طرز تهیه و ساخت اسلایم بازی شفاف رنگی شیشه ای در خانه با 3 روش

طرز تهیه و ساخت اسلایم بازی شفاف رنگی شیشه ای در خانه با 3 روش اسلایم چیست ؛ طرز تهیه اسلایم بازی در خانه ؛ 3 روش ساخت اسلایم شفاف رنگی رنگی و اکلیلی شیشه ای کیوت، گوگولی و ساده کریستالی به صورت تصویری و گام به گام در سلام دنیا بیاموزید.

اسلایم یک ماده شیمیایی عالی است و بچه ها نیز آن را دوست دارند! مخلوط ها، مواد، پلیمرها، اتصالات عرضی، حالت های ماده، خاصیت ارتجاعی و ویسکوزیته تنها تعدادی از مفاهیم علمی هستند که با اسلایم خانگی قابل کشف هستند! در این مطلب سلام دنیا طرز تهیه و ساخت اسلایم بازی شفاف رنگی و اکلیلی کریستالی ساده با جوش شیرین و بدون پودر بوراکس را به شما عزیزان آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

اسلایم چیست؟

اسلایم یک ماده شیمیایی عالی است و بچه ها نیز آن را دوست دارند! مخلوط ها، مواد، پلیمرها، اتصالات عرضی، حالت های ماده، خاصیت ارتجاعی و ویسکوزیته تنها تعدادی از مفاهیم علمی هستند که با اسلایم خانگی قابل کشف هستند! حالا اسلایم چیست؟ یون های بورات موجود در فعال کننده های اسلایم (سدیم بورات، پودر بوراکس یا اسید بوریک) با چسب PVA (پلی وینیل استات) مخلوط می شوند و این ماده کشسان خنک را تشکیل می دهند.چسب یک پلیمر است و از رشته ها یا مولکول های طولانی، تکرار شونده و یکسان تشکیل شده است.

این مولکول ها از کنار یکدیگر عبور می کنند و چسب را در حالت مایع نگه می دارند. و زمانی که یون های بورات را به مخلوط اضافه می کنید آنها به این رشته های بلند متصل می شوند. آنها شروع به گره خوردن و مخلوط شدن می کنند تا جایی که ماده کمتر شبیه مایعی شود که با آن کار را شروع کرده اید و غلیظ تر و مانند اسلایم لاستیکی شود!در حقیقت اسلایم یک پلیمر است.تفاوت بین اسپاگتی مرطوب و اسپاگتی باقی مانده در روز بعد را تصور کنید. همانطور که اسلایم تشکیل می شود، رشته های مولکولی درهم شبیه به توده اسپاگتی هستند!


حتما بخوانید: آموزش ساخت خمیر اسلایم خانگی


در ادامه این مطلب روش ساخت اسلایم کریستالی و اسلایم شفاف را به شما آموزش خواهیم داد.

طرز تهیه اسلایم بازی کریستالی

برای ساخت اسلایم کریستالی برای بچه های جوان، بچه های بزرگتر و بزرگسالان لطفا مراحل زیر را دنبال کنید.

مواد لازم برای تهیه اسلایم کریستالی

 • چسب شفاف
 • محلول فعال کننده بوراکس
 • اب
 • پودر میکا
 • اسانس نارنگی (اختیاری) 

طرز ساخت اسلایم کریستالی

 • چسب و آب را باهم اضافه کنید و هم بزنید تا ترکیب شوند.
 • محلول فعال کننده را اضافه کنید (با 1 قاشق غذاخوری شروع کنید) و هم بزنید تا اسلایم شروع به تشکیل شدن کند. به آرامی هم بزنید،زیرا حباب ها تشکیل می شوند و باعث می شوند اسلایم خیلی شفاف نباشد. کمی محلول فعال کننده اضافه کنید تا زمانی که کاملاً پس از هم زدن  اسلایم تشکیل شود.
 • اسلایم را به آرامی بکشید،و آن را با دست ورز دهید تا دیگر چسبناک نباشد.
 • اسلایم را صاف بگذارید و به آن پودر میکا بپاشید.اسلایم را به آرامی دراز کنید و پودر میکا را داخل آن بریزید تا همه جا پخش نشود.
 • اسلایم را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید.

