آموزش روش بازی جنگا؛ قوانین و ترفند برنده شدن برج هیجان (jenga)

آموزش روش بازی جنگا؛ قوانین و ترفند برنده شدن برج هیجان (jenga) بازی جنگا و چیزهایی که در بازی جنگا (jenga) باید بدانید؛ آموزش روش بازی جنگا یا برج هیجان، قوانین و نکات استراتژی اصلی برای برد مرحله به مرحله در سلام دنیا بیاموزید.

هیچ چیزی پر تنش تر از بلوک های جنگا نیست. لذت شیرین یک عمل موفقیت آمیز و  ویرانی وقتی همه چیز فرو می ریزد. به راحتی می توان فهمید که چرا جنگا چنین کلاسیک است، پس سرگرم شوید! در این مطلب از سلام دنیا درباره چگونگی ساخت برج و  روش بازی جنگا (jenga) و نکات استراتژی اصلی برنده شدن در بازی  برج هیجان را ارائه خواهیم داد. با ما همراه باشید. 

چیزهایی که در بازی جنگا باید بدانید:

 • برج را با لایه بندی 3 بلوک در هر ردیف، با هر ردیف جدید عمود بر ردیف آخر بسازید.
 • به نوبت بلوک های شل را از برج بکشید و مراقب باشید که کل آن را واژگون نکنید. فقط از یک دست در یک زمان استفاده کنید.
 • هر بلوک برداشته شده را به همان روشی که برای اولین بار برج را ساختید، در بالای برج قرار دهید.
 • اگر آخرین بازیکنی باشید که با موفقیت یک بلوک را در بالای برج بدون واژگونی قرار می دهد، بازی را برنده می شوید. بازیکنی که برج را خراب می کند بازنده است!

بازی جنگا

آموزش بازی جنگا

1. ساخت برج

1. بلوک ها را در گروه های 3 تایی برای ساخت برج روی هم قرار دهید. ابتدا بلوک های جنگا را از جعبه بیرون بریزید و روی یک سطح صاف قرار دهید. سپس بلوک ها را در مجموعه های موازی 3 تایی روی هم قرار دهید تا زمانی که برجی به ارتفاع 18 بلوک بسازید. هر لایه جدید از بلوک های موازی 90 درجه در امتداد محور افقی از آخرین لایه چرخانده می شود.مجموعه جنگا شما شامل 54 بلوک است.


حتما بخوانید: آموزش بازی تخته نرد برای مبتدیان به زبان ساده


 • اگر بلوک ها را از دست دادید، به سادگی برج را طبق معمول بسازید و با بلوک هایی که دارید بازی کنید.
 • برخی از مجموعه های جنگا شامل یک سینی بارگیری پلاستیکی هستند که به شما در ساخت برج کمک می کند. بلوک ها را در سینی بارگیری قرار دهید، سپس سینی را به صورت عمودی قرار دهید.

آموزش بازی جنگا1

2. برای یک بازی سرگرم کننده و هیجان انگیز سوالات را روی بلوک بنویسید. این اختیاری  است. قبل از اینکه برج را روی هم بچینید، روی هر بلوک چیزی بنویسید: یک سوال، یک "جرات" یا یک عمل دیگر. سپس، بلوک‌ها را به هم بزنید و طبق معمول برج جنگا را روی هم قرار دهید. وقتی هر فردی یک بلوک را از برج بیرون می کشد، باید هر کاری که روی بلوک نوشته شده است را انجام دهد.

 • سؤالات ممکن است رمانتیک باشند («بیش از همه می‌خواهید چه کسی را در این اتاق ببوسید؟) یا طنزآمیز («خجالت‌آورترین لحظه‌تان کی بود؟»)
 • جرات ممکن است هر چیزی باشد، از «تعویض لباس  کنار فردی که در اتاق است»، « سس تند بخورید» یا هرچیز دیگری.

آموزش بازی جنگا2

3. برج را با دستان خود یا یک جسم صاف صاف کنید. قبل از بازی، مطمئن شوید که ساختار محکم است. لایه های بلوک باید به هم متصل شوند تا برج بدون هیچ گونه حمایت خارجی بلند شود. از دستان خود یا یک جسم صاف و جامد برای صاف کردن دو طرف استفاده کنید. هر قطعه ای که بیرون می آید را فشار دهید.

