فواید جادویی حجامت برای پوست و درمان بیماری ها و عوارض آن

فواید جادویی حجامت برای پوست و درمان بیماری ها و عوارض آن حجامت یک روش درمانی برای تسکین درد، علائم خاص و برخی بیماری‌هاست که روی نقاط کلیدی بدن اعمال شده. خواص حجامت برای سلامتی و پوست و بهترین زمان حجامت و عوارض آن را در سلام دنیا بخوانید.

شما چگونه استرس‌های روزانه را از بین می برید؟ یوگا؟ ماساژ؟ یک بستنی؟ انجام حجامت در کنار هر کاری که برای کنار آمدن با یک هفته کاری دیوانه وار انجام می دهید، می‌تواند در رفع خستگی بدن بسیار موثر باشد. هزاران سال است که حجامت توسط اطباء سنتی انجام می‌شود، اما امروزه محبوبیت جدیدی در بین ورزشکاران به دست آورده است. در ادامه این مقاله از بخش طب سنتی سلام دنیا می خواهیم به انواع حجامت، فواید حجامت برای پوست و سلامتی، عوارض و نحوه انجام آن بپردازیم.

حجامت چیست؟

حجامت سابقه‌ای در حدود 5000 سال دارد. این روش درمانی برای تسکین درد، علائم خاص و برخی بیماری‌ها روی نقاط کلیدی بدن اعمال شد. حجامت نوعی درمان دستی است که در آن فنجان‌های مختلفی بر روی قسمت های مختلف بدن قرار می گیرد. با استفاده از روشن کردن یک کبریت یا پمپ خلاء، مکش‌هایی روی پوست اعمال می‌شود و با ایجاد خراش‌هایی روی پوست، خون را از طریق بافت ها به سطح می کشد.

در گذشته حجامت به طور گسترده‌ای در سراسر آسیا، اروپا و خاورمیانه مورد استفاده قرار می گرفت، اما در حال حاضر در سراسر جهان پذیرفته شده و به خاطر تایید فواید آن بر سلامت، مورد استفاده قرار می گیرد. حجامت کاربردهای متنوعی مانند درمان تورم، درد مزمن، التهاب، میگرن و سفتی بافت دارد.


حتما بخوانید: درمان خانگی میگرن با 6 دمنوش خوشمزه


انواع حجامت

انواع حجامت برای تسکین بدن و بهبود بیماری‌ها انجام می شود که تشخیص استفاده از نوع  آن به عهده طبیب است و عبارتند از:

1. حجامت خشک

حجامت خشک روشی است که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در این روش خلاء جزئی در فنجان ایجاد می شود که یا با گرم کردن مستقیم فنجان، یا نگه داشتن انتهای باز آن در نزدیکی شعله انجام می‌شود. پس از قرار دادن فنجان روی پوست، هوای خنک کننده پوست را به سمت بالا می کشد.

2. حجامت تر

حجامت تر (خیس) را حجامت نیز می گویند. پس از استفاده از حجامت خشک تا 5 دقیقه، طبیب بریدگی‌های کوچکی در ناحیه ایجاد می‌کند. فنجان یک بار دیگر آماده می‌شود و روی ناحیه تحت درمان قرار می‌گیرد و خون در خلاء فنجان از بدن خارج می‌شود.

3. حجامت ماساژ

حجامت ماساژ شامل حرکت دادن فنجان بر روی ناحیه آسیب دیده، مانند پشت، برای ترکیب ماساژ و حجامت است، که به طور موثر باعث آزاد شدن میوفاشیال می شود.

4. حجامت سوزنی

حجامت سوزنی از سوزن های طب سوزنی همراه با فنجان استفاده می کند. به این صورت که سوزن‌های طب سوزنی ابتدا وارد بدن می شود و بلافاصله پس از آن فنجان روی جای سوزن قرار می گیرد.

5. حجامت با آتش

حجامت با آتش مستلزم آن است که طبیب یا پزشک برای گرم کردن هوای داخل فنجان از پنبه‌ای که در الکل آغشته شده و سپس روشن شده است استفاده کند. این پنبه سوزان با مصرف اکسیژن داخل فنجان، خلاء ایجاد کرده و موجب مکش می‌شود.

