مکمل دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA): فواید مصرف، عوارض جانبی و دوز مصرفی آن

مکمل دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA): فواید مصرف، عوارض جانبی و دوز مصرفی آن DHEA یک هورمون طبیعی است که به عنوان یک مکمل رژیم غذایی در دسترس است. سطح پایین آن باعث تراکم استخوان پایین و شکستگی استخوان می شود. از فواید مصرف دی هیدرواپی آندروسترون افزایش بهبود افسردگی است.

بسیاری از افراد ادعا می کنند که تعادل هورمونی، عامل کلیدی برای داشتن نگرش و احساس بهتر است.اگرچه روش های طبیعی زیادی برای تعادل هورمون ها وجود دارد، اما داروها یا مکمل ها نیز می توانند سطح هورمون شما را تغییر داده و فواید سلامتی را برای شما فراهم کنند. DHEA هم هورمون طبیعی و هم مکملی محبوب است که می تواند بر روی سطح هورمون های دیگر بدن تأثیر بگذارد. این مطالعه با هدف پتانسیل افزایش تراکم استخوان، کاهش چربی بدن، بهبود عملکرد جنسی و تصحیح برخی مشکلات هورمونی انجام شده است.

دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA) چیست و چگونه عمل می کند؟

DHEA یا مکمل دی هیدرواپی آندروسترون، هورمونی است که توسط بدن تولید می شود. بخشی از این هورمون، به هورمون های مهم جنسی زن و مرد یعنی تستوسترون و استروژن تبدیل می شود. اثرات آن می‌تواند با تبدیل به تستوسترون و استروژن بعد از اینکه این تبدیل اتفاق افتاد، و همچنین از خود مولکول DHEA گرفته شود. با توجه به اینکه DHEA به طور طبیعی تولید می شود، برخی تعجب می کنند که چرا به عنوان یک مکمل مصرف می شود. دلیل اصلی مصرف آن،  این است که سطح DHEA با افزایش سن کاهش می یابد و این کاهش باعث چندین بیماری می شود.

در حقیقت، تخمین زده می شود که DHEA در طول بزرگسالی تا 80٪ کاهش می یابد. این حالت فقط برای سالمندان اتفاق نمی افتد، زیرا سطح کاهش این هورمون از سن 30 سالگی شروع می شود. سطح DHEA پایین تر با بیماری های قلبی، افسردگی و مرگ همراه بوده است. وقتی این هورمون را به عنوان یک مکمل مصرف می کنید، سطح آن در بدن افزایش می یابد. بخشی از آن نیز به تستوسترون و استروژن تبدیل می شود. افزایش سطح این سه هورمون اثرات متنوعی را ایجاد می کند که در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA) چیست و چگونه عمل می کند؟

فواید مکمل دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA) برای سلامتی

1. ممکن است تراکم استخوان را افزایش دهد

سطح کم DHEA با تراکم استخوان پایین همراه است، که با افزایش سن کاهش می یابد. از این گذشته، سطح پایین DHEA همچنین با افزایش خطر شکستگی استخوان همراه است. به دلیل این ارتباطات، مطالعات متعددی بررسی کرده اند که آیا DHEA می تواند تراکم استخوان را در افراد مسن تر بهبود بخشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف این مکمل برای یک یا دو سال می تواند تراکم استخوان را در زنان مسن بهبود ببخشد، اما این حالت برای مردان صادق نیست. مطالعات دیگر مزایای تراکم استخوان را بعد از مصرف مکمل DHEA مشاهده نکرده اند، اما اکثر این مطالعات شش یا کمتر از شش ماه به طول انجامیده اند. ممکن است برای افزایش تراکم استخوانی، مصرف این مکمل برای مدت طولانی تر لازم باشد و تاثیرگذاری ممکن است برای خانم های مسن بیشتر باشد.

2. به نظر نمی رسد که مقاومت و اندازه عضلات را افزایش دهد

به دلیل توانایی آن در افزایش سطح تستوسترون، بسیاری معتقدند که DHEA می تواند باعث افزایش حجم عضلانی یا قدرت عضلات شود. اما، اکثر تحقیقات نشان می دهد که مصرف مکمل های DHEA باعث افزایش توده عضلانی یا عملکرد عضلات نمی شود. این حالت در جوانان، میان سالان و سالمندان در طی دوره های چهار هفته ای تا یک ساله نشان داده شده است.

