گروه خونی B؛ سبک زندگی، رژیم غذایی و هر آنچه درباره گروه خونی b باید بدانید

گروه خونی B؛ سبک زندگی، رژیم غذایی و هر آنچه درباره گروه خونی b باید بدانید افرادی که از نظر خونی گروه B هستند، از خصوصیات متفاوتی نسبت به افرادی با گروه خونی O یا A برخوردارند. گروه خونی B در منطقه ارتفاعات هیمالیا، بخشی از پاکستان و هندوستان گسترش یافته است.

چه چیزی یک فرد "نوع B" را بوجود می آورد؟ چه چیزی تفاوت بین افراد را به وجود می آورد؟

این سوال قلب معمای ژنتیک است. همچنین در کشف چگونگی به وجود آمدن نوع گروه خونی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. نکته اصلی میراث ژنتیکی است. حتی اگر در قرن 21 زندگی می کنید، پیوند مشترکی با اجداد خود دارید. اطلاعات ژنتیکی که منجر به ویژگیهای خاص آنها شده است به شما منتقل می شود. افرادی که از نظر خونی گروه B هستند، از خصوصیات متفاوتی نسبت به افرادی با گروه خونی O یا A برخوردارند، آنها مستعد ابتلا به بیماری های مختلف هستند، باید غذاهای مختلف بخورند و به شیوه ای کاملاً متفاوت ورزش کنند. برخی معتقدند شخصیت تحت تاثیر گروه خونی است! دکتر آدام نویسنده کتاب "غذا خوردن و زندگی کردن بر اساس گروه خونی"، در کتاب خود برنامه ای برای زندگی این افراد ارائه می دهد.

گروه خونی B و هر آنچه درباره آن باید بدانید

سبک زندگی افراد گروه خونی B  

مکانیسم تاثیر گروه خونی به نحوه تاثیر ژن بر یکدیگر و ژن های به ظاهر نامربوط که در مجاورت هم قرار گرفته اند، مرتبط است. این مکانیسم توضیح می دهد که چرا گروه خونی می تواند بر چنین تعداد متنوعی از سیستم های بدن، از آنزیم های هضم گرفته تا مواد مغذی تاثیر بگذارد. بسیاری از متخصصان تغذیه وقتی اولین بار در مورد ارتباط بین گروه خونی و گوارش شنیدند، گیج شدند. دلیلش این بود که آنها فقط اهمیت بدنی نوع گروه خونی را به عنوان یک آنتی ژن سطحی در نظر می گیرند. در واقع، آنتی ژن گروه خونی نیست که بر میزان اسید معده تاثیر می گذارد، بلکه ژن نوع گروه خونی است که روی سایر ژن های به ظاهر بی ربط که در مجاورت با نوع ژن خونی ABO قرار دارند، تاثیر می گذارد که می تواند روی میزان اسید معده اثر خود را نشان دهد. این پدیده که به نام پیوستگی ژنتیکی شناخته می شود، هنوز به خوبی درک نشده است، اما بسیار معروف است: بسیاری از ژن ها بر عملکرد سایر ژن های به ظاهر نامربوط اثر می گذارند. در ادامه مطلب بیشتر با موضوع آشنا می شویم.

گروه خونی B

B برای تعادل - تاریخچه گروه خونی B

گروه خونی B در منطقه ارتفاعات هیمالیا، بخشی از پاکستان و هندوستان گسترش یافته است. از ساوان های گرم و سبز شرق آفریقا به ارتفاعات سرد کوه های هیمالیا منتقل می شود، گروه خونی B ممکن است در پاسخ به تغییرات اقلیمی جهش یافته باشد. این گروه خونی ابتدا در هندوستان یا منطقه اورال آسیا ظاهر شده است، در میان ترکیبی از قبایل قفقازی و مغول. این نوع گروه خونی جدید به زودی مشخصه قبایل بزرگ ساکنین استپ بود که تا این زمان بر دشت های اوراسیا حکمفرما بودند. هنگامی که مغول ها سرتاسر آسیا را گرفتند، ژن گروه خونی B منتشر شد. مغولان به سمت شمال حرکت کردند و تمدن وابسته به گله داری و حیوانات اهلی را دنبال کردند، همانطور که رژیم غذایی گوشتی آنها و محصولات لبنی آنها به سایر نقاط منعکس شد.

از بین انواع گروهای ABO، گروه خونی B توزیع جغرافیایی کاملاً مشخصی را نشان می دهد. کشیدگی آن مانند یک کمربند بزرگ در سراسر دشت های اوراسیا و پایین شبه قاره هند دیده می شود، گروه خونی B بیشتر در ژاپن، مغولستان، چین و هند تا کوه های اورال یافت می شود. از آنجا به سمت غرب، درصد آن کاهش می یابد تا جایی که به حداقل توزیع آن، یعنی بخش غربی اروپا برسد. تعداد کم گروه خونی نوع B در اروپای غربی نشان دهنده مهاجرت اقوام عشایر آسیا به این منطقه است. این امر بیشتر در افراد قسمت های شرقی اروپای غربی، آلمانی ها و اتریشی ها دیده می شود که نسبت به همسایگان غربی خود به شکل غیر منتظره  انتشار گروه خونی B را دارند. هندی های شبیه قاره امروزی، قوم قفقازی اند که دارای بالاترین میزان گروه خونی B در جهان هستند. چینی ها و کره ای ها دارای نرخ بسیار بالایی از گروه خونی نوع B هستند و نرخ پایینی از نوع A دارند.

