8 مورد از چیزهایی که شانس داشتن دوقلو یا چند قلو را افزایش می دهد

8 مورد از چیزهایی که شانس داشتن دوقلو یا چند قلو را افزایش می دهد درمان باروری تنها دلیل بارداری دوقلوها نیست. فاکتورهای دیگری که شانس چند قلو باردار شدن شما را افزایش می دهند وجود دارد مانند: سن، نژاد، سابقه خانوادگی و ...درمان باروری می تواند منجر به تولد دوقلو، سه قلوها و... شود.

شانس من برای داشتن دوقلو چقدر است؟ احتمال دو قلو بارور شدن به صورت طبیعی یا با درمان باروری؛ چه چیزهایی شانس شما را در داشتن دوقلو افزایش می دهد؟ درمان های باروری مانند: کلومید، گونال اف و فولیستیم احتمال باروری چند قلو در شما را افزایش می دهد، اما همچنین، قد، سن و حتی سابقه خانوادگی می توانند شانس شما را در داشتن چند قلو افزایش دهند.

علل دوقلو باردار شدن بدون داروها

درمان باروری تنها دلیل بارداری دوقلوها نیست. فاکتورهای دیگری که شانس چند قلو باردار شدن شما را افزایش می دهند، عبارتند از:

8 فاکتور که شانس دوقلو داشتن را افزایش می دهد

1. سن

زنان بالای 30 سال با احتمال بیشتری دو قلو باردار می شوند. این بدان علت است که هورمون محرکه فولیکولی (FSH) در زنان با سن بالاتر افزایش پیدا می کند. FSH یا هورمون محرکه فولیکولی، وظیفه ایجاد تخمک در تخمدان ها را قبل از آزاد شدن به عهده دارد. همان طور که سن زن افزایش می یابد، میزان بالاتری از هورمون FSH نیاز است؛ زیرا تخمک ها برای رشد کردن نیاز به تحریک بیشتری نسبت به زن جوان تر دارند. این مسئله تا حدودی طعنه آمیز است، با توجه به اینکه افزایش FSH نیز به دلیل کاهش باروری است. اما گاهی اوقات، فولیکول ها نسبت به سطح بالاتر FSH واکنش نشان می دهند و دو یا چند تخمک آزاد می شوند و در نتیجه بارداری دوقلو اتفاق می افتد.

 افزایش شانس دوقلوزایی

2. سابقه خانوادگی

سابقه خانوادگی داشتن دوقلوهای همسان، باعث نمی شود که شما چند قلو باردار شوید. با این وجود، اگر دوقلوهای غیر همسان (غیر- مشابه) در خانواده خود دارید، شانس اینکه دوقلو باردار شوید افزایش پیدا می کند. اگر هم از طرف خانواده مادری و هم خانواده پدری دوقلوهای غیر همسان دارید، شانس شما برای دوقلو باردار شدن بیشتر می شود. داشتن سابقه خانوادگی دوقلوهای غیر همسان در خانواده مادری، احتمال بیشتری از تخمک گذاری بیش از یک تخمک در هر دوره قاعدگی را نشان می دهد. داشتن سابقه خانوادگی دوقلوهای غیر همسان در خانواده پدری، بیانگر احتمال تولید اسپرم کافی برای بارور کردن بیش از یک تخمک است.

3. وزن

زنانی که چاق هستند –با شاخص توده بدنی بیش از 30- بیشتر از زنانی با شاخص توده بدنی سالم تر، دوقلو به دنیا می آورند. این وضعیت طنزآمیز است؛ زیرا زنان دارای اضافه وزن نیز احتمالاً در باروری مشکل دارند. چربی اضافی منجر به افزایش سطح استروژن می شود. سطوح بالاتر استروژن می تواند منجر به تحریک بیش از حد تخمدان ها شود. به جای آزاد شدن فقط یک تخمک در هنگام تخمک گذاری، تخمدان ها ممکن است دو یا چند تخمک آزاد کنند.

عوامل موثر در دوقلو زایی چیست

4. قد

زنانی که از قد متوسط بلندتر هستند، با احتمال بیشتری دوقلو باردار می شوند. مطالعه ای نشان داد که زنان با قد متوسط 164.8 سانتی متر (حدود 5 فوت و 4.8 اینچ) بیشتر از زنانی با قد 161.8 سانتی متر (حدود 5 فوت و 3.7 اینچ) دوقلو باردار می شوند. اینکه چرا این اتفاق می افتد مشخص نیست، اما یک نظریه، تغذیه بهتر است (که منجر به قد بلندتر) که تا حدی احتمال دوقلو باردار شدن را افزایش می دهد.

5. تعداد فرزندان

دوقلوها در زنانی که چندین مرتبه باردار شده اند و خانواده بزرگی دارند، شایع تر است.