طرز ساخت اسلایم کریستالی

طرز تهیه اسلایم شفاف بدون پودر بوراکس

دو روش برای به ساخت اسلایم فوق العاده شفاف وجود دارد. راه اول این است که اسلایم خود را با پودر بوراکس درست کنید.اکا اگر نمی خواهید از پودر بوراکس برای ساخت اسلایم شفاف استفاده کنید،به خواندن ادامه دهید تا روش دوم برای تهیه اسلایم شفاف و دستور العمل ساخت اسلایم شفاف بدون استفاده از پودر بوراکس را آموزش ببینید.


حتما بخوانید: آموزش تصویری نرم کردن خمیر اسلایم در 7 گام ساده


مواد لازم برای تهیه اسلایم شفاف:

 • 1 یا 2 فنجان چسب شفاف
 • 1 قاشق غذاخوری محلول نمک (باید حاوی اسید بوریک و بورات سدیم باشد)
 • 1 یا 2 فنجان آب
 • 1 یا 4-1 یا 2 قاشق چایخوری جوش شیرین
 • پیمانه، قاشق، کاسه
 • ترکیبات جالب مانند شاین، اکلیل...

طرز ساخت اسلایم شفاف

مرحله 1: 1 یا 2 فنجان چسب شفاف را به یک کاسه اضافه کنید.

طرز ساخت اسلایم شفاف

مرحله 2: در یک ظرف جداگانه، 1 یا 2 فنجان آب گرم را با 1 یا 2 قاشق چایخوری جوش شیرین مخلوط کرده و حل کنید.

طرز ساخت اسلایم شفاف

مرحله 3: مخلوط جوش شیرین یا آب را به آرامی در چسب هم بزنید.

طرز ساخت اسلایم شفاف

مرحله 4: در صورت تمایل،کاغذ رنگی و اکلیل اضافه کنید.

مرحله 5: 1 قاشق غذاخوری محلول سالین را به مخلوط اضافه کنید. سریع مخلوط کنید تا اسلایم از طرفین و کف کاسه جدا شود.

طرز ساخت اسلایم شفاف

مرحله 6: چند قطره از محلول سالین (یا محلول تماسی که استفاده می کنید) را روی دستان خود فشار دهید و به ورز دادن اسلایم خود با دست یا در کاسه یا در سینی ادامه دهید.

طرز ساخت اسلایم شفاف

طرز تهیه اسلایم شیشه ای شفاف با جوش شیرین

زمانی که می خواستیم اسلایم شفاف بسازیم، تحقیقات زیادی انجام دادیم. ما در گذشته سعی کرده بودیم اسلایم را با چسب شفاف بسازیم، اما زمانی که پلیمرها شروع به تشکیل شدن کردند، همیشه کدر می شد. از برخی تحقیقات متوجه شدیم که دلیل کدر بودن در واقع حباب های هوا بوده است. در نهایت ما چند روش مختلف را کشف کردیم که درجات مختلفی از موفقیت داشتند. در ادامه هر دو روش را با شما به اشتراک خواهم گذاشت تا بتوانید آنها را امتحان کنید.

مواد لازم برای تهیه اسلایم شیشه ای شفاف:

 • محلول سالین بافر
 • جوش شیرین
 • آب
 • کاسه ها
 • قاشق

حتما بخوانید: ساخت اسلایم با شامپو با 3 روش ساده


دستورالعمل ساخت اسلایم شیشه ای شفاف

روش شماره 1

این روش نسبتاً ساده اما زمان بر است. اساسا شما در حال تهیه دستور العمل اسلایم سالیم هستید اما با چسب شفاف.

1. 100 میلی لیتر چسب را به یک کاسه اضافه کنید، 1 یا 4 قاشق چایخوری جوش شیرین بپاشید و خوب مخلوط کنید. با احتیاط چند قطره محلول سالین بافر شده اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. چند قطره دیگر اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. باید متوجه شوید که ترکیب بلافاصله شروع به جمع شدن می کند.

