درمان خانگی سیاتیک پا و کمر با روش های سریع و موثر در خانه

درمان خانگی سیاتیک پا و کمر با روش های سریع و موثر در خانه کاهش درد شدید سیاتیک همیشه به یک رویکرد درمانی غیرعادی نیاز ندارد. تسکین درد عصب سیاتیک در خانه با انجام ورزش ملایم، سرما و گرما درمانی و مصرف دارو ممکن است به سرعت بهبودی شما کمک کند. درمان خانگی سیاتیک در ادامه بیاموزید.

درد عصبی (سوزشی که از درد برای شما ایجاد می شود) و سنگینی که در پای خود در اثر سیاتیک احساس می کنید می تواند برای شما طاقت فرسا باشد. علائم و دردهای سیاتیک معمولاً بدون نیاز به درمان های مکرر و سخت پزشکی برطرف می‌شوند، اما باز با این حال نیز ممکن است که این درد بیش از یک ماه طول بکشد تا کاهش یابد که این خود باعث میشود شما توانایی خود را برای انجام فعالیت‌های روزانه محدود کنید.

چندین روش خودمراقبتی را می توان در خانه برای رهایی از درد سیاتیک امتحان کرد. در حالی که برخی از درمان‌ها بدون توجه و صرف نظر از تشخیص پزشکی به تسکین موقت درد شما کمک می‌کنند، از آن طرف نیز برخی دیگر مستقیماً علت زمینه‌ای یعنی از بین بردن علائم و جلوگیری از عود مجدد آن در آینده نزدیک را مورد هدف قرار می‌دهند. در این مطلب از سلام دنیا ، اطلاعاتی در مورد چندین روش خانگی برای درد سیاتیک برای شما به ارمغان آورده است.

درمان های خانگی سیاتیک برای تسکین فوری  و رهایی از درد سیاتیک پا و کمر

ایده خوبی است که به محض عود کردن سیاتیک خود آن را درمان کنید. برای تسکین فوری و هرچه سریع تر آن، یک یا چند مورد از نکات و موارد زیر را امتحان کنید.

1. برای درمان درد سیاتیک : بر روی پشت لگن خود یخ بگذارید

یخ درمانی می تواند به کاهش سریع درد حاد و اذیت کننده سیاتیک شما کمک کند. هنگامی که یخ درمانی را بر روی پشت لگن خود (ناحیه ریشه های عصب سیاتیک) عملی کردید، دمای خنک کننده به منقبض شدن رگ های خونی و کاهش جریان خون شما کمک می کند که این کار خود نیز باعث ایجاد یک اثر بی حس کنندگی و کاهش فوری درد میشود. یخ درمانی همچنین به خنک شدن رشته های عضلانی کمک کرده و نیز اسپاسم عضلانی را کاهش می دهد.

استفاده از یخ درمانی در خانه بسیار آسان است - یک کیسه یخ زده از سبزیجات را از فریزر خود بردارید و یا به سادگی چند تکه یخ را در یک حوله ضخیم بپیچید. اطمینان حاصل کنید که از یخ درمانی به طور متناوب و به مدت حدود 15 دقیقه در هر 2 ساعت یک بار استراحت بین برنامه های متوالی برای اعمال یخ استفاده کنید. برای جلوگیری از آسیب مستقیم پوست، یک حوله یا یک پارچه را بین سطح پوست و کیسه یخ خود قرار دهید.


حتما بخوانید: سیاتیک چیست و چه علائمی دارد


بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

2. از داروهای ضد درد موضعی استفاده کنید ( پماد برای درد سیاتیک)

پمادها، کرم‌ها یا ژل‌های حاوی متیل سالیسیلات، منتول، ترولامین سالیسیلات، کپسایسین، کافور یا کانابیدیول (CBD) به دلیل اثر موضعی‌شان می‌توانند به تسکین فوری درد شما کمک کنند. این داروها جریان خون در ناحیه درد را تغییر میدهند که با این کار اثر بی‌حسی را ایجاد و به کاهش التهاب کمک کنند.