آموزش بازی جنگا3

4. هر تعداد بازیکن را می توانید در اطراف برج جمع آوری کنید. تعداد بازیکنان دقیقی وجود ندارد و در واقع جنگا را می توان به صورت انفرادی بازی کرد! برای یک بازی رقابتی، حداقل 1 بازیکن دیگر پیدا کنید. از همه بخواهید در یک دایره در اطراف ساختار بلوک بنشینند. اگر فقط با یک نفر دیگر بازی می کنید، از دو طرف برج روبروی هم بنشینید.


حتما بخوانید: دانلود بهترین بازی های تقویت حافظه و مغز 


 • در حالی که محدودیت مشخصی برای تعداد نفرات بازی وجود ندارد، 4-6 نفر محدوده خوبی است که تضمین می‌کند همه می‌توانند بدون انتظار طولانی برای نوبت شرکت کنند.

آموزش بازی جنگا4

روش بازی جنگا

2. بازی کردن

1. فردی را انتخاب کنید که اولین بلوک را بکشد. به طور سنتی، شخصی که برج را ساخته است اول می رود. اگر در تصمیم گیری مشکل دارید،سنگ، کاغذ، قیچی را بازی کنید تا اولین بازیکن را مشخص کنید.

آموزش بازی جنگا5

2. یک بلوک را بدون خراب کردن برج بردارید. دستان خود را ثابت کنید و با دقت یک بلوک را از هر سطح زیر آخرین سطح تکمیل شده بردارید - به این معنی که نه از ردیف بالای 3 و نه از ردیف در حال پیشرفت بالای آن نمی توانید بردارید. به دنبال بلوکی باشید که شل ترین، یا راحت ترین برای برداشتن آن باشد، یا حداقل به ثبات برج آسیب نرساند. بسته به زاویه و مکان در پشته، بلوک را فشار دهید یا بکشید.

 • به یاد داشته باشید: هر بار فقط می توانید برج را با یک دست لمس کنید. این قانون بازیکنان را از نگه داشتن برج ثابت در حالی که بلوک های خود را می کشند باز می دارد.

آموزش بازی جنگا6

3. هر بلوک کشیده شده را در بالای برج، عمود بر ردیف آخر قرار دهید. بازیکنی که بلوک را کشیده آن را دوباره بالای برج قرار می دهد تا الگوی لایه بندی را در گروه های 3 تایی ادامه دهد. آنها را به طور مرتب روی هم قرار دهید تا برج محکم بماند. همانطور که بازی پیش می رود، برج بالاتر و بالاتر می رود تا زمانی که خراب شود.
آموزش بازی جنگا7
4. بازی کنید تا برج سقوط کند. برنده بازی آخرین نفری است که با موفقیت یک بلوک را بدون واژگونی بالای برج قرار داده است. برعکس، بازنده کسی است که باعث سقوط برج شده است. نتیجه هر چه که باشد، برج را بازسازی کنید تا دوباره بازی کنید.

آموزش بازی جنگا8

قوانین بازی جنگا

3. ادامه بازی

1. صبور باشید و به آرامی حرکت کنید. عجله نکنید! وقتی نوبت شما رسید، وقت خود را صرف کنید و بلوک مناسب را بکشید. اگر سعی کنید خیلی سریع بروید، احتمال اینکه برج را واژگون کنید بیشتر می شود. اگر یک بلوک شل به نظر نمی رسد، آن را نکشید. ممکن است بعداً با پیشرفت بازی شل شود. صبر کلید بازی است.

آموزش بازی جنگا9

2. بلوک های آسان را جستجو کنید. به آرامی هر بلوک را با انگشت خود آزمایش کنید تا شل ترین قطعات برج را بیابید. به دنبال بلوک های شل و بلوک هایی باشید که از قبل از برج بیرون زده اند. در حین حرکت مراقب باشید و همیشه مراقب پایداری کلی سازه باشید. مطمئن شوید که تعادل را حفظ کرده‌اید و بلوک‌هایی را که نمی‌گیرید تغییر مکان دهید.