در عوض، تعداد کمی از تحقیقات گزارش کرده اند که این مکمل می تواند باعث افزایش قدرت و عملکرد بدنی در افراد ضعیف، سالمندان یا کسانی که غدد فوق کلیوی دارند که به درستی عمل نمی کند، شود. مطالعات متعددی نشان داد که این هورمون، عملکرد بدنی در سالمندان را بهبود نمی بخشد، اما برخی مطالعات دیگر افزایش قدرت قسمت فوقانی و تحتانی بدن را در اثر این هورمون نشان می دهند. به طور کلی، از آنجا که تعداد بسیاری از مطالعات، تاثیر مثبتی از افزایش اندازه یا قدرت عضلات را در اثر مصرف DHEA نشان نداده اند، احتمالا از این لحاظ موثر نیست.

مزایای مصرف مکمل دی هیدرواپی آندروسترون

3. تأثیر آن در سوزاندن چربی نامشخص است 

مشابه با حجم عضلانی، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که DHEA در کاهش توده چربی مؤثر نیست. با این حال، برخی از شواهد نشان می دهد که مکمل های DHEA می تواند در مردان سالخورده یا بزرگسالانی که غده فوق کلیوی آنها به درستی کار نمی کند، باعث کاهش اندک در حجم چربی شود. مطالعه ای نشان داد که DHEA در طی چهار ماه حدود 4٪ از میزان چربی می کاهد، اگرچه این حالت در بیماران با مشکلات غده آدرنال بود.

اگرچه تأثیر مکمل های استاندارد DHEA بر توده چربی چشمگیر نیست، اما نوع دیگری از DHEA امیدوار کننده تر است. گزارش شده است که این نوع از مکمل که، Keto DHEA 7- نامیده می شود، باعث افزایش سرعت متابولیک در مردان و خانم های دارای اضافه وزن می شود. علاوه بر این، در طی یک برنامه ورزشی هشت هفته ای در بزرگسالان دارای اضافه وزن، وزن بدن و توده چربی پس از مصرف مکمل های Keto DHEA 7-، در مقایسه با دارونما، سه برابر بیشتر کاهش یافته است. در این مطالعه، افرادی که از این مکمل استفاده می کردند حدود 6.4 پوند (2.9 کیلوگرم) وزن و 1.8٪ چربی بدن از دست دادند. افراد گروه دارونما تنها 2.2 پوند (1 کیلوگرم) و 0.6٪ چربی بدن را از دست دادند. اگرچه تحقیقات بیشتری مورد نیاز است، اما ممکن است که این شکل DHEA بتواند به شما در کاهش چربی کمک کند.

مزایای مکمل DHEA برای چربی سوزی

4. ممکن است DHEA در مبارزه با افسردگی، ایفای نقش کند

رابطه بین DHEA و افسردگی پیچیده است. برخی از تحقیقات در زنان نزدیک به دوره یائسگی نشان داد که زنان مبتلا به افسردگی نسبت به افراد فاقد افسردگی، میزان بیشتری از این هورمون را دارند. با این حال، برخی از افراد مبتلا به افسردگی شدید نسبت به افرادی که افسردگی خفیف دارند، سطح DHEA کمتری دارند  اگرچه رابطه بین DHEA و افسردگی کاملاً مشخص نیست، اما محققان مطالعه کرده اند که آیا مصرف DHEA به عنوان یک مکمل می تواند علائم افسردگی را بهبود بخشد. برخی تحقیقات نشان می دهد که این امر می تواند به درمان افسردگی کمک کند، به خصوص در افراد دارای افسردگی خفیف یا افرادی که به درمان عادی پاسخ نمی دهند.

مطالعات دیگر هیچگونه پیشرفتی در عملکرد ذهنی و نمرات افسردگی در بزرگسالان سالم، میانسال و سالمند مشاهده نکرده اند. برخی از محققان حتی نسبت به مصرف آن هشدار می دهند، زیرا سطح بالاتر DHEA در بدن با افزایش علائم افسردگی در زنان میانسال همراه است. به طور کلی، قبل از اینکه DHEA برای درمان افسردگی توصیه شود، اطلاعات بیشتری لازم است.