داروهای موضعی بدون نسخه نیز در دسترس هستند که برای خرید آن نیازی به نسخه پزشک ندارید. مقدار توصیه شده از دارو را روی پشت لگن خود بمالید و به آرامی آن ناحیه را ماساژ دهید. هنگام استفاده از داروهای موضعی از استفاده از یخ یا گرما درمانی خودداری کنید، زیرا این کار اثربخشی هر دو درمان را کاهش می دهد.

بهترین دارو برای گرفتگی رگ سیاتیک

3. با توپ تنیس ماساژ دهید

یک جسم محکم و گرد، مانند توپ تنیس، در صورت استفاده صحیح می تواند به تسکین درد سیاتیک شما کمک کند. توپ‌های تنیس به‌عنوان غلتک‌هایی فوم مانند عمل می‌کنند که می‌توانند به شل شدن بافت‌های نرم، کاهش تنش در عضلات، تسکین اعصاب عضلات و بهبود انعطاف‌پذیری در قسمت پایین کمر کمک کنند.

در حالی که روی یک صندلی نشسته اید، یک توپ تنیس را بین پشتی صندلی و کمر خود قرار دهید تا یک ماساژ توسط خود را داشته باشید ، این کار باعث تسکین فوری سیاتیک میشود. به توپ فشار بیاورید، روی نقاط حساس تمرکز کنید و به آرامی از یک طرف به سمت دیگر جابجا شوید، این کار ممکن است به کاهش تنش در عضلات سفت کمر شما کمک کند و درد سیاتیک را کاهش دهد.

  • به عنوان یک جایگزین، اگر که به فشاری محکم تر و بیشتر نیاز دارید، می توانید از توپ لاکراس به همان روش استفاده کرد.

4.  برای درمان سیاتیک در خانه: ورزش کردن

ممکن است زمانی که درد دارید، ورزش کردن غیرطبیعی به نظر برسد، اما تحقیقات نشان می دهد که استراحت بیش از حد می تواند علائم کمردرد و پادرد را تشدید کند. در عوض، ورزش های سبک را در برنامه روزانه خود قرار دهید تا درد سیاتیک خود را کاهش دهید. نکته مهم ملایم بودن ورزش است: ورزش نباید دردناک یا سخت باشد. پیاده روی در اطراف خانه (بله، می دانم که در خانه نیست، اما به اندازه کافی به خانه نزدیک است) یک نمونه عالی از فعالیت بدنی است که ستون فقرات شما را بدون آسیب اضافی قوی نگه می دارد. ورزش علاوه بر قوی‌تر کردن ستون فقرات شما (مثلاً ورزش های عضلات مرکزی بدن، ستون فقرات قوی‌تر از شما در مقابل درد بهتر محافظت می‌کند)، باعث ترشح اندورفین می‌شود تا ادراک شما از درد را هم کاهش دهد.


حتما بخوانید: درمان معجزه اسای دیسک کمر با ورزش


5. برای درمان سیاتیک در خانه: حرکات کششی

حرکات کششی ملایم را در روتین روزانه خود قرار دهید. حرکات کششی یک روش عالی برای بهبود انعطاف پذیری ستون فقرات و دامنه حرکتی شما هستند و در عین حال عضلات مرکزی و ستون فقرات را نیز تقویت می کند. علاوه بر آن، اکثر حرکات کششی به قدری ساده هستند که می‌توانید هنگام تماشای اخبار یا فیلم مورد علاقه‌تان آنها را انجام دهید.

