شربت دکسترومتورفان چیست؛ موارد و روش استفاده + عوارض و تداخلات دارویی آن

شربت دکسترومتورفان چیست؛ موارد و روش استفاده + عوارض و تداخلات دارویی آن این دارو حاوی دکسترومتورفان است. این ماده کاهنده سرفه است که در جهت تسکین سرفه عمل می کند. اگر مشکلات گوارشی داشته اید، دارو را به همراه غذا یا شیر بخورید.

دکسترومتورفان دارویی است که برای تسکین موقتی سرفه بدون خلط ناشی از عفونت های مشخص معلق در هوا (برای مثال: سینوزیت، سرماخوردگی معمولی) استفاده می شود.

موارد مصرف شربت دکسترومتورفان

دکسترومتورفان دارویی است که برای تسکین موقتی سرفه بدون خلط ناشی از عفونت های مشخص معلق در هوا (برای مثال: سینوزیت، سرماخوردگی معمولی) استفاده می شود. معمولا نباید از این دارو برای درمان سرفه های ناشی از استعمال سیگار یا مشکلات تنفسی طولانی مدت (مانند: برونشیت مزمن، آمفیزم) استفاده شود مگر اینکه پزشک تجویز کرده باشد. این دارو حاوی دکسترومتورفان است. این ماده کاهنده سرفه است که در جهت تسکین سرفه عمل می کند. داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی برای کودکان زیر 6 سال موثر و بی خطر نشان داده نشده اند. بنابراین، از این دارو نباید برای درمان علائم سرماخوردگی در کودکان کمتر از 6 سال استفاده کنید، مگر اینکه پزشک مخصوصا آن را تجویز کرده باشد.

از پزشک یا داروساز در مورد جزئیات بیشتر مصرف بی ضرر دارو بپرسید. این دارو سرما خوردگی های معمولی را درمان نمی کند یا دوره درمان را کوتاه تر نمی سازد و شاید منجر به بروز عوارض جانبی خطرناکی شود. برای کاهش خطر جدی عوارض جانبی دکسترومتورفان، دارو را به دقت مطابق مقدار تجویز شده مصرف کنید. از این محصول برای خواباندن کودکان استفاده نکنید. دارو سرماخوردگی دیگری را به آنها ندهید چون ممکن است حاوی ترکیبات یکسان یا مشابه باشند. از پزشک یا داروساز در مورد روش های دیگر تسکین سرفه و علائم سرماخوردگی بپرسید (مثل نوشیدن مایعات کافی، استفاده از مرطوب کننده یا اسپری / قطره نمکی بینی).

موارد مصرف شربت دکسترومتورفان

نحوه مصرف شربت دکسترومتورفان HBR

این دارو را از طریق دهان و معمولا هر 4 تا 12 ساعت به مقدار نیاز یا مقداری که پزشک تجویز کرده مصرف می شود. اگر مشکلات گوارشی داشته اید، دارو را به همراه غذا یا شیر بخورید. از ابزار اندازه گیری دارو برای تعیین مقدار آن استفاده کنید. از قاشق غذاخوری خانگی استفاده نکنید، چون نمی توانید مقدار درست دارو را تعیین کنید. اگر دارو را در جایی ثابت گذاشته اید، قبل از اندازه گیری مقدار مصرفی به خوبی شیشه را تکان دهید. مقدار مصرف براساس دارویی که گرفته اید، سن، شرایط پزشکی و جوابگویی برای درمان است. اگر دارو را برای خود درمانی بدون تجویز پزشک مصرف می کنید، از دستورالعمل روی بسته بندی برای تعیین مقدار مصرف استفاده کنید تا مقدار درست براساس سن تان را پیدا کنید.

اگر پزشک دستور مصرف روزانه را به شما داده است، دارو را به طور منظم برای دستیابی به حداکثر بهره استفاده کنید. برای کمک به یادآوری آن، دارو را در ساعت مشخصی هر روز مصرف کنید. استفاده نادرست از این دارو شاید منجر به صدمات جدی شود (مانند: صدمات مغزی، حملات ناگهانی بیماری و مرگ). مقدار مصرف دارو را افزایش ندهید و آن را مرتب مصرف کنید یا دارو را برای مدت بیشتری از زمان تجویز شده نخورید. مصرف دارو را به درستی در زمان تجویز شده قطع کنید. اگر علائم بعد از یک هفته ادامه داشت یا بدتر شد یا اگر تب، سرماخوردگی، سردرد با تحریک پوستی همراه بود، به پزشک تان اطلاع دهید. این موارد می تواند نشانه مشکلات خیلی جدی باشد.

روش استفاده از شربت دکسترومتورفان

عوارض جانبی دکسترومتورفان

شاید با مصرف دارو کمی خواب آلودگی/سرگیجه، حالت تهوع یا استفراغ رخ دهد. ممکن است برخی افراد به ندرت خواب آلودگی/سرگیجه شدید را با مصرف مقدار نرمال تجربه کنند. اگر هر کدام از این شرایط ادامه داشت یا بدتر شد فورا با پزشک یا دارو ساز صحبت کنید. اگر پزشک مصرف این دارو را تجویز کرده است پس به خاطر داشته باشید که او تشخیص داده مزایای این دارو از عوارض جانبی اش بیشتر است. بسیاری از افراد با مصرف این دارو عوارض جانبی جدی نداشته اند.