رابطه بین DHEA و افسردگی

5. ممکن است عملکرد جنسی، باروری و میل جنسی را بهبود بخشد

جای تعجب نیست که یک مکمل که روی هورمون های جنسی زن و مرد مؤثر است، بر عملکرد جنسی نیز تأثیر می گذارد. برای مبتدیان، مکمل های DHEA ممکن است عملکرد تخمدان ها را در خانم هایی که باروری آسیب دیده دارند، بهبود بخشد. در حقیقت، این هورمون موفقیت لقاح آزمایشگاهی (IVF) را در 25 زن با تجربه مشکلات باروری افزایش داده است. این زنان قبل و بعد از درمان DHEA تحت لقاح مصنوعی قرار گرفتند. پس از درمان، زنان تخمک بیشتری تولید کردند و درصد بیشتری از تخمک ها بارور شدند - 67٪، در مقابل 39٪ قبل از درمان.

مطالعه ای نشان داد زنانی که در طول لقاح مصنوعی، مکمل های DHEA مصرف می کردند، در مقایسه با 4 درصد تولد کودک زنده در گروه کنترل، نرخ 23 درصد تولد کودک زنده داشته اند. علاوه بر این، مطالعات متعددی نشان داده اند که این مکمل ها ممکن است باعث افزایش میل جنسی و عملکرد جنسی در زنان و مردان شود. با این حال، بیشترین فایده آن در افراد دارای اختلال در عملکرد جنسی دیده شد. اغلب، در افراد بدون مشکل عملکرد جنسی، مصرف این مکمل هیچ فایده ای نداشت.

فواید مکمل DHEA بر باروری و میل جنسی

6. می تواند به حل مشکلات آدرنال کمک کند

غدد فوق کلیوی که در بالای کلیه ها قرار دارد یکی از تولید کنندگان اصلی DHEA  است. برخی از افراد به وضعیتی بنام نارسایی آدرنال مبتلا هستند که در آنها غدد فوق کلیوی نمی توانند مقادیر طبیعی هورمون تولید کنند. این وضعیت می تواند باعث خستگی، ضعف و تغییر فشار خون شود. حتی می تواند پیشرفت کرده و به عامل تهدید کننده زندگی تبدیل شود. مکمل های DHEA به عنوان راهی برای درمان علائم نارسایی آدرنال مورد بررسی قرار گرفته است. برخی تحقیقات نشان می دهد که ممکن است کیفیت زندگی در این افراد با مصرف این مکمل بهبود یابد. در زنان با نارسایی آدرنال، DHEA احساس اضطراب و افسردگی را تسکین داده و همچنین بهزیستی کلی و رضایت جنسی را بهبود ببخشد. اگر از نارسایی آدرنال یا سایر مشکلات کلیوی رنج می برید، ممکن است بخواهید از پزشک خود در مورد اینکه آیا DHEA می تواند به شما کمک کند بپرسید.

مکمل دی هیدرواپی آندروسترون وکمک به مشکلات آدرنال

دوز مصرفی و عوارض جانبی مکمل های دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA)

اگرچه مصرف دوزهای 10 تا 500 میلی گرم گزارش شده است، اما دوز معمول آن 25 تا 50 میلی گرم در روز است. با توجه به بازه زمانی، دوز 50 میلی گرم در روز با خیال راحت به مدت یک سال قابل استفاده است و دوز 25 میلی گرم در روز با اطمینان به مدت دو سال استفاده می شود. به طور کلی، مکمل های DHEA تا دو سال بدون عوارض جانبی شدید در مطالعات مورد استفاده قرار می گیرند. عوارض جانبی جزئی شامل: پوست های چرب، آکنه و افزایش رشد مو در زیر بغل و ناحیه شکم است. از همه مهمتر، مکمل های DHEA نباید توسط افراد مبتلا به سرطان هایی که تحت تأثیر هورمون های جنسی اتفاق افتاده، مصرف شود. بهتر است قبل از شروع مکمل DHEA با پزشک صحبت کنید.

دوز مصرفی و عوارض جانبی مکمل های دی هیدرواپی آندروسترون (DHEA)

نتیجه گیری

اثرات مفيد مرتبط با DHEA در درجه اول در افرادی كه سطح DHEA پايين دارند يا بیماری خاصی دارند، مشاهده می شود. برای افراد جوان و سالم، مصرف DHEA احتمالاً ضروری نیست. این هورمون به طور طبیعی در بدن تولید می شود و بیشتر آن لزوماً بهتر نیست. با این حال، مصرف مکمل DHEA ممکن است به نفع برخی افراد باشد، به ویژه سالمندان و کسانی که دارای مشکلات خاصی در کلیه، توانایی جنسی و یا باروری هستند. توصیه می شود اگر به فکر مصرف این مکمل هستید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: healthline