6. نژاد

آمریکایی های آفریقایی بیشتر از زنان قفقازی دوقلو باردار می شوند. زنان آسیایی با احتمال کمتری دوقلو باردار می شوند.

7. شیردهی

زنانی که در دوران بارداری خود به فرزندشان شیر می دهند، با احتمال بیشتری از خانم های دیگر دوقلو باردار می شوند. درست است که اگر کودک به طور انحصاری از شیر مادر تغذیه کند به ویژه در شش ماه اول زندگی کودک، شیردهی مانع از باروری شده و از بارداری جلوگیری می کند. با این وجود، ممکن است که در هنگام شیردهی، بارداری اتفاق بیافتد- آن هم دوقلو! در یک مطالعه مشخص شد که میزان دوقلو باردار شدن در زنان شیرده 11.4 درصد است، این در حالی است که این احتمال برای زنان غیر شیرده به 1.1 درصد می رسد.

فاکتورهای که شانش داشتن دوقلو یا چند قلو را افزایش می دهد

8. رژیم غذایی

اگرچه تحقیقات هنوز هم ادامه دارد، اما برخی از تحقیقات نشان داده اند زنانی که مقدار زیادی لبنیات می خورند، احتمال دوقلو باردار شدنشان بیشتر است. یک تئوری این است که هورمون های رشد داده شده به گاوها بر میزان هورمون در انسان تأثیر می گذارند.

احتمال دوقلو باردار شدن با درمان ناباروری

درمان باروری که تخمک گذاری را تقویت می کند می تواند منجر به تولد دوقلوها، سه قلوها یا چندقلوها شود. چند قلو باردار شدن یک خطر ممکن از درمان باروری است، یکی از احتمالاتی که می توان با نظارت دقیق، انتقال جنین منفرد (برای درمان لقاح مصنوعی) و کمترین دوز موثر ممکن (در هنگام درمان با گنادوتروپین ها) کاهش داد.

شاید تعجب کنید که چرا چند قلو باردار شدن «خطر» محسوب می شود و یکی از مزایای احتمالی درمان باروری محسوب نمی شود. از این گذشته، به خصوص اگر شما برای باردار شدن بسیار تلاش کرده اید، آیا دوقلو یا چندقلو باردار شدن یک نعمت محسوب نمی شود؟ واقعیت این است که حاملگی چندقلو برای مادران و نوزادان خطرناک است. هدف پزشکتان این است که شما باردار شده و هر بار یک کودک سالم به دنیا بیاورید.

نرخ کلی با درمان باروری
 • دوقلوها 3.35 درصد
 • دوقلوهای همسان 0.95 درصد
 • دوقلوهای همسان 0.45 درصد
 • کلومید و فمارا: 5 تا 12 درصد دوقلوها، زیر یک درصد احتمال چند قلو باردار شد
 • سه قلوها و بالاتر 0.1 درصد
 • گنادوتروپین ها: تا حدود 30 درصد دو قلو باردار شدن و تا 5 درصد برای چند قلو باردار شدن
 
 • لقاح مصنوعی (کمتر از 35 سال سن): 12.1 درصد دوقلو
 
 • لقاح مصنوعی (برای 35 تا 37 سال): 9.1 درصد دوقلو
 
 • لقاح مصنوعی (برای 38 تا 40 سال): 5.3 درصد دوقلو

همه درمان های ناباروری احتمال دوقلو باردار شدن شما را افزایش نمی دهند، اما اکثر آنها این گونه هستند. و درمان هایی که ممکن است منجر به دوقلو باردار شدن شود شامل:

 • کلومید
 • فمارا
 • گنادوتروپین ها (همچنین به عنوان تزریقی نیز شناخته می شوند) مانند: گونال اف و فولیستیم و درمان تلقیح داخل رحمی اسپرم هنگامی که همراه با درمان با قرص ها استفاده می شود
 • لقاح مصنوعی

درمان هایی که منجر به دوقلو باردار شدن می شود

کلومید و فمارا کمترین احتمال دوقلو باردار شدن را دارند، که محدوده ای از 5 تا 12 درصد دارد. احتمال سه قلو و چند قلو باردار شدن کمتر از 1 درصد است. گنادوتروپین ها چه با درمان تلقیح داخل رحمی اسپرم استفاده شده یا نشوند، احتمال بالاتری از دوقلو باردار شدن را دارند. بر اساس برخی از مطالعات، تا 30 درصد از بارداری های صورت گرفته از طریق گنادوتروپین ها منجر به چندقلو باردار شدن شده است. اکثر این بارداری ها، دوقلو بوده اند، اما نزدیک به 5 درصد سه قلو یا بالاتر بوده اند.

