کپسول سفالکسین (Cephalexin)؛ کاربردها، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن

کپسول سفالکسین (Cephalexin)؛ کاربردها، عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن کپسول خوراکی سفالکسین (Cephalexin) که از آن برای درمان عفونت های باکتریایی مانند: عفونت پوست، دستگاه تنفسی و ... استفاده می شود. اسهال، دل درد از عوارض شایع آن است. کودکان و سالمندان با احتیاط باید مصرف نمایند.

نکات برجسته درباره سفالکسین

 • کپسول خوراکی سفالکسین به عنوان یک داروی عمومی و به عنوان دارویی با نام تجاری کفلکس (Keflex) موجود است.
 • سفالکسین همچنین به صورت قرص یا محلول سوسپانسیون تولید می شود که شما آن ها را به صورت خوراکی مصرف می کنید.
 • کپسول خوراکی سفالکسین برای درمان عفونت های خاص ناشی از باکتری ها استفاده می شود.
هشدارهای مهم
 • حساسیت به هشدارهای داروهای بتالاکتام: اگر به داروهای بتالاکتام، که بسیاری از آنها آنتی بیوتیک هستند حساسیت دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. شما ممکن است یک واکنش آلرژی زای جدی را تجربه کنید.
 • هشدار درباره اسهال مربوط به آنتی بیوتیک: تقریبا استفاده از همه آنتی بیوتیک ها، از جمله سفالکسین، می تواند باعث واکنشی شود که منجر به اسهال گردد. علاوه بر اسهال، این واکنش می تواند باعث التهاب شدید در روده بزرگ شود. موارد شدید این واکنش می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود). اگر در هنگام مصرف یا پس از مصرف این دارو دچار اسهال شدید، با پزشک خود تماس بگیرید.

سفالکسین چیست؟

کپسول خوراکی سفالکسین یک داروی تجویزی است که به عنوان دارویی با نام تجاری کفلکس و به عنوان یک داروی عمومی در دسترس است. داروهای عمومی معمولاً قیمت کمتری نسبت به نسخه نام تجاری خود دارند. در بعضی موارد، آنها ممکن است در تمام دوزها یا اشکال دارویی با نام تجاری موجود نباشند. سفالکسین همچنین به عنوان یک قرص خوراکی و یک سوسپانسیون خوراکی وجود دارد.

سفالکسین چیست؟

موارد استفاده از سفالکسین

سفالکسین برای درمان عفونت های خاص ناشی از باکتری ها استفاده می شود. این عفونت ها عبارتند از:

 • عفونت های دستگاه تنفسی
 • اوتیتیس مدیا (عفونت گوش میانی)
 • عفونت های پوست و ساختار پوست
 • عفونت های استخوانی
 • عفونت های دستگاه تناسلی (دستگاه ادراری)

این دارو همچنین برای پیشگیری از اِندوکاردیت (التهاب دریچه قلب) ناشی از عفونت استفاده می شود.

نحوه کار سفالکسین

سفالکسین متعلق به طبقه ای از داروها به نام سفالوسپورین ها (آنتی بیوتیک ها) است. یک طبقه از داروها گروهی از داروها هستند که عملکرد مشابهی دارند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های مشابه مورد استفاده قرار می گیرند. سفالکسین با ایجاد اختلال در تشکیل دیواره های سلول باکتریایی کار می کند. این دارو دیواره ها را می شکند و باکتری ها را از بین می برد. این دارو فقط باید برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده شود. شما نباید از آن برای درمان ویروس ها، مانند سرماخوردگی معمولی استفاده کنید.

موارد استفاده و نحوه کار سفالکسین

عوارض جانبی سفالکسین

کپسول خوراکی سفالکسین باعث خواب آلودگی نمی شود. با این حال، می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند.

عوارض جانبی شایع تر کپسول خوراکی سفالکسین

عوارض جانبی شایع تر کپسول خوراکی سفالکسین شامل موارد زیر است:

 • اسهال
 • سوء هاضمه
 • سوزش یا التهاب دیواره معده شما
 • دل درد

اگر این اثرات خفیف باشند، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر آن ها شدیدتر هستند یا از بین نمی روند، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

اگر عوارض جانبی جدی دارید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم کشنده به نظر برسند و یا اگر فکر می‌کنید که یک وضعیت اورژانسی پزشکی دارید، با 115 تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • واکنش‌های آلرژی زا: نشانه‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:
 • کهیرها
 • تنفس مشکل
 • تورم صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو

عوارض جانبی جدی کپسول سفالکسین

سلب مسئولیت: هدف ما این است که مرتبط ترین و جدیدترین اطلاعات را به شما ارائه کنیم. با این حال، چون مواد مخدر هر فرد را به گونه ای متفاوت تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد، ما نمی‌توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام اثرات جانبی ممکن است. این اطلاعات جایگزین توصیه‌های پزشکی نیستند. همیشه در مورد اثرات جانبی احتمالی با یک ارائه کننده خدمات بهداشت و درمان که سوابق پزشکی شما را می‌شناسد صحبت کنید.

تداخلات دارویی سفالکسین 

کپسول خوراکی سفالکسین می تواند با سایر داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید تداخل داشته باشد. تداخل دارویی زمانی رخ می دهد که وجود یک ماده نحوه کار یک دارو را تغییر می دهد. این مسئله می تواند مضر باشد یا مانع از کارآیی دارو شود.