حجامت عام

حجامت عام چیست

حجامت عام که در احادیث از آن به نام حجامت نافع یاد می شود در ناحیه بین دو کتف و در محدوده مهره های سوم و چهارم ستون فقرات انجام می گیرد. دانشمندان طب سنتی حجامت در این ناحیه را بیشتر از دیگر نقاط بدن توصیه می کنند. در خصوص زمان انجام حجامت عام تاکید شده است که مزاج های سرد در زمستان از انجام آن خودداری کنند، اما در فصل بهار و پاییز برای همه مزاج ها موثر خواهد بود. حجامت عام در رفع مشکلات زیر موثر خواهد بود:

 • فشار خون
 • دیابت
 • غلظت خون
 • تپش قلب
 • چربی خون، اسید اوریک
 • تنظیم ترشحات غدد داخلی
 • دردهای مزمن کلیه، مثانه، رحم
 • میگرن و سردرد
 • درهای گردن، شانه و کتف
 • درمان جوش و آکنه
 • اضطراب و پرخاشگری به خصوص در نوجوانان
 • انواع عفونت های ویروسی
 • کهیر و بیماری های پوستی

حتما بخوانید: درمان جوش صورت با طب سنتی


تقویم حجامت ( بهترین زمان حجامت)

تقویم حجامت تقویمی است که بر اساس روایات انبیاء و معصومین و احادیث ایشان تهیه شده است و بهترین روزها برای انجام حجامت را نشان می دهد. پزشکان طب سنتی بر اساس آن برای انجام این روش درمانی برنامه ریزی می‌کنند. در ادامه تقویم حجامت سال 1400 ارائه شده است. 

تقویم حجامت

بهترین زمان حجامت

فواید و خواص حجامت برای سلامتی و درمان بیماری ها

پزشکان چینی هزاران سال است که از حجامت برای درمان طیف وسیعی از مشکلات سلامتی استفاده می کنند. این روش درمان سنتی برای کمک به بدن برای کاهش التهاب با استفاده از ساکشن طراحی شده است. برخی از فواید حجامت برای بدن عبارتند از:

1. حجامت برای تسکین سریعتر درد

حجامت می‌تواند دردهای ناشی از آرتریت، کمردرد، دیسک و غیره را تسکین دهد. سایر اشکال درد که می‌توان به طور موثر با حجامت درمان کرد عبارتند از سردرد، میگرن، درد دندان، دردهای عضلانی، سیاتیک و غیره. در ورم مفاصل، حجامت روی مفاصل مربوطه انجام می‌شود. حجامت گردش خون و تحرک لفن را افزایش داده و در نتیجه درمان موثری برای بیماری هایی مانند روماتیسم، کمردرد، گرفتگی گردن و شانه ها است.

2. با حجامت از شر سندرم خستگی مزمن خلاص شوید

در دنیای پرمشغله ما، زمان کمی برای استراحت و تجدید قوای جسمی و ذهنی وجود دارد. حتی اگر زمانی را برای استراحت فیزیکی پیدا کنیم، از نظر ذهنی مملو از حواس‌پرتی دیجیتالی مانند گوشی‌های هوشمند، لپ‌تاپ‌ها و غیره هستیم. همه اینها می‌تواند منجر به سندرم خستگی مزمن شود. این سندرم می‌تواند یک شکل طولانی مدت از خستگی باشد. حجامت یا حجامت یک درمان موثر برای خلاص شدن از این بیماری است.

3. حجامت برای بهبود بیماری های ریوی 

حجامت یک درمان مفید برای بیماری های ریوی مانند سرفه مزمن، آسم، احتقان برونش و پلورس است. همچنین گمان می شود که حجامت برای کسانی که از بیماری هایی مثل سرماخوردگی، آلرژی یا برونشیت رنج می برند، موثر است.

4. حجامت برای حفظ سلامت پوست

اغلب اوقات سلامت و وضعیت پوست شما به طور مستقیم منعکس کننده اتفاقاتی است که در داخل بدن شما اتفاق می افتد. حجامت جریان خون پوست را بهبود می بخشد و در نتیجه تامین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای داشتن پوست سالم را افزایش می دهد. همچنین در کاهش بروز آکنه و سایر مشکلات پوستی مانند اگزما، سلولیت و غیره مفید است. حجامت همچنین به گسترش رگ های خونی برای تسهیل گردش خون و همچنین حذف مواد سمی از سطح پوست کمک می کند.

5. حجامت برای رفع مشکلات گوارشی

حجامت به رفع مشکلات گوارشی ناشی از استرس مزمن، سوء تغذیه یا پاسخ سیستم ایمنی کمک می کند.

