مضرات و خطرات جویدن آدامس در دوران بارداری برای جنین چیست؟

مضرات و خطرات جویدن آدامس در دوران بارداری برای جنین چیست؟ در زمان بارداری توجه به مواد غذایی که مصرف می شود اهمیت زیادی دارد. دانستن این نکته مهم است که برخی از مواد شیرین کننده به کار رفته در ترکیبات بعضی از آدامس ها برای جنین مضر بوده و مصرف آن در دوران بارداری خطرناک است.

آیا جویدن آدامس در زمان بارداری بی ضرر است؟ آیا نیاز به جویدن آدامس برای تمرکز بهتر دارید؟ آیا به جویدن آدامس بدون قند اعتیاد دارید و نگران این عادت ناسالم هستید که باعث آسیب به موجود کوچک در رحم تان شود؟ اگر می توانید مطالب بالا را تأیید کنید، ادامه مطالب را بخوانید تا بفهمید که آیا جویدن ادامس در دوران بارداری بی خطر است یا خیر.

آیا جویدن آدامس در دوران بارداری بی ضرر است؟

زمانی که باردار هستید، توجه به سلامت جنین برای خوردن و نوشیدن که جویدن ادامس هم شامل آن می شود،مسئله مهمی است. بیشترین آیتم های مواد خوراکی که بعد از بررسی برچسب بدون قند آنها را مصرف می کنید، شیرین ساز های مصنوعی هستند. درحالی که آگاهانه مصرف قند را در دوران بارداری کاهش می دهید، ممکن است نا آگاهانه فریب بدون کالری بودن شیرین سازهای مصنوعی را بخورید. قبل از مصرف هر چیزی در زمان بارداری پیگیری تأیید پزشک شما موضوع مهمی است. او بهترین شخص برای راهنمایی در مورد بی ضرر بودن آدامس در زمان بارداری است. حتی شاید بهترین نوع آدامس را به شما پیشنهاد دهد، بنابراین باید از مصرف انواع دیگر خودداری کنید.

شیرین سازهای مصنوعی چه هستند؟

شیرین سازهای مصنوعی ترکیباتی هستند که برای شیرین شدن مواد غذایی بدون استفاده از شکر به آنها افزوده می شوند. خوراکی هایی که با برچسب بدون قند تولید می شوند مانند: آبنبات ها، کولا(ماده شیرین)، دسرها و آدامس ها پر از شیرین سازهای مصنوعی هستند. شیرین سازهای مصنوعی دو نوع هستند:

1. شیرین ساز های مصنوعی مغذی

فرم مغذی شیرین سازهای مصنوعی حاوی کالری است.

2. شیرین سازهای مصنوعی غیر مغذی

فرم غیر مغذی شیرین سازهای مصنوعی فاقد هر نوع کالری است.

شیرین سازهای مغذی در آدامس ها

اکثر برندهای تولید آدامس که مدعی بدون قند بودن ان می باشند، درواقع حاوی مقداری یا فرم های دیگر شیرین ساز های مصنوعی مغذی هستند. شیرین سازهای مصنوعی مغذی پر از کالری خالی (حاوی قند..) می باشند. بنابراین، حتی آدامس های بدون قند هم حاوی کالری زیاد و مقدار کم از ویتامین و مواد معدنی هستند. مصرف شیرین سازهای مصنوعی مغذی به مقدار محدود بی ضرر می باشد. به هرحال، توجه به توصیه های پزشک تان به همان میزان با اهمیت است.

