آیا آدامس جویدن باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟

آیا آدامس جویدن باعث لاغری و کاهش وزن می شود؟ مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس می تواند به کنترل گرسنگی و کاهش وزن کمک کند. با این حال، نباید این تفکر در شما به وجود بیاید که با جویدن چند آدامس در روز می توانید وزن زیادی کم کنید.

جویدن آدامس و کاهش وزن؛ باوری غلط یا درست؟ آیا جویدن آدامس بدون قند واقعاً می تواند به کاهش کالری دریافتی کمک کند؟

جویدن آدامس می تواند برایتان مفید باشد. نه تنها به این خاطر که باعث تازگی نفس می شود، بلکه به شما کمک می کند بر میل به سیگار کشیدن غلبه کنید، حافظه شما را بهبود می بخشد و حتی به کاهش وزن نیز کمک می کند. مطالعات نشان داده اند که جویدن آدامس می تواند به کنترل گرسنگی و کاهش وزن کمک کند. با این حال، نباید این تفکر در شما به وجود بیاید که با جویدن چند آدامس در روز می توانید وزن زیادی کم کنید. چند مطالعه نشان داده است که جویدن آدامس می تواند به شما در کم کردن کالری دریافتی کمک کند. اما این امر منجر به کاهش وزن قابل توجهی نمی شود، مگر اینکه بخواهید رژیم غذایی کم کالری و فعالیت فیزیکی منظم را هم دنبال کنید.

آدامس های بدون قند برای اینکه معمولاً کمتر از 5 کالری دارند در مقایسه با آن آدامس های معمولی که 10 کالری دارند، بهتر است. در حقیقت، برنامه های غذایی مصرف آدامس بدون قند را مجاز می دانند. اما منظور مقادیر نامحدود آن نیست، برخی از مواد شیرین کننده مصنوعی که در آدامس بدون قند نیز وجود دارد، در صورتیکه بیش از حد مصرف شوند می توانند اثر ملین داشته باشند.

آدامس جویدن چیه تأثیری بر لاغری دارد؟

فواید آدامس برای کاهش وزن

محققان دانشگاه رود ایسلند با مطالعه ای مشخص کردند افرادی که آدامس می جویدند، 68 درصد کالری کمتری در ناهار مصرف کرده و این کالری کمتر را با وعده های بعدی جبران نکردند. جویدن آدامس به شرکت کنندگان در مطالعه کمک کرد که بر میل به غذا خوردن بین وعده های غذایی غلبه کنند و به این ترتیب در برابر رفتارهای چاق کننده مقاومت کنند. علاوه بر این: افرادی که آدامس می جوند در حدود 5% بیشتر از افرادی که آدامس نمی جوند کالری می سوزانند.

مطالعه دیگری از دانشگاه ایالتی لوئیزیانا نشان داد که آدامس به کنترل اشتها کمک می کند، میزان کالری مصرفی را تا 40 کالری کاهش می دهد و موجب کاهش میل به میان وعده ها می شود.

اگر با جویدن آدامس روزانه 50 کالری یا بیشتر بسوزانید، و تغییرات کوچکی را در سبک زندگی خود ایجاد کنید مانند مصرف شیر با چربی 1% به جای شیر 2% یا استفاده از پله ها به جای آسانسور، می توانید به آسانی 100 کالری در روز بسوزانید. با این روش می توانید در سال 4 کیلوگرم کم کنید.

شاید بیشترین فایده جویدن آدامس زمانی حاصل شود که به طور مرتب و به جای خوراکی های پر کالری مثل شیرینی یا شکلات، از آن استفاده کنید. با جایگزین کردن آدامس با میان وعده چیپس، می توانید هر سال نزدیک به 1 کیلوگرم وزن کم کنید.

آیا آداماس جویدن به کاهش وزن و لاغری کمک می کند/

چند نکته برای کاهش مصرف کالری با جویدن آدامس:

  • وقتی میل به خوردن میان وعده دارید، آدامس بجوید.
  • برای نشان دادن پایان غذا، یک تکه آدامس در دهان بگذارید یا زمانیکه مشغول تماشای تلویزیون یا در مهمانی هستید، خودتان را با آدامس مشغول کنید تا به سمت سایر خوراکی ها نروید.
  • همیشه تعدادی آدامس در کیف خود داشته باشید تا در برابر وسوسه خوراکی های پر کالری مقاومت کنید.
  • وقتی در حال آشپزی هستید، دهان خود را با آدامس جویدن مشغول کنید تا از ناخنک زدن به غذا جلوگیری کنید.
  • بیش از حد آدامس نجوید.
  • اگرچه جویدن آدامس می تواند به کاهش مصرف کالری و جلوگیری از میل به میان وعده ها کمک کند، اما مهم است که بیش از حد آدامس نجوید.

بیشتر آدامس های بدون قند حاوی شیرین کننده های کم کالری مانند سوربیتول هستند. سوربیتول یک قند الکلی است که به میزان کم از روده کوچک جذب می شود و مانند یک ملین عمل می کند. مطالعه ای در مجله پزشکی بریتانیا مواردی از اسهال مزمن، درد و کاهش وزن غیر قابل توضیح که به مصرف بیش از حد آدامس های حاوی سوربیتول (روزانه 10 تا 15عدد) مربوط است را ردیابی کرده است.

جویدن آدامس همچنین می تواند منجر به قورت دادن هوا بشود که موجب نفخ می شود. جکسون بلانتر از انجمن غذایی آمریکا، مصرف آدامس هایی که دارای یک تکه شکلاتی سفت هستند را توصیه می کند.

جمع بندی

جویدن آدامس را به عنوان یک راه دیگر برای کاهش وزن در نظر بگیرید، این کار به شما کمک می کند میل به خوردن را کنترل کنید و میزان کالری کمتری مصرف کنید. نتایج چشمگیر نخواهد بود، اما با این کار میل برای خوردن شیرینی ها را کم می شود.

اما از میان وعده هایی مانند سبزیجات، لبنیات کم چرب، غلات کامل و میوه ها چشم پوشی نکنید. فراموش نکنید با محدود کردن مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی سوربیتول، میزان قند الکلی را کنترل کنید.   

منبع: webmd

از
1
رای