فصد خون چیست؛ فواید و عوارض فصد پا و دست + بهترین زمان آن

فصد خون چیست؛ فواید و عوارض فصد پا و دست + بهترین زمان آن فصد خون چیست و چه کاربردهایی دارد ؛ بهترین زمان فصد درمانی چه موقع است ؛ با فواید و عوارض فصد خون برای پا و دست، واریس، سیاتیک، و درمان بیماری ها در سلام دنیا آشنا شوید.

فصد خون یا رگ زنی، یکی از روش های سنتی و پرکاربرد علمی است که به صورت برش یا سوراخ کردن رگ برای کاهش میزان آهن و کاهش تعداد گلبول های قرمز خون صورت می گیرد که برای رفع برخی بیماری ها از جمله: طحال و تنظیم آهن بدن، کاهش کلسترول و درمان کبد چرب، فصد دست و پا برای درمان واریس، سیاتیک ها نیز مفید است. در این سلام دنیا؛ ما سعی داریم شما را با فواید فصد خون برای جوش صورت، لاغری و سیاتیک و عوارض و بهترین زمان فصد خون آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

فصد خون چیست (فصد درمانی چیست)

در طب سنتی که از قدیم تا الان در سرتاسر جهان برای بسیاری از بیماری ها وجود داشته که هرگاه یکی از این خلط های 4 گانه بدن از تعادل خارج می شوند برای فرد دچار بروز بیماری می شود و به همین دلیل یکی از بهترین روش های این بیماری ها انجام فصد خون است. فصد خون یا (رگ زنی)  نوعی روش خون گرفتن بوده و هست که در طب سنتی با تیغ انداختن و سوراخ کردن دیواره رگ، روند خارج کردن خون را انجام می دهند. این روش درمان دو مرحله دارد، یک اینکه کاهش غلظت خون بیمار و کم کردن ترافیک خون و مرحله دوم که هدف بعدی است انحراف خون به مسیر های دیگر بدن برای درمان بیماری ها به کار می رود.

فواید فصد خون

  • فصد خون در طب سنتی دارای اهمیت بسیار بالا است که باعث دفع سموم بدن و به خصوص درمان و غلبه روی سودا و رسوباتی که در خون افزایش می یابند را خارج می کند.
  • کاهش کلسترول خون: دانشمندان بعد از تحقیقات زیاد به این دست بردند که فصد خون باعث می شود بخاطر اینکه مقدار زیادی از سم های موجود در خون را پاک می کند و باعث می شود افراد حس شادابی و طراوت دست بدهد و کسانی که دچار فشار خون بالا هستند بهبود پیدا کنند و به همین سبب سطح کلسترول بدن را پایین و با حالت تعادل بر می گرداند. 

حتما بخوانید: کلسترول خون چیست و چگونه درمان میشود 


 • افزایش تولید سلول های قرمز خون: برای افرادی که به علت بیماری های سرطانی، شیمی درمانی می کنند فصد خون بسیار مفید است چرا که شیمی درمانی باعث کمتر شدن سلول های خونی بدنشان می شود و فصد رگ باعث می شود که دوباره تحریک شوند و سلول هارا بازیابی کنند.
 • تنظیم کننده مقدار آهن در بدن: با افزایش آهن بدن بیماری هایی مانند هموکروماتیس که بیماری خاص به حساب می آید و با فصد رگ می توان به بهبود این بیماری کمک کرد. پالایش خون باعث می شود که آهن موجود در خون به سطح تعادل خود برسد و از بیماری هایی مانند نارسایی قلبی، ضعف و خستگی و بیماری های کبدی جلوگیری کند.

فواید فصد خون

توصیه های مهم قبل از انجام فصد خون (بهترین زمان فصد خون)

 • بهترین زمان انجام فصد رگ در ساعت های صبح تا ظهر است.
 • برای اینکه درد پس از فصد خون شما را اذیت نکند از روغن میخک یا کمپرس آب گرم با خود ببرید.
 • 3 روز قبل از فصد خون از غذا هایی که باعث تحریک سودا می شوند خودداری کنید.
 • 24 ساعت قبل از رفتن به هیچ وجه الکل مصرف نکنید.
 • 24 ساعت قبل از انجام فصد خون سیگار و قلیون و ... مصرف نکنید.
 • اگر بیماریی دارید و دارویی مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه های مهم بعد از انجام فصد خون

 • اگر فصد رگ دست انجام داده اید 6 تا 8 ساعت خم و راست نکنید.
 • در صورت خون ریزی با گاز استریل و پنبه تمیز محل را فشار داده تا زمانی خون بند بیاید.
 • یک روز پانسمان خود را عوض نکنید و هیچ گونه آبی به محل خراش نرسد.
 • بعد از فصد به هیچ وجه غذا های چرب مصرف نکنید.
 • اصلا ورزش نکنید و تا 24 ساعت بیشتر استراحت کنید.
 • ازخوراکی های معتدل استفاده کنید بعد از فصد نه خوراکی های سرد و نه گرم.
 • مصرف تخم مرغ بعد از فصد مضر است و تا 48 ساعت نباید غذاهایی که با تخم مرغ ترکیب هستند بخورید.
 • غداهایی که ادویه زیاد دارد مصرف نشود.
 • مصرف ماهی و ترشی جات تا 24 ساعت استفاده نشود.

فصد خون برای جوش صورت

برای اینکه بتوانید جوش های صورت خود را پاکسازی کنید به شما پیشنهاد می شود که رگ اکهل که در بالای آرنج قرار دارد و برای پاکسازی کلی بدنم بسیار مفید از طریق پزشک خود و مشاوره از آن که اگر تشخیص دهد، علائم بروز این جوش های مشکلات کبد است باید از فصد استفاده کنید برای پاکسازی و رفع جوش های صورت خود بنابر این نظر پزشک بسیار مهم است.