2. مخلوط کردن برای تهیه اسلایم ضروری است. اگر واقعاً خوب مخلوط نکنید، در نهایت مقدار زیادی سالین اضافه می‌کنید و در نهایت به جای کشش، اسلایم می‌شکند.

3. زمانی که شروع به جمع شدن کرد و رشته شد، مقداری سالین به دستان خود اضافه کنید و آن را بلند کنید. کار آن را با دستان خود شروع کنید. شروع به چسبندگی می کند، اما پس از چند دقیقه ورز دادن، چسبندگی از بین می رود. اگر بعد از 5 دقیقه هنوز خیلی چسبنده است، چند قطره سالین به آن اضافه کنید و آن را با آن کار کنید.

4. اسلایم در ظرف دربسته قرار دهید و بگذارید 3 تا 7 روز بماند. پس از دوره استراحت، حباب ها به سمت بالا بالا می روند. لایه حباب را بردارید تا فقط اسلایم شفاف باقی بماند. لایه حباب را دوباره با هم مخلوط نکنید زیرا باعث کدر شدن مجدد اسلایم شما می شود. در عوض آن را به بچه‌هایتان بدهید تا مانند کاغذهای حباب‌دار با آن بازی کنند!

زمانی که لایه زیرین اسلایم شیشه ای شفاف باشد آماده بازی است. ممکن است بعد از مدت استراحت کمی چسبنده باشد اما پس از کمی بازی باید چسبندگی خود را از دست بدهد.

روش شماره 2

این روش کمی پیچیده تر است اما اگر به درستی انجام شود سریعتر عمل می کند و نتایج زیبایی می دهد. با این حال، متوجه شدیم که بیشتر مستعد خراب شدن و اشتباه است.

1. 100 میلی لیتر چسب شفاف را به یک کاسه اضافه کنید، 2 قاشق غذاخوری آب اضافه کنید، 3 قاشق چایخوری محلول سالین اضافه کنید. خوب مخلوط کنید.

2. در یک کاسه دیگر 2 قاشق چایخوری جوش شیرین را اضافه کنید، تقریباً 1 فنجان آب داغ (داغ، نه جوش) اضافه کنید و مخلوط کنید تا کاملا حل شود.

3. مخلوط چسب خود را با دقت در آب جوش شیرین بریزید. بگذارید یک دقیقه بماند، سپس با احتیاط شروع کنید و به آرامی با حرکت دادن آن به هم و تشکیل یک توده، آن را مخلوط کنید تا به هم بپیچد. می توانید این کار را با قاشق یا انگشتان خود انجام دهید. به نظرم راحت ترین کار استفاده از قاشق است. وقتی شروع به گلوله شدن کرد، با دست کمی در آب جوش شیرین کار کنید.باید حباب های هوا را حذف کنید، اما اگر این کار را خیلی شدید انجام دهید اسلایم شروع به حل شدن کرده و در محلول آب شما مخلوط می شود.

دستورالعمل ساخت اسلایم شیشه ای شفاف

4. به آرامی اسلایم را از محلول آب بردارید. بسیار لغزنده و بسیار لزج خواهد بود و کار کردن با  آن بسیار سخت است. یه جورایی مثل گرفتن ماهی! با احتیاط روی یک ورق کاغذ روغنی قرار دهید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه خشک شود.

5. اگر همه چیز را به درستی انجام دهید، یک اسلایم شفاف زیبا خواهید داشت! اگر هنوز حباب های هوا دارد و کمی کدر به نظر می رسد، آن را به مدت 1 تا 3 روز در یک ظرف دربسته قرار دهید و حباب ها باید مانند روش شماره 1 از بالا بالا بروند و لایه زیرین شفافی برای شما باقی بگذارند.

سخن پایانی:

آیا تا به حال اسلایم شفاف درست کرده اید و پودر میکا به آن اضافه کرده اید؟ ممکن است این ترفند جدید جذاب باشد زیرا اسلایم را بسیار براق و ابریشمی می کند!


مطالب مرتبط:

چگونه اسلایم خود را به واتر اسلایم تبدیل کنیم؟

ساخت بادبادک در خانه؛ روش درست کردن بادبادك کاغذی و پلاستیکی

آموزش تصویری ساخت گل رز کاغذی مرحله به مرحلهاز
3
رای