واکنش حساست زا خیلی شدید برای این دارو کم است. به هرحال، اگر متوجه علائم هر نوع واکنش حساست زا جدی شامل: تحریک پوستی، خارش یا تورم (مخصوصا در صورت/زبان، گلو)، سرگیجه شدید یا مشکلات تنفسی شده اید فورا با مراقبت های پزشکی تماس بگیرید. این موارد لیست کامل عوارض جانبی احتمالی این دارو نیستند. اگر متوجه عوارض دیگری شدید که در لیست بالا نبود با پزشک یا دارو ساز تماس بگیرید.

اقدامات احتیاطی قبل از مصرف دکسترومتورفان

قبل از مصرف دکسترومتورفان در صورت وجود حساسیت به این دارو یا هر نوع حساسیت دیگر، مورد را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید. ممکن است این دارو حاوی ترکیبات فعالی باشد که می تواند منجر به بروز واکنش های حساسیت زا یا مشکلات دیگری شود. برای جزئیات بیشتر با داروساز صحبت کنید. قبل از مصرف دارو در مورد تاریخچه پزشکی تان مخصوصا در مورد مشکلات تنفسی (مثل آسم و آمفیزم) با پزشک یا داروساز صحبت کنید. شاید این دارو موجب سرگیجه یا خواب آلودگی شود. الکل یا ماری جوانا می تواند این سرگیجه و خواب آلودگی را بیشتر کند. رانندگی نکنید، تا زمانی که بتوانید بی خطر رانندگی کنید از ماشین یا هر وسیله ای که به هوشیاری نیاز دارد استفاده نکنید.

از نوشیدن مایعات الکلی خودداری کنید. اگر ماری جوانا مصرف می کنید باید به پزشک تان بگویید. این دارو حاوی اسپرتیم (شیرین ساز مصنوعی و کم کالری) است. اگر فنیل کتونوری (یک نقص متابولیکی مادرزادی) یا مشکلات دیگری دارید که نیاز به محدودیت در مصرف اسپرتیم دارد (یا فنیل کتونوری) با پزشک یا داروساز در مورد مصرف بی خطر این دارو صحبت کنید. در دوران بارداری فقط باید این دارو را در صورت نیاز مشخص مصرف کرد. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک صحبت کنید. مشخص نیست که آیا دارو وارد شیر سینه می شود یا نه. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

عوارض جانبی شربت دکسترومتورفان

تداخلات دارویی دکسترومتورفان

اگر پزشک مصرف این دارو را تجویز کرده است، پس پزشک و داروساز پیش از تجویز از هر نوعتداخلات دارویی احتمالی برای این دارو آگاه بوده اند و می توانند شما را از آنها آگاه کنند. قبل از مشورت با پزشک یا داروساز مصرف هر دارو را آغاز، متوقف یا تغییر ندهید. مراقب مهارکننده های مشخص MAO (مونو امین اکسیداز) که می تواند با مصرف این دارو منجر به تداخلات دارویی جدی (احتمالا کشنده) شوند، باشید. در زمان درمان با این دارو از مصرف داروهای ایزوکربوکسازید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساژیلین (رازاگیلین)، سافینامید، سلژیلین و ترانیل سیپرومین خودداری کنید.

اکثر این مهارکنندهای MAO نباید برای دو هفته قبل از درمان با این دارو مصرف شوند. از پزشک زمان شروع یا اتمام مصرف دارو را بپرسید. قبل از مصرف این دارو به پزشک یا داروساز در مورد مصرف تمامی محصولات گیاهی تجویزی/غیرتجویزی که ممکن است استفاده کنید، اطلاع دهید. مخصوصا: داروهای دیگر برای سرفه (مثل هیدروکودون، داروی بدون نسخه سرفه/سرماخوردگی). این لیست شامل تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. بنابراین، قبل از مصرف، تمامی داروهایی را که استفاده می کنید به پزشک یا دارو ساز بگویید. لیست تمامی دارو ها را به همرا داشته باشید و با انها به اشتراک بگذارید.

تداخلات دارویی دکسترومتورفان

موارد مصرف بیش از اندازه

اگر شخصی مصرف بیش از حد داشته و نشانه های جدی مانند بیهوشی یا مشکلات تنفسی دارد با اورژانس تماس بگیرید. در غیر این صورت فورا با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید. نشانه های مصرف بیش از حد شامل: تپش قلب، تهوع، عرق ریزی، تشنج، احساس سرخوشی زیاد، توهم، مشکلات در راه رفتن (گیجی)، اضطراب و خواب آلودگی شدید است.

توجه: تمامی نوبت های آزمایشگاه و پزشک که تعیین شده را منظم انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر برای مصرف این دارو برنامه منظمی داشته اید و مقدار مصرفی را فراموش کرده اید، به محض یادآوری آن را بخورید. اگر نزدیک زمان مصرف داروی دیگری بود، از مقدار مصرفی فراموش شده بگذرید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده هر دو مقدار را با هم مصرف نکنید.

نگهداری
  • دارو را در یک اتاق با دمای بین 68-77 درجه فارانهایت (20-25 درجه سانتی گراد) دور از نور و رطوبت نگه دارید.
  • دارو را در حمام نگذارید. همه داروها را از دسترس اطفال و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
  • داروها را در سیفون توالت یا در فاضلاب نریزید، مگر اینکه به این کار توصیه شده باشد.
  • زمانی که تاریخ انقضاء این دارو گذشته یا دیگر نیازی به مصرف آن نبود، دارو را به درستی دور بیاندازید.

منبع: webmd

از
5
رای