6. حجامت برای درمان بیماریهای ادراری

از حجامت می توان برای درمان بیماری های مجاری ادراری مانند سنگ کلیه، احتباس ادرار و آبسه استفاده کرد. احتباس ادرار با قرار دادن فنجان ها در ناحیه کمر درمان می شود.


حتما بخوانید: راه خانگی دفع سنگ کلیه در منزل


7. فواید حجامت  برای رسیدن آرامش

حجامت همچنین به عنوان نوعی ماساژ عمل می کند که باعث آرامش می شود. انرژی و جریان خون جریان یافته در اثر حجامت دلیل خوبی برای ایجاد آرامش است. کسانی که افسرده یا مضطرب هستند اغلب بعد از ماساژ حجامت احساس آرامش و مثبت تری دارند.

8. فواید حجامت برای بهبودی سریعتر

استفاده درست از حجامت می تواند جریان خون را در نواحی خاصی که نیاز به درمان دارند افزایش دهد. افزایش جریان خون و انرژی منجر به بهبود سریعتر در آن ناحیه می شود. بافت اسکار و چسبندگی‌های پس از جراحی می تواند دردناک باشد زیرا بافت سفت در حین حرکت کشیده می شود. حجامت می تواند به نرم شدن این بافت ها کمک کند و آنها را انعطاف پذیرتر و شدت درد را کاهش دهد.

9. فواید حجامت برای رفع گرفتگی عضلات

ماهیچه های سفت و دردناک در حین حجامت شل می شوند و به بهبود و آرامش فیبرهای عضلانی کمک می کنند.

10. حجامت برای تقویت سیستم ایمنی

حجامت به حرکت موثرتر مایع لنفاوی در بدن کمک می کند و سیستم ایمنی را تقویت و تقویت می کند.

خواص حجامت برای سلامتی

فواید حجامت برای پوست

حجامت هزاران سال است که به طور خاص وجود داشته است. با این حال، در سال‌های اخیر بسیاری از افراد مشهور و مدل‌هایی شنیده‌ایم که از این روش برای زیبای پوست استفاده می‌کنند. وقتی فنجان های حجامن روی پوست مکش و فشار منفی ایجاد می کنند، 7 لایه پوست شما از هم جدا می‌شود. هدف ماساژ این است که فنجان ها را در بدن حرکت دهید و در حالی که آنها را می چرخانید، درناژ لنفاوی ایجاد کنید. این تکنیک بسیار ساده است اما نتایج آن بر روی زیبایی پوست به طور تکان دهنده ای موثر هستند!

 • پوست را روشن می‌کند
 • سلول های پوست را برای تولید و ترشح کلاژن تحریک می کند
 • خطوط ریز را کاهش می دهد
 • موجب پیشگیری و درمان آکنه می شود
 • در کاهش هایپرپیگمانتاسیون موثر است
 • اسکارهای آکنه را کاهش می دهد
 • اندازه منافذ را کاهش می دهد
 • پوستتان را سفت و شاداب کنید

حتما بخوانید: 16 ماسک خانگی روشن کننده پوست صورت


حجامت کبد

حجامت کبد یکی از مفیدترین انواع حجامت در بدن است که به بهبود بیماری‌های کبد کمک می کند. این حجامت در پشت قفسه سینه و سمت راست بدن، روی دنده شماره 10 انجام می‌شود. از فواید حجامت کبد به تاثیر آن در بهبود انواع هپاتیت، کبد چرب، غلظت خون، درمان آکنه و جوش، درمان حرارت جگر اشاره شده است.

حجامت سر

برای پیدا کردن محل حجامت سر، شخص حجامت شونده باید انگشت شست را در وسط ابروها گذاشته و دست را به بالای سر ببرد، هر کجا از سر که انگشت سبابه رسید نقطه حجامت است. از حجامت سر برای درمان بیماری های اعصاب، تقویت مغز و تقویت بینایی استفاده می شود. درباره مضرات این ناحیه گفته شده است که می تواند به کاهش فهم و فراموشکاری در شخص منجر شود.

درمان سردرد با حجامت

حجامت کنندگان از فنجان بر روی صورت و گردن برای کمک به تسکین سردرد استفاده می کنند. مسکن‌های طبیعی مانند اکالیپتوس یا روغن اسطوخودوس معمولاً قبل از اعمال ساکشن روی پوست پخش می‌شوند. روغن‌ها باعث می شوند تا فنجان‌ها به راحتی به اطراف سر بخورند. پس از ایجاد مکش، طبیب فنجان را با ضربات مختلف حرکت می دهد. به این روش گلایدینگ یا حجامت ماساژ می گویند.