بر خلاف تصور عامه، لقاح مصنوعی علت اصلی بارداری سه قلو یا بیشتر نیست. داده های جمع آوری شده توسط CDC حاکی از آن است که نرخ بارداری های سه قلو با لقاح مصنوعی در سال 2014 حدود 1.5 درصد بود (اما تنها 0.9 درصد از تولدهای زنده بودند، که به علت سقط جنین بوده است). دوقلوها از طریق لقاح مصنوعی، نسبتا شایع هستند، که میزان دوقلوها برای خانم های جوان تر از 35 سال، 12.1 درصد در سال 2014 بوده است. نرخ دوقلو باردار شدن در زنان بالای 35 سال، کمتر و در حدود 9.1 درصد برای زنان 35 تا 37 سال و 5.3 درصد برای زنان 38 تا 40 سال بوده است- احتمالا به دلیل کاهش باروری موفق به دلیل افزایش سن.

احتمال دوقلو باردار شدن با درمان ناباروری

دوقلو باردار شدن تا چه اندازه شایع است؟

براساس داده های جمع آوری شده توسط مرکز کنترل بیماری ها، در سال 2015، تعداد دوقلوهای متولد شده در ایالات متحده 133155 بوده است. این 33.5 در هر 1000 تولد زنده بوده اند یا به عبارت دیگر، 3.35 درصد از تولدها زنده بوده اند. 3871 مورد سه قلو متولد شده اند، 228 مورد چهارقلو و 24 مورد پنج قلو و بالاتر وجود داشته است. این اعداد شامل بارداری به صورت طبیعی همراه با بارداری با استفاده از روش های درمان باروری است. میزان زایمان های چندقلو در دهه 1990 افزایش یافته و به اوج خود رسیده است، اما طی یک دهه گذشته رو به کاهش است. درصد بارداری های سه قلو و بالاتر 36 درصد از سال 2004 کاهش یافته است.

شانس داشتن دوقلوهای همسان

در جمعیت عمومی، حاملگی های دوقلو همسان در یک زمان 0.45 درصد اتفاق می افتد یا یکی از هر 250 تولد است. اگرچه بیشتر بارداری های چندقلو با استفاده از روش های درمان باروری به صورت دوقلو غیر همسان است، اما استفاده از روش های درمان باروری، خطر دوقلو همسان باردار شدن را نیز افزایش می دهد. براساس یک مطالعه، دوقلوهای همسان 0.95 درصد از بارداری ها با درمان را تشکیل می دهند. این دو برابر خطر عمومی جامعه است.

مشخص نیست که چرا درمان باروری منجر به دوقلوهای همسان می شود. یک نظریه این است که کاشت جنینی که در طی لقاح مصنوعی انجام می شود، احتمال دوقلو باردار شدن را افزایش می دهد. نظریه دیگر این است که درمان ها با استفاده از گنادوتروپین ها منجر به افزایش خطر داشتن دوقلوهای همسان می شود.

دوقلو یا چند قلو زایی

نتیجه گیری

احتمال داشتن دوقلو فقط به استفاده شما از داروهای باروری بستگی ندارد، بلکه به سابقه خانوادگی، نژاد، سن و بسیاری عوامل دیگر نیز بستگی دارد. این عوامل با هم کار می کنند. به عبارت دیگر، یک زن قد بلند و دارای سابقه خانوادگی در مورد دوقلوهای غیر همسان، احتمال دارد که در طول درمان باروری، دوقلو باردار شود تا یک زن قد کوتاه و بدون سابقه خانوادگی دوقلوها. احتمال باروری دوقلوها نیز تحت تأثیر علت خاص ناباروری شما قرار خواهد گرفت. یک زن جوان با تخمک های سالم تر احتمال بیشتری دارد که دوقلو باردار شود نسبت به یک زن بالای 40 سال که تخمک های او از کیفیت پایینی برخوردار هستند.

نرخ دوقلو و چند قلو باردار شدن از یک کلینیک تا یک کلینیک دیگر متفاوت است. نرخ دوقلوها براساس میزان دقت تحریک تخمک گذاری در هنگام استفاده از داروهای باروری و تعداد جنین در طی عمل لقاح مصنوعی تغییر می کند. اگرچه ممکن است داشتن دوقلو شبیه با یک تیر دو نشان زدن برای هر زوجی بعد از درمان ناباروی به نظر برسد، اما بهتر است هدف شما داشتن یک کودک سالم باشد. پزشک می تواند با نظارت دقیق و انتقال تک جنین در طی لقاح مصنوعی، احتمال چند قلو باردار شدن را کاهش دهد. با این وجود، اگر شما دوقلو یا چند قلو باردار شدید، بدانید که مراقبت های خوب دوران بارداری می تواند خطر عوارض را کاهش دهد. همچنین داشتن دوقلوها فواید مثبت زیادی دارد.

منبع: verywellfamily

از
1
رای