تاریخچه گروه خونی B

چیزی که گروه خونی نوع B را منحصر به فرد می کند

به عنوان یک فرد گروه خونی نوع B، شما پتانسیل بالایی برای انعطاف پذیری عالی و توانایی رشد در شرایط متغیر را دارید. بر خلاف گروه خونی A و O که در انتهای هر طیفی قرار دارد، موقعیت شما متغیر است نه ثابت، که توانایی حرکت در هر طرف از زنجیره را دارد. به راحتی می توان فهمید که چگونه این انعطاف پذیری به اولین افراد گروه خونی B کمک کردند تا به تعادلی که برای بقاء نیاز داشتند برسند. در عین حال، این تعادل می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و گروه خونی نوع B می تواند نسبت به اثرات لغزش از تعادل بسیار حساس باشد.

چالش های اصلی که می تواند در راه رسیدن به سلامتی گروه خونی نوع B به وجود بیاید عبارتند از: تمایل به تولید بالاتر از حد طبیعی کورتیزول در شرایط استرس  حساسیت به لکتین های خاص B در غذاهای انتخابی که منجر به التهاب و احتمال بیشتر در ایجاد سندرم X می شود؛ مستعد بودن به رشد آهسته و زنده ماندن غیر معمول ویروس ها مانند آنهایی که مربوط به بیماری MS ،CFS و لوپوس می شود و آسیب پذیری در مقابل بیماری های خود ایمنی. دکتر آدام می گوید: یک فرد سالم دارای گروه خونی نوع B به دنبال عواملی هستند که خطر کمتری برای سلامتی داشته باشد و تمایل به حفظ سلامت جسمی و روحی در آنها بیشتر از سایر گروه های خونی دیده می شود. گروه خونی B توانایی بیشتر برای سازگار شدن با ارتفاع دارد و به طور جالب توجهی قد بلندترین گروه های خونی هستند.

غذاهای مفید و مضر برای گروه خونی B

رژیم غذایی نوع B

انواع مواد غذایی که گروه خونی B مثبت باید پرهیز کنند

برای گروه خونی B مهمترین عامل افزایش وزن، گندم، ذرت، عدس، گوجه فرنگی، بادام زمینی و کنجد است. هر یک از این مواد غذایی بر کارایی فرآیند متابولیک تاثیر می گذارد، در نتیجه باعث خستگی، احتباس مایعات و هیپوگلیسمی، افت شدید قند خون بعد از خوردن غذا می شود. وقتی این غذاها را حذف می کنید و شروع به خوردن غذاهایی می کنید که مناسب شما است، سطح خون بعد از غذا خوردن در حالت نرمال می ماند. یکی دیگر از غذاهایی که گروه خونی B باید از آن اجتناب کند مرغ است. مرغ حاوی لکتین آگلوتینه کننده (به هم چسباننده) در بافت ماهیچه است. اگرچه مرغ بدون چربی است، مسئله قدرت لاکتین آگلوتینه کننده حمله به جریان خون و احتمال بروز سکته مغزی و اختلالات ایمنی بدن است. دکتر آدام توصیه می کند از مرغ اجتناب کنید و آن را با غذاهای بسیاری مفید مانند: گوشت گوسفند، بره، خرگوش جایگزین کنید. دیگر غذایی که باعث کاهش وزن می شوند سبزیجات سبز، تخم مرغ، گوشت های مفید و لبنیات کم چربی هستند. هنگامی که که از غذاهای مضر اجتناب شود و با غذاهای مفید جایگزین شود، افراد دارای گروه خونی B در کنترل وزن موفق خواهند بود.

رژیم غذایی گروه خونی B

ویژگی های افراد دارای گروه خونی B

کنترل استرس

وقتی صحبت از هورمون ها می شود، گروه خونی B به نوع A نزدیک تر است، و سطح کورتیزول کمی بالاتری تولید می کند. وقتی یک فرد دارای گروه خونی B در وضعیت متعادل نیست، کورتیزول بالا می رود و این حالت در واکنش بیش از حد به استرس، مشکل در کنترل استرس، اختلالات الگوی خواب، سرکوب عملکرد سیستم ایمنی دیده می شود. این وضعیت منجر به افزایش خطر افسردگی، مقاومت به انسولین، کم کاری تیروئید و استرس زیاد می شود و تقریبا همه بیماری ها را تشدید می کند. مولکول نیتریک اکسید همچنین دارای پیامدهایی در واکنش به استرس گروه خونی B است و توانایی کنترل و بهبود سریع از استرس را دارد. نیتریک اکسید به عنوان یک ماده مهم در اصلاح بسیاری از فرآینده های زیستی از جمله سیستم عصبی و سیستم ایمنی عمل می کند. نیتریک اکسید به عنوان نوعی واسطه انواع خاصی از نورون ها در سیستم عصبی مرکزی عمل می کند.