حتما بخوانید: بهترین پماد برای جوش صورت 


فصد خون برای کبد چرب

چون اضافه بار آهن را در بدن کاهش می دهد و این موضوع خیلی موثر بر سلامتی کبد است چون پزشکان می گویند آهن زیاد برای بدن باعث کبد چرب می شود که غیر الکلی است و عارضه هایی مانند هپاتیت c و عفونت های کبدی بوجود می آورد.

فصد خون برای جوش صورت

فصد پا چگونه انجام میشود

فصد پا برای واریس

فصد از پشت ساق یا پشت زانو بسیار موثر است در درمان واریس که با تیغی که می زنند و رگ را سوراخ می کنند و در جایی که واریس رخ داده باعث تخلیه رسوبات مواد فاسد و سم های مضر می شود که به رقیق تر شدن خون کمک شایانی می کند.

فصد پا برای دیسک و سیاتیک

در صورتی که درد سیاتیک شما را اذیت می کند، می توانید از فصد پا که ماده های داخل بدن را خارج می کند و خون را به گردش می اندازد و رگی به نام عرق النساء که از پشت پا تا مچ پا ادامه دارد و مانند کرمی پیچ خورده است استفاده کرد.


حتما بخوانید: درمان خانگی سیاتیک پا و کمر با روش های سریع 


فصد خون برای لاغری

فصد خون، بسیار موثر برای کاهش کلسترول و چربی است که در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم. طی فرایند کاهش چربی و کلسترول خون تمام مواد مضر و سموم را بیرون میریزد و رقیق تر می شود به اصطلاح خون تصفیه می شود و با پاکسازی خون به درمان چاقی فرد کمک می شود.

فصد خون برای ترک اعتیاد

فصد خون به طور کلی سموم را از بدن خارج می کند به همین دلیل است که می گویند برای ترک اعتیاد نیز مفید است، چرا که ترک اعتیاد باید از دو مرحله رد شود و این کار فقط باعث می شود که دفع سموم بدن راحت تر باشد و فردی که معتاد است، خون پاکیزه تری داشته و نشاط بهتری داشته و انگیزه بالاتری نسبت به ترک کردن پیدا کند.

فصد خون در دست راست و چپ

1. فصد خون دست راست

برای درمان بیماری هایی از جمله بیماری که منشاء آن از کبد باشد و بیماری هایی که در سمت راست بدن درگیری بیشتر دارد. دست راست 6 رگ مختلف وجود دارد برای انجام فصد که به 3 تا از مهم ترین آنها اشاره می کنیم؛ 

 • رگ اکحل: این رگ در بالای آرنج قرار دارد و از این رگ بای پاکسازی کل بدن استفاده می شود.
 • رگ فیقال: کنار رگ اکحل قرار دارد برای رفع بیماری های مغز، چشم، گردن و حلق می شود
 • رگ اسلیم: پشت کف دست میان انگشت 4 و 5 قرار دارد و برای کبد، ریه و دیافراگم راست مفید می باشد.

2. فصد خون دست چپ:

برای درمان بیماری هایی از جمله سمت چپ بدن را بیشتر درگیر کرده. این دست هم دارای 6 رگ است که به 2 تا از مهم ترین این رگ ها اشاره می کنیم:

 • رگ اکهل: برای پاکسازی کلی بدن است که در بالای آرنج جای دارد.
 • رگ اسلیم: مانند دست راست که گفتیم در پشت کف دست قرار دارد و برای درمان بیماری هایی مانند قلب، طحال، ریه و دیافراگم سمت چپ مفید می باشد. از درمان بیماری های دیگری که فصد دست چپ می توان موثر باشد به سردرد و سرگیجه که منشاء آن طحال است اشاره کرد.

فصد خون دستراست و چپ


حتما بخوانید: علائم بیماری طحال چیست 


عوارض فصد خون

 • مقدار خونی که در فصد خون اتفاق می افتد زیاد است و فرد ممکن است دچار کم خونی و ضعف جسمانی شود. خود کم خونی عوارض زیادی دارد که ممکن است به کلیه و کبد آسیب جدی برساند.
 • سستی و کسل بودن، بی اشتهایی یکی دیگر از عوارض این کار است.
 •  باعث ضعف معده و کبد می شود، پس اگر کسی در این دو مورد بیماری دارد این کار را انجام ندهد.
 • اگر پیش متخص این کار انجام نگیرد، باعث از بین رفتن سلول های عصبی و بروز برخی از عفونت ها می شود.
سخن آخر

در کل رفع سموم بدن بسیار مفید و خیلی از مزایا هایی که دارد را برای بدن در اینجا اشاره کردیم ولی این روش برای کودکان و سالمندان پیشنهاد نمی شود، ولی اگر باز هم بخواهند باید با پزشک خود مشورت کنند و بعد این کار را انجام دهند. به شما توصیه می کنیم اگر هم نخواستید از فصد خون استفاده کنید. حتما ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید تا پیشگیری کنید از بوجود آمدن برخی بیماری ها؛ ما در این مقاله سعی داشتیم کامل به شما راجب این موضوع بحث کنیم و راهنمایی های لازم را با شما در میان بگذاریم. 


مقالات مرتبط:

روش های دفع مواد زائد و سموم بدن از دیدگاه طب سنتی-اسلامی

فواید جادویی حجامت برای پوست و درمان بیماری ها و عوارض آن
 از
2
رای