6. برای درمان سیاتیک در خانه: کیسه یخ و پد گرمایشی

گرما و سرما درمانی متناوب می تواند موجب تسکین درد عصب سیاتیک شود. یخ می تواند به کاهش التهاب کمک کند، در عین حال گرما می تواند جریان خون در ناحیه دردناک را افزایش دهد (که باعث تسریع بهبودی می شود). گرما و سرما همچنین ممکن است به کاهش اسپاسم عضلانی دردناکی که اغلب همراه با درد سیاتیک ایجاد می شوند کمک کند. هر ساعت یک بار یک کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه دردناک قرار دهید و سپس هر 2 یا 3 ساعت یکبار پد گرمایشی را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه دردناک بگذارید. به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از پد گرمایشی یا کیسه یخ همیشه از یک پوششی (مانند حوله) برای محافظت از پوست خود استفاده کنید و هنگام گرما یا سرما درمانی هرگز نخوابید.

درمان سیاتیک در خانه

7. برای درمان سیاتیک در خانه: تغییر وضعیت بدن

چه پشت میز خود کار می کنید یا در خانه استراحت می کنید، اگر برای مدت طولانی در همان وضعیت باقی بمانید، ممکن است متوجه شوید که درد سیاتیک شما افزایش پیدا می کند. تغییر وضعیت بدن هر 20 دقیقه و داشتن وضعیت مناسب بدن می تواند به کاهش فشار از روی ستون فقرات و کاهش علائم سیاتیک کمک کند.

درمان سیاتیک در خانه: داروهای مسکن (مسکن قوی برای درد سیاتیک)

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه (OTC) ممکن است برای کاهش علائم سیاتیک در هنگام شروع درد موثر باشند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می توانند گزینه خوبی باشند زیرا بر خلاف استامینوفن (تیلنول) که فقط درد را کاهش می دهد، این داروها هم التهاب و هم درد را تسکین می دهند. با این حال، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی  خطراتی برای سلامتی بهمراه دارند که باید قبل از استفاده از آنها مطلع شوید، بنابراین مطمئن شوید که در مورد بی خطر بودن آنها ابتدا با پزشک خود صحبت می کنید. نمونه هایی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه شامل ایبوپروفن (ادویل، موترین)، آسپرین (اکوترین) و ناپروکسن (Aleve) هستند.


حتما بخوانید: قرص ناپروکسن برای چیست


درمان های خانگی برای علل زمینه ای و اساسی سیاتیک

فتق یا بیرون زدگی دیسک و تنگی ستون فقرات در ناحیه کمر دو علت شایع سیاتیک هستند (مشکلات دیسک شایع تر است). این تشخیص ها معمولاً درمان های خاصی دارند که معمولاً با یکدیگر بسیار متفاوت هستند.

سیاتیک ناشی از فتق دیسک

اگر تشخیص داده شد که فتق یا برآمدگی دیسک در ناحیه کمر خود دارید، موارد زیر را امتحان کنید؛

  • فعال باشید: ایستادن و راه رفتن معمولاً به مشکلات مربوط به دیسک کمک می کند. از نشستن طولانی مدت خودداری کنید چرا که این کار می تواند فشار بیشتری را بر دیسک شما وارد کند و باعث درد شود.
  • کش و غوس دادن به خود (حرکات کششی): تمرینات اکستنشن و تقویت عضلات شکم می تواند به کاهش درد سیاتیک ناشی از فتق دیسک کمک کند و محیطی مناسب را برای جلوگیری از عود مجدد این درد در آینده برای شما ایجاد کند.

سیاتیک ناشی از تنگی کانال نخاعی

اگر علت اصلی سیاتیک شما تنگی کانال نخاعی است، موارد زیر را امتحان کنید:

  • فعالیت بیش از حد را محدود کنید: هنگامی که دچار تنگی کانال نخاعی هستید، برخی از فعالیت های روزمره مانند پیاده روی، ممکن است که ریشه های عصب سیاتیک شما را بیشتر تحریک کرده و درد شما را افزایش دهد. فعال ماندن و فعالیت کردن در هنگام سیاتیک توصیه می شود، اما از طرفی هم باید فعالیت هایی را که ممکن است علائم شما را بدتر کنند محدود کنید.
  • کشش: تمرینات فلکشن و تقویتی معمولاً به تسکین درد ناشی از تنگی نخاع کمک و از تحریک ریشه عصب نخاعی در قسمت تحتانی ستون فقرات جلوگیری می کنند.