درمان میگرن با حجامت

میگرن زمانی رخ می دهد که خون رسانی به مغز کاهش یابد. به همین دلیل است که به میگرن "سردرد عروقی" نیز می گویند. هر زمان که بیمار یک محرک مانند استرس‌زا را تجربه کند، ماهیچه های پایه جمجمه دچار اسپاسم می شوند و خون رسانی به مغز را محدود می کنند. زمانی که اسپاسم اتفاق می‌افتد، عروق مغز منبسط می‌شوند تا کمبود خون و کاهش اکسیژن را جبران کنند. عروق منبسط شده در این ناحیه به اعصاب فشار وارد می کنند که باعث درد ضربانی در سر می شود.

انجام حجامت بر روی پیشانی، استخوان گونه و پایین گردن باعث شل شدن عضلات و افزایش خون رسانی می شود. به بیانی دیگر، دقیقاً عامل ایجاد درد میگرن را معکوس می کند. در این حجامت فنجان روی پیشانی به سمت بالا و پایین و زیر چشم ها به پهلو جابه‌جا می شود.

درمان میگرن با حجامت

فواید حجامت ساکرال

حجامت کمر (ساکرال) یا چهاربند در انتهای ستون فقرات در میانه گودی بالای باسن و روی ناحیه لومبار انجام می شود. هدف از این حجامت درمان بیماری های بخش میانی بدن است. از جمله:

 • درمان بیماری‌های کمر
 • درمان فیبروم
 • درمان سیاتیک
 • درمان فیستول
 • درمان پروستات
 • درمان عفونت‌های اندام تناسلی
 • درمان انزال زودرس
 • تنظیم فعالیت تخمدانها
 • درمان کیست تخمدانها

حتما بخوانید: درمان خانگی کیست تخمدان با داروهای گیاهی


حجامت صورت

حجامت صورت کمی متفاوت از دیگر قسمت‌های بدن است. فنجان های مخصوص صورت معمولا کوچکتر و نرمتر هستند. آنها برای دور کردن آرام پوست از لایه های عمیق تر استفاده می شوند. این کار جریان خون را در ناحیه افزایش می‌دهد و پوست را جوان می‌کند بدون اینکه آثار فنجانی را پشت سر بگذارد. به مرور زمان، این عمل باعث بهبود چهره و کاهش خطوط و چین و چروک‌های ظریف می‌شود.

طی حجامت صورت، اثر مکش خون را به ناحیه پوست زیر فنجان می کشد. این کار بافت اطراف را با خون تازه اشباع می کند و باعث تشکیل عروق خونی جدید می شود. حجامت همچنین باعث التهاب استریل می شود. التهاب استریل نوعی ضربه بدون پاتوژن است.  مزایای حجامت صورت عبارتند از:

 • افزایش گردش خون غنی از اکسیژن
 • تقویت پوست و بافت های همبند
 • تحریک سلول های مسئول تولید کلاژن
 • رها شدن از تنش عضلانی

به همین دلیل، تاثیر حجامت روی پوست شامل:

 • روشن کردن پوست
 • جای زخم، خطوط ریز و چین و چروک را به حداقل می رساند
 • کاهش پف کردگی
 • تنظیم تولید چربی پوست صورت
 • بهبود جریان مواد مغذی به پوست

فواید حجامت برای پوست

آیا حجامت صورت کبودی باقی خواهد ماند؟

حجامت صورت نباید کبودی به جا بگذارد. با این حال، اگر فنجان برای مدت طولانی در یک نقطه بماند، کبودی ممکن است ایجاد کند. این تغییر رنگ و کبودی می تواند در کمتر از پنج ثانیه رخ دهد، بنابراین مطمئن شوید که فنجان را در حرکت نگه دارید.

