خواص و مضرات نوشیدن آب سرد برای سلامتی

خواص و مضرات نوشیدن آب سرد برای سلامتی آیا نوشیدن آب سرد می تواند تاثیر منفی را بر روی سلامت شما بگذارد؛ خوردن آب سرد چه فواید و عوارضی برای بدن دارد. ما در این مطلب سلام دنیا، درباره فواید و مضرات نوشیدن آب سرد برای سلامتی صحبت کردیم.

نوشیدن آب و هیدراته ماندن فواید ثابت شده ای برای سلامت روحی و جسمی شما را دارد. آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی توصیه می کند که مردان 19 سال و بالاتر 3.7 لیتر آب در روز (15.5 فنجان) و زنان 19 سال و بالاتر 2.7 لیتر در روز را (11.5 فنجان) مصرف کنند و بنوشند. اما آیا نوشیدن آب سرد می تواند تاثیر منفی را بر روی سلامت شما بگذارد؟

باورهای درباره عوارض نوشیدن آب یخ برای سلامتی

  • برخی از افراد بر این باورند که نوشیدن آب سرد عادت بدی است که می تواند در دراز مدت آسیب هایی را بر روی سلامت شما وارد کند. این باور مبتنی بر این ایده است که نوشیدن آب سرد معده شما را منقبض و هضم کردن غذا را بعد از غذا برای شما سخت تر می کند.
  • برخی از افراد همچنین بر این باور هستند که اگر آب نزدیک به دمای یخ یا کمتر از 36 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد) را بنوشید، بدن شما باید سخت تر کار کند تا دمای داخلی شما یعنی 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه سانتیگراد) را حفظ کند.

اما آیا ایده ها حقیقت دارند؟ به خواندن این مقاله سلام دنیا، ادامه دهید تا از خطرات و فواید احتمالی نوشیدن آب سرد مطلع شوید.

فواید نوشیدن آب سرد و خنک

نوشیدن آب سرد فوایدی را هم نیز به همراه دارد.

1. فواید نوشیدن آب سرد: حفظ دمای بدن در زمان ورزش

طبق یک مطالعه در سال 2012، نوشیدن آب سرد در حین ورزش می تواند به جلوگیری از گرمای بیش از حد بدن کمک کند و باعث شود که بیشتر ورزش کنید و در تمرینات موفق تر باشید. این امر احتمالاً به این دلیل است که نوشیدن آب سرد میتواند باعث می‌شود که بدن شما دمای پایین‌تری را حفظ کند.


حتما بخوانید: خواص نوشیدن آب گرم برای سلامتی


2. آیا نوشیدن آب سرد می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

نوشیدن آب معمولی (نه سرد و نه گرم)، بدون توجه به درجه حرارت، با دریافت کالری کمتر در طول روز مرتبط است. نوشیدن آب به عنوان جایگزینی برای نوشیدنی های شیرین حتی اگر سرد هم باشد به هضم و حفظ وزن متوسط بدن کمک میکند.

نوشیدن آب سرد ممکن است به شما کمک کند در حین هضم مقداری کالری اضافی را بسوزانید، چرا که بدن شما برای حفظ دمای اصلی خود باید سخت‌تر کار کند. اما دور از ذهن است که نوشیدن آب سرد یک نوع ابزار قدرتمند برای کاهش وزن باشد.

فواید نوشیدن آب سرد

خطرات نوشیدن آب سرد و یخ

1. مضرات نوشیدن آب سرد برای ریه و سرماخوردگی

نوشیدن آب سرد بدن شما را به گونه‌ای تحت تأثیر قرار می‌دهد که حتی آن را نه پیش بینی میکنید و نه آن را میخواهید. یک مطالعه قدیمی و کوچک در سال 1978، که شامل 15 نفر بود، نشان داد که نوشیدن آب سرد مخاط بینی را ضخیم‌ تر و عبور آن از مجرای تنفسی را دشوارتر می‌کند.

در مقایسه، محققان دریافتند که سوپ مرغ و آب داغ به افراد کمک می کند راحت تر نفس بکشند. اگر در تلاش برای درمان سرماخوردگی یا آنفولانزا هستید، نوشیدن آب سرد ممکن است احساس گرفتگی بینی شما را برای شما بدتر کند.

2. مضرات آب سرد برای میگرن

برخی از بیماری ها با نوشیدن آب سرد می توانند تشدید شوند. تحقیقات انجام شده در سال 2001، نوشیدن آب سرد را با محرک هایی برای میگرن در افرادی که قبلاً میگرن را تجربه کرده اند، مرتبط دانست.


حتما بخوانید: درمان خانگی میگرن با 6 دمنوش خوشمزه


3. مضرات خوردن آب سرد بعد از غذا

بر اساس مطالعه‌ای در سال 2012، درد مربوط به آشالازی (بیماری که توانایی بدن شما را برای عبور غذا از مری محدود می‌کند) می‌تواند با نوشیدن آب سرد همراه با غذا بدتر شود. در طب سنتی چینی اعتقاد بر این است که نوشیدن آب سرد با غذای گرم باعث ایجاد عدم تعادل در بدن می شود. به طور معمول، وعده های غذایی در فرهنگ چینی با آبی گرم یا چایی داغ سرو می شوند. این باور در چندین فرهنگ دیگر در سراسر جهان هم نیز منعکس شده است.

برخی از افراد اعتقادات و باورهای مشابهی را دارند و آن هم این است که نوشیدن آب سرد در یک روز گرم به خنک شدن شما کمک نمی کند. تحقیقات کافی برای نتیجه گیری درست یا نادرست بودن هر یک از این باورها وجود ندارد.

مضرات خوردن آب سرد بعد از غذا

آب گرم بهتر از آب سرد است یا برعکس؟

نوشیدن آب گرم می تواند به موارد زیر ختم شود:

  • کمک به هضم غذا
  • کمک به گردش خون
  • به بدن کمک می کند تا سریعتر از شر سموم خلاص شود

مشخص شده است که نوشیدن آب گرم یا داغ باعث کاهش تشنگی شما می شود. این می تواند در روزهایی که بدن شما سعی می کند با از دست دادن آب از طریق تعریق خنک بماند، خطرناک باشد. اگر تصمیم به نوشیدن آب گرم دارید، توجه داشته باشید که ممکن است آنطور که باید احساس تشنگی نکنید.

سخن آخر

برخی از افراد ممکن است بخواهند از نوشیدن آب سرد خودداری کنند. احتمالا ایده خوبی نباشد که در هنگامی که سرماخوردگی یا آنفولانزا یا بیماری مزمنی دارید که منجر به هضم کندتر می شود از آب سرد استفاده کنید. برخی از فرهنگ ها نوشیدن آب سرد را به عنوان یک خطر قابل توجه برای سلامتی همه می دانند. با این حال تحقیقات زیادی برای حمایت از این ادعا وجود ندارد. نوشیدن آب گرم فواید زیادی دارد.

فواید نوشیدن آب سرد؟

معلوم شده است که آنها همان فواید نوشیدن آب معمولی با دمای اتاق را دارند: هیدراته نگه داشتن شما و احساس شادابی اگر نگران هضم غذای خود هستید، سعی می کنید وزن خود را متعادل نگه دارید، یا احساس می کنید که ممکن است دائماً آب بدنتان کم شود، با پزشک خود صحبت کنید تا برنامه ای را برای شما در نظر بگیرد.


مقالات مرتبط:

هضم سریع غذا با بهترین داروی گیاهی، میوه و غذا

از
9
رای