این درمان‌های خانگی را امتحان کنید تا در هنگام بروز سیاتیک به کاهش درد آن کمک کنید. اگر درد کمر و پای شما مزمن و به مرور زمان بدتر شد و یا اگر علائم عصبی مانند بی حسی یا ضعف، فعالیت های روزانه شما را مختل کردند، برای بررسی دقیق تر تشخیصی و گزینه های درمانی پزشکی، از پزشک خود مشورت بگیرید.

چه زمانی برای درمان درد سیاتیک به پزشک مراجعه کنید؟

تشخیص اینکه چه زمانی درمان‌ خانگی درد سیاتیک شما را کاهش نمی‌دهند، نکته مهمی است. اگر این درمان ها برای تسکین درد به شما کمکی نکردند، ممکن است وقت آن رسیده باشد که به پزشک شخصی یا متخصص ستون فقرات مراجعه کنید. افراد بنا به دلایلی مختلف از مراجعه به پزشک امتناع می کنند. شاید در مورد نحوه استفاده از بیمه درمانی خود مطمئن نیستید یا هیچ نوع بیمه ای ندارند. یا شاید هم فقط دوست ندارند که به پزشک مراجعه کنند و طرز تفکر "هرچه کمتر بدونی راحتری" را ترجیح می دهند.

درمان‌ خانگی درد سیاتیک

دلیل عدم مراجعه هر چیزی که باشد، باید بدانید که برخی از علائم سیاتیک واقعاً نیاز به مراقبت پزشکی دارند. در موارد نادر، تأخیر در دریافت مراقبت‌های پزشکی می‌تواند منجر یا باعث آسیب عصبی دائمی شود.

اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، لطفا در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید:

  • در ناحیه کمر و پاها درد شدیدی دارید
  • علائم مربوط به عصب مانند ضعف، بی حسی، گزگز، یا درد شبیه شوک الکتریکی را تجربه می کنید.
  • درد شما بعد از 2 هفته بهبود پیدا نمی کند
  • درد شما حتی با استفاده از درمان‌های خانگی هم بدتر می‌شود
  • شما کنترل روده و یا مثانه را از دست داده اید
سخن آخر

اکثر مردم می دانند که سیاتیک به چه معناست، کمردردی که به سمت پایین به طرف باسن سمت چپ یا راست به ساق پا و گاهی اقات در سراسر پا پخش می شود. در برخی موارد، درد می‌تواند آزاردهنده باشد، اگرچه باور کردن این موضوع می تواند سخت باشد، اما درد سیاتیک اغلب در عرض 3 ماه با درمان محافظه‌کارانه از بین می‌رود. منظور از «درمان محافظه‌کارانه» که در اینجا به آن اشاره شد، درمان‌های غیرتهاجمی هستند که می‌توانند در عین راحتی در خانه خودتان انجام شوند. اگر چند هفته است که با مشکل سیاتیک دست و پنجه نرم می کنید یا کمردرد ناتوان کننده ای دارید، باید به پزشک مراجعه کنید.

کاهش درد شدید سیاتیک همیشه به یک رویکرد درمانی غیرعادی نیاز ندارد. تسکین درد عصب سیاتیک در خانه با انجام ورزش ملایم، سرما و گرما درمانی، حفظ وضعیت بدنی مناسب و مصرف دارو ممکن است به سرعت بهبودی شما کمک کند. اما مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای تسکین کمردرد و پادرد خود انجام دهید این است که این دردها را جدی بگیرید ، اگردردتان تسکین پیدا نکرد با پزشک خود تماس بگیرید.


مقالات مرتبط:

ورزش های مضر برای دیسک کمر و بهترین ورزش جایگزین آنها

25 حرکت ورزشی در محل کار مخصوص کارمندان و پشت میزنشینان
 


 

از
8
رای