انشا در مورد 13 آبان [روز دانش آموز] با مقدمه و نتیجه ساده

انشا در مورد 13 آبان [روز دانش آموز] با مقدمه و نتیجه ساده انشا در مورد 13 آبان و انشا روز دانش آموز از موضوعاتی است که همه ساله در مدارس از دانش آموزان خواسته می شود. ما در ادامه مطلب نمونه انشایی را برای ایده گرفتن شما محصلان عزیز ارائه داده ایم.

13 آبان ماه رسیده است، روزی که به خاطر اهمیت زیادی که در تاریخ انقلاب اسلامی دارد به عنوان "یوم الله" از آن یاد می‌شود. به همین مناسبت در این مقاله از بخش دروس مدرسه سایت سلام دنیا به علت نامگذاری سیزدهم آبان به روز دانش آموز و همچنین انشا در مورد 13 آبان می‌پردازیم.

13 آبان چه روزی است

13 آبان روزی است که چندین واقعه تاریخی پر اهمیت را در طی سال‌های مختلف در خود جای داده است. از جمله تبعید امام خمینی از ایران به ترکیه در سال 1343، تظاهرات 13 آبان و به شهادت رساندن دانش آموزان در دانشگاه تهران در سال 1357 و اشغال سفارت آمریکا در ایران به دست دانشجویان در سال 1358.

چرا سیزده آبان را روز دانش آموز نامیدند

در 13 آبان سال 1357 که یکی از روزهای سرنوشت سازی برای مردم ایران به حساب می آمد، عموم مردم از پیر و جوان سعی در ایفای تکلیف خود برای مقابله حق علیه باطل داشتند. در این میان دانش آموزان و دانشجویان نیز با شور و هیجان خاصی در صحنه حاضر بودند و پیروی از فرمان رهبر خود را در پیش گرفته بودند. دانش آموزان برای شرکت در راهپیمایی عظیمی که شکل گرفته بود مدارس را تعطیل کرده و به سمت دانشگاه تهران راهی شدند تا در کنار سایرین صدای اعتراض خود را به نظام شاهنشاهی برسانند.


حتما بخوانید: متن تبریک روز دانش آموز


ماموران رژیم ابتدا سعی کردند که مردم را متفرق کرده و راهپیمایی را به پایان برسانند اما وقتی با مقاومت مردم و شعارهای آنها مواجه شدند، تعداد زیادی از مردم بیگناه را به گلوله بستند که 56 نفر شهید و صدها مجروح نتیجه این اقدام بود. در این زمان امام خمینی (ره) که در تبعید به سر می بردند خطاب به مردم گفتند که "صدای آزدای خواهی و استقلال طلبی شما را به گوش جهانیان می رسانم " و این پیام رشادت و آزادی طلبی دانش آموزان در تاریخ ماندگار خواهد شد. به همین مناسبت بود که 13 آبان روز دانش آموز نام گرفت.

انشا 13 آبان

شعار 13 آبان روز دانش آموز

هر ساله در روز 13 آبان مراسم گرامیداشتی برپا می شود که طی آن ملت بزرگ ایران با فریاد شعارهای 13 آبان، نسبت به استکبار جهانی اعلام ازنجار می کنند. برخی از این شعارها را در ادامه آورده ایم:

 • سیزده آبان همیشه برپاست / یادآور نابودی آمریکاست
 • امروز روز سیزده آبان است / روز تصرف دژ شیطان است
 • روزی که روز مرگ بر شیطان است روز بزرگ 13آبان است
 • ای مردمان ببینید، قدرت دین باوری / شد سیزده آبان ماه، حماسه ی دیگری
 • شعار دانش آموز / مرگ بر آمریکا
 • شعار هر دانشجو / مرگ بر آمریکا
 • شعار اهل ایمان، در همه جا چنین است / راه شکست دشمن، وحدت مسلمین است  
 • فریاد ما مثل خروش دریاست / مرگ بر آمریکا شعار دنیاست
 • آمریکا آمریکا دشمنِ ایران بُوَد / روزِ نبردِ با او سیزده آبان بود
 • سیزدهم آبان ماه ، صلابت ملت است / روز شکست کفر و ، عزت این اُمّت است
 • وحدت ما باعث عزت ماست / جدایی و تفرقه ذلت ماست
 • نیرنگ بی وفایی / سوغات آمریکایی
 • ملّت ما زِ دشمن واهمه ایی ندارد / جز مرگ بر آمریکا زمزمه ایی ندارد
 • جمهوری اسلامی چراغ پرفروغ است / حکومت آمریکا حکومت دروغ است
 • آمریکا، اسرائیل، عامل هر جنایت / این دو رژیم فاسد، باعث هر شرارت

