید: فواید ارز دیجیتال بانک مرکزی چیست


به دلیل این روندها، لیلیا تسلر، رئیس گروه فین‌تک و بلاک چین Sidley، نسبت به استفاده از ارزهای دیجیتال در آینده خوش‌بین است. ما مطمئناً شاهد پذیرش انبوه ارزهای دیجیتال خواهیم بود، اما پیش بینی اینکه این امر چگونه میخواهد به نظر برسد دشوار خواهد بود. یک CBDC ممکن است جایگزین نسخه کاغذی دلار آمریکا شود. در همین زمان است که جامعه ممکن است بر پذیرش جریان اصلی یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز تمرکز کند.

مزایای ارز دیجیتال

پرداخت هایی سریع تر. با استفاده از ارز دیجیتال می‌توانید پرداخت‌ها را بسیار سریع‌تر از روش‌های فعلی مانند ACH یا حواله‌های سیمی، که ممکن است چند روز طول بکشد تا مؤسسات مالی آن تراکنش را تأیید کنند، انجام دهید.

نقل و انتقالات بین المللی ارزان تر. معاملات ارز بین المللی بسیار گران قیمت می باشند. افراد برای انتقال وجوه از یک کشور به کشور دیگر هزینه های بالایی را ، به خصوص زمانی که این امر شامل تبدیل ارز باشد دریافت می کنند. اندرو کیگوئل، مدیر عامل Tokens.com گفت: دارایی های دیجیتال این بازاریابی را با سرعت بیشتر و هزینه کمتر مختل می کنند.

دسترسی 24/7. انتقال پول موجود اغلب در طول تعطیلات آخر هفته و خارج از ساعات کاری عادی زمان بیشتری را می برد زیرا بانک ها بسته هستند و نمی توانند تراکنش ها را تأیید کنند. با ارز دیجیتال، تراکنش ها در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته با سرعت یکسانی کار می کنند.

حمایت از افرادی که به خدمات بانک دسترسی ندارند. به گفته FDIC بیش از 7 میلیون خانوار آمریکایی حساب بانکی ندارند. این افراد در نهایت هزینه های زیادی را برای پرداخت چک های حقوق خود و ارسال پرداخت ها به دیگران از طریق حواله پرداخت می کنند. افرادی که به بانک دسترسی ندارند می توانند به پول خود اگر این کشور یک CBDC را راه اندازی کند، دسترسی پیدا کنند و صورتحساب های خود را بدون هزینه اضافی پرداخت کنند.

پرداخت های دولتی کارآمدتر. اگر دولت یک CBDC را ایجاد کند، می‌تواند پرداخت‌هایی مانند بازپرداخت مالیات، کمک هزینه کودک و کوپن غذا را فوراً برای مردم بفرستد.

مزایا و معایب ارز دیجیتال

معایب ارز دیجیتال

در حال حاضر ارزهای زیادی برای پیمایش وجود ندارد. محبوبیت فعلی ارزهای دیجیتال در واقع یک نقطه ضعف میباشد. ارزهای دیجیتال زیادی در بلاک چین‌های مختلف ایجاد می‌شوند که همگی محدودیت‌های خاص خود را دارند. تسلر می گوید: تعیین اینکه کدام یک از ارزهای دیجیتال ممکن است برای موارد استفاده خاص از جمله اینکه آیا برخی از آنها برای پذیرش انبوه طراحی شده اند یا خیر ، مناسب باشند، زمان می برد.

ارزهای دیجیتال برای یادگیری نحوه انجام وظایف اساسی، مانند نحوه باز کردن کیف پول دیجیتال و ذخیره صحیح دارایی های دیجیتال، به کار توسط کاربر نیاز دارند. برای اینکه ارزهای دیجیتال به طور گسترده‌تر مورد استفاده قرار گیرند، سیستم باید ساده‌تر شود.

تراکنش های بلاک چین می تواند گران باشد

ارزهای دیجیتال از بلاک چین، جایی که رایانه ها باید معادلات پیچیده را برای تأیید و ثبت تراکنش ها حل کنند استفاده می کنند. این برق زیادی را مصرف می کند و با تراکنش های بیشتر گران تر هم نیز می شود. با این حال، این احتمال برای یک CBDC وجود نخواهد داشت، زیرا توسط بانک مرکزی کنترل می شود و فرآیندهای اجماع پیچیده در آن مورد نیاز نمیباشد.


حتما بخوانید: فناوری بلاک چین چیست و چگونه کار می کند؟


نوسانات بزرگ در قیمت ارزهای دیجیتال. قیمت و ارزش ارزهای دیجیتال می تواند ناگهان تغییر کند. کانها معتقد است که به همین دلیل است که مشاغل تمایلی به استفاده از آن به عنوان وسیله مبادله ندارند. اگر بیت کوین را برای یک هفته نگه دارم و 20 درصد از ارزشش را از دست بدهم باید چه کنم؟ با CBDC، ارزش مانند ارز کاغذی بسیار پایدارتر میباشد و نمی تواند اینگونه نوسان داشته باشد.

توسعه CBDC به زمان و دلار مالیات نیاز دارد. CBDC ایالات متحده هنوز فرضی است. اگر دولت تصمیم به ایجاد آن بگیرد، توسعه دادن آن هزینه هایی را به خود به همراه خواهد داشت.

ارز دیجیتال چه تاثیری بر روی شما خواهد گذاشت؟

اگر ایالات متحده یک ارز دیجیتال را بپذیرد، به عنوان جایگزینی برای پول نقد عمل می کند، اما از آنجایی که الکترونیکی است، از مزیت داخلی انتقال سریع پول نیز برخوردار خواهد بود. کانها چند ایده در مورد اینکه این برای مصرف کنندگان چگونه به نظر می رسد را دارد. فرض ما بر این است که، مانند پول نقد رایگان یا تقریباً نزدیک به رایگان خواهد بود.

حتی اگر این یک ارز دیجیتال الکترونیکی باشد، هنوز هم باید به اندازه پول نقد در دسترس باشد

کانها گفت که: این نباید فقط برای کسانی که جدیدترین گوشی های هوشمند را دارند باشد، بلکه هر کسی باید بتواند از آن استفاده کند. او همچنین معتقد است که باید راهی برای انجام معاملات آفلاین ایجاد شود، بنابراین اینگونه دو نفر می توانند CBDC را مبادله کنند، حتی اگر شبکه تلفن همراه یا وای فای ای را در دسترس نداشته باشند.

کانها اذعان می کند که برای انجام دادن این کار ، کارهای زیادی باید انجام گیرد و نیز ورودی های صنعت زیادی مورد نیاز است، اما از آن طرف این می تواند ارزش سرمایه گذاری را داشته باشد. او گفت: در حالی که هیچ تصمیمی برای عبور از این تحقیقات گرفته نشده است، من واقعاً معتقدم که یک CBDC باید به طور کامل بررسی شود که این خود به پتانسیل بالایی نیاز دارد. فقط به اینترنت و پیشرفتش از روزهای اول تا الان فکر کنید. با CBDC، ممکن ها بی پایان هستند


مقالات مرتبط:

پروتکل بیت کوین چیست

کسب درآمد میلیونی با ارز دیجیتال

از
3
رای