چگونه حجامت کنیم در خانه

کیت های حجامت در خانه وجود دارد، اما ممکن است زیر نظر یک متخصص راحت‌تر باشید. با این وجود اگر تصمیم دارید حجامت را در خانه امتحان کنید، از پزشک خود راهنمایی بخواهید. آنها می توانند به هر سؤالی که ممکن است داشته باشید پاسخ دهند و ممکن است بتوانند یک کیت خانگی معتبر را توصیه کنند. مراحل انجام حجامت در خانه به این صورت است:

1.رعایت تغذیه مناسب از قبیل نخوردن غذاهای فست فود و کم کیفیت، عدم مصرف تخم مرغ پیش از حجامت، مصرف غذاهای مقوی و خونساز
2. انتخاب زمان مناسب برای حجامت بر اساس تقویم حجامت
3. انتخاب حالت مناسب بدن که حالت چهار زانو رو به قبله مناسب است. بهتر از دراز کشیدن به صورتیکه پاها از تخت آویزان باشد اجتناب کنید.
4. خواندن دعای حجامت
5. روغن مالی پوست، بهتر است از روغن هایی مثل بادام شیرین، تخم کدو یا بنفشه در تابستان و از روغن بابونه، نرگس و زنبق در زمستان استفاده شود.
6. بادکش کردن
7. تیغ زدن به صورتیکه از تمام لایه های پوست بگذرد
8. تخلیه خون به وسیله لیوان مخصوص
9. پانسمان محل بریدگی که بهتر است با مالیدن عسل همراه باشد.
10. تمیز کردن بدن و رعایت نکات لازم برای بهبود.


حتما بخوانید: فواید و عوارض بادکش سینه


عوارض حجامت

حجامت عوارض زیادی در پی ندارد. عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید معمولاً در طول درمان یا بلافاصله پس از آن رخ می دهد.

 • ممکن است در طول حجامت احساس سبکی سر یا سرگیجه داشته باشید. همچنین ممکن است تعریق یا حالت تهوع را تجربه کنید.
 • پس از پایان حجامت، پوست اطراف لبه فنجان ممکن است تحریک شده و به صورت دایره ای مشخص شود. همچنین ممکن است در محل برش درد داشته باشید یا کمی بعد از انجام حجامت احساس سبکی سر یا سرگیجه داشته باشید.
 • عفونت در محل بریدگی ها پس از انجام حجامت همیشه یک خطر است. اگر پزشک شما از روش‌های مناسب برای تمیز کردن پوست و کنترل عفونت قبل و بعد از جلسه شما پیروی کند، خطر جدی نست و معمولاً از آن پیشگیری می‌شود.
 • جای زخم پوست
 • هماتوم (کبودی)

توجه: پزشک شما باید در طول حجامت از پیش بند، دستکش یکبار مصرف، و عینک یا سایر وسایل محافظ چشم استفاده کند. آنها همچنین باید از تجهیزات تمیز استفاده کنند و واکسن های منظم داشته باشند تا از محافظت در برابر برخی بیماری ها مانند هپاتیت اطمینان حاصل کنند. برای محافظت از ایمنی خود، همیشه در مورد پزشکان به طور کامل تحقیق کنید.

اگر هر یک از این مشکلات را در طول یا پس از درمان تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید. آنها ممکن است اقداماتی را ارائه دهند که می‌توانید قبل از جلسه خود انجام دهید تا از هر گونه ناراحتی بعدی جلوگیری کنید.

عوارض حجامت چیست

چه کسانی نباید حجامت انجام دهند؟

 • افراد بالای 60 سال، در صورت اصرار برای اینکار باید توسط طبیب ماهر معاینه شده و با توجه به قوای جسمانی و شرایط بدنی تصمیم گرفته شود.
 • افراد دچار بیماری کم خونی یا هموفیلی
 • افرادی که به تازگی پیوند عضو داشته اند
 • افراد مبتلا به صرع
 • افرادی که اخیراً دچار سکته قلبی شده اند
 • افرادی که به تازگی شوکهای شدید عاطفی را گذرانده اند
 • بیماران هپاتیت B/C/ افراد مبتلا به ایذر باید از نظر توان بندی سنجیده شوند
سخن آخر

برای اکثر افراد حجامت یک تجربه واقعا عالی است. حجامت فواید بی شماری برای سلامتی دارد. همچنین، می تواند یک تجربه بسیار آرامش بخش و تسکین دهنده باشد، البته به شرطی که توسط افراد با مهارت و رعایت تمام موازین بهداشتی انجام گیرد. در غیر این صورت نه تنها مزایایی برای بدن نداشته، بلکه می تواند موجب انتقال انواع بیماری های خونی به فرد شود. 


مقالات مرتبط:

جوان سازی و روشن شدن پوست صورت با استفاده از طب سوزنی

نکاتی مهم که پیش از انجام طب سوزنی برای نوزادان باید بدانید

از
4
رای