حتما بخوانید: آموزش مقدمه هایی کوتاه و زیبا برای انشا 


13 آبان چه روزیست

انشا در مورد13 آبان

مقدمه: برای انجام کارهای بزرگ باید دلی بزرگ داشت نه قامتی بزرگ، همانطور که بزرگ مردان کوچک ما همچون شهید حسین فهمیده و شهدای 13 آبان 1357 بودند.

بدنه انشا: نام حسین فهمیده برای اغلب ما نامی آشناست، نوجوان شجاعی که درس غیرت و ایستادگی او چیزی نیست که از یادمان برود. او تا آخرین قطره خون خود در مقابل نیروهای نظامی عراق ایستادگی کرد تا مانع از پیشروی آنها به خاک مقدس میهن خود شود. هر ساله ما این روز را گرامی می داریم تا رشادت حسین فهمیده و امثال او برای دانش آموزان و نوجوانان این مرز و بوم، که آینده سازان کشور هستند، یادآوری شده و سرمشقی در انتخاب راه آنها باشد.

مانند حسین فهمیده، شهدای 13 آبان ماه سال 57 هم به ما یاد دادند که در هر سنگری که هستیم باید آماده مقابله با ظلم و ستم باشیم و از حق دفاع کنیم. در این روزها که ما در آرامش و رفاه زندگی می کنیم و آن را مدیون این شهدای بزرگ هستیم وظیفه دیگری به دوش ما است. ما باید در یادگیری علم و دانش، اخلاق و رفتار نیکو و ایمان و تقوا کوشش کنیم تا بتوانیم آینده روشنی برای خودمان و کشور عزیزمان بسازیم. ما آینده سازان این کشور هستیم و همانطور که به گذشتگان خود افتخار می کنیم، باید دانش و اخلاق ما هم به مرحله ای از رشد برسد که آیندگان هم ما را مایه افتخار و الگویی برای خود بدانند.

در جنگی که این روزها درگیر آن هستیم دیگر خبری از توپ و تانک نیست، این روزها دشمن تلاش می کند از هر طریقی ما را از محیط تحصیل و علم دور نگه داشته و ایران را به کشوری ضعیف تبدیل کند که به راحتی تحت سلطه استکبارگران قرار می گیرد. پس باید هوشیار باشیم و در این جنگ پیروز شویم.


حتما بخوانید: 5 انشا درمورد صدای زنگ آخر مدرسه


نتیجه گیری: سیزده آبان روز بیداری برای دانش آموزان است. دانش آموزان باید با نگاهی به گذشته و درک کار حسین فهمیده و شهدای دانش آموز دیگر از اهمیت جایگاه خود در جامعه و سربلندی کشور آگاه شوند و با انتخاب مسیر علم آموزی و پیشرفت، آینده را برای خود و نسل های بعد زیباتر کنند.

سخن آخر

در این مقاله از سلام دنیا یک نمونه انشا در مورد 13 آبان برای شما دانش آموزان ارائه شده تا از آن الگو گرفته و پیش زمینه فکری برای نوشتن یک انشا توسط خودتان فراهم شود. همچنین با اشاره به اینکه چرا سیزده آبان را روز دانش آموز نامیدند، مختصری درباره تاریخچه این روز توضیح دادیم. شما می توانید با مطالعه این مطلب در سلام دنیا و منابع دیگر از جزئیات آن مطلع شوید تا انشای خود را تهیه کنید. اگر نظر و ایده ای دارید آن را با ما در میان بگذارید.


مقالات مرتبط:

انشا با موضوع ویروس کرونا

4 انشا درباره پرچم ایران با مقدمه و نتیجه گیری کوتاه و زیبا

مجموعه 5 انشا در مورد باران با مقدمه و نتیجه گیری ساده و زیبا

از
122
رای