برخلاف سایر انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین و سروتونین، نیتریک اکسید به جایگاه های خاصی روی سلول وصل نمی شود بلکه به سلول القاء می شود و مستقیماً در سطح بیوشیمیایی کار می کند و آن را به انتقال دهنده عصبی "پاسخ سریع" تبدیل می کند. همچنین به نظر می رسد که نیتریک اکسید در تنظیم آندورفین های تولید شده در مغز شرکت داشته باشد. قابلیت آزاد کردن سریع نیتریک اکسید می تواند برای سیستم قلبی و عروقی بسیار مفید باشد، اما برای فعالیت انتقال دهنده های عصبی، امکان بهبود سریعتر از استرس، پیامدهایی دارد. دانشمندان دریافتند که بیماران دارای آنتی ژن نوع B، سریعتر از همه افراد دیگر گروه های خونی، نیتریک اکسید را آزاد می کند، دانشمندان هیچ دلیلی مبنی بر اینکه چرا این مسئله رخ می دهد ندارند، بنابراین یکی از جواب های احتمالی قرار گرفتن درست در کنار ژن ABO است، که به عنوان ژنی که بر توانایی تعدیل تبدیل آرژنین به نیتریک اکسید تاثیر دارد، درست در کنار ژنی است که گروه خونی را تنظیم می کند. دکتر آدام مشاهده کرد گروه خونی B توانایی فوق العاده برای تسکین فیزیولوژیکی ناشی از استرس و حفظ تعادل عاطفی از طریق استفاده از فرآیندهای ذهنی مانند تجسم و مدیتیشن دارد.  

توانایی گروه خونی B در مدیریت استرس

ورزش

دکتر آدام توصیه می کند برای حفظ تعادل ذهن و بدن، ورزشی را انتخاب کنید که ذهن و همین طور بدن را به چالش بکشد. گروه خونی نوع B باید فعالیت های فکری را با تمرینات بدنی شدید متعادل کنند. باید فعالیت های هوازی بیش از حد نداشته باشند و یک عنصر چالش ذهنی وجود داشته باشد که افراد را درگیر کند. دکتر آدام می گوید بهترین شکل های ورزش برای افراد گروه خونی B شامل تنیس، ورزش های رزمی، دوچرخه سواری، پیاده روی و گلف است.

ارتباط شخصیتی

ارتباط بین گروه خونی و شخصیت مدت طولانی مورد مطالعه قرار گرفته است. در یک مطالعه مستقل دکتر آدام متوجه شد که اغلب افراد گروه خونی B خود را با این خصوصیات توصیف می کنند: ذهن گرا، آسان گیر، مبتکر و انعطاف پذیر. در مطالعه دیگر، مشخص شد که افراد این گروه حس ششم بالاتری دارند، و دارای امتیاز بالاتری در ترکیب احساس بودند، و این نشان می دهد که تمایل به بصیرت، عرفان، آرمان گرایی، خلاقیت، جهان محوری، مردم محوری و تخیل دارند. آنها همچنین گزارش داده اند که از طریق گوش دادن بهتر یاد می گیرند سپس روی آن تامل می کنند و آنچه مشاهده کرده اند را تفسیر می کنند.

خصوصیات  افراد دارای گروه خونی B

درست زندگی کن! در اینجا استراتژی کلیدی دکتر آدام برای گروه خونی نوع B آورده شده است:

  • تجسم، یک روش قدرتمند برای گروه خونی نوع B است. اگر بتوانید چیزی را تجسم کنید، به آن می رسید.
  • روش های سالم برای بیان عدم موافقت خود را پیدا کنید.
  • حداقل 20 دقیقه در روز، خود را درگیر برخی کارهای خلاقانه کنید که توجه کامل شما را می طلبد.
  • قبل از ساعت 11 شب به رختخواب بروید و برای 8 ساعت یا بیشتر بخوابید. حفظ ریتم 8 ساعت خواب برای گروه خونی B ضروری است.
  • از مدیتیشن برای آرامش در طول استراحت استفاده کنید.
  • در کارهای اجتماعی، فعالیتهای همسایه ها یا دیگر گروه ها شرکت کنید که می تواند ارتباط معنی داری با گروه ها به شما بدهد. افراد گروه خونی B ذاتاً علاقمند به کارهای گروهی اند.
  • خود انگیز باشید
  • با بالا رفتن سن، گروه خونی نوع B با از دست رفتن حافظه و کاهش هوش روبرو می شوند. با انجام کارهایی که نیاز به تمرکز دارند مانند: پازل، جدول کلمات متقاطع یا یادگیری یک مهارت یا زبان جدید، هوشیاری خود را حفظ کنید.
از
4
رای