زنگ آهن چیست ؛ نام علمی و 4 راه جلوگیری از زنگ آهن کدام است

زنگ آهن چیست ؛ نام علمی و 4 راه جلوگیری از زنگ آهن کدام است در سلام دنیا بخوانید: زنگ آهن چیست ؛ راه های جلوگیری از زنگ آهن چیست ؛ نام علمی زنگ آهن چیست ؛ زنگ زدن اهن سریع است یا کند؛ چه عواملی باعث زنگ زدن آهن می شود و واکنش زنگ آهن با هیدروکلریک اسید چیست

آهن و همینطور آلیاژهای آهن به دلیل یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون زنگ می زند. اینکه زنگ آهن چیست ؛ و راه جلوگیری از زنگ زدن آهن کدام است و زنگ زدن اهن سریع است یا کند و واکنش زنگ آهن با هیدروکلریک اسید چیست را در این مطلب سلام دنیا، بررسی کردیم. با ما همراه باشید

زنگ آهن چیست

آهن یکی از مهمترین فلزات جهان است. اهن فلز نسبتاً قوی، سبک و انعطاف پذیری است که همین ویژگی ها آن را به یک مصالح مفید برای سازه های بی‌شماری تبدیل می‌کند. با این حال، آهن در حالت طبیعی خود بسیار مستعد زنگ زدگی است.

نام علمی زنگ آهن چیست؟

با گذشت زمان، این فلز پرکاربرد دچار خوردگی می شود که در نتیجه اکسید آهن ایجاد می شود که بیشتر به عنوان زنگ آهن شناخته می شود.

زنگ زدن اهن سریع است یا کند

زنگ زدن آهن یک تغییر شیمیایی و سرعت آن کند است

دلیل علمی زنگ زدن آهن (چه عواملی باعث زنگ زدن آهن می شود)

آهن و همینطور آلیاژهای آهن به دلیل یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون زنگ می زند. هنگامی که آهن در معرض رطوبت یا اکسیژن قرار می گیرد، اکسیداسیون رخ می دهد. در طی این واکنش شیمیایی، آهن به اکسید آهن تبدیل می شود. اکسید آهن معمولاً ظاهری قرمز و پوسته پوسته دارد که با گذشت زمان به تدریج بدتر هم می شود. اگر به آن توجه نشود، اکسید آهن پخش می شود و در نتیجه یکپارچگی فیزیکی آهن را به خطر می اندازد.


حتما بخوانید: از بین بردن لکه زنگ زدگی از روی لباس و کفش


آهن می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض هوا و یا قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار زنگ زدگی شود. هم اکسیژن و هم رطوبت کاتالیزورهای زنگ زدن آهن هستند. هنگامی که آهن در معرض هوا یا رطوبت قرار می گیرد، اکسیداسیون آن را به اکسید آهن تبدیل می کند.

چه عواملی باعث زنگ زدن آهن می شود

واکنش زنگ آهن با هیدروکلریک اسید

واکنش زنگ آهن با هیدروکلریک اسید، زمانی که زنگ آهن را در لوله آرمایش بریزید و محلول هیدروکلریک اسید را به صورت قطره قطره به آن اضافه کنید، و این کار را تا زمانی که زنگ آهن حل شود ادامه دهید سپس محلول سدیم هیدروکسید را به لوله اضافه می کنید که تشکیل رسوب قرمز آجری رنگ را مشاهده می کنید. واکنش هیدروکلریک اسید با آهن (II) اکسید (FeO) یک واکنش اسید و باز است (اکسایش کاهش نیست) و همچنان آهن(II)کلرید حاصل می شود.

راه های جلوگیری از زنگ زدن آهن

1. گالوانیزه کردن ، روش های ضد خوردگی برای آهن

روش هایی برای شرکت‌های و تولیدی های فلزکاری وجود دارد تا از قطعات آهنی خود در برابر زنگ‌زدگی محافظت کنند. برای مثال، گالوانیزه کردن، یک فرآیند متداول ضد خوردگی برای آهن است. این فرآیند شامل قراردادن یک پوشش محافظ بر روی سطح یک قطعه فلزی است. در فرآیند گالوانیزه کردن، فلز روی، بروی سطح آهن قرار داده می شود. لایه روی به عنوان یک مانع بین آهن و محیط اطراف آن عمل می کند. در نتیجه، آهن با هوا یا رطوبت تماس پیدا نمی کند. فرض بر این است که لایه فلز روی دست نخورده باقی بماند، در این صورت آهن گالوانیزه نباید زنگ بزند.


حتما بخوانید: پاک کردن لکه های غذا و زنگ زدگی از روی سطوح استیل


2. راه جلوگیری از زنگ آهن: آبکاری سطح فلز

یکی دیگر از روش های رایج ضد خوردگی آهن، آبکاری سطح فلز است. آبکاری سطح فلز شامل قرار دادن پوششی از جنس نیکل یا کروم است. از آنجایی که نیکل و کروم حاوی آهن نیستند، پس مستعد زنگ زدگی نیستند. آبکاری سطح فلز یک روش ضد خوردگی پیچیده تری است، اما برای محافظت از آهن در برابر زنگ زدگی بسیار موثر است.

3. راه جلوگیری از زنگ آهن : رنگ کردن

روشی به سادگی رنگ کردن سطح آهن  هم می تواند در مقابل زنگ زدگی از آهن محافظت کند. این روش هم مانند گالوانیزه کردن، با رنگ کردن مانعی بر روی سطح آهن ایجاد می کند. وجود رنگ مانعی بین آهن و محیط اطراف آن ایجاد می کند. با این حال، نقطه ضعف روش رنگ کردن آهن این است که به اندازه سایر روش های ماندگاری ندارد.

راه های جلوگیری از زنک زدن آهن

4. راه جلوگیری از زنگ آهن: استفاده از آهن کار شده

استفاده از آهن کارشده به جای آهن خالص نیز می تواند از آهن در مقابل زنگ زدگی محافظت کند. آهن کارشده نسبت به آهن خالص حاوی کربن بیشتری است و به خاطر داشتن کربن بیشتر، طبیعتاً در برابر زنگ زدگی بهتر محافظت می شود. با توجه به آنچه گفته شد، آهن خالص، آهن کارشده و چدن می توانند در معرض رطوبت یا هوا زنگ بزنند.

سخن آخر

آهن می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض هوا و یا قرار گرفتن در معرض رطوبت دچار زنگ زدگی شود. در این مقاله  ما به شما درباره اینکه زنگ آهن چیست ؛ علت علمی زنگ زدن آهن ؛ راه های جلوگیری از زنگ آهن چیست ؛ نام علمی زنگ آهن چیست ؛ زنگ زدن اهن سریع است یا کند؛ چه عواملی باعث زنگ زدن آهن می شود و واکنش زنگ آهن با هیدروکلریک اسید چیست صحبت کردیم. امیدوارم این مقاله برایتان مفید بوده باشد  آن را با دوستان خود در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


مقالات مرتبط:

از بین بردن لکه زنگ زدگی از روی لباس و کفش با 5 ترفند خانگی
 

از
6
رای