روش ارف چیست؛ آموزش موسیقی به کودکان به روش آسان با متد ارف

روش ارف چیست؛ آموزش موسیقی به کودکان به روش آسان با متد ارف متد ارف چیست؛ رویکرد ارف برای آموزش موسیقی به کودکان چیست؛ با روش تدریس Orff، فرمت درس نمونه روش Orff، نشانه گذاری، مفاهیم کلیدی، نقل قول های کارل ارف در سلام دنیا بخوانید.

یادگیری ارف از سنین 3 تا 12 سال شروع می شود و پایه گذار موسیقی برای کودکان می باشد، در این مطلب از سلام دنیا درباره رویکرد ارف برای آموزش موسیقی به کودکان، روش ارف چیست؟ چه کسی رویکرد ارف را ایجاد کرد؛ انواع موسیقی و سازهای مورد استفاده، روش درس Orff چگونه به نظر می رسد؟فرمت درس نمونه روش Orff، نشانه گذاری، مفاهیم کلیدی آموخته شده در فرآیند Orff، نقل قول های کارل ارف صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

رویکرد ارف برای آموزش موسیقی به کودکان

رویکرد ارف روشی برای آموزش کودکان در رابطه باموسیقی است که ذهن و بدن آنها را از طریق ترکیبی از آواز، رقص، بازیگری و استفاده از سازهای کوبه ای درگیر می کند. به عنوان مثال، روش ارف اغلب از ابزارهایی مانند زیلوفون، متالوفون و گلوکن اسپیل استفاده می کند.

ویژگی کلیدی این رویکرد این است که دروس با بازی ارائه می شود که به کودکان کمک می کند تا به بهترین روش درس خود را یاد بگیرند. روش ارف را می توان با نام های Orff-Schulwerk، رویکرد Orff یا "موسیقی برای کودکان" نیز نامید.


حتما بخوانید: 10 تا از بهترین سازهای موسیقی برای یادگیری کودکان


روش ارف چیست؟

رویکرد ارف راهی برای معرفی و آموزش موسیقی به کودکان در سطحی است که به راحتی قابل درک باشد. مفاهیم موسیقی از طریق آواز، آهنگ، رقص، حرکات نمایشی و نواختن سازهای کوبه ای آموخته می شود. بداهه نوازی، ترکیب بندی و حس طبیعی بازی کودک تشویق می شود.

روش ارف چیست؟

چه کسی رویکرد ارف را ایجاد کرد؟

این رویکرد برای آموزش موسیقی توسط کارل ارف، آهنگساز، رهبر ارکستر و مربی آلمانی که مشهورترین آهنگسازی او اوراتوریو " کارمینا بورانا " است، ایجاد شد. در طول دهه های 1920 و 1930 زمانی  او به عنوان مدیر موسیقی Günther-Schule خدمت می کرد. او مدرسه ای از موسیقی، رقص و ژیمناستیک در مونیخ تأسیس کرد.

عقاید او مبتنی بر باور او به اهمیت ریتم و حرکت بود. ارف این عقاید را در کتابی با عنوان Orff-Schulwerk به اشتراک گذاشت که بعداً تجدید نظر شد و سپس به انگلیسی به عنوان موسیقی برای کودکان اقتباس شد. از دیگر کتاب‌های ارف می‌توان به ابتدایی (Elementaria)، شولورک ارف امروز (Orff Schulwerk Today)، بخوان و برقص (Play ،Sing & Dance)، کشف کردن ارف یک برنامه درسی برای معلمان موسیقی (Discovering Orff a Curriculum for Music Teachers) اشاره کرد.

چه کسی رویکرد ارف را ایجاد کرد؟

انواع موسیقی و سازهای مورد استفاده:

 • موسیقی محلی و موسیقی ساخته شده توسط خود بچه ها بیشتر در کلاس Orff استفاده می شود.
 • زیلوفون (سوپرانو، آلتو، باس)، متالوفون (سوپرانو، آلتو، باس)، گلوکن اسپیل (سوپرانو و آلتو)، کاستنت، زنگ، ماراکا، مثلث، سنج (انگشتی، تصادفی یا معلق)، تنبور، تیمپانی، گونگ، بونگو، طبل های فولادی و طبل های کنگا تنها برخی از سازهای کوبه ای هستند که در کلاس درس ارف استفاده می شوند.
 • سازهای دیگر، با صدای بلند یا آرام، که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: چوبک زیکو(claves),پرکاشن،زنگ گاوی(cowbells)،ساز جیمبی (djmbe) و ساز اینچ چوبی (rainmaker)

حتما بخوانید: محبوب ترین ژانر های موسیقی دنیا 


روش تدریس ارف چگونه به نظر می رسد؟

اگرچه معلمان ارف از کتاب های زیادی به عنوان چارچوب استفاده می کنند، اما هیچ برنامه درسی استاندارد شده ای وجود ندارد. معلمان Orff برنامه های درس خود را طراحی می کنند و آن را متناسب با اندازه کلاس و سن دانش آموزان تطبیق می دهند.