برای جلوگیری از تداخلات دارویی، پزشک شما باید تمام داروهایتان را با دقت کنترل کند. دقت کنید که در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید، به پزشک خود بگویید. برای اطلاع از اینکه چگونه این دارو ممکن است با چیز دیگری که شما مصرف می کنید تداخل داشته باشد، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید. نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث تداخل با سفالکسین شوند در زیر آورده شده است.

تداخلاتی که خطر ابتلا به عوارض جانبی را در شما افزایش می دهد

 • عوارض جانبی سفالکسین: مصرف سفالکسین همراه با داروهای خاصی خطر ابتلا به عوارض جانبی ناشی از سفالکسین را افزایش می دهد. این امر به این دلیل است که میزان سفالکسین در بدن افزایش می یابد. نمونه ای از این داروها پروبنسید است.
 • عوارض جانبی ناشی از سایر داروها: مصرف سفالکسین همراه با داروهای خاصی خطر ابتلا به عوارض جانبی ناشی از این داروها را افزایش می دهد. نمونه ای از این داروها متفورمین است. مصرف همزمان متفورمین و سفالکسین ممکن است باعث مشکلات کلیوی شود. ممکن است پزشک در راستای کاهش خطر، میزان دوز متفورمین شما را تنظیم کند.

تداخلات دارویی کپسول سفالکسین

سلب مسئولیت: هدف ما این است که مرتبط ترین و جدیدترین اطلاعات را به شما ارائه کنیم. با این حال، چون مواد مخدر هر فرد را به گونه ای متفاوت تحت‌ تاثیر قرار می‌دهد، ما نمی‌توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام تداخلات دارویی ممکن است. این اطلاعات جایگزین توصیه‌های پزشکی نیستند. همیشه در مورد تداخلات دارویی احتمالی درباره تمام داروهای تجویزی،  ویتامین ها، گیاهان و مکمل ها، داروهای بدون نسخه ای که مصرف می کنید، با ارائه کننده خدمات بهداشتی و درمانی خود صحبت کنید.

هشدارهایی در مورد سفالکسین

این دارو با هشدارهای مختلفی همراه است.

1. هشدار آلرژی

سفالکسین می تواند یک واکنش آلرژی زای شدید ایجاد کند. علائم شامل موارد زیر است:

 • کهیرها
 • تنفس مشکل
 • تورم صورت، لب‌ها، زبان و یا گلو

اگر شما یک واکنش آلرژی زا دارید، فوراً با پزشک خود یا با مرکز کنترل سم محلی تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید هستند، با شماره 115 تماس بگیرید یا به نزدیک‌ترین مرکز اورژانس بروید.

اگر قبلاً نسبت به این دارو حساسیت آلرژی زا داشته اید، دوباره این دارو را مصرف نکنید. مصرف دوباره آن می تواند کشنده باشد (باعث مرگ شود).

عوارض جانبی سفالکسین

2. هشدارهایی برای گروه های خاص

الف: برای افراد دارای مشکلات کلیوی: در صورت بروز مشکلات کلیوی یا سابقه بیماری کلیوی، ممکن است نتوانید این دارو را از بدن پاک کنید. این مسئله ممکن است سطح این دارو را در بدن افزایش داده و باعث عوارض جانبی بیشتر شود. اگر بیماری کلیوی دارید، پزشک ممکن است دوز شما را تنظیم کند. در مورد اینکه آیا این دارو برای شما بی خطر است یا خیر، با پزشک خود صحبت کنید.

ب: برای زنان باردار: سفالکسین یک داروی طبقه بندی شده در دسته ب بارداری است. این یعنی دو چیز:

 • مطالعات مربوط به دارو در حیوانات باردار خطری را برای جنین نشان نداده است.
 • مطالعات کافی در زنان باردار که نشان دهند این دارو خطری برای جنین محسوب می شود یا خیر، وجود ندارد.

اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید به پزشک خود بگویید. سفالکسین فقط در صورت نیاز باید به زن باردار داده شود.

ج: برای زنانی که شیر می دهند: سفالکسین به شیر مادر منتقل می شود و ممکن است باعث ایجاد عوارض جانبی در کودکی شود که با شیر مادر تغذیه می گردد. اگر کودک خود را شیر می دهید با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد تصمیم بگیرید که آیا شیردهی را متوقف کنید یا مصرف این دارو را متوقف نمایید.

مصرف سفالکسین در بارداری و شیردهی

د: برای سالمندان: کلیه سالمندان ممکن است به همان خوبی که قبلاً کار می کردند، عمل نکنند. این امر می تواند باعث شود که بدن شما داروها را کندتر پردازش کند. در نتیجه، بیشتر داروها برای مدت زمان طولانی تری در بدن شما باقی می مانند. این مسئله خطر ابتلا به عوارض جانبی را در شما افزایش می دهد.

و: برای کودکان: این دارو در کودکان کمتر از 1 سال مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی، گوش میانی، پوست و ساختار پوست، استخوان و مجاری ادراری مورد مطالعه قرار نگرفته است.

منبع: healthline

از
0
رای