حتما بخوانید: آموزش طرز تهیه خمیر بازی خانگی با نشاسته 


 • هر لایه از برج دارای 3 بلوک موازی است: دو بلوک در بیرون و یکی در مرکز. اگر به دنبال یک بلوک در وسط باشید، به طور کلی کمتر احتمال دارد که برج را خراب کنید.
 • بلوک‌ها را از بالا یا وسط پشته بردارید، زیرا بلوک‌های پایین اغلب به سختی جدا می‌شوند و بلوک‌های بالا اغلب بلوک‌های دیگر را با خود می‌کشند.

آموزش بازی جنگا10

3. فقط با 1 یا 2 انگشت فشار دهید یا بکشید. تا حد امکان کمتر با برج تماس برقرار کنید. اگر یک بلوک را از وسط می گیرید، به آرامی آن را از یک طرف از داخل برج عبور دهید. اگر یک بلوک را از لبه بیرونی می گیرید، انتهای آن را بین انگشت شست و سبابه خود فشار دهید، سپس قطعه را به جلو و عقب تکان دهید تا شل شود.

 • از ترکیبی از ضربه زدن و تکان دادن برای حذف بلوک های دشوار استفاده کنید.

آموزش بازی جنگا11

4. بلوک ها را به صورت استراتژیک برای متعادل کردن برج قرار دهید. توجه داشته باشید که بعد از اینکه بلوک خود را از پشته جدا کردید، برج به چه سمتی کج می شود. سپس، بلوک خود را با دقت در بالا مرتب کنید تا برج را در جهت دیگر متعادل کنید تا وزن سنگین اضافی برج را به پایین نیندازد.

 • متناوباً، اگر فکر می‌کنید می‌توانید از پس آن بربیایید، بلوک خود را در سمت ضعیف‌تر «تکیه» قرار دهید تا کشیدن یک بلوک برای بازیکن بعدی بسیار سخت‌تر شود.

آموزش بازی جنگا12

5. بازی کنید تا برنده شوید، نه برای ساختن یک برج بلند. اگر به جنبه رقابتی بازی اهمیت می دهید، پس نمی خواهید برج در نوبت شما سقوط کند. با هم کار نکنید تا ببینید چقدر می توانید بالا بسازید. حرکات خود را برای بی‌ثبات کردن ساختار برنامه‌ریزی کنید تا بر روی شخص دیگری سقوط کند. قطعات مهم را از نزدیک به پایین پشته بردارید تا حریفان خود را به هم بزنید.

 • بازیکن خوبی باش به بازیکنان دیگر احترام بگذارید و در حالی که نوبتشان را می‌گیرند، آنها را به هم نزنید. به یاد داشته باشید: اگر این بار شکست بخورید، همیشه بازی بعدی برای اثبات مهارت شما وجود دارد!

سوال و جواب متداول

اگر 3 بازیکن داشته باشید چگونه برنده می شوید؟ هر کسی که بازی اول را می بازد، در بازی دوم می نشیند تا ببیند چه کسی در آن بازی برنده می شود؟

با بیش از 2 بازیکن، "برنده" آخرین فردی است که با موفقیت یک بلوک را بدون واژگون کردن برج برداشته و روی هم چیده است.


حتما بخوانید: 9 ایده و سوژه بامزه و جذاب برای بازی پانتومیم 


آیا می توانید به جای اینکه بلوک ها را صاف قرار دهید، آنها را به صورت عمودی بگذارید؟

این باعث می‌شود که بازی بسیار دشوار باشد! برای یک بازی معمولی، آنها را صاف بگذارید اما ادامه دهید و آنها را به عنوان یک آزمایش بلند کنید!

اگر شما در حال بازی جنگا هستید و شخص مقابل برای شما بلوک را بیرون می کشد و آنها باعث سقوط برج می شوند، چه کسی برنده می شود؟

بازیکنی که باعث سقوط برج شده بازی را می بازد. بازیکنان نباید در نوبت سایر بازیکنان بلوک ها را حذف کنند.

سخن آخر

در این مطلب با چگونگی بازی جنگا ، قوانین و نکاتی که باید برای برد آن بدانید آشنا شدید. امیدواریم که از این مطلب استفاده و لذت برده باشید.


مقالات مرتبط:

طرز تهیه و ساخت اسلایم بازی شفاف رنگی شیشه ای در خانه

چگونه مکعب روبیک را حل کنیم؟

آموزش بازی اتللو ریورسی (othello) از
4
رای