 • به عنوان مثال، معلم ممکن است شعر یا داستانی را برای خواندن در کلاس انتخاب کند. سپس از دانش‌آموزان خواسته می‌شود تا با انتخاب ابزاری برای نمایش یک شخصیت یا یک کلمه در داستان یا شعر شرکت کنند.
 • وقتی معلم دوباره داستان یا شعر را می خواند، دانش آموزان با نواختن سازهایی که انتخاب کرده اند جلوه های صوتی اضافه می کنند. سپس معلم با نواختن سازهای ارف،  با ان هاهمکاری می کند.
 • با پیشرفت درس، از دانش آموزان خواسته می شود که سازهای ارف را بنوازند یا سازهای دیگری را اضافه کنند. برای درگیر نگه داشتن کل کلاس، از دیگران خواسته می شود تا داستان را اجرا کنند.

روش تدریس ارف چگونه به نظر می رسد؟

فرمت درس نمونه روش Orff

به طور خاص، در اینجا یک قالب طرح درس بسیار ساده است که ممکن است برای کودکان خردسال استفاده شود.

 • ابتدا یک شعر را انتخاب کنید. سپس شعر را برای کلاس بخوانید.
 • دوم، از کلاس بخواهید که شعر را با شما بخواند. شعر را با هم و در حالی که ریتم یکنواخت را با ضربه زدن روی زانوها حفظ می کنید، بخوانید.
 • سوم، دانش آموزانی را انتخاب کنید که ساز بنوازند. از دانش‌آموزان بخواهید که نت‌های خاصی را روی کلمات نشانه بازی کنند. توجه داشته باشید که سازها باید با کلمات مطابقت داشته باشند. مهم است که دانش آموزان ریتم صحیح را حفظ کنند و تکنیک پتک مناسب را بیاموزند.
 • چهارم، سازهای دیگر را اضافه کنید و هنرجویان را برای نواختن این سازها انتخاب کنید.
 • پنجم، در مورد درس روز با دانش آموزان بحث کنید. از آنها سؤالاتی بپرسید: "این قطعه آسان بود یا دشوار؟" همچنین برای ارزیابی درک دانش آموزان نیز سوالاتی بپرسید.

نشانه گذاری روش ارف چیست

در کلاس Orff، معلم مانند رهبر ارکستر عمل می کند که به ارکستر مشتاق خود نشانه می دهد. اگر معلم آهنگی را انتخاب کند، تعدادی از دانش‌آموزان به عنوان نوازنده ساز انتخاب می‌شوند و بقیه کلاس هم آواز می‌خوانند.


حتما بخوانید: انواع سبک موسیقی جهان


قطعات ممکن است یادداشت شوند. اگر یادداشت شده باشد، باید به اندازه کافی ساده باشد تا دانش آموزان آن را بفهمند. سپس معلم یک کپی از یادداشت ها را در اختیار دانش آموزان قرار می دهد و/یا یک پوستر ایجاد می کند.

نشانه گذاری روش ارف چیست

مفاهیم کلیدی آموخته شده در فرآیند Orff

با استفاده از رویکرد ارف، دانش آموزان در مورد ریتم، ملودی، هارمونی، بافت، فرم و سایر عناصر موسیقی یاد می گیرند . دانش آموزان این مفاهیم را با صحبت کردن، آواز خواندن، رقصیدن، حرکت، بازیگری و نواختن ساز یاد می گیرند.

این مفاهیم آموخته شده به سکوی پرشی برای کارهای خلاقانه بیشتر مانند بداهه نوازی یا ساختن موسیقی خود تبدیل می شوند.

نقل قول های کارل ارف

در اینجا چند نقل قول از کارل ارف آورده شده است تا به درک بهتری از فلسفه او بپردازید:

«اول تجربه کن، بعد فکر کن.»

"از ابتدا، بچه ها دوست نداشتند درس بخوانند. آنها ترجیح می دهند بازی کنند، و اگر علایق آنها را در دل خود داشته باشید، به آنها اجازه می دهید در حین بازی بیاموزند؛ آنها متوجه خواهند شد که چیزی که به آنها تسلط دارند، بازی کودکانه است.
«موسیقی عنصری است هرگز فقط موسیقی نیست. این موسیقی با حرکت، رقص و گفتار پیوند خورده است، و بنابراین نوعی موسیقی است که شخص باید در آن شرکت کند، که در آن نه به عنوان شنونده، بلکه به عنوان یک نوازنده مشارکت دارد.

سخن آخر

از سازهای ابتدایی که کودکان آموزش می بینند ارف می باشد، امیدواریم با مطالبی که درباره آموزش موسیقی به کودکان با متد ارف در این مطلب آمده لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

معرفی ساز چینی ژواپ ؛ شکل ظاهری و روش نواختن ساز زهی ژوآب.

معرفی ساز ویولناز
1
رای