مضرات آدامس در بارداری

درطی بارداری چه زمانی باید از مصرف شیرین سازهای مصنوعی پرهیز کرد؟

اگر در طی بارداری هریک از شرایط پزشکی زیر را داشتید، مطمئن شوید که از مصرف شیرین سازهای مصنوعی مغذی خودداری می کنید:

  • دیابت بارداری (یا جستیشنال): در این نوع دیابت شما سطوح بالای قند خون را در زمان بارداری خواهید داشت.
  • مقاومت به انسولین: شرایطی است که بدن شما در مقابل هورمون انسولین مقاوم می شود. این مشکل شما را در معرض خطر بالای بیماری های قلبی قرار می دهد و معمولا منجر به بروز دیابت نوع 2 می شود.
  • دیابت ملیتوس: این شایع ترین نوع دیابت است. در بیشتر موارد، این بیماری تا پایان عمر باقی می ماند و بر توانایی بدن در استفاده از انرژی دریافتی از مواد غذایی اثر می گذارد.

شیرین سازهای مصنوعی غیر مغذی که در دوران بارداری بی ضرر هستند

اکثر شیرین سازهای مصنوعی غیر مغذی برای مصرف بی ضرر هستند. معمولا میزانی که افزوده می شود کم است و مقدار کم آن برای طعم شیرین مواد خوراکی کافی است. در ادامه چند نوع شیرین ساز مصنوعی که به آدامس ها افزوده می شوند و می توانید در زمان بارداری مصرف کنید را معرفی می کنیم:

1. اسپرتیم

اکثر آدامس ها حاوی فرم شیرین ساز مصنوعی غیر مغذی به نام اسپرتیم هستند. سازمان نظارت بر غذا و دارو (FDA) ،استفاده از این ماده را بی ضرر می داند. هنوز هم توصیه می شود که با پزشک تان در مورد مصرف آن در زمان بارداری صحبت کنید. مطمئن شوید که فقط به میزان معمول آن را مصرف می کنید.

اگر هریک از شرایط زیر را دارید، از مصرف آدامس های حاوی اسپرتیم خودداری کنید.
  • فنیل کتونوری(PKU) (یک اختلال متابولیکی نادر)
  • هر نوع اختلال کبدی
  • اگر پزشک تان میزان زیاد فنیل آلانین را در خون تان تأیید می کند

2. سوکرالوز

این ماده یک شیرین ساز بدون کالری است که توسط سازمان غذا و دارو به عنوان طعم دهنده آدامس تأیید شده است. شما می توانید در زمان بارداری به میزان محدود از آن استفاده کنید. این ماده اثری بر قند خون شما نخواهد گذاشت و حاوی هیچ نوع کالری نیست که بتواند برای سلامت جنین تان ضرری داشته باشد.

مصرف شیرین کننده ها در دوران بارداری

شیرین سازهای مصنوعی که در زمان بارداری خطرناک هستند

مطمئن شوید که برچسب ترکیبات آدامس را قبل از مصرف در زمان بارداری بررسی می کنید. شیرین کننده های زیر برای مصرف در زمان بارداری مضرر هستند:

1. هشدار در مورد مصرف ساخارین در دوران بارداری

اگر چه این ماده به محبوبیت قبلیش نیست،اما هنوز هم به عنوان ترکیبات بعضی از محصولات غذایی متداول است از جمله ادامس ها.بشدت باید از مصرف این ماده در این 9ماه بحرانی پرهیز کنید،چون این ماده می تواند از جفت شما عبور کرده و به جنین تان برسد و عوارضی را برای سلامت به وجود بیاورد.

2. هشدار در مورد مصرف سیکلامات در دوران بارداری

سیکلامات جزء ترکیبات ممنوعه در ایالت متحده است. به هرحال، شاید بسیاری از برند های آدامس در کشورهای دیگر هنوز هم از این ماده برای افزودن طعم شیرین استفاده کنند. بی خطر بودن مصرف این ماده در طی بارداری نامشخص است، از این رو بهترین کار برای محافظت از جنین تان خودداری از مصرف آن در بارداری می باشد. در زمان بارداری برای مصرف آدامس با پزشک خود مشورت کنید و میزان مصرف را به حداقل برسانید.

آیا در زمان بارداری آدامس مصرف می کنید؟ پزشک تان چه توصیه ای کرده است؟ لطفا تجربه و توصیه های خود را با ما در اینجا به اشتراک بگذارید.

منبع: momjunction

از
8
رای